Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

gapa
19. júl 2008

to životné mimimum aj zvýšenie rodič.príspevku na 4780,- je už aj v zbierke
vid RP http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...

o tom zvýšenom príspevku sa asi len rokuje vo vláde, na stránkach NRSR som nenašla taký návrh zákona (ale sa v tom až tak neorientujem 😒 😉 )
vid: http://www.slobodne-forum.sk/?nove-riesenia-lud...

figy
22. júl 2008

ahojte baby,
mam taky dost velky problem, a neviem co s nim. Platim si DNPm z najvyssieho vymeriavacieho zakladu od 11.2.2008, (nakolko som dosla v novembri o pracu a v decembri otehotnela) aby som dostavala najvyssiu matersku.Nastup na matersku mam 8.8.08, a termin porodu 18.9. a tu nastava zadrhel. Chybaju mi 4 dni, aby mi socialka schvalila najvyssiu matersku. Poradte mi, ako sa daju tieto 4 dni zaokryt???? ☹ Som z toho dost smutna. Co mam robit. Dakujem Vam

gapa
22. júl 2008

figy, mne vychádza pri predp. pôrode 18.9.08, 6týždnov pred- teda nástup na MD 7.8.08. No a od 11.2.08 vychádza 26týždnov 10.8.08, takže potrebný nástup na MD najskôr 11.8.08. Takže ozaj ide o 4dni.

No ak chceš získať max.materskú z DNP, tak jedine tak, že budeš mať v žiadosti o materské predp.termín pôrodu 22.9.08. Predpokladaný termín zväčša nie je jednoznačný a podla ultrazvuku je iný ako podla termínu posled.menštruácie. Skús sa dohodnúť s lekárom. 4dni podla mna nie je až taký problém. Povedz mu, že by si potrebovala nastúpiť na MD až toho 11.8.08, že si nezamestnaná a ak nastúpiš skôr, zbytočne si si platila sama nemocenské poistné, lebo by si dostala aj bez poistenia rodič.príspevok cca v takej istej výške ako materské v prípade nástupu na MD do 10.8.08 (vrátane).

bzuco
22. júl 2008

takže 8500,- sa nekoná 😠

figy
23. júl 2008

Ahoj Gapa, velmi pekne Ti dakujem. Len dufam, ze Dr. bude pristupna 🙂 k mojmu navrhu, ved ozaj ide len o 4 dni.
Len aby aj ona nemala z toho zle 😖

terina25
23. júl 2008

ahojte kočky.

Potrebovala by som radu.

Min.rok som skončila VŠ-5 ročné štúdium.od júna 2007 som bola na ÚP.Od 01.03.2008 som nastúpila do zamestnania.Na materskú by som mala ísť niekedy v strede decembra - predpokladaný termín pôrodu mám 03.02.2009.Dostanem materskú?Viem,že tých 270 dní budem mať koncom novembra.Ale na čo neviem prísť je,či sa do tých 270 dní zaratáva aj PN.lebo som už bola v apríli vypísaná 4 dni a je možné ,že v zime zase budem.Neodrátava sa to?lebo nerada by som prišla o materskú kvôli pár dňom....

Z čoho sa vypočítava materská?Čítala som že z HM?ale za ako dlho?za posledný rok alebo ako je to?

A ešte sa chcem opýtať na tú max.materskú?ako postupovať ak ju chcem dostávať.Môj plat je totiž hrúza a des...Musím si začať niečo doplácať,aby som ju dostala?Ak áno,koľko zhruba a či sa mi to vôbec oplatí.

ĎAKUJEM za ODPOVEDE

gapa
23. júl 2008

odpoved na tvoje otázky (zadala si ich dvakrát v rôznych témach) máš tu:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

titi3312
24. júl 2008

ahoj gapa, na predchadzajucej stranke si odpovedala na moju otazku ohladom druhej materskej. v suvislosti s tym ma este napadlo, ci je mozne cerpat dve materske, t. j. aj z dobrovolneho poistenia ako aj zo zamestnania. neviem, ci je to v sucasnosti mozne, ale minuly rok to este fungovalo.... samozrejme po splneni vsetkych potrebnych podmienok. bolo by pre mna vyhodne sa este aj zamestnat? tie zakony sa menia tak rychlo, ze uz to fakt nestiham sledovat

gapa
24. júl 2008

titi, tento rok už môžeš získať len jedenkrát maximálnu materskú, teda cca 15-16tis.mesačne.
Môžeš poberať materské aj z DNP aj zo zamestania (ak splníš s každého potrebné podmienky, napr. 270dní z každého poist.zvlášť), v súhrne však dostaneš len jedno maximum!
Ak teda maximum získaš napr. už z DNP, tak je pre teba nem.poistenie ako zamestnanca zbytočné, resp. opačne.
Tiež sa nedá podla praxe v SP uplatniť si nárok na materské z jedného trvajúceho nem.poistenia k dátumu nástupu na MD a z jedného v ochrannej dobe.

