PN počas tehotenstva. Kedy chodí a čo kontroluje sociálka?

miriam79
17. aug 2006

Ahojte vsetky kocky
patram po niekom s podobnou situaciou v akej som ja..kedze ju beriem problematicky "tragicky".. ☹ 🙂
som na PN az do nastupu na matersku co vychadza asi na 6 tyzdnov od teraz..moja PN-ka ma taky podton , ze musi byt z dovodu prace ..ukoncenia pracovnej zmluvy atd. pretoze som mala pracu len na dobu urcitu ..skratka..to sa tak robi a musi byt ..lebo by som sa ocitla na urade prace na nezmyselny mesiac..
avsak problem je v tom ze som v podstate v poriadku ale v ramci PN.ky mam zakaz vychadzok co ma uplne desi pretoze som aktivna osoba a mam neskutocny strach z kontrol zo strany socialky...
nic nemienim porusovat ani nic nekale " protizakonne" len poradte ak mate s tymi kontrolami skusenost..kedy chodia ..co vlastne kontroluju...kedy nechodia..ako to cele chodi..to len nech zijem v klude a mozem ist bez stresu vyvencit psa ci kupit cosi pod zub...
dakujem ahojte 😀

kejtty
18. aug 2009

lucia, skus zavolat do ambulancie sestricke, mozno ze ona nema dovolenku a ona by ti aj dala to potvrdenie, aspon mne moja sestricka ho vystavila. Niektori doktori maju uz podavane peciatky na tych potvrdeniach a nechaju ich sestrickam a oni tam uz len dopisu tvoje udaje a je to 🙂 hm? Ale vlastne teraz bude koncit uz druhy mesiac, tak ti uz moze rovno vystavit potvrdenie aj za august aj za jul, a odnesies si to spolu zamestnavatelovi. 🙂

gapa
18. aug 2009

lucia,
ak už máš ukončenú PN 12.8.09, tak doklad o pokračovaní PN predpokladám nepotrebuješ. LEbo je jasné, že ak trvalal PN do 12.8.09 (máš o tom doklad o ukončení PN), tak je tiež jasné, že trvala k 31.7.09. A prechodku bolo treba odniesť do 4-tého augusta, vtedy by ti prišli peniaze zo SP. Obávam sa, že teraz až o mesiac, aj ked neviem, či nemajú dva termíny výplaty nem.dávok, takže nepíšem že je to tak istotne.

mannerka
19. aug 2009

ahojte,
pred casom som sa v tejto teme pytala na vysku nemocenskeho po 10 dnoch PN, ked uz to plati socialna poistovna a nie zamestnavatel, ci je to 55%.
Dakujem za odpoved, ktoru som dostala.
Mam vsak este jednu otazocku, je tam nejake maximum do akeho sa tato davka plati, tak ako pri materskej? Alebo je to proste 55% bez horneho obmedzenia?
Dakujem 🙂

gapa
19. aug 2009

ak budeš poberať mateské len z jedného nem.poisteia, tak nie je určená výška max. dávky ani max. výška denného vym.základu, z ktorého sa dávka ráta. No je určený maximálny mesačný vym.základ pre nem.poistenie a ten je t.č. 1084,55eur a do 30.6.09 bol 1003,09eur.

bambulka333
3. dec 2009

jedna otazka:

PN-ku vam navrhol Vas lekar, alebo Vam dal niekedy aj na Vasu ziadost? ked ste napriklad potrebovali skutocne len nejaky tyzden-dva na zregenerovanie a oddychnutie si od roboty, ked ste sa proste necitili dobre?
je mi to take blbe sa ho spytat: date mi prosim PN, citim sa zle...?? 😅

mirka285
3. dec 2009

otazka na gapu:ty mi urcite poradis,vysvetlis..som tehotna a od januara som si vybavila pn-ku ktora bude trvat az do nastupu na matersku.termin porodu mam naplanovany na 4.jula 2010.kolko bude pocas pn moja namocenska ak mam na pracovnej zmluve napisany minimalny plat?a rodicovsky prispevok mi prinalezi ten zvyseny kedze som zamestnana vkuse 6 rokov a zamestnavatel vsetko riadne odvadza??ak mozes,porad,daaakujem

gapa
3. dec 2009

mirka,
PN bude cca 55% mesačne z mzdy v predchádzajúcom kalend.roku.
Nárok na materské budeš mať, takže aj na zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa, ak nebudeš zárobkovo činná samozrejme.

