PN počas tehotenstva. Kedy chodí a čo kontroluje sociálka?

miriam79
17. aug 2006

Ahojte vsetky kocky
patram po niekom s podobnou situaciou v akej som ja..kedze ju beriem problematicky "tragicky".. ☹ 🙂
som na PN az do nastupu na matersku co vychadza asi na 6 tyzdnov od teraz..moja PN-ka ma taky podton , ze musi byt z dovodu prace ..ukoncenia pracovnej zmluvy atd. pretoze som mala pracu len na dobu urcitu ..skratka..to sa tak robi a musi byt ..lebo by som sa ocitla na urade prace na nezmyselny mesiac..
avsak problem je v tom ze som v podstate v poriadku ale v ramci PN.ky mam zakaz vychadzok co ma uplne desi pretoze som aktivna osoba a mam neskutocny strach z kontrol zo strany socialky...
nic nemienim porusovat ani nic nekale " protizakonne" len poradte ak mate s tymi kontrolami skusenost..kedy chodia ..co vlastne kontroluju...kedy nechodia..ako to cele chodi..to len nech zijem v klude a mozem ist bez stresu vyvencit psa ci kupit cosi pod zub...
dakujem ahojte 😀

chantal21
29. apr 2010

Gapa
Dakujem ti za odpoved a ked este mozem otazku tak nevies kedy dostanem z dnp prve peniaze lebo ta na poistovni my vravela ze ja ich dostanem az V juni tak nechapem preco ked som dobrovolne doniesla pnku od 26.4 tak nemam narok dostat peniaze za tych 5 dni uz v maji?Za odpoved velmi Dakujem

gapa
29. apr 2010

možno si to len neuvedomila, alebo vzhladom na súbeh poistení im to bude dlhšie trvať, kým sa dohodnú?

chantal21
30. apr 2010

Tak to dufam ze sa dohodnu,Nerada by som bola bez penazi.A to sa mam ist teraz odhlasit z dobrovolneho ked som uz zaplatila tych 270 dni?Diky

standa82
8. júl 2010

Ahoj dievčence. Momentálne som do 28.8. na RD, potom by som mala nastúpiť späť do práce. No som tehotná a tremín pôrodu mám na 19.11.. Na MD by som chcela nastúpiť 8 t.pred pôrodom (24.9.). Takže na necelý mesiac by som mala byť v práci. Ale mám ísť na inú prac.pozíciu, nie na tú na akej som bola. Budem sa musieť naťahovať s paletami a s bedňami. Čo myslíte, bude ma chcieť gynekol.vypísať na PN? Som DNP, takže by sa mi to aj po fin.stránke hodilo. Sú vychádzky, keď je PN od gynekologičky? Chodia kontroly? Ďakujem

susika
10. júl 2010

baby, vietre poradiť? 29.7. mi končí RD a som tehotná a dalšia materská by mala začať 6.9. po 29.7. si chcem ešte vybrať ostatu dovolenku tj. 12 dní, lenže potom mi tam vychádza 24 dní do materkej. chcem ukecať gyn. aby mi ju posunul 8 týždnov skor, potom by som tam mala len asi 14 dní ..a to sa mi neche vracať na tu dobu do rpace...ak ho neukecám ani na PN, tak si potm beriem nepaltené volno z roboty. ide mi o to, že zdravotné a socialku mi už zamestnavatel nebude platiť, ked budem mať to volno a musím sa prihlasiť ako samoplatca, že? a oni ma odhlasiť, síce, to už asi aj urobili, pokial som na RD.....aspon tak mi to vychadza podla mojho rozumu...chchela osm aj tak, že by som si predčasne vybrala dovolenku,č o by sa mi ratala za dobu nadchadzajucej MD do konca roka..vraj sa to nedá...hm, pri prvom tehu mi to navrhovali....ked budem samoplatca, neprídem o materksu, čo mi ma paltiť zamestnavatel po porode?aj ked som stale zamestnanec? lebo ním by som bola, len by som bola doma a neplatil by mi mzdu a odvody, tie by som si dolatila sama....či už potm sa mi to tým zruší a budem len na rodičovskej?či ako to je?nemám od koho zistiť, nepoznam žiadnu mzdarku a ta naša.....pomlčím....

