Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

gapa
5. sep 2008

pozri tento kalendár: http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php

v decembri 2008 je 20prac.dní +3sviatky

a dokedy by mal trvať ten PP na dobu určitú?

daji
5. sep 2008

ten PP neviem este presne ale aky narok na dovolenku? 9.3.09 mam termin porodu a dovtedy mam narok na dovolenku?

daji
5. sep 2008

momentalne mam poziciu ako administrativna pracovnicka. A ten PP na dobu urcitu nie je vyhra ale nedal mi na vyber. A pracujem tu odzaciatku. Takze to mam jedno ci budem mat na dobu urcitu alebo ma prepusti po skonceni materskej. Takze asi tak.

gapa
5. sep 2008

daji,
no úplne jedno to nie je kedy tvoj PP skončí, ak by si napr. plánovala hned aj druhé dieťa (lebo počas čerpania rodič.dovolenky "ak prac.pomer trvá"!!!, tak sa ti rátajú tieto dni ako dni nem. poistenia pri uplatnovaní nároku na materské). No to asi teraz nie je pre teba to najpodstatnejšie. Dá sa to vyriešiť aj dobrov.nem.poistením.

No a tiež ak by ti dal výpoved po ukončení RD, tak by si mala nárok na odstupné, čo tiež nie je na zahodenie. To samozrejme pri ukončení PP na dobu určitú nemáš.

No určite nepodpisuj prac.pomer na dobu určitú so skúšobnou dobou!!, ak nemáš dôveru v zamestnávatela.

1. Ked už doba určitá, tak by bolo najlepšie doba určítá do konca rodič.dovolenky, síce tak dlho sa to nedá, teda PP na 3roky. To ti však asi nedá.

2. Tak aspon do 31.12.09 (resp. 28.12.09 t.j. 1rok), aby si mala nárok na dovolenku za rok 2009, ako som už písala.

Ak totiž pri PTP 9.3.09 nastúpiš na MD 26.1.09, tak MD ti bude trvať do 9.8.09 a čerpať RD začneš od 10.8.09.

- Ak prac.pomer bude trvať do 31.12.09, tak budeš mať za rok 2009 nárok na 11/12-tin celoročného nároku na dovolenku, t.j. ak máš celoročný nárok 20dní, tak na 18dní resp. 18,5dna.
Lebo v období od 1.1.09 do 9.8.09 odpracuješ viac ako 60dní (aj MD sa ráta za odpracované dni!) a v období od 10.8.09 do 31.12.09 máš neodpracovaných 104dní. Za prvých 100dní sa kráti dovolenka o 1/12-tinu celoročného nároku. O dalšiu 1/12-tinu by sa ti krátila dovolenka ak by si mala neodpracovaných dalších 21 až 41dní (t.j. spolu 121-141dní), ale to ty nebudeš mať, leda že by si bola PN od 1.1.09 do nástupu na MD.

Ak by ti teda dal PP na dobu určitú cca do konca roku 2009, tak by ti pri ukončení PP počas čerpania rodič.dovolenky musel preplatiť túto nevyčerpanú dovolenku. Nárok na túto dovolenku ešte pred nástupom na MD nemáš, lebo nemáš odpracovaných 60dní. Aj ked je to na zamestnávatelovi, no teraz by som to s ním určite neriešila a o tejto dovolenke nehovorila. Ešte by mohol cúvnuť a skrátiť ti túto dobu.

- Ak by tvoj PP trval do 28.12.09 (teda od 29.12.08 do 28.12.09 = 1rok), tak by bol nárok myslím na 17dní (resp. 16,5dna) dovolenky, t. j. za každý celý kalendár.mesiac trvania PP 1/12-tina (teda za 11mesiacov) a táto pomerná časť dovolenky krátená o 101 neodprac.dní v období 10.8.-28.12.09, t.j. o 1/12-tinu, takže nárok za rok 2009 na 10/12-tin celoročného nároku.

Tiež trvanie PP súvisí:
- s trvaním poistenia v nezamestnanosti, to ti bude trvať do konca MD, teda 9.8.09 a
- s dôchodkovým poistením zamestnanca, to je dôležité do dna pôrodu, potom si už sama dávaš prihlášku do 15dní na sociál.poistovnu ako osoba strarajúca sa o dieťa do 6rokov.

