Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

deni
14. máj 2008

ahoj holky,
díky moc za Vaše rady 🙂
já to nemyslela tak, že "musím" nastoupit 8týdnů před porodem, vím že se to může v rozmezí 6-8týdnů před porodem. jen jsem si říkala, že nemocenskou mám ubohou, tak nastoupím na MD už od toho 8.týdne, že tam dostanu přece jenom víc. ale jestli je to tak jak píše gapa, že to trvá pak jen 28.týdnů a pak se dostává rodič. příspěvek, který asi nebude taky nijak slavný. tak asi vážně nastoupím až od toho 6.týdne... no uvidíme, ještě se o tom pobavím se sestřičkou u gynekologa, která mi neschopenku vypisovala.

dííííky moc 😉

adrioska
14. máj 2008

Deni, neviem ako je to u Vas, ale tu na SK sa nemocenska=materskemu prispevku, vzdy je to tych 55% z vymer.zakladu...takze nie viac 😕

martina.d.
14. máj 2008

no,my máme PN platenú 100% počas 30dní, potom je to 75%. 25.5. končím materskú a od 26.6. nastupujem na rodičovskú, dovtedy si budem čerpať RD. Ale u nás je materská platená75% z platu.

martina.d.
14. máj 2008

pardón, zabudla som, že som v štátnej zložke. sorry 😉

heppu
16. máj 2008

ahojte chcela by som sa spytat ak nahodou viete ze ako sa mi vyrata materska ak som robila u jedneho zamestnavatela od 10.6.2007 doteraz . lebo som pocula ze je to za rok spat za nejakych 270 dni . ale teraz ma zas kamoska pomylila lebo ona robila oj rok 2006 aj 2007 u jedneho zamestnavatela a na socialke od nechc chceli vediet prijem len za posledne dva mesiac 2006

gapa
16. máj 2008

heppu,
ak tvoj posledný prac.pomer začal 10.6.07 a bude trvať až do nástupu na MD v roku 2008, tak sa ti ráta materská z vymeriavacích základov na nemocenské poistenie (obvykle je to hrubá mzda) v období od 10.6.07 do 31.12.07.
Tých aspon 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom je len "podmienka na získanie materskej". Ak by si ich nemala splnených, vôbec by ti materskú nepriznali. Ale samotná materská sa z týchto 270dní neráta. Materská sa ráta z tzv. rozhodujúceho obdobia.
Predpokladám, že tvoja kamoška nastupovala na materskú v r.2007, alebo ak v roku 2008, tak jej posledný PP skončil v r.2007. V takom prípade by jej rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej mohli byť posledné dva mesiace roku 2006. Ty si však iný prípad.

heppu
17. máj 2008

gapa dakujem ti moc mam ja vybavovat nejake papiere ohladom materskej??alebo aky je vlastne postup ked chcem o nu ziadat

luciaakubko
17. máj 2008

ahojte. chcem sa tiez poradit ohladom materskej. staci, ak som potvrdenie od lekara o nastupe na md poslala nasej mzdarke? alebo mam ist este aj na socialku? alebo staci, az ked sa narodi mala. dakujem velmi pekne za akukolvek odpoved.

gapa
17. máj 2008

heppu, ak tvoj PP trvá, tak len doplníš "žiadosť o mateské" ktoré ti vystaví tvoj gynekológ a odovzdáš ho zamestnávatelovi. On (tada mzdárka) vybaví ostatné ohladne materskej z PP.

gapa
17. máj 2008

luciakubko, ak si uplatnuješ materské len zo svojho terajšieho PP, tak na sociálku kvôli žiadosti o materské ísť nemusíš. Ale ked sa narodí báboá, musíš poslať do SP (na oddelenie nemoc.dávok predpokladám) kopiu rodného listu (podpisovala si to vo vyhlásení v žiadosti o materské). Stačí, ked to tam odnesieš/pošleš naraz vtedy, ked si budeš podávať prihlášku ako osoba starajúca sa o dieťa a za ktorú platí dôch.poistenie štát.

luciaakubko
17. máj 2008

dakujem, gapa, velmi pekne.