titi3312
24. júl 2008

aha, jasne, vdaka za odpoved. mozno pomohla aj inym ludom.

matrinka
28. júl 2008

ahojte! dnes som dostala vymer zo socialnej poistovne a zostala som prekvapena, ze nemam maximalnu matersku aku som si vypocitala na kalkulacke na babetko.sk.Chcem sa len uistit, ci mi bola materska vypocitana spravne.Poradite?
Som zamestnankyna uz 10rokov, na matersku som nastupila 09.07.2008.Urcite mam hruby prijem, ktory postacuje na vypocet max. materskej. Aku by som mala mat maximalnu dennu matersku? aky je maximalny denny vymeriavaci zaklad? Nebola som PN, ani OCR ci uz tento rok alebo 2007, cize ziadne dni sa mi neodratavaju...Matersku mi vypocitali okolo 488 skk/den a na kalkulacke na babetko.sk je to 516,- SKK/den. Tak kde je chyba?

gapa
28. júl 2008

martinka, je to správne.
Kalkulačku na www.babetko nepoznám, no maximum pri nástupe na MD v júli je cca 536,- (30219 aktuál.max.v júli : 31dní v júli x 55%).
U teba je rozhodujúce obdobie celý rok 2007, takže dôležité sú maximá v tom roku.
V mesiacoch 1-6/2007 bolo maximum 25911,
v mesiacoch 7-12/07 bolo maximum 28142.

t.j. denná materská = 55% z (6x25911 + 6x28142) : 365dni = cca 488, takže je to správne.
Bohužial z dlhodobých nem.poistení sa nedá dosiahnuť aktuálne maximum ☹

matrinka
28. júl 2008

gapa dakujem! jednemu nerozumiem, ako je mozne, ze platim dlhodobo odvody, mam vysoky plat, nebola som nezamestnana poslednych 10 rokov, nemam ziadne resty voci poistovni, platim odvody z maximalnych vymeriavacich zakladov a nemam maximalnu matersku???

gapa
28. júl 2008

martinka,
ty máš! maximálnu materskú, ale maximálnu akú možno dosiahnuť ak je "rozhodujúcim obdobím r.2007"

gapa
28. júl 2008

môj manžel bol operovaný a na PN a tiež mal nárok na nemocenské len v takejto výške, aj ked jeho hrubá mzda je viac ako je maximum. No odvody na nemocenské v r.2007 sa rátali maximálne z vymeriavacích základov, ktoré som uviedla vyššie, takže bohužial je to tak. Je to nespravodlivé pre dlhodobo platiacich z maxima z jedného nem.poistenia. ☹

matrinka
28. júl 2008

aha, tak si ma ukludnila...len ma este zaujima, kto dosiahne tu maximalnu matersku pri nastupe v juli, co si spominala - tych 536,- ake mali oni rozhodujuce obdobie? a preco...

gapa
28. júl 2008

martinka, popísala som dva dlhšie prípady, no vyhodilo ma to a stratii sa tento príspevok ☹ . Znovu sa mi to tak obšírnejšie písať nechce, tak len v skratke.
1. ak by si ukončila PP napr.30.6.08 a nový PP začal od 1.7.08 s mesačnou HM 30000,-. Vtedy by bolo tvojim rozh.obdobím obodbie od 1.7. do 8.7.08 a dosiahla by si max.materskú cca 536,-
2. napr. pri súbehu dvoch nem.poistení (napr. dlhodobé zamestnanie s hrubou mzdou napr.20000 + DNP), z ktorých každé by malo iné rozh.obdobie (ak by si si napr. ku koncu roku 2007 mala v zamestnaní pár dní nepl.volno a pred ním sa z DNP odhlásila a od prvého dna nepl.volna v zamestnaní sa nanovo prihlásila na DNP a do konca roka 2007 platila z vyššieho VZ, napr. 11000, od 1.1.08 je jedno z akého VZ by si platila)
Zo zamestnania by si mala RO rok 2007 (dni NV by sa vynali z tohto obdobia, VZ by vôbec neovplivnili) a z DNP by bolo RO obdobie od posledného prihlásenia do konca roka 2007. Takže spolu cca 31000 mesačne, čo by dosiahlo v súčte maximum za júl 2008

