PN počas tehotenstva. Kedy chodí a čo kontroluje sociálka?

miriam79
17. aug 2006

Ahojte vsetky kocky
patram po niekom s podobnou situaciou v akej som ja..kedze ju beriem problematicky "tragicky".. ☹ 🙂
som na PN az do nastupu na matersku co vychadza asi na 6 tyzdnov od teraz..moja PN-ka ma taky podton , ze musi byt z dovodu prace ..ukoncenia pracovnej zmluvy atd. pretoze som mala pracu len na dobu urcitu ..skratka..to sa tak robi a musi byt ..lebo by som sa ocitla na urade prace na nezmyselny mesiac..
avsak problem je v tom ze som v podstate v poriadku ale v ramci PN.ky mam zakaz vychadzok co ma uplne desi pretoze som aktivna osoba a mam neskutocny strach z kontrol zo strany socialky...
nic nemienim porusovat ani nic nekale " protizakonne" len poradte ak mate s tymi kontrolami skusenost..kedy chodia ..co vlastne kontroluju...kedy nechodia..ako to cele chodi..to len nech zijem v klude a mozem ist bez stresu vyvencit psa ci kupit cosi pod zub...
dakujem ahojte 😀

slunce3
7. jan 2009

ahojte mám tký problém.. ukončenie pn-ky som mala 2O.12. a nástup na mateerskú mám od 17.12. ... tieto dva doklady mi aj z poisťovne poslali späť.. teraz neviem čii ten dátum nástupu stačí len prepísať alebo zase treba vybaviť od gynekologičky novú žiadosť o materské.. Na sociálke mi povedala že v sorievodnom liste je to jednoznačne napísané a tam je len že tie dva dátumi im nesedia.. Ďakujeeem

gapa
7. jan 2009

slunce, a oba doklady ti dával gynekolog? Skús si tam zavolať. POdla mna stačí prepísať na papieri o PN, že končís PN 16.12.08 (ale praktickú skúsenosť nemám). Na materské by si nemala nastupovať neskôr ako 6týždnov pred predpokladaným termínom pôrodu.
No a podla mna, ani to nemuseli vracať. Ved zo zákona o soc.poistení vyplýva, že v čase poberania materského nemáš nárok na nemocenské. No ale nech nekecám, ozaj nemám skúsenosť.

slunce3
7. jan 2009

noo ved to že nikto nevie.. ale su aj na tej sociálke velmi ochotný to teda.... vdaka moc.. no nič urobím si obrkužnú cetu k lekárkam xixiix ešte že je to tu za rohom...

veronika81
11. jan 2009

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom PN..
Od 10.12. som na PN, vypísal ma gynekológ, príslušný doklad som hneď odniesla zamestnávateľovi. Nemalo mi zo sociálky prísť nejaké rozhodnutie, že koľko peňazí mi priznávajú na deň alebo také niečo? Dávno som nebola PN, neviem už presne ako to chodí, ale zdá sa mi, že minule mi také niečo poslali. A mesiac sa mi už zdá dosť dlhá doba. Mám sa niekde informovať alebo len čakať?
A ešte jedna vec..známa mi povedala, že vraj na konci mesiaca som si mala pýtať nejaké potvrdenie od lekára že pokračujem ďalej v PN, niečo ako "ukončenie mesiaca" a to odniesť do sociálky? Ja som bola v poradni 19.12., na nič také ma neupozornili, najbližšie idem 16.1. Môže byť z tohto problém? Veď boli sviatky, lekári ani nerobili, ten môj začína až teraz 12.1. A inak v robote vedia, že budem PN už do nástupu na materskú, čo bude niekedy začiatkom februára.
Dopredu ďakujem za každú radu, potrebujem sa v tom zorientovať..

gapa
11. jan 2009

za obdobie 10-19.12. ti zaplatí zamestnávatel náhradu príjmu pri dočasnej PN.

známa mala pravdu, potrebuješ aj doklad o pokračovaní PN-ky, bez neho ti predpokladám SP nevyplatí nemocenské. Predpokladám, že bolo treba tento doklad odniesť do SP do 4.1.09 aby bolo nemocenské za 12/09 (20-31.12.) vyplatené v 1/09. Teraz budeš potrebovať doklad o pokračovaní PN aj k 31.1.09, tak pozor na dátumy.

