PN počas tehotenstva. Kedy chodí a čo kontroluje sociálka?

miriam79
17. aug 2006

Ahojte vsetky kocky
patram po niekom s podobnou situaciou v akej som ja..kedze ju beriem problematicky "tragicky".. ☹ 🙂
som na PN az do nastupu na matersku co vychadza asi na 6 tyzdnov od teraz..moja PN-ka ma taky podton , ze musi byt z dovodu prace ..ukoncenia pracovnej zmluvy atd. pretoze som mala pracu len na dobu urcitu ..skratka..to sa tak robi a musi byt ..lebo by som sa ocitla na urade prace na nezmyselny mesiac..
avsak problem je v tom ze som v podstate v poriadku ale v ramci PN.ky mam zakaz vychadzok co ma uplne desi pretoze som aktivna osoba a mam neskutocny strach z kontrol zo strany socialky...
nic nemienim porusovat ani nic nekale " protizakonne" len poradte ak mate s tymi kontrolami skusenost..kedy chodia ..co vlastne kontroluju...kedy nechodia..ako to cele chodi..to len nech zijem v klude a mozem ist bez stresu vyvencit psa ci kupit cosi pod zub...
dakujem ahojte 😀

andela1
16. jún 2008

ahojte baby!chcela som sa spytat ci nahodou neviete ako je to s tymi vychadzkami pocas pnky.som na rizikovom od 5tt a budem az dokonca.bola som 10dni v nemocnici kde mi vystavili pnku.zajtra idem k svojmu gynekologovi tak si vypytam vychadzky.len mi nedochadza,ze ak to somnou nie je tak zle preco by som mala trcat doma.nechcem cele dni byt vonku,ale ak chcem ist do mesta popozerat nieco za cas 1hodina 2 mi nestacia na to.nie je to normalne aby nas drzali vnutri.ani nechcem na to pomysliet ze by som za celych 7mesiacov mala denne 2hodiny vychadzky.vsak to je zabijak.ak by som poprosila lekara nemoze mi dat viac hodin vychadzky???dakujem

pinco
16. jún 2008

andela, vacsinou sa davaju dve hodiny doobedu a dve poobede (10-12 a 14-16). Na jednej strane ta chapem, ale zasa ak si PN, tak ti asi nieco je a mala by si odpocivat. Takze tie 4 hodiny by ti mali stacit... A v blave podla toho co pisu baby chodia kontrolovat aj tehotne, takze si daj pozor, alebo sa rovno dohodni s doktorom, ze ak ta nenajdu doma, ci ti da potvrdenie od neho, ze si bola tam 😒

nsoci
2. okt 2008

Ahojte, ak som nastupila dlhodobu PN, ako casto musim ohlasovat socialnej poistovni, ze som PN?
Staci im ten prvy papier? Alebo sa musim ohlasit kazdy mesiac? Alebo to robi za mna zamestnavatel?

Dakujem.

gapa
2. okt 2008

lekár/sestrička ti dá vždy pred koncom mesiaca (u mna to bolo cca okolo 20-teho) tlačivo tzv. "preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti" hovorí sa tomu aj "papier na peniaze". Ten podpíšeš a mala by si ho doručiť zamestnávatelovi/mzdárke.
Tá ho už doručí do soc.poistovne. (ja som niekedy robila aj tak, že som urobila kopiu tohto papiera, doručila to do SP, na tú kopiu som si dala potvrdiť prevzatie soc.poistovanou a až túto opečiatkovanú kopiu som dala mzdárke. No to sme sa takto dohodli, lebo môj lekár je pri SP a vlastne sa dobre poznáme s mzdárkou).
Toto tlačivo by malo byť v SP myslím do 4-tého v mesiaci, aby nebol problém s vyplatením nemocenského.

lante
2. okt 2008

Ešte k tomu čo sa pýtala Adela, síce sa pýtala v júni, ale aj tak napíšem. Ja som mala kontrolu zo sociálky asi po dvoch týždňoch ako som na PN-ku nastúpila. Neviem ako je to teraz, ale pred tým rokom a pol, čo som nastupovala na PN-ku to bolo tak , že prvých 10dní PN-ky ťa môže prísť skontrolovať niekto od zamestnávateľa a potom zo sociálky. Takže mňa prišli skontrolovať hneď ako to bolo možné. A mala som vychádzky od 10 do 12 a potom od 14 do 16 a kočka zo SP prišla 13:55. Čo som sa akurát obliekala, lebo zhodou okolností som šla práve k dokimu na kotrolu.

nsoci
8. okt 2008

Sranda, mne nic nedali v septembri a peniaze mi dosli tak ci tak. Dali mi ho az dnes u lekarky na vyziadanie.
Na tom papieri je napisane, ze to mam poslat priamo SP...

