Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

gapa
21. nov 2008

clea,
dnp po materskej môžeš využiť pri očr-ke dieťaťa alebo tvojej PN-ke, príp. dalšom materskom. Zrušiť ho skôr, ako posledným dnom čerpania materského (ak samozrejme materské poberáš) nemusíš, lebo ti plynu dni nem.poistenia bez toho aby si platila (v tvojom prípade samozrejme okrem tých dní do 270dní do pôrodu). Napr. posledným dnom čerpania materskej môžeš DNP zrušiť.

Ak máš však v r.2008 z DNP slušný VZ, tak by som ho minimálne do konca roka 2009 si ponechala (môžeš ešte do konca roka z tohto vyššieho VZ čerpať dávky). Môžeš dať potom, ak už v r.2010 DNP nechceš zmenu na minim.VZ (neviem, asi ho dávaš od 1.1.09) Ak budeš platiť v r.2009 len z minima, tak sa môžeš koncom roka odhlásiť.
NO samozrejme záleží na tebe. 😉

acerka
21. nov 2008

ahojte,
mam nejake otazocky ohladom materskej a zivnosti.

Od 1.7.2007 som na zivnosticka. Od februara 2008 som DPO (prave koly materskej) kedze som prvy rok podnikania este nemala povinnost odvadzat do socialky iba do zdravotnej. Od 1.7.2008 mam povinnost odvadzat do socialky co aj riadne odvadzam 🙂
Kedze 2 jula 2009 cakame mimino zacinam sa viac zaujimat o vysku mojej materskej. Cize ja vlastne budem ziadat o 2 materske ??? ako DPO a z riadneho zdrav poistenia ? a ako si vypocitam vysku materskej?

dalej by ma zaujimalo ci po nastupe na matersku pokial si zivnost nechcem pozastavit budem musiet odvadzat do socialky a zdravotnej. pokial by som nemusela odvadzat vytahuje sa to na vsetky 3 roky alebo len na tych 26 tyzdnov?

dalej by ma zaujimalo pokial budem fakturovat aj pocas materskej veci na ktorych som zacala pracovat pred materskou ci mi nevznikne povinnost na odvody do soc. alebo zdrav. poistovne

Dakujem 🙂 mam v tom chaooos 😒

anib
22. nov 2008

Ahoj acerka, ja som tiež živnostnícka.
1, Povinné nem.poistenie platím 357,- a DNPO som tak ako Ty, od 2/2008 - to som platila v sume 357,-Sk teda minimum. Ako som však zistila,že som tehotná, podala som na soc.poist. odhlásku a nasledne prihlasku na DNP v sume 974,- ako max.rozdiel medzi oboma poisteniami. Prečo 974,-Sk?
2, Max.VZ je 30219,-Sk - 8100,-/minim.VZ/ = 22119,- a z toho 4,4%= 974,-Sk. Túto zmenu je najlepšie podať do 6-8 tyzdna tehotenstva, ak som chcela mať max.matersku, lebo toto poist.musí trvať 26tyzdnov.
3, Neviem však, kolko Ty platís to dobrovolne nem.poistenie? Ci nie zbytocne vela, alebo málo, aby Ti vysla pekná materská.
4, Ked budes mať ist na matersku, od svojho dr si pýtaj 2 tlačivá pre soc.poistovnu. 1 z platenia povinného nem.poistenia a 2 z dobrov.nem.poistenia, aby Ti na soc.poist.mohli zrátat dokopy sumy na určenie výšky materskej.
5, Pocas materskej/28tyzdnov/ neplatis odvody do soc.poistovni. Do zdravotnej poistovni platís, skôr vo forme preddavku, lebo sa uvidí podla tvojho príjmu, či Ti nevyjde preplatok, o ktorý môžes spatne poziadat. Po 28 tyzdnoch platis do soc.poistovni odvody.

acerka
24. nov 2008

Ahoj anib, dakujem 🙂

lucia32
25. nov 2008

Ahojte, som tu nová.Potrebujem poradiť. Som SZČO, odvody do sociálnej platím od 7/2006.Som v 5tt tehotenstva.Mám ešte šancu na maximálne materské? Niečo som si preštudovala, ale mám z toho rozporuplné pocity.Zajtra chcem ísť na sociálne a bojím sa, aby ma nezavádzali.Ak som správne pochopila, podmienkou poberania je 270 dní akehokoľvek poistenia/nemusí byť 270 ako SZČO a 270 ako DNP/.Ale aby vznikol nárok na poberanie aj z DNP, tak to DNP sa musí platiť min.26tt pred nástupom na MD.Podľa tohto výkladu som ešte v termíne, kedy to stíham.Vysvetlila som si to správne?

