Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

gapa
21. aug 2008

emjee,
ak ti PP skončí počas poberania materského (resp. pokial si zamestnaná, tak počas MD), tak odo dna ukončenia PP už nemocensky poistená nebudeš ani poistená v nezamestnanosti. Dôchodkovo budeš poistencom štátu odo dna narodenia dieťaťa (ak si podáš do 15dní od narodenia prihlášku s prílohami), takže to budeš mať OK.

Potom budeš do zdravot.poistovne potrebovať predpokladám rozhodnutie zo SP o priznaní materského, zápočtový list z posledného zamestnania a asi aj doklad o ukončení PP (tak mi bolo povedané vo VšZP Malacky v cca 10/2007). Malo by sa to nahlásiť do 8dní od ukončenia PP, no podla mojich info nerobia problém ani neskôr.
Odo dna ukončenia PP si poistencom štátu ako poberatel materského. Po ukončení poberania materského asi treba znovu prísť predpokladám s papierom o poberaní rodič.príspevku, lebo už budeš poistencom štátu s titulu poberania rodič.príspevku (nie materského).
Neviem to na 100%, no tiež ma to čaká, predpokladám niekedy v 10/08, alebo dúfam aj neskôr. POtom môžem podať info, čo treba na tú ZP (teda ja mám spoločnú ZP). Tiež si to môžeš overiť (prípadne aj vybaviť), ked budete bábätku vybavovať zdrav.kartičku (do 60dní). Ak ho teda nedáte do inej ZP, ako máš ty. 🙂

malukato
24. aug 2008

ahojte chcela by som sa poradit co mam presne robit pracujem v uk uz 3 a pol roka teraz som na full time som 4 mesiaci tehotenstva ale s manzelom rozmyslame vratit sa domov na slovensko v otobri a porodit doma vsetko mame zrusit praci mam dat vypoved? Co mam vybavit pred odchodom domov?Co mi treba priniest na slovensko ake papiere aby som sa mohla riadne prihlasit doma ?Mam pravo na prispevky so slovenska ked som pracovala iba v zahranici? Prepacte ze vam davam tak vela otazok ale skuste mi pomoct lebo uz kvoli tomo nemozem spat ze co mam robit odist teraz pred porodom alebo po porode ked bude mat male 4 mesiace. dakujem 🙂

anib
24. aug 2008

Milá Gapa, potrebujem Tvoju pomoc. Som tu nová, čítam články asi od januára tohto roku vsetky. Niečo som aj objavila, ale pre istotu Ti poviem, čo potrebujem zistiť.
Teda: Od 9/2005 som SZČO, odvody do soc poistovne platím asi od 7/2006. Vo februári 2008 som sa prihlásila v soc.poisťovni na dobrovoľné nemoc. poistenie s minimálnym VZ 357,-Sk. Plánovali sme totiž bábetko. Tento týždeň som zistila, že som tehotná, asi v 6tt od posl.M , na porada sk som zistila, že hned ako otehotniem, mala by som sa ist odhlasiť a na druhý den nahlásit na platenie maximálneho VZ 974,-sk.
Moje otázky: 1, Mám isť hned aj tento týždeň koncom augusta do SP, či lepsie prihlásiť od 1.9.2008?
2, Termín by podľa netu mal byť okolo 22.4.2009, pracujem v predajni farby-laky, stavebniny na živnosť/okrem toho aj iná činnosť/, ale bojim sa o zdravie - tie pachy, ak by ma dal dr na PN - z čoho sa mi vypočíta? Z roku 2007? Ako?
3, Može mi PN ovplyvniť výšku materskej - ak by som na ňu isla koncom 2/2009?-dovtedy chcem platiť najvyssi VZ.

