Ošetrovanie člena rodiny - problém v práci

nervacik83
24. okt 2015

Milé maminky potrebovala by som vedieť váš názor na nasledovnú vec...
V polovici septembra mi ochorela mladšia dcérka ... mala zápal priedušnice a ja som ostala na OČR týždeň, po týždni kontrola, žiaľ stav sa nezlepšoval, tak ďalší týždeň doma s tým, že som potrebovala čerpať dovolenku, OČR sme ukončili a vzala som si dovolenku... už počas tejto dovolenky som musela navštíviť doktorku aj ja... diagnóza bola rovnaká - zápal priedušnice a liečba ATB, kontrola o týždeň... takisto sa stav nezlepšoval, doktorka predpísala ďalšie ATB, ďalšiu kontrolu... stav sa mi skomplikoval aj črevnou virózou skrátka bola som doma celý mesiac, PN ukončená v piatok a čo čert nechcel, zároveň s tým problém s mladšou dcérkou znova... opäť po troch týždňoch rovnaká diagnóza a liečba ATB...
po nahlásení OČR v práci sa strhlo peklo... ako si to predstavujem, či si to nemôžem riešiť inak, kvôli mne nemôžu čerpať kolegyne dovolenku, či sa nemôžeme prestriedať s manželom pri deťoch...
robím dlhý a krátky týždeň v práci podľa vedúcej by si manžel mať vziať tri dni dovolenku - tú však manžel už nemôže čerpať, nakoľko má posledných 9 dní a potrebuje ju na sviatky - alebo ísť na OČR, čo zase nám nevyhovuje z finančného hľadiska, keďže ja už budem mať výplatu pokazenú za celý mesiac a skrátka nemôžeme si dovoliť skrátiť ešte aj jeho príjem... no a moja otázka je:
môže vedúca takto zasahovať do rozhodnutia kto má a nemá byť doma s dieťaťom?
Ešte aby som upresnila, mne je jasné, že šesť týždňov je dlhá doba, ale naozaj nebolo iné riešenie... svokrovci nežijú, mamina pracuje, ocino je stále na cestách, na opatrovateľku nemáme...
Ďakujem za každý názor...

evittam
24. okt 2015

@nervacik83 Zasahovať podľa ZP nemôže, ale....poznáš to dnes, proste je možné, že prídeš o prácu, nakoľko v dnešnej dobe si dôvod nájdu...Bohužiaľ je to tak ako to je a plne ťa chápem. Ja sa sama starám o dve deti, momentálne som na RD a tiež uvidíme ako to bude, nakoľko mm pracuje v DE...Držím prsty aby sa to vyriešilo pozitívne. 😉

loginexistuje
24. okt 2015

ja som sa v tom stratila si doma /OCR - dovolenka/ sest tyzdnov vkuse a od pondelka uz nastupujes alebo ides zasa na OCR?

Ono na jednej strane treba asi posilnovat imunitu u deti aby tolko nechoreli ... a potom bud sa ti oplati to poriesit opatrovatelkou alebo potom nema zmysel ostavat v praci ... ak je to fakt take ze si vacsinu casu doma ...

ja chapem aj kolegyne tiez su tam isto aj zeny s detmi ... a chcu cerpat dovolenku ...

nervacik83
autor
24. okt 2015

obávam sa že pozitívne sa to nevyrieši... trvá na tom, že si to mám zariadiť inak... okrem toho je v tom kolektíve veľa problémov, závisti, zloby, čo asi všade v dnešnej dobe... doteraz problém nebol, fakt sme sa snažili s manželom všetko riešiť tak aby som v práci nevymeškávala, ale teraz to skrátka nejde... ale ďakujem za názor... 🙂

nervacik83
autor
24. okt 2015

@loginexistuje práveže s dieťaťom sme tam tri ale ostatné dve majú rodičov na dôchodku, ktorí vedia zaskočiť... ... malá doteraz nemala problémy , akurát, že v septembri nastúpila do škôlky a dopadlo to ako dopadlo... áno OČR mám znova od pondelka

evittam
24. okt 2015

@nervacik83 Nemáš za čo a pridám ešte jeden - v takejto situácii sa ti ani neoplatí v takej práci zostávať, lebo ver tomu, že tie vzťahy po tvojom návrate budú ešte horšie.....Nepíše sa mi to ľahko a viem, že každý je rád, že má prácu ale takáto nebude tešiť ani teba a ani tvoje okolie, nakoľko za chvíľu budeš len kôpka nervov.