gapa
25. nov 2008

lucia, no nie celkom.
pri DNP je dôležitých tých 26týždnov "od posledného" prihlásenia na DNP preto, aby sa materské z neho (ak splníš z neho podmienku aspon 270dní NP ...) rátalo so skutočného vymer.základu a nie len z minimálnej mzdy (ak by 26týždnov neuplynulo)

Ak by tvoje povinné nem.poistenie ako SZčo trvalo ku dnu nástupu na MD, tak splníš síce podmienku nároku na materské z povinného NP SZčo ale z DNP túto podmienku nesplníš.
Podla výkladu soc.poistovne sa totiž k samotným dnom DNP (z neho samotného nestihneš splniť podmienku 270dní) môžu prirátať len dni akéhokolvek "ukončeného" nemocenského poistenia.

Takže ak sa teraz prihlásiš na DNP z vymer.základu rozdielu maxima t.č. 30219,-Sk a tvojho VZ z povinného NP SZčo a pred nástupom na MD bud ukončíš živnosť alebo stačí aj prerušiť živnosť, tak budeš mať v zmysle zákona o soc.poistení ukončené nem.poistenie a dni povinného NP SZčo sa ti prirátajú ku dnom DNP. Takže nárok na materské budeš mať len z DNP a nie z povinn.NP SZčo.
Len je dôležité ukončiť/prerušiť živnosť pred nástupom na MD!!!
Ak to nespravíš, tak nárok na materské budeš mať len z pov.NP Szčo.

Teda situácia by sa menila, ak si dva roky pred predpokl. pôrodom ešte okrem tohto povinn.NP SZčo mala nejaké iné už ukončené NP.

vivere
26. nov 2008

ahojte baby, ako to tu tak citam, uz sa mi to vsetko pomiesalo ☹
mozete mi poradit? som zamestnana a chcela by som si zacat platit dobrovolne nemocenske od 1. januara. predpokladajme, ze babo sa narodi v novembri. budem moct cerpat materske aj z tohto dobrovolneho poistenia?

spiritacka
26. nov 2008

Ahojte,
chcem sa spytat. Som tehotna - termin porodu mam v maji 2009. Som zamestnana od roku 2005, a mam ponuku na december od 15.12.-31.12.2008 si privyrobit sucasne aj v inej firme na polovicny pracovny uvazok (bol by to pracovny pomer na pracovnu zmluvu, nie na dohodu). Materské sa mi bude ratat aj z VZ od mojho sucasneho zamestnavatela a aj z tych 2 tyzdnov co budem robit u druheho zamestnavatela?
Dakujem za odpoved.

lucia32
26. nov 2008

gapa: Ďakujem za odpoveď, dnes som bola na sociálke a všetko sa zdá vyrieši.Teraz ukončím živnosťk 28. a 1. si ju znova otvorím, tým pádom budem mať ukončené nemoc.poistenie a 1. sa poistím ako dobrovoľne poistená osoba z max.VZ, lehotu 26. týždňov ešte stíham.
Ďakujem aj za odpoveď na porade/bola si tu prezradená 🙂

gapa
26. nov 2008

lucia,
no neviem, či toto ti pomôže, aj ked nemôžem povedať, že sa v povinn.NP szčo až tak vyznám. A tiež neviem ako to bolo presne myslené

neviem iste, či ak ukončís živnosť 28.11.08 a novú začneš 1.12.08 alebo 1.1.09, či nebudeš musieť znovu platiť povinné NP SZčo, ako pred 28.11.08????
Ak áno a aj k nástupu na MD ti bude trvať toto povinné NP szčo a aj DNP, tak predpokladám, že dni tohto ukončeného povinné NP szčo pripočítajú k tomu trvajúcemu povinnému NP szčo (lebo ani z neho samotného nesplníš podmienku aspon 270dní NP... ale už nepripočítavajú ku dnom DNP (nepredpokladám, že by to prirátavali ku každému trvajúcemu NP, podla mna a aj podla názorov viacerých na porada.sk len k jednému NP).
Takže by ti to vlastne nepomohlo.