gapa
3. dec 2009

a vlastne aj materské ti budú dorátavať do výšky vyššieho RP od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.

mirka285
3. dec 2009

takze kym sa mi nenarodi dieta budem dostavat nemocensku cca 160 eur,kedze mzdu na papieri mam 3oo eur?to je priserne🙂ty zametnavatelia su velmi prespekulovani,na papier daju mini. mzdu plus odmeny tiez cca 300 eur ale tie sa samozrejme v takychto pripadoch neberu do uvahy aj ked som ich dostavala pocas celeho zamestnania kazdy mesiac..gapa inac ty si tu uplny poklad

gapa
3. dec 2009

😀 treba ma zakopeť ? že

ak boli odmeny na výplatnej páske, t.j. v hrubej mzde, tak sa samozrejme zarátavajú, lebo aj z nich sa platí nem.poistenie.

bambulka333
7. dec 2009

baby, poradte, ako je to s tou PN-kou? mam si ju proste vypytat, ked sa citim fakt zle a potrebujem tyzden dva na zregenerovanie? dik!

zajacik...
7. dec 2009

Bambulka a ty si tehotna? Ved podla mna normalne povedz doktorovi ze sa necitis dobre a ked je ustretovy tak by ta mal vypisat. Pripadne si vymysli ze ta boli hrdlo alebo ze si mala teplotu...

zuzba
7. dec 2009

ja som hovorila lekárke, že sa cítim byť stále dosť unavená a ona ma hneď nechala na PN, že keď si telo pýta odpočinok, tak mu ho musím dopriať 😉, takže som od septembra na PN s únavou 😀 , ale vám poviem, že niečo na tom je - odpočinúť si vtedy, keď potrebujem. a do práce ma už pustiť nechcela, že všade zúri chrípka a tým, že pracujem s ľuďmi, tak mi neodporučila sa vrátiť. a na tých pár dní už sa to ani neoplatí.

nanula1108
7. dec 2009

otazka na gapu,chcela som sa spytat,som tehu a tp mam na 4.8.,lenze som na zivnosti, ale isto budem musiet ist na pn, tak sa chcem dat zamestnat so max vz aby mi z toho sla pn aj md, ale, mozem to spravit az od januara , ale musim teraz do konca roka, lebo si tu radila ze pn sa rata za min kalendarny rok???

ivetkab.
15. dec 2009

Miriam, ja som tiež teraz na PN. A co je horsie nemam tiez ako aj ty ziadne vychadzky. Podla mna je nemozne, aby sme vôbec nevychadzali z domu bez rozdielu ci sme aktívne alebo nie. Ak by som v byte bývala sama, teda nie s manzelom, tak neviem kto mi ma uz druhý mesiac kupovat potraviny a vynasat smeti... ale to asi neporiesime. Co sa týka tých kontrol, tak chodia neohlasene. ja som mala uz takúto kontrolu dvakrat. len ti zaklopu na dvere a ty sa im preukazes dokladom, ktorý si dostala od lekárky. Tak Ti zapisu, ze Ti boli na kontrole a dalej s tým nerobiš nič. Ak ťa doma nezastihnú, tak Ti nechajú odkaz v schránke. Ty sa im musiš potom vyjadriť, prečo si nebola doma. Jedine čo pre nich plati, tak to je doklad od lekára, ze si v ten den bola pri nom na návsteve.

gapa
16. dec 2009

nanula,
PN sa ráta z VZ z prech. kalend.roku len v prípade dlhodobejšieho PP, ktorý trval aj predch.kalend.rok. Ak nie, tak z iného obdobia.

andrea16
16. dec 2009

potrebujem vazne poradit,zatial mi nikto nedal odpoved:
Mam PP na dobu urcitu do 31.12.09, som v 2mesiaci tehotenstva, mam rizikove az do nastupu MD,TP: 25.07.2010
Zamestnavatel mi PP nepredlzi /pred tyzdnom som sa to dozvedela/, co od 1.1.2010?
Musim sa ist hlasit na UP aj ked som PN?
A co poistenia,treba si nejake platit od 1.1./myslim tym zdravotne,dochodkove, v nezamestanosti/?
A co dalej po skonceni PN a nastupe MD, treba sa niekde hlasit a nieco platit?
Viem,je to dost otazok,ale ak viete prosim poradte,dakujem velmi pekne.