heppu
18. máj 2008

dakujem gapa tak uz som mi je to jasne

gapa
18. máj 2008

🙂 🙂

karamelinka
20. máj 2008

baby ja by som tiez potrebovala poradit som totizto totalne mimo z tychto veci...som zamestnana od 1.9.2007 a od januara som na PN a za dva tyzdne nastupujem na MD. mala som len minimalnu mzdu a tak neviem ako by som si vypocitala MD. viem ze sa vypocitava nejako 55% zo mzdy. ale mne to akosi vychadza ze by som dostala este nemej ako je myslim ten zaklad...neoplati sa viacej dat vypoved?aby som mala aspon tu minimalnu MD?fakt sa do toho nerozumiem a potrebovala by som poradit.dakujem

danulik
20. máj 2008

karamelinka - aby si dostala matersku, musis byt zamestnana 270 dni pred nastupom na MD - co ty nesplnas a tym padom dostanes len rodicovsky prispevok (to je tych cca 4500,-)

gapa
20. máj 2008

Karamelinka,
som napísala dosť dlhý príspevok a sa mi vymazal. Som naštvaná, tak dúfam, že sa preto teraz nepomýlim, lebo 2x písať to isté, nemám rada (teraz radšej píšem mimo-vo worde)

Tvoj PP začal 1.9.07 (predpokladám, predtým si nebola zamestnaná, ked o tom nepíšeš). Takže 270dní nem.poistenia (teda ak si nemala počas tejto doby napr. očr nad 10dní alebo neplatené volno) ti uplynie 27.5.08. Dni očr do 10dní, dni PN sa rátajú do dní nem.poistenia. Ak nastúpiš na MD najskôr 28.5.08, vznikne ti nárok na materské a vyráta sa z vymeriavacích základov (VZ) v období od 1.9. do 31.12.07.

Ak si mala v tomto období hrubú mzdu vo výške minima = aj VZ pre nemoc.poistenie z min.mzdy tak:
4mesiace x cca 8100,- = cca 32400Sk : 122dní (počet kalend.dní v obd.1.9.-31.12.07) = tvoj denný VZ bude cca 265,5738Sk,
z toho je materské na kalend.den 55% = 146,6559 Sk ,
takže mesačné materské zo sociálnej poistovne cca 4382Sk (pri mesiaci s 30dnami) a 4529Sk (pri mesiaci s 31dnami).
!!! ak chceš presné sumy, musíš si to vypočítať zo skutočnej HM v období 9-12/07, lebo tvoja HM nebola iste presne 8100,-. Tiež by bol nejaký rozdiel, ak si mala v tomto období napr. PN alebo očr (nedelila by si číslom 122 ale od 122 by si odrátala kalend.dni PN, očr, príp. kal.dni nepl.volna, lebo tieto dni sa „pre účely výpočtu materskej“ vynímajú).

Kedže aktuálna výška rodičovského príspevku (RP) je 4560,- na mesiac (od 1.9.08 sa pravdepodobne o nejakú stovku zvýši), tak by si mohla požiadať na UPSVaR o doplatenie do výšky rodičovského príspevku. Predpokladám, že to doplácajú až od narodenia dieťaťa, nie od nástupu na MD, no neviem to určite. Treba ísť na UPSVaR pre tlačivo, povedať, že pravdepodobne výška tvojej materskej nebude dosahovať výšku RP, nech ti povedia, čo si treba dať v tom tlačive na sociál.poistovni potvrdiť.

Ak by si ukončila teraz PP, tak by ti nárok na mateskú nevznikol a mala by si nárok na RP až odo dna narodenia dieťaťa (teda nie od nástupu na MD). Tiež by si nebola nem.poistená, ani v nezamestnanosti počas MD a dôchodkovo do narodenia dieťaťa. Takže to ti velmi neodporúčam. Jedine, že máš možnosť sa zamestnať na pár dní pred nástupom na MD s vyššou mzdou u iného zamestnávatela. V tom prípade by sa ti to oplatilo. Vtedy by sa ti rátala materská z hrubej mzdy (teda VZ pre nemoc.poistenie) u tohto nového zamestnávatela. Samozrejme by si musela spolu splniť tých 270dní nem.poistenia, musela predtým ukončiť PN a zamestnávatel by musel riadne odviesť za tých pár dní odvody.