lucia32
27. nov 2008

gapa: bolo mi povedané, že ma budú brať ako novozačínajúcu SZČO a tým pádom som 1.rok/do júla/ oslobodená od povinného nemoc.poistenia. Ak si dám DNP, síce nebudem mať z neho 270 dní, ale sa mi priráta k ukončenému NP-povinnému. Len musím splniť podmienku 26.tt DNP, lebo do 26.tt sa ráta len z minimálnej mzdy, aj keď platíš max.VZ, ten sa ráta až na 27.tt.
V podstate nemám čo stratiť, materská mi momentálne vychádza cca 5500, ak by sa to nejako pobabralo, alebo by ma nesprávne informovali dostanem o pár stoviek menej, za pokus to stojí...

lucia32
27. nov 2008

v podstate to isté/teraz je mi to už jasnejšie/ píše aj pán Mihál na svojom blogu, v časti Maerské-diel.č.IV http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...

gapa
27. nov 2008

lucia, to, že sa to priráta súhlasím, len je otázka "ku ktorému"??? poisteniu (či k DNP alebo k povinn.NP szčo, ktoré podla mna budeš platiť =ale sa v tom velmi nevyznám) . Odpovedala som ti podrobnejšie na porade s vysvetlením a s linkom na moju otázku.
Zatial sa mi osvedčili viac rady s porady ako od pracovníčko SP. Preto som sa pýtala na porade, či budeš v takom prípade platiť povinné odvody do SP ako SZčO. Zatial je tam len jedna odpoved, že áno!!! Na základe jednej odpovede ešte netvrdím, že je to tak. Sama som zvedavá. Snád sa ešte niekto pridá k odpovediam.
😉

ada11
27. nov 2008

gapa, prosím ťa nevieš mi poradiť? Čítala som, že od 1.1.09 dostane plný rodičovský príspevok aj matka, ktorá pracuje na dohodu. Ja som zamestnaná na dobu neurčitu, nedá sa na určitý čas pracovať u tmôjho zamestnávateľa na dohodu, aby som mala nárok na RP. Samozrejme, že ak by sa mi tým nezrušila doba neurčitá.

gapa
28. nov 2008

ada,
- bez ohladu na zákon o rodič.príspevku sa dá popri čerpaní rodičovskej dovolenky v prac.pomere pracovať u toho istého zamestnávatela na dohodu.
- k tomu rodič.príspevku však neviem, ako to bude

gapa
28. nov 2008

lucia!!!!!!!,
tak tá pani v sociálke ti asi dobre poradila (podla príspevkov na porade). Som sa vdaka tebe zase niečo naučila, aj ked to nie je úplne jednoznačne v zákone upravené.
Bola by som potom velmi zvedavá, ako to bude so szčo a povinným poisením od 1.7.09, ked budeš poberať materské vlastne len z DNP, či bude potom povinnosť platiť odvody.

gapa
29. nov 2008

tu mate bezplatnu moznost v kosiciach 12.12.08 sa dozvediet viac o materskom
http://www.porada.sk/t95857-materska-bezplatny-...

iveta331
29. nov 2008

velmi pekne prosim o radu
Dobry den,
aj my usilovne pracujeme na babatku a dufam, ze najneskor v januari sa zadari. Moj hr. prijem je 24000 a toto zamestnanie zacalo 10/2008, od zaciatku r. 2007 som bola s prestavkami nemoc. poistena zo zamestnania cca 21 mesiacov. 1.12. idem do SP kvoli DNP. Ale mam to platit s rozdielu max VZ a mojho prijmu, alebo z minimalneho vymer. zakladu co je 8100.-? teda je mozne platit aj z nizsej sumy ako je minimalny VZ? Lebo u mna ten rozdiel je cca 6200.-. A este by som sa chcela spytat, (vzhladom na moj vek totiz urcite pojdem na rizik. teh. - teda PN), ked budem PN – aky mam narok na nem. davky? Aj so zamestnania aj z DNP? Alebo len zo zamestnania? A este nakoniec na tlacivo do SP vyplnujem aj kolonku o zamestnavatelovi?