gapa
16. dec 2009

andrea16,
predpokladám, že tvoj PP trval aspon 9mesiacov, t.j. v období cca 7/08-31.12.09 budeš mať aspon 270dní nem.poistenia.
Ak budeš až do nástupu na MD PN, tak na UP ťa nezaevidujú, to sa počas PN nedá. Treba zájsť/zaovlať na ZP a spýtať sa čí treba doklad o poberaní nemocenského., a po ukončení PN doklad o poberaní materského a potom doklad o poberaní rodič.príspevku?
Ako poberatel nemocenského, materskkého, rodič.príspevku alebo ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov si nemusíš sama platiť ZP, lebo si poistencom štátu.

Od ukončenia PP už nebudeš nemocensky, dôchodkovo a ani v nezamestnanosti poistená. Tieto poistenia nie su povinné. A ak máš splnenú podmienku aspon 270dní NP v poslednýc dvoch rokoch pred skutočným pôrodom, tak budeš mať nárok na materské v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia (ak zanikne nem.poistenie v období tehotenstva, tak je OL 6mesiacov od ukončenia NP, t.j. u teba do 30.6.2010 a do vtedy nastúpiš na MD. Pri PTP 25.7.2010 je nástup na MD v OL 13.6.2010). NEnapísala si, kedy začal PP, tak ti neviem povedať z akého obdobia sa ti bude materské rátať.

Dôchodkovo budeš poistená štátom odo dna pôrodu, ak si podáš sama prihlášku na SP podla bydliska do 45dní od pôrodu, ak podáš prihlášku neskôr, tak až odo dna podania prihlášky. Treba si pozisťovať a zobrať tlačivá ešte skôr ako porodíš, aby si mala potom klud, lebo s bábom nebude asi vela času. Je tu o tom aj téma.

Poistenie v nezamestnanosti, o tom snád pouvažuj, ak chceš mať nárok na podporu. No snád ešte nejaký čas (do novembra 2010) počkaj a potom podla aktuálnych zákonov, lebo sa možno trochu pomenia?? A tiež záleží, či si mala v poslednom roku pred pôrodom len PP na dobu určitú.

NO a dôležité pre teba je, že máš nárok na materské presne 6týždnov!!! pred pravdep. termínom pôrodu, ktorý napíše lekár na žiadosť o materské, t.j. nie už 8týždnov. LEbo ty si uplatníš nárok na materské v tzv. ochrannej lehote a je to uvedené v § 50 zákona o sociálnom poistení. To aby si vedela, ak ta bude chcieť lekár dať vypísať na matrské už 8týžt. pred termínom, tak protestuj!!!!! Tiež PN nech ukončí až 6týžd.pred termínom. Prípadne si to over na SP, no ja som v našej pobočke čítala takéto usmernenia a už predtým som to predpokladala.

NO a doklady od lekára o pokračovaní PN ku koncu mesiaca už budeš sama odnášať/posielať na SP zamestnávatela, tj nebudeš to nosiť zamestnávaterlovi. Tak isto si odnesieš sama žiadosť o materské do SP podla zamestnávatela. Od zamestnávatela budeš k žiadosti potrebovať vyplnené tlačivo "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi pre uplatnenie nároku na nem.dávku" . žiadosť o materské si potom prefoť (príp. aj to potvrdenie) a na SP si nechaj potvrdiť pečiatkou na kopii prevzatie, lebo občas to vedia aj stratiť !!!

nanula1108
17. dec 2009

ahoj gapa,
dakujem ze odpoved, len jej nerozumiem, takze ak sa zamestnam napr 7.1.10 a na pn pojdem 13.1.10. tak pn sa bude ratat z aktualneho poistenia?????

gapa
17. dec 2009

nanula,
ak začne PP 7.1.2010 a na PN ideš 13.1.2010, tak sa náhrada mzdy pri dočasnej PN a aj nemocenské bude rátať z obdobia 7.1.-12.1.2010. Vyráta sa denný VZ a z neho sa budú rátať dávky.

andrea16
17. dec 2009

Dakujem gape za vycerpavajucu odpoved, mam tom troska chaos,tak som sa chcela aspon trosku informovat co ma caka a neminie....
Este mam gapa na teba jednu otazocku,ak mozes:
co sa tyka mojho PP: trval od 9.6.2008 az do 31.12.09 /od 1.1.2010 som teda nezamestnana a PN/ a este jedna info,od 1.4.09 si platim DNP, z akeho obdobia mi bude pocitane materske? Bude dobre,ak si bude nadalej platit DNP,t.z.aj ked budem na MD a potom na RD?

