Oplatí sa pre starú mamu živnosť na opatrovanie?

kindergarten
15. jan 2009

Ahojte, zisťovali ste niečo o živnosti pre staré mamy, keď naša vláda schválila nový zákon o rodičovskom príspevku. Ja by som tiež v septembri rada nastupit do roboty a opatrovat mi ma mama moje dieta. Uvazujem o zivnosti pre nu. Myslim, ze prvy rok je oslobodeny od platieb do socialnej poistovne. Mama je dochodkyna. Tak, ze pri prijme do 90 000, by nemala platit dane. Ake mate skusenosti. Oplati sa to?
Dakujem

arieska
15. jan 2009

aké staré máš dietko? ako dlho si na rodičovskej dovolenke? ak si podľa starej legislatívy, že rodičovský už poberáš, tak si babka žiadnu živnosť zakladať nemusí

kindergarten
autor
16. jan 2009

V tomto roku idem ziadat o rodicosky, tak idem podla novej legislativy, na materskej som 5 mesiacov. Tak, ze ako druhorodicka som nedostala 20 000, lebo som sla podla starej legislativy, ale rodicovsky podla novej legislativy. Po roku mam ist do roboty a chcem dat dieta mame. Preto sa pytam na zivnost.
Dakujem

hava77
8. nov 2009

ahojte, chcem sa spytat tiez na zivnost starej mamy. mama opatruje maleho a chcem aby mala zivnost a potom mohla dostat v podstate moj rodicovsky, ktory je od januara uz vyssi.
treba mat pre zivnost opatrovatelky rodinneho prislusnika aj nejake vzdelanie(pedagog, alebo zdrav)?
a oplati sa to vobec? naozaj mi daju ten zvyseni prispevok? nie ze nahovovrim mamu na zivnost a nakoniec z toho nic mat nebude iba vydaje 😅

sonya16
8. nov 2009

hava77 - veď to by som chcela vedieť aj ja. Ja nastupujem už koncom mesiaca a ideme vybaviť svokre živnosť, ale až od nového roka, aby sme kvôli jednému mesiacu zbytočne nerobili papierovačky. Ale tiež neviem, ako to funguje. Kočka, ktorá založila téme zmizla z povrchu zemského, asi 😀 Takže uvidím, čo sa mi podarí zistiť na úradoch, ale ako vravím, až koncom mesiaca. 😉

hava77
8. nov 2009

mozno by nam vedela poradit gapa, ta sa v tom vyzna 😎

sonya16
9. nov 2009

No, mohla by 😉
GAPA - poraď, ak môžeš a vieš 😀

sonya16
10. nov 2009

niečo som vyčítala na stránke poradarodinka či ako, že samotná faktúra na dokladovanie nákladov nestačí, má byť aj príjmový pokladničný doklad a tomu už nerozumiem ☹

gapa
10. nov 2009

baby,
s vybavovaním žinvosti na opatrovanie nemám skúsenost. Ak vybavíte živnost napr. už teraz so začiatkom 1.1.2010, tak soc.poistenie sa bude týkať szčo až od 1.7.2011, ak by prekročila určitú výšku príjmu (t.j. nie zistku ale príjmu)

no a podstatná vec.
Príspevok ňna starostlivosť o dieťa (PnSoD) o ktorý ide, t.j. nejde o RP, sa nezvyšuje!!!!!!! Ostáva tých 164,22eur.

hajda22
11. nov 2009

ahojte baby, tiez som to chcela takto riesit, kedze idem podla noveho zakona a pracu som mala na zivnost, na dohodu sa nedalo a vlastne ked zvysia RP tak to budem riesit az v 2011 aj to iba fiktivne na papieri, lebo ja by som pracovala asi 2x do tyzdna cca 3 hod v case ked je manzel doma. Povinnost platit odvody vznika myslim az po prekroceni prijmu nieco cez 100 000 a vlastne nam by trebalo fakturovat cca do 5000 mesacne/60 000 rocne co by bolo v pohode, no este tu je zdravotne poistenie, co neviem

sonya16
11. nov 2009

Gapa - ďakujeme

hajda22 - ale keď to bude aj 256€ mesačne, či koľko bude RP po novom ak bude, za rok sa asi tiež neprekročí tá čiastka, takže v pohode. Z babky bude živnostníčka, fakt sranda nie? No uvidíme čo a ako. Baby, už len dva týždne som doma a idem makať 😝 Ale v polke decembra budem mať dovolenku skoro 3 týždne, takže pohodička 😀

hava77
11. nov 2009

ahojte, ja som si myslela ze ked preukazem ze chodim do prace a mam opatrovatelku, ze mam narok na rodicovsku 😕 a nie na prispevok na starostlivost o dieta. bohvie ci sa to starkym oplati vybavovat 😀

gapa dik 🙂

sonya16
12. nov 2009

Takže ja si myslím, že keď bude mať babka živnosť a bude ochotná znášať tú administratívu, v tomto prípade ide o RP, nie o PnSoD.