nervacik83
autor
24. okt 2015

@evittam ver že ani neteší... nastúpila som tam keď malá mala rok a pol, jednoducho nám to finančne nevychádzalo, ale problémy boli od začiatku, len v poslednej dobe to graduje a týmto sa to už určite celé pokazí... prácu hľadám, len ako píšeš, vieme ako to s prácou u nás vyzerá, takže zatiaľ bez úspechu ☹

loginexistuje
24. okt 2015

@nervacik83 no tiez si myslim ze nema zmysel v tej praci ostavat za tohto stavu....

my nemame starych rodicov, mam ale sestry a este jednu pohotovostnu opatrovatelku, v najhorsom viem robit aj z domu .. chapem to ... u nas si ja nemozem dovolit tolko ostat doma ...

Ak treba prestriedavame sa s manzelom ... podla toho kto vie ostat doma... mame dve deti ... tiez ..

ale fakt pre teba to nema zmysel tam byt lebo toto velmi nemaju ostatni radi ked musia tak dlho tahat za ineho ...

mircalla
24. okt 2015

@nervacik83 A preco si musi manzel setrit 9 dni dovolenky na sviatky? Nejaky vazny dovod? Chapem ta uplne, ale chapem aj zamestnavatela, kedze si s malou dost casto doma a teraz 6 tyzdnov.
Ja by som sa radsej prestriedala s manzelom.....ako riskovat stratu prace. Najma ak mas problem si najst novu.
Ale obavam sa, ze z tohto v ziadnej praci nadseni nebudu, vieme ako to chodi,
No mne sa zase lahko hovori, mne za 3 roky skolky syn vymeskal kvoli chorobe dokopy 3 tyzdne...takze to nepoznam...

maslenka47
24. okt 2015

@nervacik83 bez uspechu.. ale skusila si sa vzit trochu aj do situacie veducej? Pokial v tej praci sustavne 2 mesiace nie si, tak je celkom logicke, ze cely kolektiv ma kvoli tebe problem.

Ine riesenie je, len ho nie ste ochotni pripustit. Ak by si zobral par tyzdnov OCR muz, fakt by vas to nezabilo. Je to len o vasej voli, ktora tu evidentne nie je. OCRka ovplyvni bud tvoju alebo jeho vyplatu. Obe naraz urcite nie.

Samozrejme nutit ta nemozu, ale byt vo veducej pozicii, tiez si hladam nahradu za zamestnankynu, ktora 2 mesiace nie je v praci a ani sa nesnazi najst riesenie, lebo vraj neexistuje 😖

eeffka
24. okt 2015

@nervacik83 riešenie je len ho nechceš. Striedať sa na ocrke. Ak to nezacnes praktikovat,za chvilu si nezamestnaná. Tiež by ma nebavilo robiť za kolegyňu ktorej muž si šetrí dovolenku... celé zle

cecil36
24. okt 2015

@nervacik83 nie nemoze veduca zasahovat kto z vas pojde na ocr, ale takto si koledujes o vyhadzov. Na druhej strane si nemyslim, ze nema vyznam ostavat v tejto praci ked mas stale chore deti. Vyznam to ma dostavas vyplatu a ked tam nie si ocr, ako nezamestnana budes po par mesiacoch bez prijmu. Ci je to fer k zamestnavatelovi sa nebude vyjadrovat, nakolko neviem ako ferovy je on k zamestnancom...Riesenie? Ak si chces pracu udrzat, striedajte sa, ak ti to je jedno tak pokracuj a uvidis ako sa s tym zamestnavatel vysporiada...

