Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Ošetrovanie člena rodiny

mariamihalikova
2. máj 2012

Ahojte 🙂 v pondelok mam nastup do nemocnice, budem prenasat, budu mi vyvolavat porod. Manzelovi nechcu dat volno v praci a v sobotu pred tym pondelkom ma odist do prace, chcem sa spytat, ci mi viete poradit, ci si moze a ako vybavit OČR-ku?on by ju potreboval od soboty ale ja nastupujem do nemocnice od pondelku. Ak mi viete poradit, dakujeem 🙂

aduskatt
2. máj 2012

Predpokladam, ze druhe dietatko nemate......takze tade cesta nevedie.........ma narok na sprevadzanie do nemocky, ale iba na cas nevyhnutny na prevoz do nemocnice☹ale tam ides az v pondelok......nevidim tu sobotu ruzovo.jedine este PNku vybavit nanho☹

atiatko
2. máj 2012

@mariamihalikova zákonom sú presne stanovené podmienky na priznanie OČR .... cit.
§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

Takže ak tak naozaj len "nejako" vybaviť manželovu DPN ... or dovolenka

mariamihalikova
autor
3. máj 2012

dakujem za rady 🙂

tatolu
14. máj 2012

prosím o pomoc, ešte nikdy som nebrala OČR. Mám takú otázku. Ak manžel robí 12tky a od pondelka do štvrtka má voľno, potom má 2 dni dovolenku a potom znovu 4 dni voľna - čiže za 10 dní by mal preplatenú iba 2 x dovolenku. Môj najmladší syn však ochorel a predpokladám, že bude doma dlhšie ako iba pár dní - min. do pondelka budúceho. Ak by som manželovi vybavila OČR na syna - čiže platili by mu OČR aj za tie dni, ktoré nemá byť v práci? Čiže max.10 dní? A z čoho sa mu bude vypočítavať tých 50%. Manžel mal do zdrav.poisťovne do febr. odvody z nejakej smiešnej sumy (z okolo 60 E), po zmene zamestnania (teraz-od marca) už má asi z takej 400E. Oplatí sa hodiť ho teda na tú OČR? (manžel má vo štvrtok operáciu žlčníka a on to v svojej práci riešil vlastne iba tou 2dňovou dovolenku).

tatolu
14. máj 2012

@gapa prosím, vieš mi poradiť?

tatolu
14. máj 2012

Ešte som zabudla, že v tej predchádzajúcej práci pracoval iba od okt.2011 - neviem, či je tam podmienka byť dlhodobejšie zamestnaný....

tatolu
14. máj 2012

@mima595 @zalka Môžem poprosiť aj vás o vyjadrenie? Ďakujem vám všetkým veľmi pekne 😵

tatolu
14. máj 2012

Ďakujem, ale u asi mám odpoveď. Prepláca sa 50% z príjmov predchádzajúceho roka a to je teda pasé, keďže manžel bol min. rok asi 3/4 roka nezamestaný 😔

gapa
14. máj 2012

@tatolu
ak jeho pp pred vznikom očr netrval aspon 90dní, tak sa očr bude rátaz z vym.základov v r.2011 u iného zamestnávatela. Tj. u teba z obd.okt.-31.12.2011.
V obdobdí, kedy nepracuje, má volno z dôvodu smennosti sa mu očr oplatí.
Očr je vyplácaná na kalendárne dni, tj. ak vznikne v piatok, tak max. je platená do dalšej nedele.
je to 50% z denn.vym.základu ako píšeš.

tatolu
14. máj 2012

@gapa Vďaka, keďže má teraz odpracovaných iba 83 dní, tak teraz to nevyužijeme, ale o pár dní by to už bolo možné... Veľká vďaka... Ešte otázka, keď je OČR, tiež chodia kontroly?

gapa
14. máj 2012

@tatolu
nechodili, teraz je ale nejaká zmena, potreba osobnej starostlivsoti, tj. neviem, či to niečo zmení. Ale v očr sa myslím nepíše, kde sa budú zdržovať, tak tam sa nedá nejako to kontrolovať.

tatolu
14. máj 2012

@gapa Ďakujem 😉 To ma vlastne tak napadlo z toho dôvodu, že manžel ide na operáciu teraz (bez OČR, iba v rámci voľna a 2 dnídovolenky) a keď by mal OČR na syna, či by s tým neboli problémy... Syn by bol samozrejme doma, ale vlastne so mnou 😔

gapa
14. máj 2012

@tatolu
neviem,, no to by som asi nerobila. Ale dá sa. Muž ked išiel na operáciu so žlčníkom, tak to riešil ošetrením (pčkom), návštevou u lekárky + dovolenka + druhé Pčko. No niektorý zamestnávatel môže nad tým trošku zalamovať, hlavne ak tvojmu manželovi neskončila ochr. lehota, takt ie p-čka neviem či by som asi takto nerobila (platí to zamestnávatel).

tatolu
14. máj 2012

@gapa Vďaka, ak to platí zamestnávateľ, tak do toho nejdem rýpať 😉

gapa
14. máj 2012

@tatolu
teraz neviem, či som to napísala jasne.
Očr=ošetrenie člena rodiny= ošetrovné platí soc.poistovna.
P-čko jt. ošetrenie či vyšetrenie u lekára na nevyhnutný čas (tuším aj § sa tomu hovorí), platí zamestnávatel, to je tých najviac 7dní v roku platených priemerkou.