Mne chodia peniaze predposledny den v mesiaci (a chodiaa tak aj tym na PN)...tak nie je to neskoro ked im pride papier odomna az do 3.10? Najblizsie mam kontrolu 3.11, vtedy mi daju dalsi papier, ten im zanesiem hned v ten den asi priamo, nebudem to posielat zamestnavatelovi a on dalej lebo by im to neprislo ani do haleluja.

littlekatka
9. okt 2008

No tak my máme super sestričku. Vždy keď som na poradni, pozrie všetko čo lekár popísal, zreferuje mi, kde sa mám najbližšie objednať, na aké vyšetrenie a tak a posledná otázka je: Papier na peniaze máte? A keďže som bola na poradni 2. 10. , hneď mi dala papier za október, aby sme to mali z krku... Super, nie?

zuzula25
9. okt 2008

ahojte tehulky.ja som tiez PN a papier na peniaze mi da sestricka automaticky a potom ho zanesiem podpisany zamestnavatelovi.s tou kontrolou neviem, mne zatial neprisli-musim si zatukat, lebo je to strasne byt doma aj ked mam vychadzky 2 hodky doobeda aj poobede, ale ponahlat sa aby som nahodou neprisla neskor z vychadzky to je strasne.doma clevek len lezi, odfukuje a potom je tazko rozhybat sa.uz aby sme nastupili na matersku a mali pokoj s nejakymi kontrolami, pretoze tehulka moze byt na PN aj ked jej nic nie je len ma nevyhovujuce zamestnanie a musi byt doma.drzte sa

anib
10. okt 2008

ahojte baby a odkedy ste na pn, lebo ja som momentálne v 13tt, na pn som u1 mesiac a už na konci septembra sa ma dr spýtal, či ma už vypíše. Pozeram nanho, /nechala som pracu na zivnost v stavebninách-farby laky - pachy, tazke tovary -/ zvraciam a už sa tam nevratim. Tak ako... Rada by som vediet, ci su dr nejako tlacení zhora, alebo je to len na nich, či nieco ocakavajú, neviem. Lebo raz ked sa zle citim, tak to asi nehram.

zuzula25
11. okt 2008

pre anib:urcite sa nedaj vypisat, lebo za to ti to nestoji.ja pracujem v zdravotnictve a PN som bola prve 3 mesiace, potom som sa dala vypisat a teraz som na PN od 7 mesiaca na moju ziadost kvoli rizikam na pracovisku.doktori nie su od nikadial tlaceni, zavisi to od ich ochoty.moja kolegyna je PN stale pocas tehotenstva a planuje az do konca a doktor jej nerobi ziadne problemy.vela tehuliek je PN pocas celeho tehotenstva.len sa nedaj odbit a povedz mu, ze sa na to necitis, aby si pracovala v takom prostredi.drzkam palceky....

snehulienka
20. okt 2008

caute, ja by som mala byt od dnesneho dna na PN, gynekolog ma poslal k obvodacke, ze nech mi ju vypise. je to standardny postup?

kolko hodin vychadzky denne mozem mat?

este chcem urobit jednu vec,rdsej chcem byt na PN az do 6 tyzdnov pred porodom a potom ist na matersku, tak usetrim 2 tyzdne (oproti tomu keby som isla uz 8tyzdnov pred porodom) a mozem byt potom dlhsie s babom doma o tie2 tyzdne. Myslite ze to ide? ci musim nutne nastupit na matersku 8t. pred porodom/??
dik

zajo79
20. okt 2008

snehu, nastup na matersku v 32tt, je zo zdravotnych dovodov, najneskor od 34tt...to sa da urcite dohodnut s lekarom,aby Ta vypisal az v 34tt.