Prajem ti hlavne zdravé babo, lebo to je to najpodstatnejšie 🙂 🙂 🙂 Strácať nad týmto energiu už nemá význam 😉

anjelik85
28. júl 2008

gapa, čítala som hore vyššie, čo si písala o rodičáku od januára 09. minule v rádiu dávali, že sa zvyšuje od január 09 na 8100sk. tak aká je pravda? stále niečo iné počúvam. 😒

adulak
28. júl 2008

ahojte. chcem sa spytat. som na RD a chceli by sme druhe mimi. mam si zacat platit DNP ak chcem max. matersku? alebo ako to vlastne je? z coho to vyrataju? dakujem 🙂

gapa
28. júl 2008

anjelik,
ja to stále hladám na nete. V zbierke zákonov to iste nie je. Len to, že od 1.9.08 je zvýšený.
Tiež som hladala v "návrhoch zákonov" na stránkach NR SR, ktoré treba v troch kolách schvalovať, no nič takésom nenašla (aj ked to neznamená, že tam nič nie je 😉 ). Pravdepodobne to preberajú na ministerstvách/tve a tam predpokladám schvalujú a len sa o tom hovorí. Oni však len schvália, že ten návrh dajú do NR SR. Až tam sa potom ten ich návrh musí v troch kolách pripomienkovať, viacero inštitúcií/hláv musí tento návrh schváliť, vysloviť k nemu stanovistko a príp. pozmeniť a nakoniec schváliť.
No týmto postupom si nie som na 100% istá, lebo len hladám a snažím sa v tom orientovať. A sa v tom teda nevyznám 😒 😨 😢
Aj tú zmenu od 1.9. som hladala na stránkach NR SR, no potom som zistila, že to sa nerobí cez zmenu zákona, vzhladom na to, že priamo v zákone o rodič.príspevku sa hovorí, že sa upraví výška rodič.príspevku každý rok automaticky od 1.9. podla určitých ukazovatelov a o tomto ministerstvo vydá opatrenie či vyhlásenie (neviem ako to tam je presne nazvané). No ak by menili od 1.1., tak to už v samotnom zákone nie je, podla mna musí prejsť cez zmenu zákona, teda jedine cez NR SR. 😨
No a velmi dobre treba počúvať:
- čo to vlastne odsúhlasili, či samotný zákon/novelu zákona alebo len návrh zákona, pripomienky a doplnenia k novele zákona, stanovisko ...
- a kto, či ten kompetentný, NR SR alebo len ministerstvá, minister, výbory, skupina poslancov ...

anjelik85
28. júl 2008

ďakujem gapa. neviem, čo presne tam bolo povedané, ja som už len zbystrila, keď hovorili o zvýšení RP na 8100sk, či tak nejak, od 1.1.2009. tak mi uši natiahlo. 😀 a to by aj mňa zaujímalo, čo adulak písala. 😅

gapa
28. júl 2008

adulak, anjelik,
pozrite si tieto nadväzujúce članky o materskej 2008 od p.Mihála, sú velmi dobré. Prip. tiež o dobrovolnom nem.poistení- o ktoré vlastne ide.
http://jozefmihal.blogspot.com/2008/07/matersk-...
Až budete mať trochu prehlad a budete mať konkrétnejšie otázky, tak sa spýtajte. Príp. sa pozrite a spýtajte aj na stránkach www.porada.sk. Tiež na stránkach koníka som niečo o tom písala myslím v téme o dobrovolnom nem.poistení.