A nezabudeni si dať prihlášku do 15dní od narodenia dieťaťa, kvoli dôchodkovému poisteniu. Priprav a tlačíva zo SP si zober ešte pred pôrodom, lebo potom už čas predpokladám mať nebudeš.
😵

karamelinka
20. máj 2008

ahojte dievcata..dakujem vam za prispevky....ste zlate...

gapa ty sa fakt vyznas...klobuk dole...a mozno ze by som mala moznost sa zamestnat u ineho zamestnavatela. takze ak som to spravne pochopila keby som si teraz ukoncila PN a dala vypoved a rychlo sa zamestnala u ineho zamestnavatela tak sa mi to oplati?no tak to som nevedela ze sa to da.lenze to by som nemala tych 270 dni. ci to saa rataju vsetky zamestnania dokopy co nasleduju po sebe?to by sa mi teoreticky dalo...pracovala som v jednej firme kde je viac podnikatelov tak by som dala vypoved u jedneho a zamestnala by som sa u druheho.s tym ze by mi dal ten druhy zamestnavatel vyssiu mzdu a stacilo by odviest za mna tie zostavajuce dni pred MD...spravne?

este raz dakujem za prispevky... 😉

danulik
20. máj 2008

karamelinka - sorry, neuvedomila som si, ze je uz maj 😀 gapa to napisala spravne 😉

karamelinka
20. máj 2008

danulik neva...aj tak ste dobre ja sa vobec nevyznam v podobnych veciach...to sa fakt oplati vyznat sa v tom...no co uz este ze su nablizku ludia ako vy teda hlavicky 😉 🙂

gapa
21. máj 2008

karamelinka,
dni nem.poistenia z oboch zamestnaní, ak nasledujú za sebou (nie súbežne), sa ti zrátajú, len pozor na ten dátum nástupu na MD, aby to nebolo skôr. A hlavne v prípade ak si mala nejaké prerušenie, čo som už spomínala, aby ti den-dva nechýbali.
S tým novým PP bude najlepšie ak začneš v pondelok, aby si tam mala čo najmenej víkendov (za ktoré nemáš hrubú mzdu = vymer.základ a teda ti znižujú denný vymer.základ na jeden kalendárny den)
😉

luciaakubko
22. máj 2008

ahojte, cize len pracovne dni sa mi budu pocitat? vz mne osobne vysiel cez 5 stovak, 55% z toho je nejakych 311 ka na den.bez vikendov? ako v tomto moze mat niekto taky fasa prehlad?... 😉 dakujem pekne za odpoved 🙂

gapa
22. máj 2008

luciakubko,
nerozumiem, na čo sa pýtaš. Denný vymer.základ sa vyrátava z "kalendárnych dní" (ale mzdu = VZ získavaš len cez prac.dni), no radšej uvediem príklad:

ak napr. začne tvoj PP v pondelok 19.5.08, pracuješ do piatku 23.5.08, za týchto 5prac.dní získaš hrubú mzdu 3000,-Sk:

1. na mat.dovol. nastúpiš v sobotu 24.5.08 (aj ked neviem, či je reálne nastupovať na MD v sobotu, asi skor v piatok, no dajme tomu, že to bude v sobotu)
Tvoj denný vymer.základ (DVZ) bude 3000 : 5kal.dní v rozhodujúcom období 19.-23.5.08 (od vzniku PP do dna pred nástupom na MD- toto platí len ak sú oba dátumy v tom istom mesiaci!!!) = 600,-
Denná dávka = 330,- Sk na kalend.den

2. na mat.dovol. nastúpiš v pondelok 26.5.08
tvoj DVZ bude 3000 : 7kal.dní v RO 19-25.5.08 = 428,5715
denná dávka = 235,71.. Sk na kalend.den

