Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

tinika
3. nov 2008

Dnes brčko radila aj mne 🙂

gapa
3. nov 2008

🙂 🙂 🙂
www.porada.sk je velmi dobrá stránka. Vdaka radám z nej som si velmi pomohla v mojej vtedy velmi nepriaznivej situácii. A preto som si musela/chcela dobre naštudovať všetky zákony, lebo zákony sú ozaj klukaté a postupy soc.poistovne aj tak nevyspytatelné.

no a predsalen "porada" je odborná stránka, na ktorej je väčšia záruka odbornej rady. Výhodou je, že vás druhý môžu opraviť, ak sa pomýlite a lahšie sa dajú hladať už existujúce príspevky podla klúčových slov a odpovede podla citácií. Dobre radí o materskom aj jankasm alebo ajobs (no ten teraz len zriedkavo), no a čo sa týka zákonníka práce, tak napr. Chobot.

Koník je podla mna skôr o podebatení a prebraní problémov iného druhu, na ktoré by som sa zase nepýtala na porade. No a v tom mi zase pomohol koník, že som objavila vela báb s podobnými problémami.

ivet1989
7. nov 2008

dobrý den alebo ahojte? 🙂
mam jeden problem ktorý ma ťažý na srdci.
Ide o to ze som v 7tt, priblizne, a riesim otázku materskej. Zatial som nebola na žiadnom úrade ani nikde inde sa popýtať, zatial studujem len na internete, ale vela veci mi je nejasných.MOzno preto ze som kus mladsia nez iné mamicky na tejto stránke a mozno aj preto ze som este nikdy nemusela riesit takéto veci. Totis to som skoncila strednu skolu, v septembri,a nenasla som pracu. a ted som tehotná..a nefim jak to bude s materskou kedze som na urade prace. vsetko co citam je zatial len co sa týka v pripadoch ze divcata boli zamestnané, ale nic take co by sa mohlo podobat na moju situáciu, preto sem pisem.Takze som na urade prace 2 mesiace, mozno sa mi este podari zohnat pracu, zdravotné poistenie tiez mám aj vsetko ale jak to je s timi 270siatimi dnami vraj odpracovanými v mojom pripade kedze som nerobila ?Budem mat aspon nejaké peniazky? Viem ze su prispevky rozne ked sa narodi dieta a tak, ale ta materská ma trápi ☹ .Neviem na koho sa mozem obrátit a poziadat o pomoc kedze som doto jelen ☹

gapa
7. nov 2008

ivet,
ak si doteraz nerobila a si už v 7tt, tak bohužial žiadnym spôsobom nezískaš nárok na materské. Tých potrebných 270dní už totiž nemožno splniť.
Budeš mať nárok na rodičovský príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa, samozrejme na rodinné prídavky, jednorázový príspevok pri narod.dieťaťa a ak splníš podmienky aj na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. A manžel/otec dieťaťa na danový bonus na dieťa.

inak sú tu už témy o nárokoch na materské študentiek.

ak by si sa však zamestnala, tak by si príp. mala nárok na nemocenské, ak by bol na to dôvod. Na materské však nie.

ivet1989
13. nov 2008

milá gapa,
velmi pekne ti dakujem za odpoved, dúfala som ze mi odp.a tým si aj potvrdila moje obavy, nejak som s tim uz rátala, ale dáko uz som to "hodila" za hlavu. teraz si snazim najst robotu aspon na kus, nieco lahsie, aby som mozno zarobila aspon nieco, no neviem, zatial nevýsledne. nebýva mi moc zle, tazke bych to mozno aj zvládla, ale cas uteká a ja nemozem nic nájst.
Ale som uz pokojnejsia, v nedelu sme to oznámili rodicom, velmo sme sa obávali reakcie, pretoze sme poculi vela názorov, aj kladné aj menej kladne, tiez nieco také "ze som si dala urobit decko len preto ze sa mi nece robit, ze som leniva". No , trochu ma to zaskocilo. Ale mam ted len 2 mesiace po skole, a neviem ktori stastlivec si najde robotu hned po skole, a okrem toho , bábo sme plánovali, takze......ale e tazke daco vysvetlovat niekomu, keri sa do toho vobec nevyzná. ale nechajme to. priatelovi rodiacia to zobrali dobre a to ma tesi, este to musim povedat mojej mamče, a budem uz uplne spokojná.. v stredu som bola prvý krát u lekárky, u gynky, mam uz aj tehotenský preukaz, aj snimok,brala mi krv, a prebehlo to uplne super na to ze som sa bála, pretoze som tam bola u nej este len 1.krat, a dalsiu poradnu mam 3.12..to akoze tá poradna to je akoze dalsie vysetrenie ano? dobre tomu rozumiem? z preukazu som to vystudovala, tak asi aj ano. A koli výsledkom krvy tam mozem aj zavolat dakedy na buduci týzden alebo staci vyckat a mi oznámia pri dalsej navsteve? No , mám plno otázok, trochu aj nezmyselných 😅 si myslim ale nemám s nikim iným sa s timto poradit. Zatim sa citim dobre, nevolnost mávam, kazdý den, ale nezvraciam, uz mi ani tak nechuti jak pred tim, neziem tolko vela jak inokedy a to ma prave prekvapuje, ze som ani tak nepribrala ale brusko mam jak keby som vipila 2litre minerálky, nafuknuté nebo daco..aj ked nejem vela 😖 , no záhada..a vlastne co som sa cela spitat? 😀 uz ani neviem, uz som sa rozkecala, tak radeji to skocim kim je cas 😀
tak este raz , dakujem pekne za radu a za vypocutie
pa a majkaj sa krásne 🙂
ivet