Ak ste však zamestnané a na materskú nastúpite "počas čerpania rodič.dovolenky", tak podla terajších zákonov máte nárok na denné materské v sume 55% z jednej tridsatiny vymeriavacieho základu, z ktorého by sa vám platilo nemoc.poistenie v mesiaci nástupu na MD (to vám uvedie zamestnávatel do potvrdenia pre SP, predpokladám podla aktuálnej výšky mesačnej HM v tomto mesiaci)

matrinka
29. júl 2008

gapa dakujem za vysvetlenie, ja som v tomto laik, ale aj tak mi vychadza ze je to nespravodlive...len tym ze nemenim zamestnanie, neberiem si neplatene volno a co ja viem este tak nemam max. matersku 😒 mna to dost prekvapilo.
este raz dakujem za vysvetlenie a jasne ze najdolezitejsie je zdrave babatko, na ktore sa velmi tesime ! 🙂

adulak
29. júl 2008

gapa, dakujem za link. a chcem sa spytat, ze ked si budem platit DNP tento rok s max. vyskou a nabuduci rok v januari to znizim na minimum, tak to bude v poriadku? alebo si nemusim nic platit a budem mat predpokladanu vysku mzdy od zamestnavatela, ktory by mi napisal tych 28 000 aj cosi a dostala by som max. matersku. neviem ci som to dobre pochopila. alebo by som si platila aj DNP a od zamestnavatela by som mala to maximum. co sa mi oplati viac? dakujem. a prepac, ze otravujem 😅 ale som z toho fakt jelen 🙄

figy
30. júl 2008

Ahoj Gapa,

vyssie si mi poradila, co mam spravit v mojom pripade. Zial Dr. ma dovolenku a ja mam ist k nej 6.8. co je dva dni pred planovanym nastupon na MD. A tak ma napadlo, vzhladom k tomu, ze som nezamestnana, ci aj v tomto pripade musim nastupit podla zakona 6t. pred porodom na MD, alebo mozem aj neskor, kedze som zial nezamestnana? Dakujem 🙂

gapa
30. júl 2008

figy,
to nevadí, že to budeš vybavovať u lekárky dva dni pred nástupom. Do SP nie je stavovené dokedy doklady musíš odniesť.
U zamestnancov som už počula o tom, že nastúpili na MD aj neskôr ako je 6týždnov pred termínom. Proste chodili do práce a z práce im nahlásili nástup na MD neskôr ako 6týždnov pred PTP a tento dátum uviedli aj na žiadosti o materské. Počas výkonu práce nemali nárok na materskú, tak si o nu požiadali až neskôr. Tým pádom mali nárok na materské len do maxim.22týždnov po pôrode (aj keby to nebolo spolu 28týžnov).
U DNP som počula, že s tým na SP robia problémy, teda vraj to nie je možné. A ak by si si aj žiadala o materské neskôr ako 6týždnov pred PTP, rátajú "vraj" nárok nie ku dnu, ktorý si si uviedla na žiadosti, ale k 6-týždnom pred PTP. Toto bol však len jeden príspevok na www.porada.sk, z ktorého vychádzam. Tiež jej to pani na SP len tvrdili, nakoniec to neurobila. Takže skúsenosť nemám. Záleží od teba, či to riskneš. 😉 Ak áno, tak daj vedieť. 🙂

gapa
30. júl 2008

adulak,
samozrejme, ak budeš nastupovať na materskú počas RD resp. ak sa tvoja materská bude rátať z predpokl. VZ zo zamestnania, tak najmenej finančne náročné je, aby tvoj predpokladaný VZ v mesiaci nástupu na MD bol maximum (t.č. je už 30219, do 30.6.08 bol 28142,-).
Ak dosiahneš maximum zo zamestnania, DNP je ti pre zvýšenie materskej nanič, lebo môžeš ziškať len jedno maximum.
Takže záleží od zamestnávatela a mzdárky, či je to možné.

droby
31. júl 2008

ahojte, nikde som nenasla taku moznost.
uz som z tych informacii mesuge.
ak szco nema ani povinne ani dobrovolne poistenie, lebo nema povinnost a pred otehotnenim sa dobrovolne poisti na maximalny vymeriavaci zaklad a teda splni podmienku 270dni pred nastupom na matersku. tak ma narok na maximalne materske?
aj ked pisu ze sa do uvahy berie predchadzajuci kalendarny rok?

a co ak do toho vznikne povinnost povinneho poistenia.
pr od januara 2009 si zacnem platit dobrovolne nemocenske poistenie, dajme tomu ze v marci otehotniem a od juna mi zvnika povinne nemocenske poistenie, treba potom upravit dobrovolne poistenie aby sucet bol maximalny vymeriavaci zaklad? a teda materske sa vypocita od zaciatku vzniku poistenia?