Chcem dalej zostať SZČO, ale asi nie v predajni farieb. Prosím poraď mi, čo mám urobiť, aby to dopadlo, čo najlepšie pre mňa a moje malé. Ďakujem Ti veľmi pekne. Nech sa Ti darí.

anib
24. aug 2008

😅

zuzoska36
24. aug 2008

ahojte kocky.Neviete niektora ako je to s danovym bonusom?Na matersku som nastupila 9.12.2007.

gapa
24. aug 2008

zuzoska,
na danový bonus na dieťa má jeden z rodičov nárok od mesiaca narodenia dieťaťa, nezávisí od nástupu na MD.

Musí urobiť zmenu vo vyhlásení u zamestnávatela, ak je zamestnanec a priniesť rodný list. Ak je SZčO, tak si ho uplatín v dan.priznaní. Tiež musí dosiahnuť určitú mzdu (myslím aspon 1/2minim.mzdy v mesiaci), aby mal nan nárok.

gapa
24. aug 2008

anib,
asi si okrem toho nebola zamestnaná, však.
To, čo si čítala na porade, je pravda. Treba sa najneskôr do 8tt odhlásiť a nanovo prihlásiť a potom nastúpiť na MD až po 26týždnoch!!! Ak ti budú ku dnu nástupu na MD trvať obidve nem.poistenia (DNP a aj povinné NP SZčO), tak ti vznikne nárok z oboch z nich. Budeš mať už z oboch splnenú podmienku 270dní ...

Pri tvojom termíne 22.4.09 ti vychádza obvyklý a najneskorší nástup na MD 6týždnov pred 11.3.09 a najskorší 8týžd.pred 25.2.09.
Píšeš, že chceš nastúpiť na MD už vo februári, teda skôr ako 6týždnov pred pôrodom, vtedy treba urobiť prehlásenie skôr ako do 8tt.
Ak sa odhlásiš z DNP 25.8.08 a nanovo prihlásiš od 26.8.08, tak ti uplynie 26týždnov 23.2.09 a teda ak požiadaš o materské "najskôr 24.2.08"!!! (ak by si mala predp.termín pôrodu posunutý na 21.4.09), tak sa ti bude materské z DNP rátať zo skutočného VZ. Takže ak chceš nastúpiť na MD skôr ako 6týždnov pred predp.term.pôrodu, netreba odkladať novoprihlásenie až na 1.9.08. Záleží od teba, kedy plánuješ nastúpiť na MD a treba si správne vyrátať 26týždnov. - to je k otázke č.1

k tým tvojím vymeriavacím základom.
Tvoj VZ z povinného SZčo je t.č. predpokladám 8100,- a terajší VZ z DNP je tiež 8100 (a nie 357, to je výška "poistného", ktoré platíš 🙂 ). Takže sa treba nanovo prihlásiť z DNP z VZ 22119,- (teda rozdielu maxima 30219 a VZ zo SZčo 8100). Z toho je poistené 4,4% ako píšeš 974,- mesačne. Treba dávať pozor na správnu sumu poistného a platenie v splatnosti, aby si nebola dlžná v SP.

Ak by si sa odhlásila z DNP z VZ 8100 toho 25.8.08 a od 26.8.08 sa prihlásila z VZ 22119, tak poistené z DNP by bolo
za obdobie 1.-25.8.08 = 8100:31dní v auguste x 25dní = VZ za 25dní 6533 x 4,4% = 288,-
za obdobie 26.-31.8.08 = 22119:31dní v aug x 6dní = VZ za 6dní 4282 x 4,4% = 189,-
takže spolu splatné do 8.9.08 suma 477,- (288 + 189) poistné z DNP za 8/08

K otázke č.2:
ak si v poslených 2rokoch pred vznikom PN-ky bola poistená na DNP od 2/08 a predtým nemáš žiadne iné ukončené nem.poistenie (napr. zamestnanie, DNP už predtým), tak nárok na nemocenské z DNP ti nevznikne, lebo predpokladám, nesplnaš z neho podmienku aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN. Aj ked záleží na konkrétnom dátume vzniku PN-ky.
Nárok na nemocenské z povinného NP SZčO ti vznikne a bude sa rátať z VZ-ov roku 2007 (neviem aké si mala).

