Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

lienocka235
25. feb 2008

child benefit su rodinne pridavky tie mozes kludne poberat z UK.. lebo tam je to vacsia suma ako tu.. normalne si to davaj posielat na ucet.. matersku si vyber v UK a ked sa ti skonci.. tak potom poziadaj /teda v predstihu.. len datumovo / o rodicovsky tu na SVk ten je do troch rokov veku..cize po tych 39 tyzdnoch poziadaj o rodicovsky u nas.. mas na to narok rovnako aj na prispevok pri narodeni..
child benefity nerus tie si daj vyplacat tam.. ono nesmies poberat dve rovnake davky.. cize child benefits aj rodinne .. vyber si to vyhodnejsie

lienocka235
25. feb 2008

no to staci ked mas trvaly pobyt tu na SVK tak mas narok na ten prispevok pri narodeni dietata.. a zaroven ak nedostanes matersku v zahranici.. tak mas narok na rodicovsky prispevok do troch rokov veku dietata..
s tym rodnym listom som to pisala preto lebo tam si treba ustrazit ten termin kedy podas tu ziadost lebo tusim sa spetne nevyplaca ten rodicovsky ..az od datumu prihlasenia..
skoda ze si si to nevybavila lebo si mohla kludne poberat rodicovsky na maleho..
ale teraz si to vybav.. rodinne je asi lepsie poberat v zahranici.. ak su tam a ak nie tak mas narok aj na ne..
kludne sa to da vsetko posielat na svk ucet.. a nemusis potom tolko menit.. ked sem pridete..

digysa
25. feb 2008

lienocka235: takze najskor musim mat rodny list a od datumu rodneho listu mozem ziadat rodicovsky prispevok?
Dalsia vec: kde o to mam poziadat o ten rodicovsky prispevok? Bankovy ucet na Sk uz mam zriadeny, takze to by bolo bez problemov.

lienocka235 odkial si ty taka mudra? 😎

horajda
25. feb 2008

lienocka,neradi to posielaju na SVK ucet,lepsie je to pre nich na UK ucet aspon,mne to bolo tak povedane!ozaj co sa tyka child benefitov tak su nizsie je to £18 na tyzden takze £72 na mesiac a vyde okolo 3000SKK co na SK je cez 4000SKK,takze necham si to vyplacat do toho 28tyzdna a potom to asi teda zrusim ak sa to bude vobec dat,lebo mozno to budu musiet vyplacat az do 52 dokedy budem na materskej nevies o tomto nieco?

lienocka235
27. feb 2008

ale horajda child benefity su na SVK 500 Sk mesacne.. ty hovoris o rodicovskom prispevku.. ten je do troch rokov a ten si nechaj posielat na SVK ucet.. a child benefity na UK ucet..
child benefity ti vyplacaju do 18 rokov veku dietata to je to iste co rodinne pridavky..
rodicovsky je len do troch rokov veku dietata a v UK je materska len do 9 mesiacov po novom predtym bolo do 6 mesiacov.. mam viacere kamosky co to tak robia..
disyga poziadas o rodicovsky na socialnej pistovni.. to ti vyplatia aj spatne ale myslim ze len od datumu podania ziadosti o slov. rodny list.. ale toto si over v SP

horajda
27. feb 2008

aha,to som nevedela,dakujem,to je super,takze je mozne ze si necham vyplacat child benefity v UK a rodicovsky po ukonceni materskej na SK,t.j. ze materska mi musi ale skoncit riadne v UK ze?myslia tym ale to platene obdobie ze?lebo to je tych 39tyzdnov a potom do tych 52 uz je neplatena,ze?
no a nevies nerobia problemy s tymi child benefitami v UK,ze teda budem zit uz na SK. Napises mi ako to presne robili tvoje kamosky. Aku adresu pouzili,anlg ci SK,lebo ja by som uz potom po materskej chcela pouzit SK. To som si neni ista vo vyplnovani papierovaciek. Takze to zhrniem:

1. matersku si vybavim v UK, prvych 6tyzdnov 90% z platu a dalsich 33t £112.75, potom ostatnych 13t uz je neplatena

2. vybavim si v UK child benefit,ktory budem dostavat na UK ucet

3. po skonceni platenej materskej v UK poziadam o rod prispevok na SK,kt mi budu posielat do 3 rokov dietata.