@standa82 -ked som ja bola PN pri prvom tehu, tak mi nechceli dať vychdeázky..že ked mám vychzadky, tka to možem chodiť aj do prace, aj ked som im vysvetlovala, že ved v praci som 8 hodína beham po schodoch a tak a takto by som mala vychdzaky tak stačilo by aj 2 hodky za den, na nakup a tak. boal som sama doma, muž mi roi mimo SR a ja ani do obchodu si nakupiť som nemohla, iba tak po nociach som odbehla do blizkej pekarne a takto som žila 3 mesiace..ale niektoré mavaju a hlavne, ked maju doma dieťa...spytaj sa gyn, to je najlepšie.

standa82
10. júl 2010

@susika ...ďakujem

standa82
15. júl 2010

@standa82 ..len tak informatívne som sa dnes v poradni pýtala na PN. Môže ma gynekologička vypísať, no prvé dva týždne musím byť bez vychádzok. Potom už môžu byť aj vychádzky. To sa mi vôbec nepáči. Ešte sa opýtam známeho lekára, ako by to bolo keby ma vypísal vše.lekár alebo nejaký odborný.

andzi
16. júl 2010

@standa82 ja som bola na PN 6 týždňov a mala som vychádzky hneď dokonca 2x denne, 2 hod. doobeda, 2 hod. poobede. Z dôvodu rizikovej gravidity ťa môže na PN vypísať len gynekológ, do hlásenia o PN sa píše aj diagnóza.

standa82
16. júl 2010

@andzi ....no ja ju rizkovú nemám, len sa mi na necelý mesiac nechce do roboty. Vypísať ma môže, no prvé dva týždne bez vychádzok, a to sa mne nhodí lebo musím syna od septembra nosiť do škôlky a späť, pretože manžel skoro dochádza a neskoro prichádza domov. Uvidíme.

dajna11
16. júl 2010

@standa82 ahoj. ja som tiež prvé dva týžnde nemohla mať vychádzky,lebo vraj s na PN koli niečomu vypisuje ...tak je jasne že je nejaký problém,tak tie vyhcádzky by bili do očí.potom už som mala dve hodky do obeda a dve poobde.kontrolu som nemala ani raz.a ved mi lekár povedal že ked by som nebla doma a prišla by kontrola mám im hned zavolať a oni si ma napíšu že som bola u nich an kontrole. takže som sa až tak nestresovala...aj ja som musel malu nosiť ráno do školy a potom po nu.

standa82
16. júl 2010

@dajna11 ...mne sa jedná o tie vychádzky hneď od začiatku, potom sa cez týždeň nebojím, no jedná sa aj o víkendy, lebo mi nebývame doma.
Ďakujem

dajna11
16. júl 2010

@standa82 no mnr to vysvetlil gyndoš takto...či by to inak bral nejaký všeobec.lekár to neviem,ale gyndoš mi nechcel dať hned od začiatku...cchela som aj ja koli dcere a škole ale nie....po dvoch týždnoch.

standa82
9. aug 2010

Dievčence, je možnosť dať si napísať do PN dve miesta pobytu? Lebo cez týždeň som doma ale cez víkend bývame u rodičov. 😉

katka888
9. aug 2010

@standa82
mna lekar vypisal a hned od zaciaku som mala vychadzky. vypisal ma gynekolog ked som bola tehu

standa82
9. aug 2010

@katka888 ...ja som sa už informovala u gynekol., a povedala mi, že ma vypíše no bez vychádzok na prvé dva týždne. Zajtra idem do poradne, zobrala by som jej niečo a opýtala ešte raz na vychádzky hneď od začiatku. Ale dočítala som sa, že je možnosť dať si do PN napísať dve miesta pobytu. Je to možné? Lebo vychádzky potrebujem kvôli malému - do škôlky a druhý pobyt - víkendy nebývame doma. Je to komplikované.

standa82
10. aug 2010

Hurá, bude PN aj s vychádzakami. 😵 Mám si dať vypísať dve PN? Jedno pre zamestnávateľa a druhé do SP (som DNP)?

standa82
10. aug 2010

Už som dostala odpoveď.

tery29
25. dec 2010

Ahojte, potrebujem poradit, som zamestnana, momentalne som na PN. Marodny listok ma zamestnavatel doruceny ale doklad o trvani PN ku koncu mesiaca som odniesla osobne na SP avsak v inom meste ako je sidlo mojho zamestnavatela. Je to problem? Na tlacive bolo uvedene ze poistenec je povinny tlacivo dorucit SP tak som si myslela ze to neposiela zamestnavatel ale tlacivo mam dorucit ja. Dakujem za odpoved. 🙂

tery29
25. dec 2010

Tiez mi lekarka dala vychadzky od 10:00 do 12:00 a poobede od 16:00 do 18:00. Volala som do socialnej poistovne ci sa to niekde nahlasuje kedze vychadzky som dostala 2 tyzdne po zacatej PN a pani mi povedala ze oni akceptuju len vychadzky od 9:00 do 11:00 a poobede od 15:00 do 17:00. Podla coho sa teraz mam riadit? 🙂

dajna11
27. dec 2010

@tery29 no ja mám tiež zamestnávatela inde ako bývam a tieto veci som nosila tam kde sídli zamestnávatel.tam to bolo treba

tery29
28. dec 2010

ano dajna11 mala si pravdu mala som to poslat zamestnavatelovi. Uz som to nejako poriesila.

dajna11
28. dec 2010

@tery29 no viem to lebo ked som po porode musela posielať RD do SP tak niečo som posielala podla toho kde bývam a niečo tam kde som zamestanaá....nejaké odovody dochodkové a tak...už neviem🙂)

kendy241
17. mar 2011

Ahojte, som na PN uz viac ako mesiac s diagnozou hroziaci potrat. Dnes som si pytala od mojej gynekologicky vychadzky, ale nechcela mi ich dat. Ze na taku diagnozu sa vychadzky nedavaju, ze mam doma lezat ☹ ale uz som doma zavreta dost dlho a ziadaju sa mi aspon polhodinove prechadzky. prosim vas, mala niektora z vas vychadzky aj s takou diagnozou ako mam ja?

sisaha
17. mar 2011

@kendy241 ja som mala rovnaku diagnozu, takisto bez vychadzok. Ale myslim si, ze na take velmi kratke vychadzky ist mozes a ak ti pride kontrola, navstiv nejakeho lekara, ktory ti potvrdi ze si u neho bola..

majloo
17. mar 2011

@kendy241 s rovnakou diagnozou som bola mesiac na PN aj ja a tiez bez vychadzok. Bolo to hrozne, lebo bol august, drsne tepla a este do toho som mala tehu nevolnosti, vychadzky sa mi priam ziadali. Ja som riesila tak, ze bud uplne skoro rano ale skor neskoro vecer som chodila von, resp. do obchodu alebo pod barak na kofolu na terasu podniku a tak, aby ma nevymakla kontrola. Inak by som dosla o nervy a fakt mi ten cerstvy vzduch pomahal aj na psychiku aj na nevolnosti.

Inak je to na palicu, ved si predstav, ze by si byvala v garsonke obratenej na sever bez slnka, a bez balkona. Ved by si sa musela doma tak dlho zblaznit. Ja si myslim, ze po mesiaci by ti uz mohla dat vychadzku. 😒 Ak by ti prislanahodou kontrola, vzdy mozes ist na pohotovost, ze si spinila alebo odpadla alebo nieco. Aj tak sa tam dlho caka.

kendy241
17. mar 2011

@majloo tak to si ma nepotesila 😒 doma budem este minimalne mesiac, ked nie viac. ja sice byvam v rodinnom dome, ale len tak dookola pochodovat po zahrade je fakt o nicom. bojim sa ist niekde mimo, lebo kamoska, co robi na socialke mi hovorila, ze kontroly chodia casto a hlavne tym, ktori maju DNP. tak sedim pre istotu doma. ale je to fakt hrozne. a nestretli ste sa niekto s tym, ci sa da diagnoza na PN zmenit?

majloo
17. mar 2011

@kendy241 da sa zmenit, ale to vsetko zavisi od doktora. Ide o to, ze on si to musi vediet obhajit, tak nejak mi to moj doktor vysvetloval, teda tym myslim tie vychadzky.

darla27
25. mar 2011

Babule ako vypocitam kolko dostanem za PN (cely mesiac, pripadne dva) z platu?
Je to nejake percento ci ako to je? Vdaka

teress
29. mar 2011

@tery29 no za mna to robí zamestavateľ, všetko čo dostanem...teraz to bol ten lístok o potvrdení že PN ďalej trvá..doručujem zamestnávatelovi, ten ďalej SP, tiež tomu moc nerozumiem 😒 ale ekonómka mi tak kázala tak posielam...ja bývam v LM a zamestnávateľa mám v RBK, pri sebe nosím len ten zelený lístok, kde doktorka zapisuje kontoly 😉

malinovka333
29. mar 2011

@darla27 mal ti prist vymeriavaci zaklad zo SP v ktorom ti vypocitali kolko € budes dostavat na den pocas trvania PN,a podla toho sa da vypocitat kolko ti pride PN,