No som ta zahltila určite vela informáciami. 😀 Tak sa v tom snaž trochu zorientovať. Máš asi ešte nejaký čas. Treba si to rozmyslieť. Rozpisovala som to preto, aby si videla aj súvislosti s tým PP na dobu určitú.
Ak budeš mať otázky, sa spýtaj, ale najprv pozorne všetko viackrát prečítaj, prípadne sa porad s niekym so svojho okolia. 😉 CCa v nedelu budem mať snád čas na PC.

daji
8. sep 2008

ahoj gapa

dakujem velmi pekne ty sa v tychto veciach asi dobre vyznas.

Takze ak som dobre pochopila tak ak budem mat zmluvu do konca roku 2009 tak mam narok na 18 dni dovolenky, ktore si nemozem vycerpat pred nastupom na MD tak mi to zamestnavatel musi preplatit. Ja som si myslela ze mozem ist na matersku uz od 09.01.09.

Po ukonceni MD, mi zacne od 10.8.09 plynut RD, tak si musim platit DNP kvoli tomu, ze ked by som chcela mat aj druhe dieta a moj PP skoncil aby som mala narok na matersku?

daji
8. sep 2008

a ako sa pocita odstupne kedze by som mala zmluvu za minim. plat alebo maximum v hrubom 13500SKK na dobu neurcitu?

gapa
8. sep 2008

daji,
trochu sa v tom vyznám, lebo som bola a som v takej situácii, tak som sa v tom zorientovala, na čo mám nárok a na čo si musím dať pozor/ resp. s čím počítať

1. ak bude trvať PP celý rok 2009/resp. do 28.12.09, tak je to ako som písala v prechádz.príspevku. Pri ukončení PP ti nevyčerpanú dovolenku musí preplatiť. Predtým ti ju asi neumožní vyčerpať, aj ked by mohol. No tebe ide momentálne o iné=materské, až potom o tú dovolenku.

2. nástup na MD je obvykle 6týždnov pred predp.termínim, najskôr 8týždnov pred, ked sa ti zmení termín o tri dni skôr, napr. na 6.3.09, tak by sa dalo nastúpiť na MD aj 8týždnov pred (aj ked som to neprerátavala, treba si pozrieť 8týždnov pred). Aj ked niekde to automaticky sestrička vyplnuje 6týždnov pred termínom, tak sa spýtaj aj u svojho lekára/sestričky.

3. s tým druhým tehotenstvom záleží zase od konkrétnych termínov, či bude niečo zmenené v zákone a či máš možnosť sa prípadne niekde zamestnať na chvílu pred nástupom na MD alebo to budeš riešiť s DNP.
Ak s DNP, tak podla terajších zákonov a "zjednodušene povedané je dobré" nemať medzeru v nem.poistení viac ako 14mesiacov a na DNP sa poistiť najneskôr do 8-meho týždna tehotenstva (to je velmi dôležité)!!!

4. nárok na odstupné vzniká, ak ti dá zamestnávatel "výpoved" z organiz.dôvodov resp. podpíšete dohodu o ukonč.PP z organiz. dôvodov, nie ak končí PP na dobu určitú!!! Ak trval tvoj PP u zamestnávatela aspon 5rokov, tak máš podla zákonníka práce nárok na odstupné v sume najmenej 3-násobku priemer.mesačného zárobku, inak na 2mesačné.

daji
8. sep 2008

takze po MD mi zacina RD a po skonceni PP mam narok na dovolenku ktoru som nevycerpala este pred nastupom na MD a treba podat ziadost o preplatenie nevycerpanej dovolenky alebo to zamestnavatelk musi urobit automaticky?

gapa
8. sep 2008

robí sa to automaticky v poslednej výplate, teda pri ukončení PP.

hlavinka
9. sep 2008

Holky, jste tu nektera, ktere chodi davky primo ze socky a ne pres zamestnavatele? Kdy se dozvim, kdy muzu nastoput materskou - vim, ze je to 6 az 8 tydnu pred terminem, ale kterym, kdyz se mi docela lisi? Dle posl. menses nebo dle UTZ?
DIky 😉

gapa
9. sep 2008

hlavinka, to záleží od lekára/sestričky, aký predpokladaný termín pôrodu ti napíše do žiadosti o materské. S touto žiadosťou pôjdeš do soc.poistovne alebo zamestnávatelovi. Takže spýtaj sa u lekára.