gapa
13. nov 2008

to, čo píšeš je u tehotných bežné. Najlepšie si o tom pokecáš na stránkach koníka v témach o tehotenstve (toto je o paragrafoch).
tak vela stastia a zdravia obom 🙂

ivet1989
13. nov 2008

juj..kujem aj tak...pa

janasekh
17. nov 2008

Ahojte, chtěla bych se zeptat. Na mateřskou jsem nastoupila 14.5.2008 a má trvat 28 týdnů. tzn. že mi mateřská končí 26.11.2008? Abych to neprošvihla, co musím vše zařídit? Musím jít určitě na UP a požádat o rodičovs.příspěvek a co u zaměstnavatele? Děkuji mockráte.

mikca
17. nov 2008

jana ne na urad prsce ae na soicialni urad tam pozadas o rodicak a vyberes si jeho delku nuzes si jeste podat zadost o prispevek na dite a urcite o porodne..to vse na socilace.....u zamestnavatele by jsi uz nemela nic zarizovat max. budou po tobe chtit aby jsi jim sdelila delku rodicaku jo po materske si jeste budes muset vybrat dovcu teda jestli jeste nejakou mas...

tomka13
17. nov 2008

Pozdravujem všetke, som tu nová a veľmi ma zaujala diskusia, lebo sa týka aj mňa. Som v 8.tt, som zamestnaná - štátnozamestnanecký pomer, hrubá mzda cca 21 000 Sk, 270 dní poistenia spĺňam. Nevie mi niekto poradiť, či by bola ešte šanca získať maximálnu materskú. Uvažovala som, keby som ešte do konca roka zzvýšila mzdu (napr. práca na dohodu. Ďakujem

olinka6226
18. nov 2008

tomka praca na ohodu by ti bola nanic. z nej sa neplati NP. V tvojom pripade (kedze si uz v 8tt dobrovolne NP nepripada do uvahy) mi napada len jedna moznost ako mat max. matersku. Prezamestnat sa do lepsie platenej prace, alebo sa dohodnut so sefom, ze par dni pred nastupom na matersku ta odhlasi a prihlasi na socialke a na zmluve ti na minimalne 1 den da max vymeriavaci zaklad, alebo taky ako si mala + premie. A v tom pripade by sa ti ratala materska z toho posledneho zamestnania (1 dna - alebo viac podla dohody). Ak sa mylim a este nejake riesenie existuje gapa ma isto doplni 🙂

olinka6226
18. nov 2008

jaj este som zabudla. este si mozes najst vedlajsi prac pomer - na zmluvu, ale asi by s toho nebola max materska.

gapa
18. nov 2008

tomka,
bohužial, ako píše olinka v prvom príspevku, už len ukončiť terajší prac.pomer a uzatvoriť nový s vyšším vym.základom. Stačí pár dní pred nástupom na MD. No ale to bude asi v tvojom prípade problém, ked si v štátnozamestnanec.pomere.
Iné nemoc.poistenie si nemala okrem tohto dlhodobého nem.poistenia zamestnanca? Jedine v takom prípade by sa ešte dalo niečo "možno" robiť s DNP, kedže si v 8tt. No to by bol dôležitý každý den,ak už nie je neskoro. ☹

olinka6226
18. nov 2008

tomka skoda ze si sa neozvala tak o 2-3 tyzdne skor. bolo by to ovela jednoduchsie, dalo by sa urobit DNP a tym by si mala max vymeriavaci zaklad zaisteny. 😢

gapa
18. nov 2008

olinka, ak nemá iné ukončené nem.poistenie, tak ani tie 3týždne by jej nepomohli. Bolo treba konať ešte pred otehotnením, tj. pred 8-9týždnami ☹ Nesplnila by z DNP podmienku aspon 270dní ...