3.
Nárok na materské PN-ka neovplyvní, no pre istotu sprav najprv to prehlásenie na DNP a najskôr o jeden den po novom prihlásení začni PN (pre istotu, no nebudem vysvetlovať prečo). Potom, vzhladom na to, že nebudeš mať nárok na nemocenské z DNP by si ho mala platiť aj nadalej. No skús si to overiť v SP, lebo už som čítala aj jednu výnimku. Aj ked vzhladom na to, že nevieš, na akú pracovníčku narazíš a písomne ti to nedá, aj tak by som si ho platila.
Ak by si nastúpila na PN až po uplynutí 270dní aj z DNP, tak by si mala nárok na nemocenské aj z DNP (ale z minimálnej mzdy, lebo ti neuplynie 26týždnov). No počas poberania nemocenského aj z DNP nemusíš platiť poistené na DNP.

Samozrejme si treba všetky moje výpočty radšej prerátať a ak sa ti posunie predpokladaný termín pôrodu, tak aj potom pred nástupom na MD, aby si náhodou nenastúpila na MD skôr. To by bolo materské z DNP rátané len z minimálnej mzdy! 😉

anib
25. aug 2008

Ahoj gapa, ďakujem Ti veľmi pekne. Už tomu chápem lepšie. Len dúfam,že ma buď gynekolog, alebo obvodny dá na tu PN-ku.
Ak som to pochopila aspon trochu, bud by som isla na PN skôr a nárok na nem mi vznikne len z povinn.plat.SZČO, alebo počkať do konca 10/2008 čo bude od 2/2008 približne 270 dní, aby mi PN vyrátali z oboch. Asi lepší vrabec v hrsti...
Ešte neviem, z čoho sa PN vyráta /z VZ za rok 2007/ a tiež sa ráta ako 55percent?
Účtovníka mam na dovolenke, vymeriavaci základ = základ dane ?/z daň.priznania/? to mám vydeliť 365 dnami a odrátať 55%? Alebo je to rátané, že ako SZČO som platila poistné z VZ za rok 2007 zo sumy 7600,-Sk.
Myslíš, že ak sa na to spýtam na soc.poistovni , povedia mi to?
Ach, všetko je také komplikované.

gapa
26. aug 2008

anib, asi si to pochopila správne, len si to ozaj treba poriadne prečítať a prepočítať!

Ak si bola v r.2007 povinne poistená ako SZčo aj do 30.6.07 aj od 1.7.07 "z minima", tak tvoje VZ-y mohli byť:
- za 1-9/07 7600,-
- a za 10-12/07 po 8100,-
(teda vo výške minim.mzdy)
Potom by PN-ka z povinného NP SZčo, ktorá by začala v r.2008 ak si v r.2007 nebola PN, očr ...
tvoj denný vymer.základ zo SZčO = (9mesiacov x 7600,-) + (3 mes.x 8100) :365dní =92700:365= cca 254,-
PN-ka na 1 kal.den od 4-tého dna = 55% z 254 = 139,7Sk
prvé 3dni je to 25% = 63,5Sk

ruth
26. aug 2008

gapa, klobuk dole pred tvojou ochotou a sikovnostou 😉 😉 🙂

anib
26. aug 2008

No tak teraz mi je to už úplne jasné, aspon čo sa tohto týka. 🙂 🙂 🙂 Ďakujem Ti veľmi pekne

anib
26. aug 2008

A posledná vec, ak by ma nedal na PN hned, ale až napr. koncom toho 10/2008, kedy by som mala narok na PN z povinneho aj dobrovolneho platenia poistneho, tak by mi to asi kolko mohlo vyjsť.? To by mi rátali VZ za min rok z povinneho a z toho dobrovolneho - splnenie 270dni - z tohto roku od 2-10/2008? /od 2/2008 - 357,-Sk a od 9/2008 974,-Sk