gapa
12. nov 2009

sonya,
mýliš sa, RP sa nepreukazuje žiadnymi dokladmi, len PnSoD, ak je mamička zárobkovo činná.

hajda22
12. nov 2009

hej, preplatia ti naklady na starostlivost len do vysky sucasneho RP, aj napriek tomu, ze ho zvysia...ak pojdete niektora nieco zistovat, dajte vediet

hajda22
12. nov 2009

ja sa o dieta budem starat aj nadalej sama alebo manzel a aj tak musim obchadzat zakony a hladat diery ako prist aspon k nejakym peniazkom navyse

sonya16
12. nov 2009

Treba sa ísť poradiť k naším rómskym spoluobčanom, tí v nich majú neskutočný prehľad 😀

Gapa - lepšie jak s drotom do oka 😀 😀 😀

gapa
12. nov 2009

baby, tu je niečo k opatrovaniu,

asi najjednoduchšie by bola taká au.pair babička opatrujúca deti v ich vlastnej domácnosti (domácnosti detí, nie babky) asi by neboli problémy s hygienou atd.
no nečítala som to pozorne ani nejako neposudzovala, tak popozerajte tieto dve témy (v prvom príspevku je odkaz na druhú tému, tam je písané viac)

http://www.porada.sk/t117392-podnikanie-v-staro...

ivkaa1
18. nov 2009

ahojte, viete mi poradiť, či musí byť tá živnosť alebo nie?

hajda22
2. dec 2009

halo halo nie je tu nejaka mamicka, ktora vyuzila tuto moznost, ozvite sa vdaka

aammiinnaa
4. dec 2009

Ja by som si v prvom rade zavolala alebo zasla na Urad prace za pravnickou.Mne osobne vzdy poradili a pomohli.
Moja svokra opatruje svagrinej syna,je dochodkyna,ma zivnost ,ale podrobnosti neviem okolo tej zivnosti ,iba tolko,ze svokra plati do zdravotnej poistovne odvody v polovicnej vyske a odvody do socialnej poistovne neplati,dane takisto neplati.Viac toho neviem,zo svagrinou sa nerozpravam a so svokrou ,len tak cez zuby,nie je hodna,aby som sa s nom bavila.

hajda22
4. dec 2009

no ja som pytala na urade este skor, lenze viac informacii som im povedala ja...tetusky na mna miestami kukali jak puk...ze kto si kvoli tomu otvori zivnost a bude platit odvody a dane...tak som im to vysvetlila, ze odvody prvy rok nie su povinne a potom iba ked sa presiahne isty prijem a ze dochodcovia urcite neplatia cele odvody ani do ZP a dan tym padom ziadna nevznikne...ta ze ci fakt..ta asi tak mi pomohli 😀

sonya16
21. jan 2010

Ahojte. Tak už si tú živnosť niekto založil, alebo ešte žiadne skúsenosti? Lebo my sme založili starej mame živnosť, ale neviem, aký je postup ďalej. Ako má znieť dohoda a či tú je potrebné zaniesť na úrad a potom s ako je to s fakturovaním. Všimla som si na blogu p.Mihala, že niekto taký už je (určite je ich viac) tak šup sem s nejakou radičkou 🙂

vieraj
21. jan 2010

aj ja uvazujem, ale bojim sa papierovaciek, aby babka v konecnom dosledku neskodovala. teraz je tolko zakonov, ze je tazke vsetky poznat, a mat vsetko ok na uradoch...

sonya16
29. jan 2010

haloooooo nikto na obzore? Čo by s tým mal nejakú skúsenosť? Určite sa Vás nájde zopár 😀

kasis
18. jún 2010

Ahojte, obnovujem tuto temu, lebo zhanam nejake info o tejto zivnosti. Ak mate niekto skusenosti s jej vybavovanim piste, co vsetko to obnasa, ci je vela roboty s fakturovanim, co vsetko treba dopredu vybavit. O dcerku sa mi bude od januara starat svokra, takze pojde na zivnost. Ide do predcasneho dochodku. Na urade mi nevedeli nejak pomoct, som sa tu viac dozvedela 😒