Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

gapa
29. sep 2008

moncicka,
ak si zamestnaná, tak len zamestnávatelovi odnesieš "žiadosť o mateské", a prečítaj si vo vyhlásení, čo prehlasuješ a slubuješ (myslím na doručenie RL dieťaťa na SP).
Iné povinnosti ti z nástupu na mateskú nevyplývajú.
Tie budeš mať až po narodení dieťaťa, pred nástupom na RD.
Zdravotne poistená budeš neustále počas trvania PP, teda aj počas MD a RD. Všetko vybaví zamestnávatel. Inak je to u nezamestnaných.

janka0406
30. sep 2008

Ahoj Gapa. Díky za odpoveď a držím palce, aby Ti všetko dobre dopadlo.

anna181
30. sep 2008

Ahojte baby, mozte mi pomoct???
Dakujem.

Takze opisem moju situaciu, celu a od zaciatku. Poprosim urychlene o pomoc, v stredu rano mam poradu so sefom.

Zamestnala som sa 22.7.2004. Moj plat bol 22 v hrubom. Na MD som nastupila 19.7.2005. V roku 2006 v marci som zacala zase pracovat pre tu istu firmu, ale iba doma... Tu je par viet z mojej zmluvy, teda z dodatku:

Dnom 1.3.2006 sa menia nasledovne body prac. zmluvy, ostatne body zostavaju nezmenene. Mzdove podmienky: Zakladny mesacny plat je stanoveny na 7000 Sk s tyzdennym prac. casom 15 hodin.

Tuto pracu doma som ukoncila v sept. 2007.
Dna 21.7.2008 som nastupila na PN, kedze som znova otehotnela a moj lekar ma poslal na PN. Moja RD mi skoncila 20.8.2008, kedy dcera dovrsila 3 roky. Kedze som nemala narok na nemocenske, PN som ukoncila a isla som na dovolenku. Do 24.9.2008 som bola PN, teraz som na dovolenke. Dovolenku ukoncim o par dni a znova nastupim na PN.
Moja najdolezitejsia otazka je, z coho mi budu pocitat PN...a potom aj MD pri druhom babatku. Na MD nastupujem 18.12.2008
Je mozne ze to budu pocitat z tych 7000 ci z 22 000???
Co poradite, aby som mala co najvyssiu MD???
Romyslala som ci by v tom pripade ak sa bude ratat PN zo 7000 sk, dala vypoved a nastupila na nove prac. miesto-na 1 den s platom 30 000 sk. Vtedy sa mi bude MD pocitat zo sumy 30 000?
Velmi pekne dakujem za odpoved.

anna181
30. sep 2008

Este by som mala par otazok. Velmi pekne dakujem.
Teraz som este zamestnana, ako mozem dat vypoved? Mozem dat dohodou? Ako je najlepsie? Dokedy musia odniest ten papier zamestnavatel na socialku, ako dlho to tam trva? Kedy mozem nastupit na novy PP?
Ak nastupim na novy PP, ako je to s vypovedou?
Napr. zamestnam sa na 1 den, potom pojdem na PN a kedy mozem dat vypoved?
Napisete mi vsetko co je dolezite? Dakujem.

anna181
30. sep 2008

Este som rozmyslala nad niecim:
Teraz som na dovolenke, nastupim normalne na 1 den - napr. , do roboty- do tejto kde som aj teraz pravdaze a urobime normalnu zmluvu s mojim norm. platom..to sa tak neda??? To znamena norm. plat - ten vyssi plat... Aby som dostavala vyssiu matersku... Ja viem, ze je to vela otazok, ale ak mi viete pomoct, budem velmi vdacna....
DAKUJEEEEEEEEEEEEEEEEEEM.

gapa
30. sep 2008

anna,
ak sa nemýlim, tak si sa pýtala aj na stránkach porady. Jankasm ti dala radu a tá je aj podla mna najlepšia, ak je teda možné ju zrealizovať.
Treba pred nástupom na PN ukončiť terajší PP a nanovo sa zamestnanať aspon na 1-2dni, lebo ozaj predpokladám, že PN (príp.materské) ak vznikne v r.2008 (nastúpiš na MD v r.2008) sa bude rátať z r.2007, t.j. z tých 7000,-.

Ak sa dohodnete so zamestnávatelom napr. na ukončení PP podla § 60 zákonníka práce dnom xx.xx.2008 a obaja s tým budete súhlasiť, tak hned nasledujúcim dnom môžete uzatvoriť nový PP.

anna181
1. okt 2008

Ahoj, dakujem, ja som si to predsa len chcela overit, vsak vies take dolezite rozhodnutie urobim... Ale uz to nejako bude... Dakujem 🙂

moncicka
1. okt 2008

Ahoj Gapa,
velmi pekne dakujem a ked sa dietatko narodi, kam vsade treba ist ho prihlasit, a co vsetko treba povibavovat?
bojim sa ze nieco prehliadnem a to nechcem, aby som na nieco zabudla. a co sa tyka RD tych 6 mesiacov si sledujem ja odo dna ked nastupujem na MD, Idem osem tyzdnov pred terminom 29.10. nastupujem. Takze 29.04 idem poziadat na urad prace a socialnych veci o rodicovsky prispevok? a Rodinne pridavky mozem ziadat hned po porode?

janaskopekova
6. okt 2008

Ahojte!Pracujem legalne 3 roky vo Velkej Britanii a zaciatkom buduceho roku sa planujem vratit na trvalo na slovensko.S manzelom mame na plane co najskor splodit potomka iba ze neviem ako bude vyzerat moja materska.Je nevihnutne zamestnat sa v SR alebo sa mam uz teraz dobrovolne pripoistit?Za odpoved uz teraz vopred dakujem.

gapa
6. okt 2008

moncicka,
skúsim to lepšie rozpísať a pripnúť k téme, ktorá o tom hovorí. Snád nezabudenem. 😵
Na niektorej stránke o bábätkách to bolo rozpísané, tiež tu na koníkovi je niekde link

moncicka
7. okt 2008

dakujem gapa len sa mi to vobec nedari nikde najst priznam sa ja som z toho uplne vedle jak ta jedle 😀

daji
8. okt 2008

ahojte baby

chcela by som sa spytat, ze termin porodu mam 9.marca 2009. Od 29.12.08 mi vznikne nova zmluva na hrubu mzdu 15000,-. Ale od decembra by som uz chcela ostat doma, pretoze do prace cestujem 30km. Ostalo mi este 10 dni dovolenky a 3 dni nahradneho volna ( nahradne volno je nadcas, ktory nie je zaplateny ako nadcas, ale si ho mozme hocikedy vybrat a je evidovany ako odpracovany den ). Planujem toto: od 1.12.08. - 12.12.08 DOVOLENKA, od 15.12.08 - 24.12.08 PN. 28.12. mam ukoncenie pracovneho pomeru a od 29.12.08. ( tu by som vyuzila nahradne volna 29.12. - 31.12. 08 pretoze mi vznika nova pracovna zmluva na dobu urcitu a od 01.01.2009 az po nastup na matersku dovolenku zase PN.

Vysku materskeho mi vypocitaju podla poslednej pracovnej zmluvy ( to mi dobre poradila GAPA za co jej velmi pekne dakujem 🙂 ) a preto sa chcem spytat ci mi to nejako ovplyvni vysku materskej dovolenky hlavne ta PN-ka.

Dakujem vsetkym dopredu, ktory mi poradia 😉

daji
8. okt 2008

Ahoj Gapa

uz urcite vies pohlavie babatka. co to bude 🙂 ? Prajem ti, aby vsetko dopadlo hladko a bez rizik. Prajem ti vela stastia a este raz diky za rady.

anib
15. okt 2008

Ahoj Gapa, neviem, či si ešte na fore, ale potrebujem sa Ťa ešte opýtať:
1: Ak ma dr nenecha na PN do 2/09, ale možno len do 11/08, tak si mám platiť DNP 974,- Sk stále - aj po 1.1.09??? /do nástupu na MD čize okolo 3/2009/

Predtým si mi písala, že ak nebudem na PN do nástupu na MD tak koncom r.2008 mám isť do soc.poistovne nahlásiť ZMENU, ALE NEVIEM, že ak ju nahlásim - MATERSKA SA MI VYPOCITA LEN Z TOHTO R.2008???dufam, tak potom zbytocne asi platit po 1.1.09

2: Volala som aj do soc. poistovne a mám si platiť len DNP - čiže tých 974,-Sk. Súhlasíš s tým aj TY? A tých 357,- s povinného poistenia, za mna teraz platí štát? Takže to nemám platiť ani pre istotu?
/povinne szčo som platila odvody 2899,-SK/

3: A čo sa týka všzp, tak tam si odvody mám platiť aj počas PN-ky 1234,-Sk?

Už čakám, čo s tým zákonom, či sa teda dačo zmení s tým DNP po novom roku.
Prosím, odpíš mi, ak sa Ti dá. Prajem veľa šťastia

andela1
16. okt 2008

ahojte baby!necitala som co ste tu pisali lebo je uz neskoro,iba ma napadlo ze sa vas spytam mozno budete vediet poradit,ze ak som na pn do 18.11.a od 19.11.mi zacina materska,co potrebuejm vybavit kam treba zajst a tak.bola som skoro cele tehu na pn cize otehotnela som v aprily a od maja som na pn.a este nieco pocula som ze by mali zvysovat matersku.hoc u mna to asi neplati ☹ lebo ak rataju ten predosli rok cize 2007 tak som mala minimalnu mzdu.tak asi dostanem iba 4700sk ci kolko teraz davaju,ci zvysia???poteste ma 🙂 😵 noto by bolo vsetko dobru noc idem spinkat 😔

anib
17. okt 2008

Gapa, ahoj, si tu, alebo už niekde v pôrodnici? Nenecháme Ťa ani chvílku vydýchnuť, ale mňa to nesuri už aj, ak tu budes - odpis mi prosim Ta. Maj sa krásne

katitko2
19. okt 2008

Caute vsetky babušky.
Prosim vas pekne o radu. Sice som to hladala po internete, ale stale som sa dozvedela ine informacie a uz mam asi v tom dobry zmetok.
Moj konkretny priklad je:
Od septembra 2007 do dnes platim DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu vo vyske momentalne 357sk. Som zamestnana a noj hruby prijem je v hrubom okolo 14500Sk. Tehotna zial este niesom ☹ .
Oplati sa mi vobec platit este do SP, ked tam uz platim viac ako rok? Mam DNP zrusit a zalozit si ho neskvor? a s akeho vymeriavecieho zakladu?
Prosim, poradte, nechcem platit nieco ak nemusim. Velmy pekne dakujem vsetkym za radu.

helcah
19. okt 2008

Já bych se ráda zeptala těch, kterým vyplácí mateřskou stát a ne zaměstnavatel, k jakému datu mu chodí?

anib
19. okt 2008

Ahoj katitko2, no poviem,ti len co som ja doteraz zistila:
Podla mna, by si mala DNP zrušiť-teda ist na socialnu poist a vypisať odhlášku z DNP. Pokial platis viac nez rok - tak by som si starostlivo sledovala čas /teda kedy realne otehotnieš a ked to zistis približne do 6-az 8 týždna tehotenstva od poslednej menštr./ pojdes opať do soc.poistovni a vyziadas to iste tlačivo,len vypíses prihlásku na DNP s maximalnym VZ /to jest suma medzi tvojim zarobkom a VZ 8100Sk/a 26týždnov si ju budes platit. A koniec koncov, tvoj zamestnávateľ ti bude aj tak platiť nem.poistenie. Keby si otehotnela este tento rok, isla na matersku v r.2009, tak Ti ju vyrátajú z r.2008. Uz ako by to bolo s realnou vyskou presne neviem, to je expert gapa.Snad som ti aspon trochu pomohla

anib
19. okt 2008

a ak chces, pozri co mne gapa radila na strane 9, aj ked môj pripad je iny v tom, ze ja som szco, ale tiez som si platila uz dlhsiu dobu DNP v sume 357,-

tonicka
19. okt 2008

helcah k 15. 🙂

helcah
19. okt 2008

Děkuju, tak já to mam asi nějaký divný, jsem na mateřský asi od 8. září a zatím mi žádná nepřišla. Ale nemocenská mi taky chodila třeba jednou za dva měsíce až po předchozím upomínáním z mé strany apod. takže s tím asi budu bojovat vždycky. Jednou jsem čekala od září do ledna.

ruth
20. okt 2008

Ahojte, ja by som tiez poprosila o radu-27.maja 2006 som nastupila na matersku- dovtedy som bola riadne zamestnana a moj pracovny pomer trva -momentalne poberam rodicovsky prispevok, 1. maja 2009 mam termin druheho porodu, je este mozne ovplyvnit vysku mojej materskej dobrovolnym poistenim? Dakujem.

anib
25. okt 2008

Ahoj Gapa, zo srdca Ti blahoželám k synčekovi, Ty nemáš spania? Pozerám každy den, či tu nie si a dnes o polnoci.
Z 15.10 som mala na Teba otázky,ale 2 som si už zistila, len čo sa týka tej prvej:
Som na pn-ke, neviem, dokedy ma dr nechá možno do 11/08 alebo aj dlhšie. Gapa mám si platiť aj po novom roku to DNP 974,-Sk - tj.26t od 27.8.2008. Alebo do konca 12/08 ako si mi predtým radila pojdem do soc.poist. a nahlasim - len ZMENU po 1.1. na minimum 357,-Sk? Zmena znamená, nie prerušenie, ale nepretrzitých 26t len s inou sumou, vsak?
dakujem

gapa
25. okt 2008

anib, dakujem za prianie. Som len odbehla od malého, lebo každú chvílu chce papať.
Neviem presne tvoj prípad. Dufam 270dní splnených a ak si sa naposledy prihlásila na DNP od 27.8.08 a na MD nastúpiš v r.2009, po uplynutí 26týždnov, tak ti stačí platiť z vyššieho VZ do 31.12.08 a od 1.1.09 dať zmenu na "aktuálne minimum" (do 31.12.08 je minim.VZ 8100, takže minimálne poistné pre NP 4,4% z 8100 = 357,-, od 1.1.09 bude minimálny VZ vyšší a samozrejme už v eur).
No a tú zmenu treba doručiť do SP najneskôr 31.12.08!!! a pozor na úradné hodiny na konci roku, vraj mávajú volno.
U DNP osoby neexistuje prerušenie poistenia. Ak dáš zmenu VZ, je to stále to isté nem.poistenie a to je podstatné. Dôležíté je, že si platila v rozhodujúcom období z vyššieho VZ. A pri poslednom prihlásení na DNP 27.8.08 a nástupe na MD v r.2009 po uplynutí 26týždnov je RO 27.8.-31.12.08.

anib
25. okt 2008

Ďakujem Ti veľmi pekne, to je to hlavné, čo mi nedalo pokoja. Hned budem mať krajší den. pa Ani 🙂

leony83
29. okt 2008

ahojte!
baby viete mi poradiť? je to zložitá situácia....
termín pôrodu mám stanovený na 24.1.2009. Na materskú dov. by som mala nastúpiť už od 16.12.2008. Materskú by vypočítali z roku 2007. Ak by som chcela, aby mi vypočítali z roku 2008, môžem zostať do 31.12.2008 v robote? Môj dok. vraví, že v žiadnom prípade... Nemá niekto z vás také skúsenosti?

uk.ok
29. okt 2008

leony: Někde jsem četla, že na mateřskou musíš nastoupit minimálně 6 týdnů před porodem.

celestina
29. okt 2008

leony83: Je na tebe kedy na materskú nastúpiš resp. si uplatníš nárok na materskú. Ak nenastúpiš na materskú 16,12,2008 ale až 31,12,2008, tak len prídeš o 2 týždne materskej. Nikde v zákone nieje napísané, že si materskú musíš uplatniť.

uk.ok
29. okt 2008

Ahojte.
Loni jsem studovala VŠ a letos pracovala a marodila, takže i se studiem mi to dá 270 dní pladby pojistného, že? Teď jsem zjistila, že jsem v 5tt a 31.10.2008 mi končí smlouva v práci (marodim). Budu mít tu ochranou lhůtu 6 měsíců. Můžu jít na mateřskou 8 týdnů před porodem? To by mi při troše štěstí mohla vijít i ta mateřská - že bych na ni měla nárok? A termín porodu se počítá kdy - 38 nebo 40 týden?