gapa
26. aug 2008

Ak by si nastúpila na PN v r.2008 po dosiahnutí 270dní z DNP, tak nárok na nemocenské:
- z povinného NP szčo - vid vyššie
- z DNP - z minim.mzdy t.j. z predpokl.dennéh VZ = 8100:30 = 270
nemocenské od 4-tého dna 55% z PDVZ 148,50

anib
26. aug 2008

to znamená, že z povinneho NP by mi vyšlo +-4000,-Sk a z DNP +-4200,-SK. A to by bola suma po 10/2008 spolu +- 8000,-Sk mesačne? A materskú to neovplyvni, ani keby som bola PN do februára?
Gapa, ďakujem, možno sa to podari, možno nie, ale aspon som to s Tvojou pomocou skusila.

gapa
26. aug 2008

materské tvoja nemocenská po 10/08 neovplyvní. Len si dobre prerátaj tých 270dní z DNP, musia ti vychádzať aspon den pred PN-kou, teda o PN musíš požiadať až na 271-prvý den. No a o materskú musíš požiadať zase až na 183-tí den od "posledného prihlásenia"!!!!!! Tak neprešvihni to odhlásenie a nové prihlásenie!

Treba platiť v správnej výške a včas, radšej mať v SP preplatok (ten sa dá lahko neskôr vyžiadať vrátiť), ako nedoplatok. To by nárok ani nemusel vzniknúť! Teda, ak si nebudeš istá, či ti uznajú nárok na nemocenské aj z DNP, radšej plať poistené aj za dobu PN-ky. Potom, ked dostaneš rozhodnutie o priznaní nemocenského z DNP, tak už platiť nemusíš.

No a v prípade, že" nebudeš na PN do nástupu na MD" a v r.2009 už nechceš platiť z rozdielu maxima a min.mzdy, tak nezabudni "zmenu VZ" (pozor!!! už žiadnu odhlášku a prihlášku, ale ZMENU) do konca decembra doručiť do soc.poistovne. Zmena bude potom platná od 1.1.09.
Ak by si zmenu nepodala, tak od 1.1.09 možno bude platiť, že zmeniť VZ môžeš až po 6mesiacoch, čo by pri novom prihlásení na DNP 1.9.08 bolo možné až od 1.3.09.
Ak by si však bola do nástupu na MD na PN-ke, tak možno by bolo výhodné nechať si vyšší VZ aj na neskôr a po ukončení poberania materskej - cca 9/09? platiť ešte pár mesiacov (3-4) z tejto sumy. Ak by si DNP ani v r.2010 nezrušila, tak by si zase v r.2010 mohla čerpať PN a očr z tohto VZ. No to už je zase závislé od viacej okolností ... 😉

anib
27. aug 2008

dakujem, dakujem, dakujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

evulinkab
31. aug 2008

Holky, jsem asi uplně blbá, ale vubec nevim, jak je to s mateřskou.Pracovala jsem hned po škole téměř dva roky na 3/4 uvazek jako uč. ve školce.Ted jsem těhotná, v lednu se mi má narodit miminko...budu svobodná matka.Vubec netuším, kolik je mateřská, jestli je nějaký základ, co dostanou všichni a popř. kolik to dělá.Jestli mateřskou ovlivní muj zkrácený uvazek nebo ne...Někdo tvrdí, že ano, že budu mít méně, kámoška-co má ročního chlapečka, mi říkala, že ne, že mateřská je 7800 a to prostě mít budu...jak to teda je?