či posiela SP rozhodnutie o priznaní nemocenského zo zamestnania, tak to je otázne. Niekedy áno, niekedy nie. Mne neprišlo, manželovi áno. Čo som pozerala v zákone (snád si to už s niečim nemýlim, nechce sa mi to znova hladať 😔 ), tak musí poslať rozhodnutie len v prípade zamietnutia alebo myslím na požiadanie. Ak je kladné, tak nemusí. 😉

zuzana17
11. jan 2009

veronika 81, vždy na konci mesiaca musíš mať lístoček od lekára, že pokračuješ v maródke. Zrejme ťa zabudla sestrička o tom informovať. Ja som to posielala do práce a oni to asi posielali do sociálky. Tak zajtra choď k lekárovi a vypýtaj si ten lístoček, neviem do akého dňa to treba poslať, uvidíš, možno Ti povedia.
Zo sociálky Ti rozhodnutie príde každú chvíľu len počkaj. 😉

kocurko1
11. jan 2009

Caute baby. Sorry, ze trosku odbocujem od rozbehnutej diskusie. Neviete mi niektora poradit, ako sa presne vypocita DVZ na nemocenske?
Chcela by som odist na PN k 1. februaru, a prave na januarovej vyplatnej paske, ktoru dostanem az 12. februara by mal byt uvedeny novy DVZ. Podotykam, ze moj plat pozostava zo zakladneho platu + preplatenych nadcasov + dochadzkoveho, pozicneho, vernostneho a inych bonusov, ktore ako som pocula sa do DVZ nezapocitavaju. Tak isto, je stanovena maximalna hranica hrubeho prijmu na vypocet DVZ - ako je tomu na materske?
Je pravda, ze peniaze nie su vsetko, a stresove vypatie v praci je uz takmer neunosne. Len ked sa raz dohodnem s lekarom na PN, nech viem do coho idem. Dik

gapa
11. jan 2009

kocurkovo,
vymer.základu pre nem.poistenie je obvykle hrubá mzda. Nezarátavajú sa napr. odstupné, výnosy z akcií, náhrada za prac.pohotovosť, za služovnú pohotovoost, príspevky zo soc.fondu, príspevky na dôch.poistenie, životné poistenie, odmeny vyplácané pri prac. alebo životných jubileách... vid zákon o sociálnom poistení § 138 ods.2

takže rátať sa ti bude predpokladám z r.2008, vtedy bol strop v mesačnom odvode v obd.1-6/08 28142,-Sk a 7-12/08 30219,-. Tiež je stanovené maximum na mesiac napr. za 1/09 je to 30219:31dni = 974,8065 (treda to je cca, lebo je to už v eur a to zaokrúhlovanie neovládam), no túto hranicu určite neprekročíš, to sa z jedného nem.poistnenia nedá, len zo súbehu viacerých.

kocurko1
12. jan 2009

Dakujem

veronika81
12. jan 2009

gapa, zuzana, ďakujem. Idem si to dnes vybaviť.

zuzana17
12. jan 2009

veronika daj potom vedieť ako si dopadla

nella1
13. jan 2009

kto poradi ako to je ked som na Sk dobrovolne nezamestnana ale platim si nemocenske poistenie z maxim. vymeriavacieho zakladu a ked sa prihlasim na urad a budem musiet ist na PN koli tehu, myslite ze mi soc.poistovna vyplati nejake korunky ked budem PN ale predtym som dlho nepracovala ale soc. poistenie si platim?dakujem 🙂

gapa
13. jan 2009

odpoved máš v inej téme. 😉

kocurko1
14. jan 2009

Caute baby. Ste tu niektora, co miesto PN pred materskou cerpala dovolenku, na ktoru ma narok pocas materskej? A kolko dni vam sef schvalil?
Mne dnes z personalneho povedali, ze ked v marci nastupujem na MD a predtym nebudem na PN viac ako 21kalendarnych dni, budem mat narok na dovolenku za tento rok 20dni. Ked budem PN viac, potom sa tieto dni kratia. Pocula som uz viac pripadov, kedy si to takto buduce mamicky vybavovali, ale zamestnavatelia boli velmi neochotni, vacsinou im nakoniec schvalili, ale max 10 dni.
Ale predsa, dovolenka nie je len tych 55% a navyse obmedzenych.Dik

gapa
14. jan 2009

kocurko,
nerozumiem celkom tej tvojej poslednej vete.
Dovolenka sa ráta z dovolenkového priemeru za predchádzajúci štvrťrok.
PN-ka je len tých 55% z denného vym.základu obvykle za predchádzajúci kalend.rok.

Tá dovolenka za r.2009 ti vyšiel celoročný nárok preto, lebo aj dni čerpania materskej dovolenky (obvykle 28týždnov) sa rátajú ako odpracované dni. Len dni napr. rodičovskej dovolenky, PN-ky a očr-ky, neplateného volna sa rátajú ako neodpracované. Len ak by si v r.2009 mala neodpracovaných dní aspon 100 (do neodpracované sa samozrejme víkendy nerátajú), tak by sa ti dovolenka za r.2009 krátila o 1/12-tinu.