Co si este mam pravo uplatnit v tychto krajinach? A co sa tyka vyplnovaciek ake adresy mam teda pouzit,kedze trvale bydlisko mam SK. Z UK odideme pred porodom a uz sa neplanujeme vratit,ale v robote si nechavam dvere otvorene...
Inac dakujem za pomoc lienocka!!!

luci79
27. feb 2008

Ahojte, mam taktiez otazocku.
Som na tom rovnako ako horajda, pracujem v UK, prave som zistila, ze som tehotna 🙂 . Pred porodom sa chceme vratit domov na SVK. Matersku by som chcela poberat z UK, po dobu 39. tyzdnov. Ale neviem ako je to dalej. Na SVK som neplatila a neplatim ziadne poistenie ani dobrovolne poistenie. Vie, mi niekto poradit ako je to potom o poziadanie rod. prispevkov do 3 rokov dietata? Mam na ne narok?

horajda
27. feb 2008

ahooj luci,gratulujem,precitaj si moje body nad je to tam zhrnute!

perelandra
28. feb 2008

caute kocky. k tym child benefits v uk: potrebujete poslat original rodneho listu dietata spolu s papiermi, takze neviem ako to je ak sa nezdrziavate v uk, moze byt problem s adresou. rodny list moze byt aj slovensky, dieta nemusi byt narodene v uk. ja som sa pred casom po porode tiez zdrziavala v svk, tak som zaziadala o rodinne pridavky tam, ale zamietli mi ich, ze ak manzel stale pracuje v uk, ze si ich ma ziadat v uk. jasne, ze je to vyhodnejsie, lebo to je viac peniazkov. neviem, ako to funguje, ak sa vraciate na slovensko a ukoncite pracovny pomer v uk.

horajda
29. feb 2008

ahoj pelandra ale ja ho neukoncim pracovny pomer,stale tu budem zamestnana na full time,takze preto si myslim ze mam na to narok a ty tiez ak ti to nedali v SK tak mas na to pravo v UK,opravte ma ak sa nie!

perelandra
29. feb 2008

tak to by potom malo byt asi v pohodicke 😉 aj ked moze byt problem s adresou ak uz nebudes v uk. netusim, ci akceptuju aj slovensku adresu, alebo musis byvat v uk. ale nakoniec mozes dat adresu nejakych znamych aby ti tam chodila dolezita posta ak tu nebudes 😎

zuz11
1. mar 2008

stalida • Včera o 11:25
Dobry den, prosila by som o radu, v auguste tohto roka nastupim na MD. Chcela by som vediet aka asi bude vyska mojho mat. prispevku, ked moj mes. plat bol cca 20000 mes.. Od februara som ale na PN, tak ako sa bude pocitat vyska prispevku? Za radu dakujem.

alexandra • 1d, 22tt • Včera o 12:03
stalida treba sa spytat priamo na soc poistovni, kde Ti na zaklade Tvojho vymeriavacieho zakladu odvadzaneho do poist. zamestnavatelom v roku 2007 urcia vysku denneho prispevku, ktoru si potom vynasobis poctom dni v mesiaci 🙂

jaduska • 2d • Včera o 13:45
Ak ti na materské vznikne nárok, tak budeš dostávať v rovnakej výške ako PN. Počíta sa to rovnako 😉

stalida • Včera o 19:37
pre Jaduska.....cize mam tomu rozumiet tak ze vyska PN (mesacna)=vyska mes. maters. prispevku?........a este sa chces spytat neviete aky je strop denny pri mat. prispevku?

jaduska • 2d • Dnes o 17:49
STalida, na výpočet PN a materskej sa používa rovnaký "vzorec", platí sa z rovnakého poistenia, tak sa aj rovnako počíta.

