PN počas tehotenstva. Kedy chodí a čo kontroluje sociálka?

miriam79
17. aug 2006

Ahojte vsetky kocky
patram po niekom s podobnou situaciou v akej som ja..kedze ju beriem problematicky "tragicky".. ☹ 🙂
som na PN az do nastupu na matersku co vychadza asi na 6 tyzdnov od teraz..moja PN-ka ma taky podton , ze musi byt z dovodu prace ..ukoncenia pracovnej zmluvy atd. pretoze som mala pracu len na dobu urcitu ..skratka..to sa tak robi a musi byt ..lebo by som sa ocitla na urade prace na nezmyselny mesiac..
avsak problem je v tom ze som v podstate v poriadku ale v ramci PN.ky mam zakaz vychadzok co ma uplne desi pretoze som aktivna osoba a mam neskutocny strach z kontrol zo strany socialky...
nic nemienim porusovat ani nic nekale " protizakonne" len poradte ak mate s tymi kontrolami skusenost..kedy chodia ..co vlastne kontroluju...kedy nechodia..ako to cele chodi..to len nech zijem v klude a mozem ist bez stresu vyvencit psa ci kupit cosi pod zub...
dakujem ahojte 😀

j.a.j.a.j.a
11. mar 2010

ale zmluvu moze ukoncit len v den kedy konci jej platnost....takze ked bola zamestnana na 3skusobne mesiace ktore vyprsali ma narok zamestnavatel ju ukoncit a nemusi predlzit aj ked je tehotna

sivema
11. mar 2010

ahojte milé dievčatá..........Chcem sa opýtať,či má niektorá skúsenosť s pn už od 14 týždňa a na základe akých zdravot.problémov.Vopred dakujem.

onellyo
11. mar 2010

ahoj,,sivema,,,, ja som na marodke od 8 tyz,,,skus sa spytat normalne ci ta neda na marodku,, a aked povec ze ti zle,, mdlo tazko na zaludku ked sa najest atd,,,

evabb35
11. mar 2010

svema - krvácanie, nevoľnosti dlhodobé spojené s výrazným úbytkom na váhe..

minos82
13. apr 2010

ahojte.........aky je postup v PN ak my skoncil pracovny pomer na dobu urcitu pocas PN. Kde sa mam ist nahlasit......dik

gapa
14. apr 2010

minos,
na zdravotnú poistnovu. Ak si uplatnuješ nárok na materské po ukončnení nem.poistenia/prac.pomeru, tak ti nárok na materské vzniká v ochrannej lehote, t.j. presne 6týždnov pred prevd.termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské. T.j. nenechaj sa vypísať už 8týž.pred, povedz, že máš nárok až 6týž.pred, ked ti nem.poistnie netrvá vid Zákon o sociálnom poistení § 50.

h.a.i.n.y
20. apr 2010

Ahojte. Neviem ci mi bude niekto vediet poradit ale opytam sa. Na buduci rok koncim skolu, potom by som sa chcela zamestnat a potom otehotniet. No a moja otazka: ak by som bola zamestnana napr. iba 1 mesiac mozem ist na marodku s tym ze budem dostavat tych 55% z platu? Alebo aka je potrebna dlha doba byt zamestnana aby som dostavala marodku z prace? A ked budem este DNP poistena tak aj pocas marodky mi uz nieco pojde zo socialky? A kedy sa treba DNP poistit? Dufam ze som to napisala dost jasne a adufam ze mi niekto pomoze 🙂

dajna11
20. apr 2010

ak by si bola dobrovolne poistená tak aby si mala nárok na dávky,muela by si byť aspon 270dní za posledne dva roky poistená,.pred vznikom práceneschopnosti.

h.a.i.n.y
20. apr 2010

dajna11 Dakujem za odpoved. Takze najlepsie by bolo keby som si uz teraz zacala platit DNP? A po skonceni 270 dni by som sa mohla odhlasit a ked zistim ze som tehu tak znova sa prihalsit alebo ako? A zamestnavatel ma nemoze vyhodit z prace bez udania dovodu kedze by som pracovala iba 1 mesiac a bola by som zatial iba v skusobnej dobe?

dajna11
20. apr 2010

no neviem ako by to bolo v zamestnaní....ak by si mala zatial iba na skúšobnú dobu..ako to býva na tie tri mesiace,tak by ti jednoducho nepredlžil po 3mes.dalej zmluvu.tak to urobili mojej švagrinej.takže vlastne potom materskú mala malú,lebo mala odpracovaný iba jeden mesiac a dva marodila.....malý základ. a začni si platiť už teraz to dobrovolne poistenie.alebo aspon rok pred tým ako by si mala nastúpiť na materskú-takže ked sa začnete snažiť,alebo pár mesiacov pred tým aby si ho mala...lebo ja ked som otehotnela a chcela som si ho založiť..to DNP,tak už by som pri nástupe na MD nemala nárok na dávky. to som bola nejako v 10týždni...už by som to nestíhala.

h.a.i.n.y
20. apr 2010

A keby som robila 3 mesiace a potom by som sa dala vypisat na marodku? Potom ma zamest. uz nemoze vyhodit bez udania dovodu ze? Lebo je tam aj nejaka ochrana zo zakona. Ale keby som pracovala 1 mesiac tak ta ochrana uz tam nie je alebo ako? Nerozumiem tomu .. Takze DNP nema nic spolocne s dostavanim 55% z platu ak pojdem na marodku? DNP si mam zacat len par mesiacov pred tym ako sa zacneme snazit? A pocas marodky budem zo socialky aj tak nieco dostavat ked si zacnem platit len tych par mesiacov pred otehotnenim?

dajna11
20. apr 2010

no mala by si byť pistená ako DNP najmenej 270 dní pred nástupom na MD a na MD sa nastupuje bud 8 alebo 6týždnov pred terminom porodu. takže jaistehšie je si ju platiť ešte pred otehotnením.a ak ju bude š mať a aj by so bola zamestnana tak keby si šla na PN budeš dostávať peniaze od SP ako zamestanec a plus k tomu ešte aj to čo ti patrí z DNP,neviem,to závisí od toho aký by si mala plat a podla toho sa ráta vymeriavaci základ. je to zhruba tých 55% z hrubeho platu ked si zamestnana a kolko je ten vymeriavaci ako DNP to presne neviem.masi podobne. a ked by si mala zmluvu na dobu neurčitú tak ťa vyhodiť nemože a ak by si ju mala na dobu určitú a bolo by ju ttreba predlžiť počas PN alebo MD...myslím že ju zamestanvatel nepredlži a je to. neviem presne. ja som zamestanana roky.

dajna11
20. apr 2010

ale kolegyna bola u nás zamestnana na dobu určitú...na nejaký rok a rok uplynul ked bola práve na MD a šef jej to nepredlžil a nemusel udávať dovod.jednoducho jej nepredlžil a basta a takže sa už k nám nevráti.

h.a.i.n.y
20. apr 2010

Ahaa takze to sa rata 270 dni ale len do odchodu na matersku??? A ja som si myslela ze do porodu 270 dni. No ale na dobu neurcitu by som mohla mat az po tej skusobnej dobe. A keby som otehotnela v skusobnej dobe tak to mam jasne ze ma vyhodi ...

dajna11
20. apr 2010

no myslím že by si ťa nenechali. potrebovali by novú silu.na teba 3roky čakať a v podstate nie si ani zaučená keby si tam bola chvilu..neivem. občas motyka vystreli ale ja som sa s tým nestretla. aj u nás je to tak,že kolegyna pracovala vyšše roka u nás,bola zaučená a tak,predlžovali jej po roku no a ked ostala na rizikovom a nasledne na MD tak potrebovali náhradu,tak jej nepredlžili a vzali novu silu. no všade to moež byť iné. ale aj na dobu neurčitú už dnes velmi sa nehrnú dávať.vela zdaru ti v tom,viem že sa može predlžovať na dobu určitú iba nejaku dobu,potom musi zamestnavatel dať už na dobu neurčitú...ale kolko to je nieviem. a ano ráta sa to poistenie do nástupu na MD,nie do porodu.

katka888
20. apr 2010

hainy....
prerataj si, podla toho kedy chces otehotniet....
na narok na matersku musis splnit:
A. zo zamestnania...
ak sa zamestnas, tvoja hruba mzda, ak nepresiahne max VZ / najdes na stranke soc poist / teraz cca nad 1000 eur, tak tvoja hruba mzda bude zhodna s vymeriavacim zakladom / VZ / . z VZ budes mat matersku 55%.
B. mozes sa dobrovolne pripoistit tak, aby..
1. si bola do terminu porodu / nie predpokladany termin, ale realny, preto rataj s moznostou rpedcasneho porodu / nemocensky poistena min 270 dni. ak si bola v tomto obdobi poistena, a to pistenie skoncilo, tak ten cas sa ti prirata. napr zo zamestnania, ktore je uz ukoncene... to zamestnanie, do ktoreho vcase DP chodis, sa nepriratava.
2. do terminu nastupu na matersku, alebo PNku musis byt vkuse poistena min 26 tyzdnov.
vysku VZ z DNP si urcis sama. ak by si bola len dobrovolne poistena a das si maxim VZ, budes mat maxim matersku... rata sa ti 55% z VZ.
ak budes aj zamestnana, tak sa ti VZ zrataju... / jednoducho vysvetlene, cely popis vypoctu najdes na stranke p. Mihala najdes cez google, alebo v inych forach, napr. dobrovolne nemocenske poistenie.../
tj ak mas VZ z prace 400 eur, v dobrovolnom nemoc poisteni si zadaj: maximalny VZ minus VZ z prace. / max VZ cca 1008 ci kolko minus 400 = 608 eour /

h.a.i.n.y
20. apr 2010

katka
Rozumiem tomu spravne? Takze ak by som sa teraz dobrovolne poistila a zacala si platit DNP a otehotnela by som napr. do 1 mesiaca tak najskor by som musela platit tych 26 tyzdnov z max. VZ (ak by som chcela max. matersku) a az potom by som mohla ist na PN?

h.a.i.n.y
20. apr 2010

katka
Alebo takto zoberme si to realne - chcem otehotniet v auguste 2011. Kedy si mam zacat platit a kolko?

katka888
20. apr 2010

hainy.. kedy nastupujes do prace a s akym platom ?
uprimne..... blizia sa volby, je otazne co este moze nova vlada za rok zmenit.
ak chces nastupit na PNku a nasledne na matersku po auguste 2011, musis byt do nastupu na PNku nemocensky poistena ako dobrovolne poistena osoba min 270 dni. vyska zavisi od toho ci budes zamestnana a s akym prijmom

h.a.i.n.y
20. apr 2010

katka
Ja este len na rok koncim skolu takze bude otazne ci si najdem pracu. Preto som sa pytala ze keby som bola zamestnana iba ten 1 mesiac (ak by som si pracu nahodou nasla) ci mam narok na nejaku vysku PN od zamestnavatela.
Takze ak by som si pracu nasla a chcela by som nastupit hned dajme tomu druhy mesiac v praci na PN t.j. september 2011 tak DNP by som si mala platit 270 dni pred tym septembrom 2011??? Spravne tomu rozumiem? 😅 To by bolo niekedy v januari 2011?
A co ak by som nesla na PN? Potom staci zacat platit tych 270 dni pred porodom? T.j. ak by sme sa chceli zacat snazit v auguste 2011 tak platit by mi stacilo zacat v juli 2011???
Citala som od teba prispevok v teme DNP a pisala si tam jednej babe ze sa jej bude pocitat VZ z minuleho roku. Takze ak ja by som si zacala platit DNP uz toho roku tak by sa mi pocitalo tiez z tohto roku? A aky by bol rozdiel ak by som si platila toho roku z min. VZ a aky z max. VZ? To je jedno zeby som si to zacala platit napr. az tohto roku niekedy v juni? A potom by som to prerusila a platila dalej ale az v roku 2011 aby som mala splnenu tu podmienku 270 dni pred odchodom na PN. Ako sa to potom vypocita a kolko by som mala platit aby mi vysla max. materska?
Uff asi vela otazok ale ty sa v tomto vyznas asi viac ako ja tak budem rada ak mi este na toto odpovies 🙂 Vopred dakujem.

katka888
20. apr 2010

nooo..
ak pojdes na matersku v roku 2011 a platis dnp od roku 2010 tak sa ti berie vymer zaklad za rok 2010, cize v roku 2010 si plat maximum... to je jedno ci to budes platit od juna,. ci jula.... a po 1.1.2011 si urob zmenu na minimum. zmenu mozes spravit najskor po 6 mesiacoch platenia. nerob zmenu pred 1.1.2011. pozor, rob zmenu vysky Vz, nie zrusenie a znovu poistenie, lebo zaroven musis splnit podmienku byt poistena 26tyzdnov pred nastupom na matersku / 270 dni sa rata do porodu alebo nastupu na PN /
cize pred PN a pred porodom musis byt nem poistena min 270 dni, a zaroven 26 tyzdnov.

katka888
20. apr 2010

ale pozor, ak by si nahodou nastupila na matersku az v roku 2012 / nebodaj sa nejak nieco skomplikuje / tak sa ti bude materska vypocitavat podla roku 2011. tu je ten risk, ze ti v takom pripade, ak budes platit v roku 2011 z minima, tak materska bude z minima..... chnapes... nie? 😉 ak nie, napis, lebo aj ja pisem ako hotentot medzi behanim k malej 🙂

h.a.i.n.y
20. apr 2010

😀 Katka ano tomuto chapem .. aspon niecomu 🙂
Ale ja som sa tu uz docitala aj cosi take ze staci zacat platit 270 dni pred porodom z min. VZ a z toho tych 26 tyzdnov z max. VZ a ze ma vyjst ta max. materska. No neviem teraz ako to je ...
A co ak si zacnem platit od januara 2011 a v tomto roku aj otehotniem ale porodim az v 2012. Tak to sa bude ako potom pocitat? Uz od zaciatku si musim platit z toho max. VZ alebo stacit potom prejst na tych 26 tyzdnov na max. VZ?

katka888
21. apr 2010

materska sa vypocitava z rozhodujuceho obdobia. rozhodujucim obdobim je zvacsa rok, predchadzajuci roku, kedy vznikne poistencovi narok na davku, cize podla tejto formulacie, ak mas narok na davku v roku 2012, a si poistena od roku napr. 2009 / alebo 2010, alebo 2011... /, tak rozhodujucim obdobim pre urcenie vysky davky - materskej je rok 2011.
preto pisem, ze zvacsa je predchadzajuci rok, lebo napr ak ti vznikne poistenie v roku 2012, splnis podmienku 270 dni / napr. sa poistis v januari 2012, 270 dni ti prejde v septembri a na matersku nastupis v oktobri /, tak kedze rok predtym si poistena nebola / rok 2011 /, tak sa ti vypocitava materska z oku 2012.
samozrejme, pri dobrovolnom nemoc poisteni musis splnit podmienku byt nem pistena 270 dni pred porordom a zaroven 26 tyzdnov pred nastupom na matersku.
ak nespnis 270 dni, mas smolu, ak splnis 270 dni, ale nespnis 26 tyzdnov / napr.. poistila by si sa, zrusila to a znovu sa poistila, tieto obdobia sa ti zrataju / tak sa ti vypocita materska / alebo PNka/ z minimalneho VZ.
pri davke z poistenia zo zamestnania, musis splnit podmienku 270 dni poistenia dokopy za tie dva roky, tam neplati podmienka 26 tyzdnov. preto, ma teraz napadlo, jeden mesiac v praci, ak si pred tym nebola poistena , ti nepomoze.

nastuduj si:
http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...

katka888
21. apr 2010

p.s.
to co si citala, ze najprv z minima a potom 26 tyzdnov z maxima, aj tak sa da....
napr. platis si 6 mesiacov z minima / cca 180 dni /,. zistis, ze si tehotna, ZRUSIS to a NANOVO sa prihlasis, tak, aby si pred nastupom na MD bola v NOVOM poisteni poistena min 26 tyzdnov.
pre urcenie materskej / casova podmienka 270 dni /, sa ti berie do uvahy aj zrusene poistenie tych 180 dni + 26 tyzdnov noveho poistenia, tj splnas podmienku 270 dni, aj podmienku 26 tyzdnov do nsatupu na MD. ako VZ sa ti bude brat VZ z noveho, existujuceho poistenia, to zrusene poistenie uz nie.
ale... v takomto pripade , ak by si sla na PNku, PNka bude pravdepodobne z minima, lebo nestihnes v novom poisteni splnit podmienku 26 tyzdnov / ked sa nanovo poistis, uz ako tehotna / a zaroven nemusis mat splnenu podmienku ani 270 dni / ak by si sla na Pku napr v druhom mesiaci - stare poistenie 6 mesiacov + tie dva co si uz tehotna, este stale nedava dokopy 270 dni /
joj, pisem ako hotentot

h.a.i.n.y
21. apr 2010

Ahoj Katka. Poslala som ti IP 🙂

minos82
28. apr 2010

ahojte vie my niekto poradit ci to tak naozaj je? Na soc. poistovni my povedali ze narok na nemocenske davky si mam uplatnovat na pobocke soc.pois. kde ma zamestnavatel sidlo cize moj pripad Kosice kde som pracovala. Inak som na PN, zamestnavatel so mnou ukoncil prac. pomer, lebo som mala na dobu urcitu. Ja som s Vranova nad Topľov. Takže vsetky papiere (prechodky atd..) mam posielat do kosic? Neberie sa to nahodou podla miesta trvaleho pobytu? Vyzna sa v tom niekto?

gapa
28. apr 2010

minos,
treba na SP, kde si bola poistená ako zamestnanec, lebo z tohto poistenia ti plynie ochranná lehota.

chantal21
28. apr 2010

gapa,
prosim ta a ako to je ak ja mam pnku podanu zamestnavatelom do kosic na soc.poistovnu a pnku na dobrovolne som platila v bardejove takze musim ju poslat do kosic?Dakujem velmi pekne za odpoved

gapa
28. apr 2010

chantal,
ak si dala zamestnávatelovi jednu PN, on ju poslal do košíc. Ty z DNP odnášaš samozrejme do svojej SP podla trv.pobytu, lebo si nárok uplatnuješ z tohto poistnia ako DNPosoba. Na každú z oboch žiadosti treba vyznačiť, z ktorého nem.poistenia si nárok uplatnuješ a že si nárok uplatnuješ aj z iného nem.poistenia.