nervacik83
autor
24. okt 2015

ešte raz... dcéra je prvý krát takto chorá, len medzi dvoma OČR som bola aj ja PN... nakoľko pracujem s potravinami, moja doktorka si dáva riadne záležať na tom aby som bola zdravá, keď idem do práce... za rok čo som v práci som s ňou druhý krát doma... manžel potrebuje dovolenku na sviatky kvôli tomu, že oni majú medzi sviatkami celozávodnú a tam potrebuje tie zvyšné dni... pri deťoch sa samozrejme striedame... 10 mesiacov sme mali pri malej opatrovateľku, ktorej sa nie vždy dalo, tak vtedy bol doma manžel, takisto keď som bola s malou v nemocnici, to bolo prvý krát čo som s ňou bola doma, tak on bol doma so staršou... a momentálne by nám to pokazilo obom výplatu, keďže ja som od 5.9. doma , on by si musel od nasledujúceho pondelka zobrať týždeň OČR... okrem normálneho platu prichádza aj o bonus, ktorý má keď za celý mesiac nevymešká ani jeden deň v práci, takže určite príde o viac...
ako som písala jedno mi to nie je.... zhodou náhod, pred tým ako som ostala s malou na OČR, mala som mať dovolenku a ochorela vedúca... bola dva týždne doma, mne nejak prišlo normálne, že som išla za nadriadenou aby mi dovolenku zrušila, keď vedúca nemôže prísť, takisto som rušila dovolenku , keď iná kolegyňa potrebovala ísť na vyšetrenia s mamou... podotýkam, že dobrovoľne, prišlo mi to úplne normálne... a hlavne ľudské...

halit13
24. okt 2015

treba si uvedomiť, že ak sa neprestriedate, tak o prácu urči prídeš, ak je regione problem s prácou, treba si dať dokopy 5 a 5, tu nejde o to , že maš 2 detičky, ale o to, že sa nedá s tebou normálne počítať v práci a takéto osôbky nemajú v láske ani zvyšný zamestnanci a ani zamestnávateľ, musíš sa na to pozrieť aj z opačnej strany. A nechápem, ako je možné dať to aby si manžel zachoval 9 dní dovolenky nad to, že prídem o prácu.....
@nervacik83

cecil36
24. okt 2015

@nervacik83 aj ked si to vysvetlila, stale su len dve moznosti risknut, ze prides o pracu verzus striedanie sa a mozne udrzanie jobu...Vies, ono ludia si nevsimaju male veci co pre nich spravis, vsimaju si, ze ta dva mesiace niet...

mircalla
24. okt 2015

@cecil36 je to tak...
@nervacik83 inak zloba, zavist v kolektive....pises, ze to je asi vsade tak...no u nas veru nie, dokonca je to moje asi 5. zamestnanie za 20 rokov, ale nikdy na pracovisku zle vztahy neboli, naopak vzdy vyborne, kolegovia aj sef vzdy podrzali a zase naopak...na zvazenie

maslenka47
24. okt 2015

@nervacik83 prepac ale to su same vyhovorky. Vyzerate, ako inteligentni ludia. Taki by mali chapat, ze ked dieta daju do skolky, tak zrejme prve dva-tri mesiace, mozno pol roka, bude viac doma, ako v tej skolke. A je logicke, ze ked je jeden z vas doma s dietatom, tak pride o cast vyplaty. To ale nie je ziadna novinka a tyka sa to vsetkych ludi, co maju deti.

1) Muz urcite nemal za cely rok len 9 dni dovolenky. A ak si ich vycerpal preto, lebo nemal kto byt s dietatom, tak holt bude niekto musiet na OCR. Do prace nikto nechodi preto, aby bol polku roka doma s dietatom, naozaj, za to zamestavatel neplati.
2) Kvoli tebe a tvojmu dietatu si mozno nemoze "dovolit" OCRku ina mamicka v predajni a musi na OCR zostavat jej muz/mama s vyssim platom; a ak si ju nahodou zoberie napriek naliehaniu nadriadenej (zakazat sa to neda), tak vsetci ostatni budu musiet za vas robit nadcasy? Ci kolegyna sa s muzom pri dietati striedat moze len ty nie?