Maximálna materská je okolo 15000 mesačne, presné číslo takto z hlavy neviem.

baculik
1. mar 2008

Ahojte chcela by som sa opýtať, či mi nevie niekto poradiť. Patrím medzi vás tehulky od minulého roku - január 2007 som zamestnaná na Slovensku. Predtým som pracovala sezónne v Rakúsku takže poistenie mi platil zamestnávateľ tam a keď som bola doma som si platila sama. Mám nárok na maerskú a rodič. príspevok? Ďakujem

sue13
19. mar 2008

Ahojte. Potrebovala by som poradit. S drahym sa chystame mat dietatko a pocula som o nejakom specialnom pripoisteni na zaklade ktoreho je potom vyssia materska. Viete mi niektora prosim porádit???? Dakujem

kacka.va
20. mar 2008

tak jestli takové pojištění existuje, tak spíš ti to vyplácejí během mateřské, ale určitě ti tím nezvednou samotnou mateřskou. Aspoň to je můj názor. 😉

gapa
20. mar 2008

sue, ide o dobrovolné nemocenské poistenie (pozri môj príspevok v téme: dobrovolne nezamestnaná a tehotenstvo).
Dnes som sa však dopočula, že sa chystá novela zákona o sociálnom poistení a je možné, že od 1.1.09 nebude možné byť DNP popri zamestnaní (resp. popri povinnom platení nemoc.poistenia SZčO).

tara33
3. apr 2008

Ahojte, neviete mi poradit, ci pri nastupe na matersku (nie na rodicovsky pripsevok) musim prerusit zivnost?? Lebo az doteraz som si myslela, ze zivnost prerusit nemusim, pise sa o tom aj na stranke SP a teraz mi teta zo SP poslala cestne prehlasenie ze som prerusila zivnost, ktore mam podpisat ak chcem mat narok na materske tak som z toho vedla. Je niekto v podobnej situacii? Dakujem.

maso
28. apr 2008

Tara, nikto ti neodpovedal ... zistila si nieco? Ja som bola v tom, ze staci nejake prehlasenie, ze nevykonavas cinnost a nie pozastavit zivnost.

maso
28. apr 2008

Neviete ako sa posudzuje materska, ked som zivnostnicka a mam otvoreny obchod? Planujem byt doma a zamestnavat predavacky. Musim obchod zatvorit alebo co? Tara, pytam sa preto, ked pises, ze pozastavit cinnost ... zda sa mi to ale blbost. Ja som si nemocensku platila na zaciatku este aj dobrovolne, tak neviem.

poleva
29. apr 2008

maso ved chod na marodku a dalej si plať

gapa
29. apr 2008

tara33, tiež sa čudujem s tým čestným prehlásením o pozastavení živnosti. Síce so SZčO sa moc nevyznám, no v zákone o soc.poistení som nič také nenašla. Aj som videla na porade takú otázku, no zatial ani tam myslím, nikto neodpísal. Ak by odpísali, dám vedieť.

xstelinka
29. apr 2008

ahojte,
prisiel mi papier zo socialky kde je uvedena suma na den. Neviete ci je to v cistom a na aky den(kalendarny alebo pracovny)?
Dakujem.

gapa
29. apr 2008

predpokladám, okrem denného vymeriavacieho základu (DVZ) tam máš napísanú výšku materskej (čo je 55% z DVZ). Je to na kalendárny den a v čistom. 🙂

deni
13. máj 2008

ahoj holky,
poraďte prosím co musím udělat, abych mohla z nemocenské nastoupit rovnou na MD?
jsem od března v prac. neschopnosti a o začátku června bych chtěla na MD (8.týdnů před porodem) nevím, zda stačí, když zaměstnavateli pošlu akorát ukončení neschopenky.. musím si ještě vylítat nějaký další papíry, který jsou potřeba vyplnit?

