PN počas tehotenstva. Kedy chodí a čo kontroluje sociálka?

miriam79
17. aug 2006

Ahojte vsetky kocky
patram po niekom s podobnou situaciou v akej som ja..kedze ju beriem problematicky "tragicky".. ☹ 🙂
som na PN az do nastupu na matersku co vychadza asi na 6 tyzdnov od teraz..moja PN-ka ma taky podton , ze musi byt z dovodu prace ..ukoncenia pracovnej zmluvy atd. pretoze som mala pracu len na dobu urcitu ..skratka..to sa tak robi a musi byt ..lebo by som sa ocitla na urade prace na nezmyselny mesiac..
avsak problem je v tom ze som v podstate v poriadku ale v ramci PN.ky mam zakaz vychadzok co ma uplne desi pretoze som aktivna osoba a mam neskutocny strach z kontrol zo strany socialky...
nic nemienim porusovat ani nic nekale " protizakonne" len poradte ak mate s tymi kontrolami skusenost..kedy chodia ..co vlastne kontroluju...kedy nechodia..ako to cele chodi..to len nech zijem v klude a mozem ist bez stresu vyvencit psa ci kupit cosi pod zub...
dakujem ahojte 😀

jvo
15. nov 2008

baby dakujem velmi pekne len teraz zasa ked som to co som dostala od SP vydelila 2,95 ako si mi gapa poradila tak to mi zas vychadza dost vela - to nie ze by som sa stazovala ale ak to co mi vyslo vynasobim potom napr.30 dnami ktore su v novembri kedy by som uz mala dostat na kazdy den tych 55% tak sa dostanem na sumu vacsiu ako som mala vyplatu a to mi teda asi neposlu.....

siska_br
15. nov 2008

jvo - ja som dostala zo SP vyrozumenie o vycisleni vysky nemocenskej davky na den pocas PN

siska_br
15. nov 2008

jeejde, gapa, nepozname sa sice moc, ale raz si mi uz na fore radila a pomohla, vtedy si mala asi 2 tyzdne pred porodom, pozeram, ze si uz mamina, veeeeelmi blahozelam, predpokladam, ze ste zdravi a v poriadku, ked uz opat radis babam, tak vam zelam, nech vam to vydrzi. velmi sa tesim s vami

siska_br
15. nov 2008

pardon - opravujem, samozrejme mamina na druhu som myslela- dvojnasobna mamina 😅 😅 😅 ... uz som prec 😔

gapa
15. nov 2008

siska, dakujem 🙂 ... veru čas letí

jvo,
som sa vlastne zmýlila ☹ 😠 , musím to vyrátať ešte raz, ved od soc.poistovne dostávaš už len 55% a nie 25% za prvé 3dní!!! ja hlava maková!!! takže tvoj výpočet čo si už spomínala, že je nízky, bude asi správny.

Môžeš si to skontrolovať aj s DVZ, ktorý použil zamestnávatel pri výpočte náhrady mzdy pri dočasnej PN, ktorú ti vyplatil a máš ju vyčíslenú na výplatnej páske (niekedy je na výplatnej páske priamo aj denný vym.základ). SP použije ten istý DVZ. Pri výpočte treba rátať 3x25% + 7x55% = 460% t.j. vydelíš 4,6 .
Dúfam, že sa rozumieme. A že som sa pomýlila

Sa idem radšej vyspať 😀

brii
5. dec 2008

Ahojte,

potrebovala by som poradit.

Momentalne som v 8tt a lekarka ma posiela hned na PN kvoli rizikovemu tehu. Chcem sa spytat, ako si mam vyratat, kolko peniazkov budem dostavat na PN, ak:

od 1.9.2004-30.6.2008 som bola zamestana u jedneho zamestnavatela.
od 1.7.2008 pracujem iba na dohodu+dostavam podporu v nezamestnanosti.
teraz by som podpisala pracovnu zmluvu u zamestnavatela cca od 8.12.08 na sumu 30 000 Sk a na PN by som nastupila 23.12.08

Dakujem 😵

anib
6. dec 2008

Ahoj brii, výšku Tvojej pn, budu ratat z Tvojho vym.zakladu za rok 2007 / rok dozadu/, ciže si pozri, aky si vtedy mala prijem a z toho tusim 55% budes mat Pn, tých 270 dní nemoc.poistenia splnas, tam by nemal byť problem.A určite ti PN-ka neovplyvni vysku materskej.
A kedže pojdes na matersku v r.2009, matersku Ti vyrataju tiež rok spatne teda za r.2008.
No s tou prac.zmluvou nech Ti poradi iný, to už nie som odbornik.

brii
6. dec 2008

Co sa tyka materskej, ta by sa mi mala ratat z platu 30tis., lebo sa vraj rata z platu, odkedy som podpisala novu zmluvu, teda podla vysky naposledy plateneho nemocenskeho poistenia. Tak mi povedala pani v socialnej poistovni. Len som nevedela, ako je to s tou PN.
Dikicko

gapa
6. dec 2008

brii,
musím anib opraviť. Ak tvoj posledný prac.pomer(t.j. posledné nem.poistenie) vznikne 8.12.08, tak sa nemocenské nebude rátať v žiadnom prípade z r.2007! Vždy sa ráta len z "poslendého" nemocenského poistenia.
Ak tvoja PN-ka vznikne ešte v decembri t.j. niekedy v období od 9.12-31.12.08, tak sa bude rátať nemocenské z vymeriavacieho základu od začiatku tohto posledného nem.poistenia (t.j. od 8.12.08) do dna pred nástupom na PN (zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 písm.c).