U mna použili termín podla posledn.menštr., ale záleží ozaj od neho, ak sa termíny velmi líšia, môže to upraviť.

daji
10. sep 2008

ahoj gapa

este mam na teba otazocku

ak by som spravila tu zmluvu od 28.12.08 na dobu urcitu aspon do konca roka 2009 mne uz plynie RD ale zamestnavatel mi plati poistenie v nezamestnanosti. Tak sa ta chcem spytat ze ked mi skonci PP je si lepsie platit DNP?

gapa
10. sep 2008

daji, po ukončení čerpania MD, nástupom na RD za teba už zamestnávatel neplatí poistenie v nezamestnanosti. Ak máš obavu, či si nájdeš prácu, treba si PvN platiť dobrovolne po potrebnú dobu.

A neviem z akého dôvodu sa pýtaš na DNP. Samozrejme je dobré ho mať, ak máš peniaze. No záleží od okolností, či sa ti vyplatí. čo sa týka druhej materskej, už som ti písala kedy sa treba prihlásiť.

hlavinka
10. sep 2008

Jen pro info, jak to chodi s materskou a jak s rodicovskou penezni davkou:

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství podáváte na předepsaném tiskopisu,
který vystavil ošetřující lékař, prostřednictvím vašeho zaměstnavatele.
Plátcem této dávky je příslušná správa sociálního zabezpečení dle sídla
zaměstnavatele. O zasílání této dávky na účet je možno požádat.

Naopak o rodičovský příspěvek žádáte na obecním ( městském ) úřadě
příslušném dle vašeho bydliště, konkrétně na oddělení dávek státní sociální
podpory.

gapa
12. sep 2008

Pre mamičky (budúce mamičky), čo si chcú vylepšiť mateské:

http://www.porada.sk/t90094-seminar-materska-20...

alexis77
15. sep 2008

gapa - neuveriteľné ako sa vyznáš a s akou ochotou nám pomáhaš... Vďaka za nás všetky. 😉 Samozrejme mám otázočku. Nevieš náhodou ako je to s prihlásením sa do sociálnej poisťovne do 15 dní od pôrodu ohľadne dôchodkového poistenia? nerozumiem celkom či sa to týka všetkých matiek na MD. Som zamestnancom a zároveň SZČO. to je jedna vec a druhá ako to vyriešiť keď rodný list som dostala až po 17 dňoch? ešte raz ďakujem.

gapa
15. sep 2008

alexis, dakujem 🙂 🙂 ale už asi dlho nebude na to čas, lebo čas pôrodu sa blíží 😉
k tej prihláške:
týka sa to "všetkých" mamičiek, aj szčo aj zamestnaných. Aj ked máš RL až 17dní (my sme ho tiež vybavili až na 10-ty den), bohužial, tak v tom prípade budeš poistená až odo dna podania prihlášky a nie odo dna pôrodu (zákon nemá žiadne výnimky v tom, jedine, že by si si to vybavila v SP, no dosť pochybujem, že bude nejaká možnosť ☹ ). Nuž zákon je taký, no v návrhu zákona som tuším čítala, že navrhujú predlžiť túto lehotu tuším na 45dní, no teba sa to už bohužial týkať nebude.
Takže pokial si si už prihlášku so všetkými prílohami nepodala, nie je nad čím rozkmýšlať, urýchlene zájdi do SP!!!

snezka11
22. sep 2008

Dobry den,
potrebovala by som radu. Som zamestnaná v novom zamestnaní od 12.03.2007.
DNP som si začala platiť 20.08.2008, takže moja hrubá mzda + VZ čo som si dala v SP je maximum VZ teraz po mesiaci od platenia som zistila že som tehotná, a pôjdem na rizikové tehotenstvo. V článkoch o materskej + DNP som si prečítala že ak som bola nemocensky poistená 270 dni, tak mi stačí naďalej platiť DNP(aj keď budem na rizikovom) a budem mať nárok na maximálne materské.Dátum planovaneho pôrodu je 28.05.2009.Len by som chcela vedieť či som to spravne pochopila. Velmi, velmi pekne dakujem za odpovede a rady.

gapa
22. sep 2008

snezka,
ak si sa prihlásila na DNP 20.8.08, tak ti uplynie 270dní z DNP 16.5.09 (ak dobre rátam). Takže ak porodíš "najskôr 17.5.09", tak ti vznikne nárok na mateské aj z DNP. Preto si dávaj na seba pozor, nech to nie je skôr, lebo rezervu velkú nemáš, vzhladom na to, že aj pôrod v 38týždni tehotenstva sa pokladá za pôrod v termíne. 😨 Ak by si porodila skôr, tak bohužial nárok na mateské z DNP mať nárok nebudeš (ak nemáš iné ukončené nem.poistenie v posedných dvoch rokoch pred pôrodom).

predpokladám, že okrem tohto DNP a terajšieho zamestnania nemáš iné ukonč.nem.poistenie okrem príp. iného PP do 11.3.07.

Ak by si išla na PN, tak nárok na nemocenské z DNP nebudeš mať, ak platí vyššie napísané (nesplnaš podmienku 270dní z DNP aj keby si mala napr. ukončený PP dva roky späť od nástupu na PN do 11.3.07). Takže predpokladám, treba platiť DNP aj počas poberania nemocenského. Takto je to vysvetlované (aj ked som jednu výnimku už počula, no s tým sa asi netreba zaoberať).

nanai
22. sep 2008

Měla bych otázku-víte někdo, jaká budou pravidla vyplácení nemocenské na rizikovém, které začne letos a bude pokračovat do příštího roku? Prý jsou na to nějaká přechodná pravidla, míň výhodná než pro ty co nastoupí až po
1.1.2008. Zajímalo by mě jak veliký je rodíl mezi tím nastoupit na neschopenku třeba 15,12.08. a nastoupit až v lednu 2009. Nevíte náhodou?Já mívala hrubý plat tak 30-33 tis. měsíčně, podle počtu přesčasů /pracovala jsem průměrně tak 65 hodin týdně/, ale teď už přesčasy ani noční žádné nemám, tak mi plat klesne asi na 20000 hrubého měsíčně, a když mi seberou i odměny, tak asi jen 18000. Takže pro mě by asi bylo výhodnější jít co nejdřív na neschopenku, aby mi tak neklesla mateřská, která se počítá z těch posledních odpracovaných 12 měsíců.
Ale zase je mi blbé nechat je v práci na holičkách, myslela jsem,že když nebodu mít problémy,ještě pár měsíců v práci vydržím, i když je to teda docela stres.

evka_
25. sep 2008

Ahojte,

chcem sa spytat kedze nikde neviem najst na moje otazky odpoved, ekonomka mi nevie poradit a na socialnej poistovni mi odpovede od pracovnicky prisli docela divne...

Som zivnostnik...
potrebujem vediet:
1. je potrebne pocas materkej pozastavit zivnost? mozem pocas tohoto obdobia fakturovat? Co s fakturami, ktore boli vystavene ale doteraz nie zaplatene (na MD odchadzam cca za 2 tyzdne)....?

bolo mi povedane, ze socialke pocas materskej platit nemusim, vraj to plati stat... ale pracovnicka vobec netusila co zo zivnostou, vyjadrila sa len v zmysle, ze to nikto neriesi a nikto nebude skumat ci mam prijmi... (????)

2. aka je minimalna vyska prispevku? (teda ak existuje)
3. treba skocit aj na zdravotnu poistovnu? - myslim koli pravidelnym platbam... predpokladam, ze pocas MD ich nebudem musiet platit...

dik moc za rady...
E.

evka_
25. sep 2008

ju a este som zabudla... kedze budem mat MD na prelome dvoch rokov... bude sa od januara pocita z vymeriavacieho zakladu z roku 2008? alebo uz bude cela vyska prispevku fixna, podla prepoctov z roku 2007?

😉 dik.......

gapa
25. sep 2008

evka,
k otázke:
1. ja mám presne tie info, že počas poberania materského (t.j. tých 28týždnov) nikoho nezaujíma, či poberáš príjmy alebo nie, odvody do SP platiť nemusíš
2. neviem o ako príspevku hovoríš, no po narodení dieťaťa si musíš dať samozrejme sama príhlášku na RLFO (+vyhlásenie + kopiu rod.listu dieťaťa + oznámenie sporitela o II pilieri) do SP ak chceš aby za teba štát platil dôchodkové poistenie
3. so zdravotným si to už nepamätám, nevyznám sa, no snád sa podnikatelky ozvú, či treba platiť preddavky
4. materské sa vyráta ku dnu nároku na MD a počas celej doby sa poberá rovnaká suma na 1kalendárny den (t.j. už sa neprerátava) poberá sa obvykle 28týždnov t.j. 196kalendárnych dní

evka_
25. sep 2008

dik za odpoved ;)

ako prispevok som myslela vysku materskej... ja len ci je nejaka spodna hranica 🙂

gapa
25. sep 2008

spodná hranica materskej nie je stanovená.
Ale ak by si dostávala mateskú nižšiu ako je výška rodičovského prispevku, tak ti to UPSVaR dorovná do tejto výšky (predpokladám od mesiaca narodenia dieťaťa). Rodič.príspevok je od 9/08 4780,- mesačne.

