Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

figy
27. jan 2008

Ahojte kocky, potrebujem od Vas pomoc 🙂 Som trochu zufala. Od 11/2007 som zial nezamestnana. Teraz som zistila,ze som tehotna. Hladam po nete informacie, ale som z nich jelen. Budem mat vobec narok na matersku?
Mam taky pocit, ze nie ☹ Ako to vlastne je? Prosim poradte. dakujem

lienocka235
27. jan 2008

Figy... takze.. narok na materske mas... ak si v poslednych dvoch rokoch odo dna nastupu na matersku aspon 270 dni bola nemocenksy poistena... bolo by treba doplnit priblizny termin porodu z toho sa da odvodit nastup na matersku.. a tiez to ci si bila v predchazajucom obdobi zamestnana..
inak materska je 55% z vymeriavaceho zakladu /mozes ratat ak hrubu mzdu../ a na matersku nastupujes 6 tyzdnov pred porodom.. ak nesplnis narok na matersku budes dostavat odod narodenia dietata rodicovsky..

ono by sa snad dalo aj cosi poriesit s dobrovolnym pripoistenim.. ale to zavisi od toho kedy mas termin porodu. a tak.. ono by som to mozno riesila ja inak.. ale musis napisat viac..

inak dobrym odbornikom na tuto problematiku je p. mihal.. ma aj na sme blog..

prdecek
29. jan 2008

ahojky, potřebovala bych radu, když jsem byla zhruba rok na pracáku a před tím jsem studovala počítá se mi to do nároku na mateřskou??? a platí úřad práce nemocenské pojištění??? prosím o odpověď do IP. díky moc 🙂

catrin1
7. feb 2008

ahojte chcela by som sa vas spytat ak niekto viete ako je to z materskou..prisiel mi papier zo socialky a tam mam napisane ze mam priznanu matersku vo vyske 245 sk na den...ale teraz neviem ci je to len za pracovne dni alebo za kazdy den v mesiaci..viete mi poradit niekto??

ivetah
7. feb 2008

catrin1: to je kalendarny den.

catrin1
7. feb 2008

ivetah..vdaka ale moc tomu nerozumiem..mozes mi to vysvetlit... 😅 😕

lienocka235
7. feb 2008

catrin to znamena ze v mesiaci ktory bude mat 30 dni je tvoja materska 30*245 cize 7350 korun... ta ti bude vyplacana 28 tyzdnov... cize 7 mesiacov ...

catrin1
7. feb 2008

lienocka235..dakujeeem velmi pekne teraz tomu uz rozumiem....vdaka... 😉

kacenqa
8. feb 2008

ahoj kocky, dnes mi prisiel papier zo socialky, kde odo mna ziadaju zaslanie rodneho listu po narodeni dietata za ucelom vyplatenia materskeho.

chcem sa opytat, co to ma znamenat??? od 13.1. som na materskej, to akoze kym sa mi nenarodi dieta, nedostanem zo socialky ziadne peniaze?????

jaduska
8. feb 2008

kacenqa rodný list sa posiela stále. Ja som materskú dostávala (išla som zo zamestnania na MD) a po narodení malej som posielala kópiu RL

kacenqa
8. feb 2008

jaduska, to mi je jasne, lenze ja som v 38tt, od 13.1. som na materskej a cakala som, ze mi pride daky vymeriavaci zaklad alebo co, a nie ze odo mna 2 tyzdne pred planovanym TP pytaju rodny list ESTE NENARODENEHO dietata za ucelom vyplaty materskeho....proste ma stve to, ze teraz z coho mam zit. ako nastastie manzela mam, ale z principu. ked ma stat donuti ist 6 tyzdnov pred porodom na matersku, nech mi tych 6 tyzdnov aj zaplati.... lebo ved narok na materske mam, tak nechapem, kde je problem!

kacenqa
8. feb 2008

teda pre doplnenie, tiez som na MD sla normalne zo zamestnania, preto nechapem, co za sprostost mi to poslali

catrin1
8. feb 2008

kacenqa..ja som mala nastup na MD 9.januara a v pondelok mi prisiel vymeriavaci zaklad ale ziadny rodny list odomna nepytaju...to ako preco?nechapem....to co je za sprostost... 😠

zab_ka
8. feb 2008

ja som sa na jednom blogu p.Mihala docitala, ze ak do 10tt v socialke nahlasim zmenu a budem odvadzat maximalne odvody, dostanem max matersku
nevyznam sa v odbornych reciachale snad som to pochopila spravne 😒

kacenqa
8. feb 2008

zabka ja som odvadzala take odvody, ze aj maximalna materska mi je malo. radovo pridem o par tisic, bohuzial. ale nejde mi o to, resp. netrapi ma to az tak, s tym som uzrozumena. co ma stve je fakt, ze podla tohto papiera co mi dosiel, mi materska bude prinalezat az po porode malej. dufam len, ze je to daka sprosta chyba, ktoru nejaka uradnicka niekde spravila. hned v pondelok si to pojdem preverit.