tatolu
14. máj 2012

@gapa Teraz som to už pochopila 😉 Ešte raz vďaka 😉 😵

tatolu
28. apr 2013

@gapa môžem zas poprosiť o pomoc?
Manžel pracuje na TPP ( 2dni denná, 2dni nočná a 4 dni voľna), ja som doma na predĺženej platenej RD so zdravotných dôvodov syna, doma sa starám o maminku po mozgovej porážke (nechodí a nerozpráva) s priznaným postihnutím nad 70% ale bez nároku na opatrovné. Teraz mám takúto otázku. Od mája budem chodiť na ambulantnú rehabilitačnú liečbu so synom, za ten čas bude maminka doma sama alebo s mojím manželom, manželovi akurát vo väčšinu pracovných dní vychádzajú tie 4dni voľna, mohol by si na ňu uplatniť ošetrovné? Takto budeme fungovať až 25 pracovných dní, tak by sme si mohli trošku prilepšiť 😔

eeffka
28. apr 2013

@tatolu ANO aj ked niektori lekari sa krutia... aj "svokra"tam patri, vid dole velkym
§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča MANZELKY (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

tatolu
28. apr 2013

@eeffka len keď nám nebol schválený opatrovateľský príspevok - pre vysoký príjem jej manžela, s ktorým nemá spoločný trvalý pobyt, tak som nevedela ako to bude soc.poisťovňa posudzovať...

eeffka
28. apr 2013

@tatolu to nema s opatrovatelskym nic.... proste ked potrebuje svokra/svokor opateru manzel ma narok, je to ako na decko, akurat sa do vztahu opatrujuceho k opatrovanemu napise "svokra".... len ako som pisala niektori lekari sa tvaria divne,treba im zamavat zakonikom prace pod nosom.

Kamosovi nechcel dat lekar OCRku na 1.dieta kym zena 2. rodila, ze to sa "neda".... trdli prdli, a zrazu sa dalo

tatolu
28. apr 2013

@eeffka Vďaka za info 😉

gapa
28. apr 2013

@tatolu
nárok na ošetrovné na chorú svokru má, ale ako to bude, ked bude chcieť očr viackrát to netuším, bo predpokladám stále pôjde o tú istú diagnozu a to predpokladám sa dá len raz čerpať, resp. nepoznám ich vnútorné usmernenia. §To už záleží na vynachádzavosti lekára možno.

tatolu
28. apr 2013

@gapa no skúsim 😔 a iba tak pre zaujímavosť, ak je dieťa choré dlhšie ako10 dní, nemôže na to isté dieťa najprv zobrať OČR napr. matka a potom pokračovať v OČR otec? a ak je dieťa dlhšie choré ako 20 dní? To by malo predsa platiť aj pre prpad chorej svokry na tú istúdiagnózu... Ale ja som iba raz využila OČR na 4 dni, takže to iba tak rozmýšľam... 😔

gapa
28. apr 2013

@tatolu
v jednom prípade (teda predpokladám jednej diagnoze) by mala byť očr vypísaná len raz, nie viackrát, resp. bez nároku na ošetrovné. Ale poznám také prípady, ale netuším, či lekárka dala inú diagnozu, alebo ako. Tiež viem, že ak majú maminy dlhšie pn-ky, tak si po 10dnoch berú dovolenky a potom sa aj iná dg. píše, no nič konkrétnejšie neviem, ja som mala síce dlhšiu pn v zamestnaní 15dní, no nijako som to neriešila, len som mala platené len 10dní (od 11dna som mala mať prerušenie ale mzdáka to neurobila, s čím som neskôr aj trochu mala problémy, no dúfam už nebudú). Ale to už je o inom. Viac ti neporadím.

tatolu
28. apr 2013

@gapa OK aj tak vďaka 😉 aj 4 dni v mesiaci potešia 😉

25liana25
14. aug 2013

Ahojte chcela by som sa spytat ako to je s OčR mam ju vybavenu,zamestnavatelovi som odovzdala papiere no lekar mi tam uviedol iba odkedy sa zacala, je potrebne potvrdenie lekara pre zamestnavatela o ukonceni očr?

tatolu
15. aug 2013

@25liana25 áno aj ukončenie musíš zaslať - nevedeli by dokedy Ti treba platbu vyplácať...

alenah31
15. aug 2013

@25liana25 samozrejme, nakoľko od 11 dňa OČR ťa zamestnávateľ odhási zo soc. poisťovne a toto obdobie sa ti nezarátava do odpracovaného obdobia. Ak potrebuješ byť doma dlhšie tak si OČR k 10-temu däu ukonči a daj si od ďalšieho dňa vystaviť druhú, ale nesmie to byť rovnaká diagnóza

marcelirv
1. sep 2013

Ahojte mamičky buďte tak dobré a poraďte mi môže si manžel vybaviť OČR ked ja idem do nemocnice na pôrod a doma máme ešte 4 detičky 2 sú z toho školopovinné a dvaja by mali od pondelka nastúpiť do škôlky.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli