PN alebo OČR počas výpovednej doby?

emja0823
17. feb 2020

Dobrý deň. Potrebujem poradiť.
Ak som vo výpovednej dobe do 30. apríla, čo je lepšie zobrať PN alebo OČR, keď mi dali výpoveď z nadbytočnosti. Potrebujem vykryť máj. V júny nastupujem do novej práce. Ďakujem.

evittam
17. feb 2020

@emja0823 Ak ti dal vypoved zamestnavatel tak vyp.doba sa predĺži o dobu PN ci OCR.
Btw.OCR je platená len 10dni na jedného clena a jednu diagnózu v mesiaci.

rakywanda
17. feb 2020

@emja0823 PN, OCR je len na 10dní

evittam
17. feb 2020

@rakywanda Lenže co bude robiť ten ďalší mesiac ak nastúpi do novej práce a v starej bude plynúť PP teda vypovedna lehota? Jedine neplatene volno a to musí schváliť zamestnavatel ako aj dovolenku ak nejakú este ma....

rakywanda
17. feb 2020

@evittam ja som to pochopila tak, že odrobí do konca výpovednej doby do 30.4. A od mája pôjde na mesiac na PN, a od júna ide do novej prace

emja0823
autor
17. feb 2020

No máji som nezamestnaná, čiže preto potrebujem PN alebo OČR. Mne stačí 20 dní pokryť.

evittam
17. feb 2020

@emja0823 Aha. Prepac to mi uniklo. 😉😊No určite PN. Do 7dni od skončenia PP.

sayonara15
17. feb 2020

určite PN, ja som tak isto bola minulý rok tri týždne, kým som nastúpila do nového zamestnania. Máš ochrannú lehotu 7 dní od skončenia PP, ja som skončila v piatok, a v pondelok som bola na PN. Potom ale sobotu a nedeľu - ak ti tak bude vychádzať si treba zaplatiť zdravotku.

emja0823
autor
17. feb 2020

A pri OČR tiež si treba zaplatiť zdravotné? Zvažujem OČR lebo mi neprídu na kontrolu, pri Pn áno.

evittam
17. feb 2020

@emja0823 Nie pocas PN ci OCR neplatis odvody. No len ako sme písali OCR mas platenú len 10dni. Co zvyšných 10dni? Evidencia sa ti moc neoplatí cize si zaplatíš ZP.

emja0823
autor
17. feb 2020

ok, chápem. A v prípade, že pôjdem na Pn alebo očr nezoberú mi odstupné?

evittam
17. feb 2020
emja0823
autor
17. feb 2020

Veľká vďaka za všetky rady. Čiže stačí mi ísť na PN alebo OČR až po výstupnom liste od zamestnávateľa. Mala som obavu, či to nemám riešiť už teraz.

anesim
17. feb 2020

@emja0823 a preco nejdete na UP, to ako pridete k dr a poviete, ze potrebujete PN? Mne by ju teda dr nevypisala, a nahanat zbytocne diagnozy tiez by som nenahanala, moze vas poposielat k roznym dr a vieme ake su cakacky, potom aby ste nechodili po dr aj v obdobi, ked uz budete zamestnana. A byt mesiac doma - ste PN, tak ziadne vychadzky, to tiez nie je bohvieco.

evittam
17. feb 2020

@anesim Kym ju zaradia do evidencie uz bude aj pracovat. A ak nema narok na podporu nic nedostane.
S PN napr.chrbtica, nikam obvodny neposiela minimálne prvý mesiac. Vychádzky kludne môže dat.

emja0823
autor
17. feb 2020

Ale ja potrebujem vykryť max.15dní a rozmýšľam ešte nad tým, že ešte potrápiť firmu a ísť počas výpovednej doby na OČR na 10 dní , paragraf a potom zase na OČR s niekým iným z člena rodiny.

janinah
17. feb 2020

Ľudia,to čo je za krajinu?to dokedy to takto pôjde?že berem PN,očr ni eked som chorá alebo člen rodiny,ale ked potrebujem vybabrať so systémom....
a teraz ma zjedzte,pravdu mám....ale však každý odrbáva,tak prečo ona nie,však?😠

emja0823
autor
17. feb 2020

@janinah Keď ma firma prepustila napriek tomu, že zrušila pracovne miesto ale pritom existuje, len pod iným názvom to je v poriadku a ja keď si chcem finančne pomôcť a vykryť ani nie mesiac, to je už niečo ako podľa teba vydrbavanie so systémom. Na zamyslenie.

evittam
17. feb 2020

@janinah Na jednej strane mas pravdu. Ale ona si vyberie pár dni z toho co si zaplatila a este zaplatí....😉

janinah
17. feb 2020

@emja0823 na zamysleni eje tu veľa vecí,to máš pravdu...ale ak kradne sused,ja budem tiež? ak odrbáva firma,ja budem tiež? ak tamten skočí do studne,tak ja tiež? vieš čo takým tempom a takým spôsobom tu ostane našim deťom a vnukom za zdevastovanú krajinu /finančne aj morálne a ozaj neviem,čo je horšie...


@evittam platíme všetci,ak je to o tom,tak podme robiť poriadky s cigánami,príživníkmuí,lenivcami,čo sa im robiť nechce...
ok,nedebatujem tu viac,nemá to význam...

wiktoria31
25. mar 2020

dobrý deň..potrebovala by som poradiť..Som na OČR ke od 16.03do 30.03 a šéf ma chce prepustit...Môže ma prepustiť keď som na OČR ke

evittam
25. mar 2020

@wiktoria31 Moze na základe ZP. Inak nie.

wiktoria31
25. mar 2020

@evittam aha tak neviem teraz čo mám robiť lebo od 1.4 budem prepustená.a teraz sa anyi na úrad neviem ísť lebo nepracujú

nika82
25. mar 2020

@wiktoria31 na uradoch pracuju v obmedzenom rezime

evittam
25. mar 2020

@wiktoria31 Na základe coho ta prepustí? Zostaň na OCR. Úrad v tom pripade neriešis.

veronikaszabova
25. mar 2020

@wiktoria31 na UPSVARE pracuju, len maju obmedzeny rezim.
Ja nechapem, preco si ludia myslia, ze nic v tejto dobe nevybavia 🙈🤷‍♀️

wiktoria31
25. mar 2020

@evittam no lebo som povedala že idem na OČR a povedali že no že nech idem a budem prepustená od 1.4

evittam
25. mar 2020

@wiktoria31 😀😀😀 OCR nie je zakonny dovod na výpoveď. Sa spytaj podla akého paragrafu ti akoze chcu dať výpoveď. To som fakt zvedava.

wiktoria31
25. mar 2020

@evittam no veď to že nemal dôvod že ma prepustí on len povedal že keď idem na OČR tak už sa nemusím vrátiť do prace...
a teraz neviem či sa OČR ko predĺži keď budem nezamestnaná

evittam
25. mar 2020

@wiktoria31 Ale ako to chce urobiť?! Hovorit moze co chce. Ako chce ukoncit PP s tebou?! Povedat moze co chce. Nech ti to da na papieri. Kym nemas v rukách vypoved a kedy konci PP si stále zamestnana.

wiktoria31
25. mar 2020

@evittam a keď budem mať vruke výpoveď čo ďalej?...OČR sa bude predlžovať ?30.3 končí OČR