díky

smardik
13. máj 2008

deni : na mateřskou by tě měl poslat tvůj gynekolog tak se ho poptej, ale od 8.týdne už se na ni jít může tak myslím že bude v pohodě

alexandra
13. máj 2008

deni ak si na PN, musis nastupit 8 tyzdnov pred porodom. Papiere Ti da Tvoj gynekolog, odovzdas ich v praci a oni ich poslu na socialku 🙂

maxkatka
13. máj 2008

Deni, pokud jsi v PN, tak tvůj ošetřující gynekolog Tě pošle na mateřskou dovolenou v rozmezí 6-8 týdnů před porodem... Není pravda, že pokud jsi na PN, tak musíš jít 8 týdnů před... já jsem taktéž byla v PN od 6 tt a nástup na mateřskou mi napsal doktor 6 týdnů před plánovaným termínem porodu. Dostaneš takový papír o velikosti A5, kde je vypsané tvé jméno, rodné číslo a datum plánovaného porodu. Pak samozřejmě razítko a podpis lékaře... Tento papír pak odevzdáš spolu s ukončenou PN (tu Ti lékař ukončí ke dni předem než je nástup na mateřskou) zaměstnavateli. (nezapomeň si to pročíst... něco se tam podepisuje... )

anza
13. máj 2008

Ahoj holky, asi se ptám v blbý diskusi, ale přesto: jako studentka a OSVČ nemám PŘED PORODEM nárok na nic, žejo, když si neplatím ani soc. pojištění ani nemocenskou? Za odpověď díky...

gapa
13. máj 2008

deni,
ako píše alexandra, od gynekológa dostaneš (aspon na slovensku) "žiadosť o materské", tam si vyplníš dátum nástupu na MD a PN-ku si necháš ukončiť lekárom den predtým (či už gynekológom alebo všeobecným lekárom, podla toho, kto ti PN vystavoval).
Väčšinou dátum nástupu na MD vypisuje gynekológ (resp.sestrička), aj ked sa nachádza v časti A- poistenkyna. Na zadnej strane je poučenie, kde je uvedené, že "nárok na materské vzniká od začiatku 6.týždna pred očakávaným dnom pôrodu určeným lekárom (ktorý uvádza lekár v časti B), najskôr od začiatku 8-eho týždna pred týmto dnom, a ak žena porodila skôr odo dna pôrodu". Na MD zo zamestnania však môžeš nastúpiť aj neskôr (čo však nie je tvoj prípad, no píšem to pre úplnosť), no potom dlžka poberania materského bude pravdepodobne kratšia (v závislosti od dátumu pôrodu od nástupu na MD).

To, že ak si na PN, že musíš nastúpiť na materskú 8týždnov pred termínom som nikde nenašla, podla mna je to na rozhodnutí mamičky. No pri PN pred MD sa tým mamička ukráti o 2týždne poberania nem.dávky, lebo materská bude platená len 28týždnov (resp.37), či už nastúpiš na MD 6 alebo 8týždnov pred termínom. Za tie 2 týždne budeš potom poberať len rodič.príspevok. No a Pn-ka je predsalen vyššia (teda prípúšťam, môžu byť aj výnimky).
K tomuto bol jeden dobrý príspevok na porade, ktorý mi ujasnil, že nástup na MD závisí od ženy, nie lekára (samozrejme s nástupom na MD zohladnujúcim zákon o sociál.poistení).

žiadosť o materské (radšej si ho prefoť, máš tam aj poučenie o tom, že po narodení dieťaťa máš odovzdať kopiu RL, kvôli rodnému číslu dieťaťa) a ukončenie PN-ky odovzdáš v zamestnaní. Oni vybavia ostatné v SP.

gapa
13. máj 2008

anza, na slovensku by si nemala