Oznámenie zamestnávateľovi o tehotenstve

lentilkaza
14. mar 2013

Ahojte, viete mi prosim poradit? Momentalne som na RD 1,5 roka a som znovu tehotna. Je mojou povinnostou oznamit to zamestnavatelovi pisomne? Viem, ze pri prvom dietati som to oznamovala, ale to som pracovala. Teraz ako?

pe
14. mar 2013

pokial viem, nie je to povinne, aby sa to oznamilo pisomne, ja som mojej sefke zavolala a oznamila som jej to, spytala som sa, ci to potrebuje aj pisomne a ona, ze nie, ale zamestnavatelovi treba potom dorucit to potvrdenie z gyndy o nastupe na matersku, lebo to musi odovzdat zamestnavatel na socialnu poistovnu...az teraz, ked mi konci dalsia MD som opat pisomne poziadala o RD...

kyri1977
14. mar 2013

v podstate to nie je potrebne dat pisomne, ale je to pre vas lepsie, lebo ako tehotna ste zakonom chranena pred napr. prepustenim z prace a podobne. ustne oznamenie zamestnavatel lahko odskriepi, idealne je to dat podpisane a nechat si podpisat prevzatie. je to o tom, ako svojmu zamestnavatelovi doverujete, myslim, ze podpisany papier s dvomi riadkami nikoho nezabije a aspon si nebudete moct casom vycitat, ze ste neurobili vsetko 😀.

zuzana909
14. mar 2013

@lentilkaza pokiaľ ideš z rodičovskej dovolenky znovu na materskú nemusíš to oznámiť písomne stačí telefonicky.
písomne sa to oznamuje hlavne kvôli tomu, aby mali mamičky doklad o tom, že zamestnávateľovi oznámili tehotenstvo a nemôže ich prepustiť.
nakoľko z pohľadu výpovede si v ochrannej dobe až keď to oznámiš zamestnávateľovi.
samozrejme je potrebné doručiť zamestnávateľovi papier od gynekológa nástup na materskú, pretože on je povinný spraviť k tomu súvisiace úkony vo svojej mzdovej evidencii, v sociálnej a zdravotnej poisťovni 😉

eeffka
14. mar 2013

@lentilkaza
@zuzana909
@kyri1977
@zuzana909

je to povinne, nie oznamit ze si tehotna ale ze nastupujes na matersku z rodicovskej, vsetkym radim si najst cas a precitat si ZP lebo potom mozu lahko skoncit prepustene na ulici lebo ....im povedali... co je psano to je dano, vid zakonnik prace §166

.....(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi
najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu
namaterskú dovolenku a rodičovskú dovolenku,
predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny
týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej
dovolenky a rodičovskej dovolenky.....

lentilkaza
autor
14. mar 2013

dakujem vam velmi pekne 🙂