vojtisek2007
31. aug 2008

EVULINKAB
jestliže jsi pracovala téměř dva roky - znamená to, že jsi splnila podmínku 270dnů účasti na nemocenském pojištění a začne se ti 6-8týdnu před porodem vyplácet PPM (peněžitá pomoc v mateřství) - ta se počítá z 12 předcházejících měsících 69% průměrného denního vyměřovacího základu - (vyjde ti např. 220,-Kč na den a vynásobíš si to dnama v měsíci - takže napr. 220 x 31=6820) když ti vyjde částka pod 7600,- tak si ode dne porodu rovnou zažádáš i o rodičovský příspěvek a těch zbylých cca 22 týdnů co budeš pobírat PPM od zaměstnavatele (nebo OSSZ - nevím jak je to ve školství) ti to budou dorovnávat do těch zmíněných 7600. Takže míň opravdu mít nemůžeš - kromě těch 6-8týdnů před porodem. Až ti zkončí 28týdnů PPM budeš pobírat už jen rodičovský příspěvek, který si volíš na 2,3,4 roky - při volbě na dva roky (podmínkou pro vybrání je ale, že tvůj denní vyměřovací základ přesáhne 380,-Kč denně včetně) se pak pobírá 11.400, při volbě 3 roky (není žádná podmínka) se pobírá 7600, a při volbě na 4roky se pobírá 21 měsíců 7600 a následně do 4let věku dítěte 3800,-Kč. Jinak až budeš na rodičovském příspěvku - už není omezená možnost přivýdělku, takže si můžeš přivydělat libovolný penízky....(když máš kde....)

daji
4. sep 2008

ahojte

aj ja sa chystam na matersku buduci rok v marci a tiez som zamestnana uz viac ako 4 roky v jednom podniku. Chcela by som vediet ake je najlepsie riesenie aby som dostala matersku co najvyssiu. Od januara 08 az do jula 08 som mala minim. mzdu a zvysok na ruku. Od augusta mi asi zvysi v hrubom na 15000 ale aj tak nedostanem v cistom to co predtym ( myslim ucet + cash ). Preto sa pytam aky je najlepsi sposob na co naj matersku. Dakujem.

daji
4. sep 2008

co su tie skratky NP a DNP?

gapa
4. sep 2008

daji,
NP = nemocenské poistenie DNP = dobrovolné nemocenské poistenie

Tebe, ak nemáš okrem tohto trvajúceho prac.pomeru v posledných dvoch rokoch iné nem.poistenie už DNP nepomôže k vyššej materskej.
Jedine ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s vyšším VZ, t.č.mesačné maximum je 30219,- , stačí aj pár dní pred nástupom na MD. Alebo ukončiť pred zvýšením mzdy tento PP a uzatovriť nový s touto mzdou 15000,-.
Záleží na dohovore so zamestnávatelom. Možností je viac, no ide o to, kolko chceš a čo si ochotná si vybaviť.

Ak terajší PP neskončíš ale podpíšete len zmenu prac.zmluvy = zvýšenie platu, potom materské bude cca (7mesicov x 8100 + 5mesiacov x 15000) : 366dní x 55% = ccca 197Skna kal.den = cca 6000,- mesačne

Ak by si od 1.8.08, no spätne to vlastne kvôli potrebným odhláškam a prihláškam nejde, takže ukončila terajší PP a od napr. 1.10.08 uzatovrila nový PP s mesačnou hrubou mzdou 15000, potom materské bude cca
(3mesice x 15000) : 92dní v obd.1.10až31.12.08 x 55% = 269Sk na kal.den = cca 8200,- mesačne

Ak by si začala nový PP pred nástupom na MD, teda s ešte vyšším VZ = hrubou mzdou, potom by záležalo od konkrétnych dátumov a hrubej mzdy. Pri mesačnom VZ 30219, resp. dennom cca 974,-sk môže byť materské cca 16000,- mesačne

Ešte ma napadla možnosť využiť koniec roku 2008 (vzhladom na to, že sú to všetko prac.dni, čo je výhodné). Za predpokladu, že:
- nastúpiš na MD v januári 2009!!!,
- ukončíš terajší PP 28.12.08,
- uzatovríš nový PP 29.12.08 s hrubou mzdou 15000,- mesačne (takže budeš mať novú prihlášku v SP od 29.12.08!!! to je podstatné),

tak by mala byť tvoja hrubá mzda " z nového prac.pomeru" za tie 3dni 29-31.12.08
= 15000 : 23prac.dní a platených sviatkov v decembri x 3 odpracované dni = 1957,-Sk v hrubom
denný vymeriavací základ za tieto 3dni = 1957:3kalend.dni = cca 652Sk
denná materská = cca 358Sk t.j. cca 10900,- mesačne

ak by ti dal zamestnávatel ešte nejaké odmeny za obdobie 29-31.12.08 (napr. 900,-až 965,- Sk), tak by to mohlo byť ešte lepšie 😉