olinka6226
18. nov 2008

jo jo... mas pravdu. moc som v noci nespala, nejak mi to nemysli 😉

tomka13
18. nov 2008

Ďakujem všetkým za odpovede.

clea333
19. nov 2008

Ahojte, ja som si zacala citat o materskej a tusim som sa len pomylila, takze prosim vas o upresnenie info.
Predpokladany termin nastupu na matersku mam cca 5.2.2009, porod cca 19.3.2009. Od 20.5.2008 si platim DNP, pracovny pomer mi bude trvat do konca 02/2009. U sucasneho zamestnavatela som zamestnana od 01/2008.
- tych 270 dni sa mi rata do odchodu na matersku alebo do porodu?ja som myslela, ze do porodu, alebo sa mylim?

- predpokladam, ze materska sa mi bude vypocitavat z VZ z roku 2008 a to zvlast z VZ z DNP + zvlast v VZ zo zamestnania

Este by ma zaujimalo, ked som bola v niektorom mesiaci PN viac ako 10 dni, teda mi nieco platila aj SP...tak som mala aj nizsiu mzdu - ako sa to potom vypocitava. A co dovolenky?

Ked mi skonci PP pocas materskej kde sa mam ist hlasit?
Dakujem vam vsetkym za odpoved

gapa
19. nov 2008

- 270dní sa ráta do pôrodu (dna pred pôrodom)
- áno z r.2008 a zvlášť z každého poistenia

- dni PN,očr, nepl. volna sa pri výpočte materského z rozhodujúceho obdobia vylučujú, takže vymeriavací základ sa delí len dnami, za ktoré sa odvádzalo nem.poistenie. za dni dovolenky sa odvádza poistenie, takže sú ako odpracované

- po skončení PP sa hlás na ZP a prines rozhodnutie o priznaní nároku na materské zo SP

- nezabudni po narodení dieťaťa na prihlášku do SP (na RLFO + vyhlásenie + kopia rod.listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi, ak chceš odvody do II.piliera), aby si bola dôchodkovo poistená!!!

clea333
19. nov 2008

Dakujem gapa, este sa chcem spytat, ked sa to rata do porodu, tak ja nebudem mat tym padom narok na materske z DNP, lebo tych 270 dni mi vychadza az po nastupe na matersku cca v polovici 02/2009, to uz budem isto na materskej ☹ musim si ist do SP zistit presny datum, odkedy som DNP, lebo tym datumom 20.5.2008 si nie som ista

clea333
19. nov 2008

ako tak rozmyslam, tak prvu matersku mi daju az po porode, ci ako to je

gapa
19. nov 2008

clea, ak tvoj predp.ter.pôrodu je 19.3.09, tak 6týždnov pred PTP t.j. obvyklý nátup na MD je 6.2.09.
Ak si sa na DNP prihlásila 20.5.08, tak 270dní uplynie 13.2.09, takže ak porodíš najskôr 14.2.09, tak ti vznikne nárok na materské z DNP. Ak porodíš skôr, tak nárok na materské z DNP ti nevznikne.

Obvykle, ak máš splnenýc270dní už pri nástupe na MD sa DNP neplatí od nástupu na MD. Podla toho, čo písali mamičky v r.2007, ak splníš 270dní v období po nástupe na MD do pôrodu, tak treba platiť DNP aj za dni do dosiahnutia 270dní. Potom ale SP začne vyplácať materské až po predložení rod.listu dieťaťa, kde preukážeš "skutočný" dátum pôrodu, takže zistia, či si splnila podmienku "aspon 270dní NP ...". POtom vyplatia mateské spätne odo dna nástupu na MD.
Takže áno, materské dostaneš podla mna až po pôrode, ale vyplatia ti ho spätne.