Takže v tomto je rozdiel, čím viac víkendov je v RO, tým sa ti znižuje denný VZ.
Ak by nastupovala na MD až v júni, napr. 11.6.08 (samozrejme bude pracovať dlhšie a bude mať vyššiu mzdu), tak jej RO je obdobie 19.5.-31.5.08 teda od začiatku PP do konca mesiaca, ktorý predchádza nástupu na MD.

luciaakubko
22. máj 2008

dakujem, naozaj mi tieto veci nic nevravia...dnes mi dosiel zo socialky papier, ze budem dostavat 311 sk na den. Tak ma zaujimalo, ci sa do toho pocitaju aj vikendy, ci na konci mesiaca, alebo kedy je vyplatny termin, dostanem 311 krat pracovne dni, alebo 311 krat 7dni

vejinka
22. máj 2008

no zienky..ja som z toho debil...som nezamestnana a dostavam podporu 4100,- platim si od augusta nemocenske poistenie ale sme ho zrusili tusim v januari a hned zasa obnovili(jeden den zrusili a druhy prihlasili) tak nam poradili ze to mame urobit ale uz si vobec niesom ista ci sme urobili dobre ale s maximalnym vymeriavacim zakladom..co je 1200 a nejake drobne..dovtedy sme platili minimum a to nejake 3 stovky. 12.jula mi vyprsi povinne platit tuto sumu 1200(prejde povinnych 26tyzdnov) . a o tyzden nato nastupujem s velkou pravdepodobnostou na MD. mam narok na tych slubenych 15000 prvych sest mesaicov po narodeni babatka?? alebo mi to zacnu vyplacat hned ako nastupim na MD? prosim poradte mam v tom chaoz. ☹

lienocka235
22. máj 2008

lucia a kubko pocita sa to na kalendarne dni.. to znamena
31*30 je 9330 na mesiac.. 😉

luciaakubko
22. máj 2008

dakujem, potesila si ma, lienocka 🙂 pekny dnik

gapa
22. máj 2008

vejinka, nemaj obavy,
ak si sa nanovo prihlásila na DNP napr. 13.1.08, tak ti uplynie 12.7.08 tých 26týždnov a od 13.7.08 budeš mať nárok na nem.dávku (nemocenské, materské, samozrejme aj očr) z maximálneho VZ, z ktorého si si platila v období od 13.7. do 30.6.08.
Ak však nebudeš čerpať napr. PN, tak budeš platiť DNP až do nástupu na MD (teda nie len do 12.7.08). Za obdobie poberania materského, teda od nástupu na MD už platiť poistné nemusíš.

Podmienku 270dní nem.poistenia máš tiež s rezervou splnenú (poistená si bola od 8/07 do 1/08 + od 1/08 do 7/08), takže treba len načas uhradiť poistné a nárok na materské budeš mať.

Po ukončení poberania materského (teda počas poberania rodič.príspevku), čo ti vychádza na rok 2009, budeš mať nárok na PN alebo Očr vyplácaného tiež z maximálneho VZ, no po MD si už môžeš dať "zmenu" (pozor nie odhláseníe!!) vymer.základu na minimum, teda ak chceš.

vejinka
22. máj 2008

gapa..dakujem ti velmi pekne..si ma upokojila a manzela tiez.. 😉

jajal
23. máj 2008

Ahojte,
som na RD a v oktobri cakam druhe babatko. Pretym som bola riadne zamestnana. Z coho sa mi vypocita materska?
Dakujem

gapa
23. máj 2008

vejinka 🙂 , nech sa vám darí a pozdravuj LIptov 🙂 😵 (som sa tam kedysi motkala napr. Lipt.Hrádok, Pribylina, Vavrišov ... a velmi rada spomínam ...)

Jajal, ak nastupuješ na MD v r.2008 a tvoj PP bude trvať k nástupu na MD a ak si v r.2007 nemala žiaden vymer.základ pre nem.poistenie, tak sa ti bude rátať materská z pravdepodobného vymer.základu, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD. Tento VZ uvedie zamestnávatel do potvrdenia pre soc.poistovnu. VZ sa bude deliť čísom 30 a 55% z tejto sumy je výška tvojej materskej na kalend.den.