A teraz sa to rata od ukonceneho tyzdna? Vobec netusim kedy mi vychadza ist na matersku...

majusa
20. okt 2008

snehu, podľa mňa ti sám automaticky nedá od 32.týždňa. Aj keď si na PN, nemusíš ísť skôr na materskú. Ale je tu tá možnosť, že môžeš. Ale to mu musíš ty povedať, že chceš ..

snehulienka
20. okt 2008

zajo zistim to, ak nezabudnem.

ozaj a ked idem k lekarovi mimo hodin vychadzky, mam si vypytat doklad a keby dosla kontrola tak im ukazem ze som bola u lekara? sorry, ze sa pytam na take debiliny, ale ja som nastastie este nikdy nebola PN..

anib
20. okt 2008

Snehulienka, viem, že na matersku sa bezne ide 6 tyz pred ocak.dnom porodu a da sa ist aj 8 t,ale myslim,ze na to ti dr musi dat asi potvrdenie pre soc.poist.

ribizek
20. okt 2008

Na materskú vás môže doki vypísať 8 týždňov pred očakávaným pôrodom /predtým môžete mať PN/, 6 týždňov pred musíte nastúpiť na materskú. Vypíše vám papiere pre sociálku a neviem, či všade, ale mne ďalej posielala papiere pre sociálku naša pracovníčka u zamestnávateľa.

ribizek
20. okt 2008

zajo - neboj, doktor ťa na to určite upozorní. Oni si také veci sledujú. Ale mal by to byť ukončený týždeň. Ono to všetko teraz tak hrozivo vyzerá, veľa papierovačiek, ale nebojte, nie je to také hrozné. Tiež som mala z toho strach, ale dalo sa to. Ak niektorá budete potrebovať nejaké tlačivá a pokecy k tomu, čo kedy vybaviť a kde, môžete mi poslať IP. Ešte stále ich mám niekde v elektronickej forme.

snehulienka
2. nov 2008

som uz 2tyzdne pn kvoli krcku, mam lezat. najperv mi dala lekarka klasicke pn papiere do roboty a k tomu aj taky na peniaze ci co. vsetko som to odovzdala v robote, oni to asi poslali na pobocku SP.mala som aj na zelenom papieri vychadzky.

teraz mi lekar po 10dnoch pn predlzil dalej, poslala som muza k obvodacke nech mi predlzi pn, bol tam, ze mu dali taky papier na prachy alebo co to je, ktory mam dat pobocke SP a lekarka poedala ze ziadne vychadzky, ale neskrtla ich na mpjom zelenom pn papieri.

teraz neviem, mam teda mat vychadzky???????, lebo lekar tvrdi ze hej.neviem ci ona niekkam do papierov nezaznacila, ze nemam.
a este sa cudujem naco mi zase dali ten papier co treba zaniest do sp, ci nahodou nezabudli, ze mi ho dali uz predtym a teraz mi ho dali zase.

v najhorsom poslem muza za lekarom, nech napise ze vychadzkyy hej a odovzda jej to a potom zajde do sp a odovzda ten papier, co myslite nieje to cele zbytocne, platia mi tie vychadzky comam na zelenom papieri naisane????

anib
4. nov 2008

Snehulienka, trochu nerozumiem tomu, ze ty si bola u gynekologa, ktory ti dal pn aj vychadzky. A načo si s tym mala ist k obvodacke?
Totiž ja som tiež na pn, a moj obvodny lekar o tom ani nevie a nevysetruje ma, iba gynekolog.
Ako môze ona upravovat vychadzky,ked ich mas urcene vacsim odbornikom - gynekologom?
Ja som od gyn najprv vychadzky nemala, ani na zelenom papieri, ostatne som odovzdala v soc.poist,tiež bez vychadzok, ale o 5 dni som to nevydrzala a isla za nim a na zel papier mi vychadzky dopisal. Tak aj keby mi pocas vychadzok prisla kontrola, dr pov, ze on im povie, ze mam dané vychadzky.

snehulienka
5. nov 2008

anib, je to divne ale gyn ma poslal k obvodcke nech mi vypise PN.
som si povedala, ze ten zeleny papier s vychadzkami budem ukazovat ak by prisla kontrola, tak toho sa budem drzat.
bola som za 3tyzdne asi 3x na polhod prechadzku von...nechcem to aj tak prehanat, ale nemat prechadzky je psychicka trauma...

valmra
14. nov 2008

ahojte, som v 16tt a chcela by som ostat doma na PN-ke kvoli nezhodam na pracovisku...lenze moja gynekologicka ma nechce nechat doma, tak sa chcem spytat, ci ma moze nechat doma obvodny lekar a na ako dlho...s obvodnym nemam ziadny problem, len sa mi zda, ze ma nemoze nechat doma az do nastupu na matersku...dakujem za odpoved 🙂

emmka3
14. nov 2008

valmra, my mame jednu kocku v januarovkach, ktoru vypisal obvodak na PN, takze sa to da a myslim, ze z kazdej PN mozes plynule prejst na matersku, len potom bcha na kontroly ... obvodacke PN zvyknu prisnejsie kontrolovat ako tie tehotenske ...

valmra
14. nov 2008

dakujem...v utorok idem vyskusat este ukecat gyndu (ze mam strasny stres v praci a z toho vraciavam - snad jej to bude stacit na to, aby ma nechala doma).... a ked jej to nebude stacit, tak budem musiet vyskusat obvodneho alebo zobrat si od nej kartu a ist ku gynekologovi, ktoreho mam v rezerve ze mi da PN-ku na 100%....len by som bola nerada, keby som musela menit genekologa

silvia1983
14. nov 2008

caute baby ako sa riesa pripady ked chodim do prace tak ze z domu odchadzam o 7.45 a domov z prace pridem o 22.30?? tam je aj cesta z a do prace + 11 hod na nohach ☹ je tam nejaka uprava prac., casu alebo ako? a pokojna praca to tiez nieje, cestovanie, stres existuje aj pre tento pripad ze by som bola na PN?? ake mate skusenosti? poradte diky 🙂

olinka6226
14. nov 2008

ale zase ked ta vypise pn gynekolog, nemas vychadzky, zatial co obvodny ti ich urcit moze.

siska_br
14. nov 2008

silvi - asi je to na dohode so zamestnavatelom. mne ten moj v ustrety vyjst bohuzial nechcel (pracovala som tiez na 12-14 hod. sichty), takze som bola potom PN, v podstate asi 4 mes., najprv od mojho gynekologa, poslednych 6 tyzdnov od obvodneho. ale tiez po dohode s nimi. vychadzky som mala.

gapa
14. nov 2008

tiež som bola na PN od obvodáka, gynekolog ma "vraj" vypísať nemohol, len krátkodobo.

jvo
15. nov 2008

ahojte kocky tiez som na par mesiacov PN koli stresu v praci, doma som ostala od 15.10 2008 a vcera mi prisli prve peniaze zo socialnej poistovne len sa mi zda ze mi dali menej ako som pocitala, viem ze prvych 10 dni plati PN zamestnavatel cize mi to vychadza ze od 15-24.10 mi platil zamestnavatel a zo SP som mala dostat peniaze od 25-31.10 co je 7 dni no a ked som si to co mi od nich prislo vydelila 7 dnami tak sa mi zda ze mi vypocitali nizsi vymeriavaci zaklad na den ako mam mat. Neviete ci mi poslu aj nieco postou teda to aky zaklad mi vypocitali a ako sa k tomu dopracovali, lebo zatial mi nic neprislo, peniaze mi poslali na ucet, dakujem za rady

olinka6226
15. nov 2008

Výška nemocenského
Na začiatok

(1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Výška nemocenského zamestnanca, ktorému dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote, zamestnanca, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, je v období

a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.

denny vymeriavaci zaklad sa rata z predosleho roku sucet hrubych miezd za cely rok u jedneho zamestnavatela deleno pocet dni poistenia. v pripade ze u sucasneho zamestnavatela pracujes az od roku 2008 rata sa z tohto uz odpracovaneho obdobia. snad som zrozumitelna - ak nie, gapa isto vysvetli lepsie.

gapa
15. nov 2008

jvo,
rozhodnutie o priznaní nemocenského z povinného nem.poistenia zamestnanca (predpokladám, že si zamestnanec) väčšínou SP neposiela. Mne napr. neprišiel, no môjmu manželovi áno. Ak máš dlhodobý prac.pomer (dlhodobé nem.poistenie), tak sa ti ráta z predchádzajúceho kalend.roka, t.j. z vymer.základov na nemoc.poistenie v roku 2007.

Alebo opačne si približný denný vymeriavací základ (DVZ), z ktorého ti vyrátali nemocenské môžeš vyrátať ak dávku, ktorú si dostala za obdobie 25.-31.10.08 vydelíš číslom 2,95.

lebo ako vyplýva z predchádzajúceho príspevku od olinky:

za prvé 3dni (25-27.10.08) dostaneš 25% z DVZ = 3x25% = 75% z DVZ
za dalšie 4dni (28.10.-31.10.08) dostaneš 55% z DVZ = 220% z DVZ
spolu 295% z DVZ = tvoja nem.dávka za 25.-31.10.08

takže dávka : 2,95 = DVZ