ivetah
8. feb 2008

kacenqa, materska ti je priznana podla predchadzajuceho platu. mne prisiel vymer, kolko dostanem materskej a dalsi papier, kde ziadaju o zaslanie kopie rodneho listu dietata PO NARODENI. oni si to musia skompletizovat.

kacenqa
8. feb 2008

ivet - no a mne ziadny vymer neprisiel, len ten papier o rodnom liste po narodeni. tak neviem, moznoze je len jedno oddelenie resp. pracovnicka rychlejsia ako druha....lebo fakt mi to pride divne, zeby som do porodu nic nedostala, ved vsetky papiere som odovzdala zamestnavatelovi a ten to posunul dalej...

ivetah
8. feb 2008

kacenqa: zavolaj v pondelok do socialky, kde je problem. ak tvoj zamestnavatel poslal tvoju ziadost o matersku a oni ju dostlai, tak mozno sa len pomylili a poslali ti omylom jeden papier namiesto dvoch. mas tam kontakt na osobu, ktora ta ma na starosti, alebo zavolaj len na ustrednu a oni ta podla priezviska prepnu. drzim palce!

sandra25
8. feb 2008

kacenqa, materska ti patri od dna nastupu na MD...teda ako si pisala od 13.01.2008. Ak zamestnavatel splnil svoje povinnosti ohladom nahlasovania zmeny na socialku, nemusis mat obavy, urcite ti matersku zo socialky poslu..okolo 15. dna v mesiaci, teda cca 15.02.2008 by si mala dostat alikvotnu ciastku, t. j. od 13.01.-31.01.2008. Aj odo mna pytali rodny list dietata este pred porodom, to oni asi len informuju, aby si potom nezabudla...a aby na zaklade neho mohli vyplacat aj dalej matersku 😉

lienocka235
9. feb 2008

Kacenqa doporucujem okamzite v pondelok zajst na socialku a trvat na tom aby zistili ci je tam ten papier od zamestnavatela.. a preco ti nezaslali vymer... moja osobna skusenost do socialky odnasat veci osobne a dat si na kopiu potvrdit prevzatie...
a ked pojdete do socialnej s rodnym listom nezabudnite sa nahlastit ak si odvadzate do II piliera..

zabka podla mna si to nepochopila.. moc dobre... tam bolo treba zrusit predchadzajuce dobrovolne nemocenske poistenie.. a zacat platit z maxima... do konca roku 2007 stacilo aj jeden mesiac a potom nahlasit este v decembri zmenu a za januar platit uz len z minima... musi to byt platene min. 270 dni .. takzto mas narok na maximalnu matersku..

kisska
9. feb 2008

zabka - ak si predtym neplatila poistne viac ako 270 dni v priebehu poslednych dvoch rokov pred nastupom na matersku, tak narok mat nebudes. Ak si platila, ale nebolo to z maxima staci, ak sa dobrovolne prihlasis a budes platit odvody z rozdielu medzi tym, co uz platis (alebo tvoj zamestnavatel) a maximom. Napr. Ak mas teraz plat btto - 15.000,- staci, ak si budes platit dobrovolne poistne so zakladu nie viac ako 14.000 (15.000+14.000=29.000 - max vymeriavaci zaklad je 28tis aj nejake drobne..., presnu sadzbu neviem, ale je to par percent) tak spolu ti to urobi maximalnu matersku. Len som si nie ista tym terminom po 10tt. Inak ked sa zaregistrujes na www.porada.sk, tak su tam zlati a pohotovi poradcovia, ktori ti vsetko vysvetlia. Len tam potrebuju co najpresnejsie udaje o terminoch odkedy pracujes, odkedy ides na matersku a aspon priblizne tvoj prijem, tak ti napisu odpoved presne na tvoj pripad...

anamor
19. feb 2008

kočky materska, ak na nu nastupim v roku 2008 sa pocita z vymeriavacieho zakladu roku 2007, ano?

zuzitka
19. feb 2008

baby, ja by som chcela vediet, ze ked samko dosiahne 3 roky v januari 2009 a chcela by som dalsie dieta, musim ist na nejaky cas pracovat aby som mala narok na materske?

lebo viem, ze keby som stihla porodit do jeho 3 rokov, tak narok na materske mam.
ale je mozne, ze to nestihnem do jeho 3 rokov. tak neviem ake podmienky musim splnat aby som mala narok na materske.