anib
26. sep 2008

Ahoj Gapa, tu anib. Tvoje rady mi veľmi pomohli. Ku koncu augusta som sa odhlásila aj nanovo na druhy den prihlasila na DNP maxim.974,-Sk. Dr ma dal na PN od zač. 9/08. Bola som sa pytat na soc.poist, že odvody si platit vraj nemusim. Ale povinne NP 357 a DNP 974,- si aj tak mám platiť nie - aby mi vysla čo najvyššia materská?
Nevieš kedy majú prerokovávat ten novy zákon ohladom DNP? Či to bude po 1/2009 či skôr?
Ak pred koncom r.2008, tak to sa mi prepadnú vsetky platby aj z DNP,čiže lepšie bude v soc.poistovni nahlasit tu ZMENU alebo zrusit DNP, a materská minimálna?
A ak nebudem na PN /ak ma dr nenechá, možno už len mesiac/, tak stále si mam platiť az do zaciatku materskej DNP 974,- či stačí do konca r.2008?
Dakujem

lucinka7988
26. sep 2008

Ahoj holky, měla bych dotázek na termín výplat mateřské: byla jsem zaměstnaná u malé organice, takže mi má mateřská chodit od sociálky....Na MD jsem od 21.8.2008 a do teď jsem nedostala žádné penízky - jsem s nimi písemně domluvená, že mi mají penízky chodit na účet, ale zatím mi tam nic nepřišlo...Vím že se termíny výplaty mateřské dost liší - někdy přijde 16.-tého, někdy 21. ale dneska už je 26.9. a víkend před námi a to už mi přijde jako docela drzost... ☹ ☹ Člověk aby jedl kořínky.... 😠 😠

moncicka
27. sep 2008

Ahojte kocky.
chcela by som sa spytat, ake su moje povinnosti a kde sa mam vsade prihlasit este predtym ako nastupin na matersku. Idem totiz prvy krat a vobec neviem co vsetko si mam povybavovat som riadne zamestnana. na matersku by som mala ist 12.11.
preto vas prosi o pomoc aby som na nieco zabudla? a musim sa aj zdravotne poistit?

janka0406
29. sep 2008

Ahojte baby. Zdravím hlavne Teba, Gapa a ďakujem za Tvoje rady. Tiež idem prvý krát na materskú, vlastne už pár dní som a ešte veľa vecí mi nie je jasných. Bola som zamestnaná u dvoch zamestnávateľoch, tlačivá Žiadosti o mat.príspevok som im už odovzdala, ale ide o to, že som budúca slobodná mamička, žijem sama a dočítala som sa, že osamelí maju nárok na mat. príspevok nie 28, ale 37 týždňov. Nikde ale v tom tlačive to nebolo uvedené, treba to ešte osobitne nahlásiť soc. poisť? A nevieš ešte na aký príspevok by som mohla mať nárok ako slobodná mamička?

gapa
29. sep 2008

janka,
ako osamelá mamička máš nárok na poberanie materského v trvaní 37týždnov a nielen 28týždnov ako je obvyklé. Podla info na koníkovi (možno to bolo v téme cca"predlžená materská") predpokladám, že treba doručiť do soc.poistovne čestné prehlásenie (ktoré ti dáju predpokladám v SP), v ktorom prehlásiš, že si osamelá mamička (presné znenie neviem, na ich stránkach nie je). Pre to tlačivo si predpokladám môžeš zájsť aj skôr, no asi kvôli aktuálnosti (lebo napr. sa ešte môžeš za tých 28týždnov vydať atd...) to treba doručiť/odniesť až pred tým 28týždnom, aby ti neukončili materskú uplynutím 28týždna. Možno najlepšie sa dohodnúť priamo s pracovníčkou SP, ked tam doručíš rodný list dieťaťa.

No a kedže máš dve žiadosti, predpokladám, že treba aj dve čestné prehlásenia.

Tak isto by si mala u oboch zamestnávatelov oznámiť, že si osamelá, aby vedeli, že máš nárok na MD v trvaní 37týždnov (nie len tých 28). Ako sa to robí u zamestnávatela, či tiež prehlásením, netuším (rada by som vedela).

A nezabudni do 15dní po narodení dieťaťa na prihlášku do SP s prílohami, aby za teba štát odvádzal dôch.poistenie odo dna pôrodu.

O ostatných príspevkoch neviem.