iveta331
29. nov 2008

beriem spät otazku, uz mi radi brčko na porade, takze nechcem zbytocne zaberat priestor na 2 forach.
prajem vsetkym vsetko dobre. 🙂

olinka6226
30. nov 2008

baby co ste z kosic ak mate moznost a bude volne urcite chodte, ten seminar je super. gapa nevideli sme sa na seminari v BA?

gapa
30. nov 2008

možno hej!
ja som bola tá zafučaná. Nevedela som, kde to je, akurát ten den sa oteplilo a ja som mala velké brucho, teplú bundu a otlak od topánok 😀
o 10dní potom som porodila 🙂
a ty??? kde si sedela?

olinka6226
30. nov 2008

ja som bola asi na 3 stolicke od mihala, odisla som ako zacala diskusia, nie zeby ma to nebavilo, ale svokra mi varovala maleho len do pol jednej a uz vyvolavali, tak som musela letiet.

gapa
30. nov 2008

aha, všimla som si, že niekto odchádzal skôr!
takže sme sa videli 😀

olinka6226
1. dec 2008

no potvora mi robi naprieky, sice zavaruje, ale na minutu presne 😠 a potom uz muzik vyvolava ze kde som a tak... ☹ no ale k malemu je super, co sa tyka jedla i vychovy respektuje moje pokyny tak vlastne nemam na co nadavat 😀

daji
1. dec 2008

ahojte,
chcela by som sa spytat ze ak budem mat novu pracovnu zmluvu v tom istom podniku, ci mozem cerpat dovolenku. Mam este 11 dni dovolenky a kvoli materskej mi zvysuju plat ale neviem, ci mozem pokracovat v dovolenke a ci mi to nejako neovplyvni matersku. Dakujem.

silvia.t
1. dec 2008

Prosim vas ak ma niekto skusenost...som v 4mes tehotenstva a som na rizikovom.... ☹ kedze som minuly rok maturovala,bola som zamestnana len 3 mes.a na urade som sa hlasila kazde 2 tyzdne asi mesiac pred zamestnanim. Teraz som na PN nemam ziaden narok na vyplacanie marodky a tak ma zaujima ci vobec budem mat narok na matersku???

gapa
1. dec 2008

silvia,
no škoda, že si sa nopýtala skôr ☹ , teraz to už asi nevyjde, lebo musíš splniť podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom".

nepíšeš presné údaje, no ak je tvoj predp.termín pôrodu 22.5.09 a doteraz si bola nemocensky poistená (t.j. trval ti prac.pomer) len cca 90kalend.dní (3mesiace), tak aj keby si sa teraz prihlásila na DNP a pred nástupom mala možnosť sa zamestnať a den pred začiatkom prac.pomeru sa odhlásila z DNP, tak aj tak:

ak by si sa prihlásila na DNP hned zajtra 2.12.08, tak do dna pred pôrodom t.j. cca 21.5.09 (bral by sa však "skutočný pôrod) by ti trvalo nemocenské poistenie z DNP + nového zamestnania (ak by si mala takú možnosť) len cca 171dni + cca 90dní zo starého zamestnania, tak to vychádza len 261kalend.dní - takže bohužial ak tieto údaje sedia, tak ti to už nevyjde

budeš mať nárok len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.

Nárok na PN by si mala, ak by napr. ukončila PN, zamestnala sa a 1den odrobila (alebo ani to nemusí byť) a začala PN prvý alebo druhý den prac.pomeru.

marrrka
2. dec 2008

gapa vidim ze si fundovana, pls, tlacivo ziadost o materske mi moze dat len lekar alebo mi ho daju aj na pobocke socialky?

dakujem

gapa
2. dec 2008

podla mna, len lekár. Sociálka nemá dôvod na to, aby takéto tlačivá držala. 😉

marketka88
3. dec 2008

marketka88
Ahojte chci se zeptat je mi 20let sem nezamestnana na materskou mam narok az v den porodu.nemam totiz odpracovany rok.Muzu se zeptat kdy dostanu penize?to dostanu po porodu nebo za mesic po porodu?nevim nechapu to potrebuju poradit za masic mam termin porodu.akorat vim ze mam narok na 7600kc a pak asi od 21mesice 3800kc.a kam mam jit pro informacce abych vedela jestli dostanu nejaky prispevek na dite atd.dekuju moc