paolin
19. feb 2008

zuzitka, podminka myslim je, ze musis mit odpracovano nejakych 270dni nebo porodit do tri let prvniho ditete.

horajda
21. feb 2008

ahojte dievcata,ja iba zo zaujimavosti,daju sa najst formulare o poziadanie materskej na nete?mohli by ste mi poslat link ak ano,ja som ich totizto nevedela nikde najst.no ale potrebujem papiere ako platca dobrovolneho poistenia

digysa
25. feb 2008

Ja mam otazku ohladne materskej. Sice zijem v zahranici, ale mam trvaly pobyt na SK, aj v obcianskom, aj v pase. Prve dieta je tiez slovensky obcan, riadne zapisany na Matrike.....teraz cakam druhe baby a chcela by som vediet, ci by som si mohla vybavit matersku na slovensku. Pri synovi ma to nenapadlo....a teraz mi jedna kamaratka povedala, ze nezalezi, kde zijem, dolezite je, ze som Slovenka s trvalym pobytom v zahranici a nepracujem, tak mam narok na matersku.
Ma niekto podobny problem alebo pripad? Mozete sa mi ozvat aj na IP....dik

elgon
25. feb 2008

ahojte nakolko planujeme babatko bola som dnes na socialke a situacia je nasledovna.ja som zivnostnicka a platim socialne z minimalnej mzdy dnes som si priplatila dobrovolne nemocenske, ktore sa moze vyratat z vymeriavacieho zakladu maximalne 28000.ja som si dala vymeriavaci zaklad 25000 a mesacne si teda budem priplacat 1100.-sk a moja materska za prvych 6 mesiacov bude cca.16000-17000.-sk moze to urobit kazda z vas ale musite to plati najmenej 270dni.takze ak zatial este iba planujete je najvyssi cas.po 6tich mesiacoch budem dostavat uz iba rodicovsky prispevok ale mozem ist aj pracovat no odvody si musim platit sama.

lienocka235
25. feb 2008

anamor ano ak nastupis v roku 2008 na MD tak sa pocita podla roku 2007.

horajda o materske poziadas s dokladom ktory ti vyda tvoj gynekolog kde bude uvedeny datum porodu /predpokladany / a datum nastupu na MD toto tlacivo odovzdas s SP.. na nete toto tlacivo nenajdes..

digysa.. tu doslo k zamene pojmov ty nemas narok na matersku v Sr lebo predpokladam nemas odpracovanych 270 dni na SVk v poslednych dvoch rokoch..
mas narok na rodicovsky prispevok.. ale iba za podmienky ze nepoberas rovnaku davku v zahranici..
zavisi od okolnosti napisala si malo.. neviem ci ams narok na matersku v zahranici a tak.. ak nemas tak potom mozes poziadat o rodicovsky u nas na SVK a doporucujem urychlene vybavit rodny list..

jaaj az teraz citam.. ze mas trvaly pobyt v zahranici.. a aj na SVK ako je to mozne? trvaly pobyt je podmienka na vyplacanie RP aj pridavkov aj inych davok..
ak ho mas v zahranici tak potom narok nemas..

horajda
25. feb 2008

ahoj lienocka,dakujem za radu,

ja asi budem spadat pod UK legislativu,lebo tu pracujem,takze aj matersku budem odtialto brat.Len som sa este chcela opyat,ci niekto neviete ci je mozne ziskat child benefit tu v UK aj ked budem na SK,ale stale budem zamestnana v UK,budem iba na materskej na SK. Teda chcela by som to tak urobit,ze tu dostavenem platenu matersku 39tyzdnov a do 52 tyzdnov som na neplatenej materskej aj teda budem zamestnana,dva mesiace pred uplynutim materskej dam vypoved.
na SK dostane matka rodicovsky prispevok po uplynuti materskej t.j. po 28tyzdnoch,je mozne ze zrusim child benefit v UK po tych 28 tyzdnoch a prihlasim sa na SK na rodicovsky prispevok kedze tam budem byvat?alebo to mam radsej nechat po uplynuti platenej materskej v UK,t.j. po 39tyzdnoch?alebo ako sa toto da riesit aby som dostavala potom rodicovsky prispevok doma do 3 rokoch dietata?

digysa
25. feb 2008

lienocka235: nie prepac, to bol omyl...ja zije v zahranici, ale trvaly pobyt mam na SK. Ziadny rodicovsky prispevok nepoberam.
Co potrebujes vediet? Vsetko ti napisem...Rodny list si mozem vybavit az sa to ale narodi, nie? O 2 tyzdne mam rodit.
Na syna som nic nedostala, tiez som nepoberala ziadny prispevok v zahranici, rodny list mal vybaveny behom mesiaca od porodu. Ale on ma uz 2 roky, tak s tym sa uz asi nic neda robit....