To či ti túto dovolenku umožní vyčerpať zamestnávatel ešte pred nástupom na MD, záleží od neho. Inak by si si ju mohla vyčerpať po MD alebo až po ukončení RD.

kocurko1
15. jan 2009

Dik. To, ze sa mi dovolenka rata za posledny kvartal, je mi jasne.
A to, ze mam narok na dovolenku len za matersku, nie za rodicovsku, by vysvetlovalo tych 10dni,ktore podpisali aj inym babam.
Vcera sa mi zdalo divne, ze mi tie baby z pers. povedali az 20dni. Uvidim, co sa mi nakoniec podari vybavit.

vitana
16. jan 2009

Ahojte, včera ma gynekolog vypisal na PN. Teraz musim odniest PN-ku do prace a ako je to potom? Ze vraj sa ma kazdy mesiac posielat do prace este nejaky papier na peniaze a ta ho posiela do soc. poistovne? Treba ho poslat na konci mesiaca? Doktor mi nic nepovedal tak neviem..

gapa
16. jan 2009

vitana,
áno, treba každý mesiac tzv. papier na peniaze, resp. doklad o pokračovaní PN ku koncu mesiaca. Treba ho vypýtať pred koncom mesiaca od lekára a doručiť do zamestnania tak, aby ho oni stihli doručiť na SP do 4-tého nasledujúceho mesiaca (napr. teraz do 4.2.09 o pokračovaní k 31.1.09). Inak by si mohla dostať peniaze zo SP až o další mesiac.

kapura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sonne
27. apr 2009

Ahojte. Chcem sa opýtať. Som SZČO aj budem počas materskej, ktorá sa mi začína o 1-2týždne. Keby som sa počas nej dobrovoľne poistila, čo som neurobila skôr, škoda a počas materskej by som ostala na PN, nemusela by som si platiť odvody, za daný čas a dostala by som PN vyššiu, ako z minimálnej mzdy? Ale by som si to musela tiež platiť minimálne 270 dní, asi.

elinka8
8. jún 2009

Ahojte, chcem sa vás opýtať či mi neporadíte ohladom pn a materskej.Som v 20tt a doktorka ma vypísala na PN koli práci.chcela by som vedieť či vám niektorej prišla kontrola so SP, rada by som tiež vedela koľko % sa dostáva PN-ka ked pracujem od septembra 08 a kolko % materská (do septembra som bola študentka).
Dakujem

gapa
8. jún 2009

elinka,
ak si stále v tom istom prac.pomere, tak nemocenské od 4-tého dna je 55% z denného vym.základu (prvé 3dni PN 25% z DVZ) v období od začiatku PP do 31.12.08.
Z toho istého obdobia a aj DVZ sa ti bude rátať aj materské (ak teda neukončíš PP a neuzatvoríš nový PP) a tiež je na 1kalend. den 55% z DVZ od prvého dna.

tinika
7. júl 2009

sonne na materskej neplatis odvody, aj ked nie si PN a to pol roka, pri rodičovskom uz musis platit a kym si SZCO stracas narok na rodicovský príspevok, tak radím prerušiť, zrušiť zivnost a fungovať na dohody, ja to tiez tak urobim

kejtty
14. aug 2009

Ahojte, chcem sa opytat. Ak som na PN-ke od 4.7.2009 az do nastupu na MD zapocitavaju sa tie mesiace do dochodku?

engii
14. aug 2009

gapa
ahoj dobra informatorka 🙂
chcela som sa spytat ohladne PN ..prvych 10 dni plati zamestnavatel a po 10 dnoch socialka..z kolkych mesiacov vyrata socialka PN?

mannerka
14. aug 2009

ahojte,
ja mam taku otazocku ohladne vysky nemocenskeho. Lekar ma chce vypisat na PN, tak by ma zaujimalo aky to bude mat financny dopad 😝
Vsade som sa docitala, ze prve 3dni je to 25% z vymeriavaceho zakladu, potom do 10.dna 55%, ale kolko je to po tych 10 dnoch, ked uz to plati socialna poistovna a nie zamestneavatel? Stale 55% ? 😕

Velmi pekne dakujem za odpoved 🙂

adija13
14. aug 2009

mannerka
ano po 10 dnoch je to tych 55% tiez, tebe da lekar listok na peniaze pre poistovnu a to sa tam posiela, oni ti poslu list, v ktorom mas vymeranu vysku na den. mne prisiel ten papier minuly tyzden v piatok a dnes mi uz prisli peniazky.

lucia1080
15. aug 2009

Gapa ahoj,
prosím ťa, musím mať lístok od gynekologa - prechod PN, ked som marodovala od 22.7-12.08.2009? Mne sa zdá že áno, ale dr. mi nič také nedal... a treba to zaniesť zamestnávateľovi lebo inak mi nevyplatia marodku? ďakujem...

cherry7
16. aug 2009

lucia ano musis mat potvrdenie ak marodujes a musis ho koncom kazdeho mesiaca odovzdat zamestnavatelovi aby to on potvrdil a poslal na socialnu poistovnu do 4. dna v novom mesiaci, inak marodku nedostanes, alebo az na dalsi mesiac. A doktor ti nic nemusi davat... ved su to tvoje peniaze a ty sa musis o to starat a vypytat si sama od neho potvrdenie, alebo staci od sestricky, ona ti to vsetko vypise...

lucia1080
17. aug 2009

Ďakujem cherry,
ved som predpokladala, že mi to treba, ale som to si to zabudla vypýtať...a teraz má môj dr. dovolenku 2 týždne, no takže budem čakať na peniažky....och och...