nanula1108
17. dec 2009

Gapa dakujem!

gapa
17. dec 2009

andera,
materské zo zamestnania sa ti bude rátať z obdobia 9.6.08-31.12.08 (berie sa akoby si nastupovala na MD 31.12.09, t.j. posledný den prac.pomeru)
z DNP sa bude rátať z obdobia 1.4.09-31.12.09

počas poberania materského z DNP platiť DNP nemusíš (si oslobodená aj ked DNP nadalej trvá, samozrejme, ak sa neodhlásiš!), t.j. odhlás sa najskôr posledným dnom poberania materského.

či aj počas poberania RD platiť dnp je predčasné hovoriť. Zákony sa zmenia, či bude dieťa, ty chorlavé ..., aký si mala VZ z DNP ... to rieš potom.

😉

lemuriatko
25. jan 2010

Ahojte devy.
Mam otazocku, vie mi niekto prosim poradit ako to je ked, som odrobila v praci 1 mes. a po mesiaci ma doktor chce vypisat na rizikove kvoli nevyhovujucej robote, som v 4 mes. tehotenstva a nastupny plat mam 1000 euro, SP mi nieco preplacat do porodu? Pocula som, ze polovicu z platu? Nevie niekto ako to je? Staci, ze som tam mesiac??? Vdaka

andzi
25. jan 2010

A pred nástupom do tejto práce si nikde nepracovala ani si si neplatila dobrovoľné nemocenské poistenie?

jankaa15
17. feb 2010

Babulky prosím poradte mi PROSíííM
chodila som na obchodnu ale v tretom rocniku som musela ukoncit studium a ist do zahranicia takze nemam ukoncenu skolu...teraz sme sa vratili a bola som sa zaregistrovat na urade práce zdravotne mam vsetko doplatene a teraz mi to uz plati urad prace...som nezamestnana a som sa bola pytat ci mam narok na nejaky prispevok v hmotnej nudzi a povedali ze nie lebo nemam maturitu tak som bez peniazkov...a som v 7tt mam astmu tak ma moja doktorka urcite vypise na rizikove tehu a to tiez nebudem mat az do materskej narok na ziadne peniazky?
Dakujem vam vsetkym za odpovede, lebo naozaj uz neviem co mam robit.

simona55
17. feb 2010

ahojte pomoze temi? moja dcera ktora pracovala od 13.8.08 do 13.3.09 potom ju vyradili kvoli veku,a smenovaniu. potom 1.12.10 potom ju vzali spat. no ale otehotnela a gyn.ju vypisala na ryzikove tehu, a to od 15.1.10 ale prac.pomer jej trval nadalej az do vcera ked jej prislo ukoncenie pracovneho pomeru. a teraz nevieme ze ci sa na nu vstahuje 6 mesacna ochrana doba, pretoze ona to v praci nezahlasila ze je tehotna, kvoli tomu ze sa bala aby ju hned nevihodili. bude mat narok na materske a potom na zvys.rod.prispevok?

flamenga
17. feb 2010

simona ochranná doba sa na ňu v práci nevzťahuje pokiaľ zamestnávateľovi oficiálne neoznámila, že je tehotná... podľa zákona je totiž pre zamestnávateľa tehotná žena len tá, ktorá to písomne oznámi... žiaľ....

na materskú a zvýšený rodičovský príspevok má žena nárok, ak pred nástupom na materskú dovolenku má odpracovaných 270 dní a to za obdobie dvoch rokov.... 🙂

maruska223
17. feb 2010

Ahoj, ja sa v tom sice nevyznam, ale zvyknem si po radu ohladom tychto veci napisat do poradne na strankach www.socpoist.sk. Skus kliknut na: http://www.socpoist.sk/poradna/1362s#form

Vacsinou mi do 1-2 dni odpisu....

pekny den

j.a.j.a.j.a
11. mar 2010

simona...pokial mala zmluvu na dobu urcitu zamestnavatel moze ukoncit prac.zmluvu a nemusi ju predlzit aj keby mala nahlasene tehotenstvo........ale pokial ma zmluvu na dobu neurcitu je chranena zakonom a zamestnavatel ju nemoze vyhodit.