A rada pre teba.
Ak dávaš na soc.poistovnu akýkolvek papier, t.j. napr. na RLFO prihlášku, zmenu, odhlášku, alebo vyhlásenie o starostlivosti o dieťa, oznámenie o sporitelovi, žiadosť o materské, očr-ku atd..., tak si to prefoť (nejaké 3koruny za prefotenie sa dajú obetovať) a potvrdiť pečiatkou SPJ prevzatie. Stáva sa, že sa papiere na SP stratia (by ti o tom mohli mzdárky hovoriť, kolkokrát dávajú niektoré papiere SP) a ty nebudeš mať dôkaz o tom, že si to tam odniesla. 😉

clea333
19. nov 2008

gapa, velmi pekne dakujem, uz tomu rozumiem...smola je, ze nemam ziadne doklady o tom, ze som robila zmeny-tykali sa vzdy len upravy VZ...ked som si to chcela prefotit tak mi povedali, ze im nefunguje kopirka, no moja chyba, mala som si to vzdy doniest dvakrat vypisane a dat jedno vyhotovenie potvrdit, teraz sa mozem spoliehat len na to, ze sa nic nestratilo, to by bolo fakt na porazenie 😖 este raz velka vdaka a prajem ti vsetko dobre 😉

ada11
20. nov 2008

Bambuľky, viete mi poradiť? 15.1.2009 by mi mala končiť materská, od 16.1.09 by som chcela čerpať dvolenku od zamestnávateľa. Budem dostávať súbežne aj rodičovský príspevok? Na UPSVaR sa mam nahlásiť na rodičovskú dovolenku po skončení materskej alebo až keď vyčerpám dovolenku od zamestnávateľa. A ešte jedna otázka. Mám nejaké zdravotné problémy, mohla by som ísť na PN tak, že preruším dovolenku a nastúpim na PN? A ak áno aké dávky budem dostávať /PN-ku aj rodičovský alebo len Pn-ku/. Ďakujem

tomka13
20. nov 2008

Napadla mi jedna vec, keby som uzatvorila ešte jeden prac. pomer napr. na 20%, zarátaval by sa ďalší príjem do vymeriavacieho základu? Veď by som platila NP. Čo vy nato?

gapa
20. nov 2008

tomka, to by nepomohlo
každé nem.poistenie sa berie zvlášť a z tohto druhého NP by si nestihla splniť podmienku "aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom"

gapa
20. nov 2008

ada,
zmena zákona o RP ešte nie je prijatá. čitala som trochu pôvodný návrh (nepoznám zmeny, ktoré medzitým mohli byť odhlasované). Myslím (ale NEVIEM!!!), že ak budeš čerpať dovolenku, tak podla toho bude nárok na RP len vo výške 25%. A to aj v prípade, ak budeš ako zamestnanec poberať nemocenské.

RP sa doteraz vypláca vždy celomesačný, aj ked splniš podmienku len jeden jediný den v mesiaci. Takže ak by si čo i len jeden den v mesiaci neboporala materské, ani nepoberala plat alebo nemocenské zo zamestnania, tak máš nárok na RP v plnej výške (napr.od 16.1 do 30.1.09 čerpanie dov. od 31.1.09 čerpanie rodič.dovolenky (nerátam s PN-kou), tak za ten jeden den máš nárok na celý RP.

Na UPSVaR sa nahlás hned. Ved oni ta budú navigovať. Nezabudni si popredu vybaviť v SP "potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodič.príspevku (je na nete alebo ti ho dajú na UPSVaR odd.sociálnych vecí a rodiny), budeš ho potrebovať k žiadosti o materské

no ešte raz opakujem, že v tom zákone sa nevyznám, pozerala som ho zbežne, takže to treba brať s velkou rezervou!!!

tiež by si vlastne počas čerpania riadnej dovolenky nemala byť dôchodkovo poistená štátom, lebo si dôch. poistená ako zamestnanec. Takže podla správnosti by si mala dať odhlásku na SP (do 8dní) a potom znovu prihlášku (v den po čerp. dov.). No to treba najlepšie zistiť na SP.

ada11
20. nov 2008

gapa, ďakujem

gapa
20. nov 2008

🙂
ešte oprava k predchádzajúcemu príspevku. Samozrejme v tretom odseku odspodu nemalo byť "budeš ho potrebovať k žiadosti o materské" ale správne malo byť "k žiadosti o rodič.príspevok" 😉

clea333
21. nov 2008

gapa, este ta chcem poprosit o radu-DNP si platim len kvoli vyssej materskej, mam si ho potom zrusit, ked uz budem na materskej a mat splnenych 270 dni alebo radsej este v tom pokracovat az kym neprejdem na RD?Pripominam, ze pracovny pomer mi konci pocas materskej. Zaujimalo by ma, ci to ma aj nejake vyhody-asi vtedy, keby som bola PN, vsak?Dakujem