Oznámenie o tehotenstve

zlatina0502
16. mar 2015

Ahojte mamičky.Som tu zase možno z hlupou otázkou ale lámem si nad tým hlavu odkedy ma povýšili. Pracovala som rok cez agentúru v jednej firme . Od januára ma vzali za kmenovu a povýšili ma. Ale do konca marca som v skusobnej dobe. Som tehotná a chcem ísť na Pnku lebo mám fyzicky náročnú prácu ktorá nemá dobrý vplyv na mňa ani na malé...A teraz otázka mám oznámiť zamestnávateľovi že som tehu už teraz alebo až keď nastupim na Pnku? Je jasne že keď to poviem hneď podniknu kroky aby ma vyhodili (aspoň si myslím) keďže som ešte v skúšobnej dobe... Nemôžu udat ako dôvod moje tehotenstvo vo vypovedi ale nejaký iný si určite nájdu... Poradte prosím

lavinis
16. mar 2015

toto platilo v r. 2011, neviem, či sa niečo zmenilo
http://ekonomika.sme.sk/c/6087888/v-skusobnej-l...

bombonka
16. mar 2015

@zlatina0502 do konca marca máš ešte 2 týždne...počkaj dovtedy na predlženie zmluvy a potom oznám tehotenstvo ak si presvedčená,že by Ťa vyhodili....a určite ho oznám písomne,aby to nebolo tak,že si len povedala ústne....všetko maj na papieri....

tina1988
16. mar 2015

ahoj, neviem ci ti to pomoze, ale tu je moja skusenost. Ja som bola zamestnana a pocas skusobnej doby som zistila, ze som tehotna. Zo zdravotnych dovodou som to musela oznamit zamestnavatelovi (pracovala som ako nocna recepcna a byt celu noc hore bolo pre mna fyzicky velmi narocne). A hned podnikli kroky aby ma vyhodili. Prisiel riaditel a povedal mi ze zmulu ukoncime ale ze vytvoria novu zmuvu, tak aby som mohla pracovat len par hodin pocas dna. Tak som vypoved podpisala .... viac sa uz neozvali. Par tyzdnov sa este vyhovarali na vedenie firmy a tak a nakoniec mi povedali ze mam ist na urad prace lebo ma viac spat nevezmu z dovodu tehotenstva .... asi taka je moja skusenost.
Tak aby som ti mohla poradit, pockaj na predlzenie zmluvy. Keby som bola tusila ze sa tak zachovaju, urobila by som to tak isto.

yanni
16. mar 2015

@zlatina0502 tie dva tyzdne uz vydrz. V skusobnej ta moze vyhodit aj bez nejakeho extra velkeho dovodu.

bombonka
16. mar 2015

@zlatina0502 a hlavne vo firme nehovor nikomu,že si tehotná....lebo asi určite vieš ako rýchlo sa šíria klebety

zlatina0502
autor
16. mar 2015

Ja som si potvrdenie vyžiadala na poslednej poradni to bolo koncom februára..Len som ho ešte nedala zamestnávateľovi . A v piatok idem znova na poradňu a to už pojdem na Pnku keďže som už 16tt a už teraz je to na nič co sa týka môjho zdravia

katarinamarkova
16. mar 2015

tehotenstvo oznam jednoznacne az po skonceni skusobnej doby

alenah31
16. mar 2015

@zlatina0502 len pozor na jedno....keď oznámiš tehu zamestnávateľovi výpoveď môžeš dostať len z iného dôvodu - a to zrušením tvojho miesta alebo reorganizáciou prac. miest alebo neschopnosťou nájsť iné vhodné prac. miesto neohrozujúce tvoje tehotenstvo. Takže "vyhodiť" resp. prepustiť tehotnú nie je zasa až také jednoduché ako ti tu niektoré píšu. ALE....pokiaľ sa dáš na PN ešte pred oznámením tehu treba vedieť, že pokiaľ si v skúšobnej dobe nevzťahuje sa na teba ochranná lehota a môžeš dostať výpoveď bez udania dôvodu aj kým maróduješ. Na tvojom mieste urobím jedno....v piatok sa dám vypísať na PN. V pondelok im pošlem resp. donesiem na personálne PN-ku spolu s potvrdením o tehotenstve - tu sa už prelínajú 2 zákony - nemôžu ťa vyhodiť nakoľko si tehu a PN (skrížením týchto dvoch vecí sa možnosť výpovede úplne vylučuje)🙂