Si uvedom, ze nie je vsetk o tebe a "premiach" tvojho muza. Jasne, mozes zostat na OCR kolko potrebujes a neexistuje ziadna pravna paka, ako by ta do prace dostali. Len sa potom necuduj, ked sa stanes nezelana alebo nadbytocna. Mne by takato kolegyna tiez v praci pekelne pila krv.

nervacik83
autor
24. okt 2015

@eeffka on si ju nešetrí, nemôže s ňou hýbať, nedajú mu dovolenku je to tá časť dovolenky, s ktorou narába zamestnávateľ... a necháva sa im na tú celozávodnú dovolenku medzi sviatkami čo som spomínala vyššie...

janinah
24. okt 2015

@nervacik83 baby ti tu radia a ty dookola to svoje 😒 samé výhovorky...nechápem,prečo teraz už nie je na očr manžel,pre "pokazenú" výplatu? s takým prístupom o chvíľu nebudeš mať ty výplatu žiadnu 😒 mať takú kolegyňu,tak sa jej poďakujem,aj druhí majú rodinu a potrebujú voľno z práce...mať takú podriadenú,tak sa jej skôr či neskôr zbavím...a nehovor mi,že v Kremnici by ti nejaká študentka či dôchodkyňa neopatrovala dieťa za lacný peniaz,hľadali si vôbec nejakú?

nervacik83
autor
24. okt 2015

@janinah písala som vyššie... mali sme opatrovateľku, s nástupom malej do škôlky u nás skončila a má iné záväzky... a toto si ozaj neviem predstaviť hľadať opatrovateľku na tri dni...
to že druhí majú rodinu chápem, práve preto, ako som písala vyššie, som ja tiež rušila dovolenku keď oni potrebovali ostať doma, takisto v lete som jediná nečerpala dovolenku, lebo iné ju potrebovali viac...
asi som len tak naivne čakala, že keď budem potrebovať , tak to budú aj oni chápať... ale nejaký ten kúsok ľudskosti sa asi ozaj už v dnešnej dobe nenosí...
a ešte k tej dovolenke - v práci asi ani nie je nikto kto by potreboval dovolenku, tým že robíme dlhý krátky týždeň, máme dosť voľna, ide o to, že si ju musíme vyčerpať... keďže do nového roka si ju nemôžeme prenášať...

mircalla
24. okt 2015

@nervacik83 trosku si protirecis - v praci asi nie je nikto, kto by potreboval dovolenku - ja som tiez rusila dovolenku, ked ju potrebovali viac
a kolko som bola pn ci ocr spolu v roku 2015?len tieto 2 mesiace?...normalne sa len pytam

pribinak
24. okt 2015

@nervacik83 ak muzovi nedaju dovolenku, to sa da pochopit, ale to, ze bude OCR zamestanavatel ovplyvnit nemoze

emilia25
24. okt 2015

@nervacik83 v tomto ako to má tvoj muz rozumiem aj moj robi v zavode a presné to má takto tyzden cez leto a cez sviatky a ked sme boli na chirurgii dal mu šéf dovolenku lebo by prišiel o viac.no co sa týka tej ocr to ti neviem poradit keďže som doma.sle keby som bola v takej to situácii asi by som robila v realitke alebo takúto robotu co by som mohla byt s deťmi kedy kolvek bez frflsnis druhych a šéf sám sebe.takže aj toto by sme mali vyriešené ale ja mám tiez babku.

mircalla
24. okt 2015

@nervacik83 Len ti poviem, co by som urobila ja....keby mi toto sefka povedala a viem, ze inu pracu si tak lahko nenajdem a tu pracu aspon nateraz potrebujem, tak by som v pondelok pekne nastupila do prace a na OCR poslala muza...inak mozes ozaj ostat bez prace...ako dobra vola
2 mesiace je neunosne vela, to nemozes porovnavat s niekym, co je doma 2 tyzdne. chapem, ze tu chorobu si nemohla ovplyvnit, ale toto mozes...

loginexistuje
24. okt 2015

ja nechapem o co ma byt tato diskusia
uz viac krat sme napisali, ze zamestnavatel ta nemoze nutit aby si nesla na OCR, resp. urcovat ktory rodic pojde na OCR.
To je cisto vase rozhodnutie a vasa dohoda ...
Na druhej strane si treba uvedomit, ze ak zajtra ides na dalsiu OCR tak do 10 kalendarnych dni ti vyjde akurat na 5.11 nastupis cize bude mimo dva suvisle mesiace a to je dost dlha doba aby to ostatni ochotne zvladali zastupovat
u nas mame napr. korektne vztahy a neni problem ale tahat dva mesiace za niekoho to by bolo vela

Podla mna sa priprav na rozviazanie pracovneho pomeru po navrate.

elise
24. okt 2015

@nervacik83 neda sa ti pracovat z domu? Alebo cez vikend ked je manzel doma? Ukazala by si dobru volu. Popripade vecer prist na hodinku dve ked bude muz pri detoch?

mircalla
24. okt 2015

@elise ale to nemyslis vazne....ked robi s potravinami, tak z domu asi nie....na hodku-dve prist....no neviem, co to riesi

elise
24. okt 2015

@mircalla citala som len prvy prispevok.

janinah
24. okt 2015

@nervacik83 tu neide o kúsok ľudskosti,ide o to,že si vypadla na 2 mes. a riešiš to ako riešiš...ak budete znižovať stavy pracovníkov,kto myslíš,že poletí ako prvý? na tvojom mieste som v pondelok v robote ako na koni,riskuješ veľa ....a akože prečo nemôžeš hľadať opatrovateľku na tri dni? nechápem....však si nájdi nejakú študentku ešte lepšie dôchodkznu a tá príde kedykoľvek ju bude treba...tiež som t.r. vypadla kvôli operácii na 2,5 mes.,ale bolo to plánované a dohadovali sme to v práci pol roka,aby som kolegyne obmedzila čo najmenej,aby mohli oddovolenkovať a aby to bolo v období,kedy máme menej práce...a po návrate mi ani nenapadlo pípnuť,že chcem nejakú dovolenku aj ja...

zita19
24. okt 2015

@nervacik83 ty ocakavas trosku ludskosti a vasa je kde? Zamestnavatel ma prejavit ludskost, kolegyne, tiez, manzelov zamestnavatel tak isto, len vy nejak vypadavate z tohto...
Ziadny zamestnavatel nie je bahom bez seba, ked ma zamestnanca na OCR, je jedno ci tvoj, ci manzelov, ci napriklad moj. V taky cas musi riesit prevadzku, ti co su praceschopni musia robit prescasy ktore im musi preplatit alebo sa dohodne na nahradnom volne. Ako sa postavis k veci, ak kolegyne zacnu cerpat toto nahradne volno az ty budes uz v praci?
Zamestnavatel moze nariadit cerpanie dovolenky, aj v ramci celozavodnej, ale pre zamestnacov, ktori uz nemaju dovolenku moze najst nahradnu robotu cez celozavodnu dovolenku (mozu upratovat dielne, strazit objekt... ) zavisi od zvyklosti v prevadzke, pripadne taki zamestnanci maju volno bez nahrady mzdy.
Takze je to iba na vas ako sa rozhodnete a dohodnete, ale v ziadom pripade sa neohanajte ludskostou a tym, ze vam musia vsetci vyjst v ustrety. V konecnom dosledku je to vase dieta a vy sa mate postarat aby ste sa o neho postarali. Urcite ustupky sa daju spravit, ale zas netreba prehanat v ocakavani ustupkov.

nervacik83
autor
24. okt 2015

@mircalla teraz som doma od 23.9. ... predtým som bola na OČR 9 dní v júni... to je všetko... ak všetko pôjde ako má, druhého novembra máme kontrolu a 4.11. môžem normálne nastúpiť na svoju zmenu v krátkom týždni...
tou dovolenkou som sa nevyjadrila celkom presne... oni skôr potrebovali paragraf či ako sa to volá, keď ideš na vyšetrenie s členom rodiny... tie si brať nemôžeme, tak to riešime dovolenkou... tak som to myslela... dovolenku ako takú potrebovali dva letné mesiace... tie som bola celé v práci... dovolenku teraz musíme míňať, keďže jej máme veľa... a ani miesto mňa nikto neťahá, na našej zmene je to stále tak ako keď som v práci, nie je to tak ako inde, že niekto musí prísť miesto mňa do práce aby to vykryli... stále sú tam tri ženy, akurát, že jedna odchádza o druhej a ostávajú len dve do šiestej... ale tam už je to bežné... teda že do šiestej robíme len dve, nie je to nejak tak, že by sa to nedalo , že by to bolo viac práce...