Záleží od tvojho dohovoru so zamestnávatelom a od tvojej šikovnosti. No tento výpočet platí len presne na tieto dátumy a nástup na MD. Každá zmena môže znamenať aj zásadnú zmenu materskej.

daji
4. sep 2008

jezisi vdaka velmi pekne za radu ale si ju musim este sto krat pozorne precitat. Takze keby som mala novu zmluvu na koniec decembra tak by som mala matersku celych 6mesiacov tych 10900,-? Neovplyvnuje to aj predchadzajuci plat a ze mam pracovnu zmluvu na dobu neurcitu?

gapa
4. sep 2008

daji, ak ťa mzdárka riadne 28.12.08 odhlási a 29.12.08 podá novú prihlášku, tak sa ti mateské bude rátať z posledného nemocenského poistenia/prac.pomeru, ktorý ti vznikol 29.12.08!

Samozrejme treba doriešiť aj iné veci, nie je to len o prihláške a odhláške ale aj riadne ukončenie PP, nová prac.zmluva, nová prihláška do zdrav.poistovne, doriešenie zostatku dovolenky (... to je len, čo ma napadá).

Potom ti mzdárka uvedie v potvrdení pre soc.poistovnu rozhodujúce obdobie 29-31.12.08 a vymer.základ pre nem. poistenie (hrubú mzdu ak neprevýši maximum) za toto obdobie.

daji
5. sep 2008

ahoj gapa

daji
5. sep 2008

teraz som volala do socialnej poistovne a tam mi vypocitala od 29.12 v hrubom 15000 nejakych 7980,-SKK. Teraz neviem co mam robit.

gapa
5. sep 2008

daji,
nerozumiem na čo sa pýtaš.
čo spravíš, záleží od teba.

Pracovaníčka v SP asi predpokladala, že tvoj plat bol celý čas 15000,- , takže to cca sedí na môj výpočet, čo som uviedla 8200,- mesačne.

daji
5. sep 2008

ja som pracovnicke povedala ze od 29.12. do 31.12.08 a na dobu urcitu a z toho mi ona pocitala aspon dufam. ale ja mam pocit ze ty mas pravdu lebo som volala do druhej a tam mi povedala ze tych 15000 kolko je to na 3 dni a z toho 55% x kalendarne dni. A co mi ona povedala tak ty si postupovala.

Zamestnavatel by do toho aj siel len si chce overit ci moze jeden podnik takto z jedneho dna na druhy zmenit len tak zmluvu.
Vyhovie mi ak mi ju spravi na dobu urcitu. Tak som suhlasila.
Ak je vsetko tak ako si pisala a tak to aj dopadne, tak slovo dakujem pre teba je velmi slabe. Strasne velmi si mi pomohla este raz dakujem.

gapa
5. sep 2008

no možno nevedela tá pracovníčka vyrátať mzdu za tie 3kal.dni. z tých 15000,. Možno si si najprv u mzdárky mala overiť, kolko by si dostala za tie 3dni v hrubom a túto sumu povedať tej pani.

Do zmluvy ti môžu dať napr. inú pozíciu. S tým môže súvisieť aj zmena platu.

No ale s tou zmluvou na dobu určitú??? Tiež nie je výhra. Ako dlho ti bude trvať?

gapa
5. sep 2008

Asi by som chcela PP aspon do 31.12.09. Aby si neprišla o nárok na dovolenku za rok 2009!

daji
5. sep 2008

a ked si pisala 15000:23prac. dni nemala si na mysli kalendarne dni? lebo prac. dni je17+sviatky