gapa
31. júl 2008

droby,
je to trochu zložitejšie pri súbehu dvoch poistení. Tam potom záleží od konkrétnych dátumov. Dôležité je v tvojom prípade byť poistená ešte pred otehotnením (kvôli 270dnom NP, ak si dlhodobejšie nebola NP). A najlepšie by bolo vedieť, ktorý rok nastúpiš na MD, kvôli rozhodujúcemu obdobiu.
Ak by si "nastupovala na MD v r.2009" a "od 1.7.09 by ti vyšlo povinné NP" (to budem predpokladať) napr. z minima, tak z DNP už od 1.7.09 nebudeš platiť z maxima ale z rozdielu "aktuálneho" max.VZ-VZ z povinného NP SZčo. Ku dnu nástupu na MD ti budú trvať obe nem.poistenia.
1. Z povinn. nem.poistenia SZčo však predpokladám nestihneš splniť podmienku 270dní, takže z neho ti nárok na materskú podla terajších zákonov neuznajú (ak teda nemáš nejaké ukončené nem.poistenie v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, ktorého dni by sa ti k tomuto NP prirátali, to by bolo inak!).

2. Z DNP, "ak ti vznikne v r.2009" a splníš 270dní do dna pôrodu (a samozrejme od posled.prihlásenia uplynie viac ako 26týždnov do nástupu na MD), tak sa ti bude rátať materská z VZ-ov v období od vzniku tohto poistenia do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD. Ak v tomto období bude aj VZ z DNP, ktorý musel byť znížený z dôvodu existencie povinného NP Szčo a nárok z povinného NP szčo ti nevznikne, tak bohužial, materská maximálna nebude. O kolko bude nižšia záleží od výšky tvojho VZ ako SZčo, výšky max.VZ pre NP od 1.7.09 (bude zase vyšší ako terajších 30219) a počtu mesiacov s oboma poisteniami do nástupu na MD. V prípade, ak by si platila aj napriek existencii povinného NP szčo DNP z maxima, aj tak sa ti bude rátať VZ len z rozdielu, ostatok by bol tvoj preplatok na DNP v SP-ni.

Preto by bolo možno dobré (podla okolností a predpokladov) v prípade, že predpokladáš nástup na MD napr. až koncom r.2009 alebo že od 1.7.09 ti vznikne aj povinné NP SZčo, ktoré možno nebude len minimálne, sa prihlásiť na DNP ešte v r.2008, napr. 28.12.08 a platiť si v r.2008 z maxim. VZ. Od 1.1.09 môžeš dať "zmenu" (pozor, nie odhlášku a prihlášku!) na "aktuálne" minimum (ale samozrejme dávať zmenu nemusíš). Ak sa už do nástupu na MD z DNP neodhlásiš a nastúpiš na MD v r.2009 a splníš 270dní do pôrodu, tak tvojím rozhod.obdobím na výpočet materského bude rok 2008, teda obdobie od 28.12. do 31.12.08 (teda denný VZ = cca 974,8 a denná materská cca 536,-).

Aby to ešte nebolo také jednoduché, od 1.1.09 má platiť novela zákona o soc.poistení. Treba to sledovať!!! Hovorí sa o tom, že súbeh povinného a dobrovolného poistenia nebude možný (vraj to ale nemá šancu prejsť!) a tiež najnovšie o tom, že z DNP bude možné zmeniť VZ až po uplynutí minimálne 6-tich mesiacov.
Takže treba to sledovať a na konci roka sa podla toho zariadiť.

Snád je to napísané zrozumitelne. No treba si na konci roku 2008 (ked bude známe aj znenie novely) prípadne prerátať obe varianty, či sa poistiť v r.2008 alebo až v r.2009.

droby
1. aug 2008

booze to je tak zlozite 😖 inak straaasne moc ti dakujem si uzasna.

povinne NP mi vznika od jula 2009, poistim sa teda este v roku 2008 z maxima ako DNP a to bude rozhodojuce. ale aj ked to potom zmenim na minimunm, bude sa vyratavat materska z maxima, teda z toho co som platila v roku 2008?
budem to sledovat teda a ak sa to nebude dat kombinovat a mala by mi vyst nizka materska tak ukoncim szco este pred PNP 😀 😀 (teda vlastne ani neviem ci sa to da, ze ak pojdem na matersku - ako szco myslim teda ze nebudem pracovat a ostanem doma tak musim platiti to PNP? 😕
kurnik sopa neviem ako to spravit aby bola materska ze sa da z toho aj zit 😒