Ak by vznikla PN-ka až v r.2009, tak sa ráta z denného vym.základu v období 8.-31.12.08. vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 písm.a)

Na nárok na nemocenské čerpané pri PN "zo zamestnania" nemusíš mať splnených aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN (to je treba len pri uplatnovaní nároku na nemocenské z DNP).

No a v tom s anib súhlasím, že v tvojom prípade PN-ka neovplyvní tvoj nárok na materské. Aj dni PN počas trvania prac.pomeru sa rátajú ako dni nem.poistenia a okrem toho ty už aj tak máš podmienku aspon 270dní NP ... splnenú. 😉

brii
6. dec 2008

Ahoj Gapa,

dakujem velmi pekne. Dnes sme surfovali na nete a nasli sme to presne tak, ako Ty hovoris. Tak super 😵

veronika81
8. dec 2008

Ahojte,
potrebovala by som poradiť v jednej veci a to.. Ovplyvní PN-ka dva mesiace pred nástupom na MD nejakým spôsobom výšku materskej alebo sa to bude počítať úplne rovnako, ako keby som to normálne odrobila? Termín mám 17.marca a na PN idem od 10.12. (odporučil mi to lekár, lebo už som tretíkrát chorá, angína a nádcha a už nechcem viac riskovať). Zatiaľ ešte čerpám dovolenku, v stredu ma dr. vypíše.

A ešte by ma zaujímala taká vec, či na výšku nemocenskej dávky počas PN má vplyv to, že budú cez týždeň 3 dni sviatky. Robím v štátnej správe, takže iba pracovné dni (pon. až pia.) pracujem, cez Vianoce by som nerobila.
Ďakujem veľmi pekne!

jankamamka
8. dec 2008

Ahoj Veronika.Aj ja som Pn od polovice augusta a od novembra som nastupila na matersku.Tvoja Pn vysku materskej neovplyvni.Matersku ti budu pocitat za minuly rok .A Pn ti ju nezmeni.Oni to pocitaju z hrubej mzdy asi 55 percent

veronika81
8. dec 2008

Janka ďakujem, to by ma potešilo, ak sa to ozaj na tom výpočte neodrazí. Ale ja nastupujem na MD v roku 2009, to znamená že materskú budú počítať z roku 2008, no a to budem v decembri 20 dní na PN. Aj tak to nič neovplyvní?

gapa
8. dec 2008

veronika
materské ti to nezníži. Vymeriavacie základy pre nemoc.poistenie za rok 2008 sa vydelia počtom kalendárnych dní v r.2008. Z týchto kalend.dní sa vynímajú napr. aj dni PN, očr, neplateného volna. Takže tvoj denný vym.základ a ani výšku materskej to nezníži.

veronika81
8. dec 2008

gapa, díky krásne! To som chcela počuť 😀

sssimi
15. dec 2008

Ahojte Babenky!
Potrebujem pomoc. Som 2 mesiace na PN a stále mi neprišli peniaze. Dnes som bola kvôli tomu na socialke a zistila som, že ma zamestnávateľ nezevidoval. Pracujem tam od júna 2008 a už som po skúšobnej na dobu neurčitú. Ako mám teraz postupovať? Dnes som bola aj v práci, ale ten kompetentný tam práve nebol.

precious
16. dec 2008

ahojte, ja som na PN druhý mesiac a budem až do marca (asi), potom by som chcela vyskušať model, že rozviažem PP a zamestnám sa zas u ňho za 30 000,-. Viete mi povedať, ako dlho, resp, kolko dní stačí byt zamestnaná pred odchodom na materskú, aby som ju mala max.? 3dni, 5, 2 týždne? Tá max. materská bude fakt po dobu 6 mesiacov maximálna z tých pár dní ?

gapa
16. dec 2008

precious,
stačí aj 1den. ak pôjde o jediný PP, ktorý ti bude trvať k nástupu na MD a v rozh.období budeš mať max. VZ, tak áno. (ale už som ti myslím niekde odpovedala, lebo tá otázka mi je známa. alebo sa mýlim???)

gapa
16. dec 2008

sssimi,
veru nezávideniahodná situácia. Chvalabohu a bohužial nemám s tým skúsenosť. Treba to najprv overiť u zamestnávatela a zistiť aké k tomu zaujíma stanovisko.
Ak sa nebude vyjadrovať, tak podať podnet na inšpektorát práce. A povedz to aj zamestnávatelovi, že to budeš cez nich riešiť. Snád ho to presvedčí. Prípadne sa skús obrátiť na IP (cez mail) ešte popredu a neuviesť meno zamestnávatela, vraj sú dosť promptný s odpovedami.

Lebo pozor, možno ti v takom prípade bude hroziť, že nebudeš mať nárok na mateské (270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom + trvajúce nem.poist)

precious
16. dec 2008

dakujem ti Gapa, dufala, som, že mi odpíšeš ty. už som dala tú otázku všademožne, ale stále som mala pochybnosti, ako je to možné,.Za jeden deň, v ktorom môžem byť v mínuse len o tie dane či odvody, mám pol roka max.maters. Ale asi je, že.To fakt nič za tým není, čoho by som sa mala obávať? dakujem ti.

gapa
16. dec 2008

no, dalo by sa aj menej. Dokonca by si nemusela ani ten jeden den, no to radšej neradím, lebo tam je viacero ak... 😉

sssimi
17. dec 2008

V podstate su povinny mi to do socialky doplatiť ak nie ja sa s nimi budem aj súdiť.... Uvidím ešte do konca týždna a ak sa nevyjadria, tak posielam inšpekciu.... Už teraz som dosť napálena lebo to riešim už od pondelka a ešte mi neboli schopný odpovedať...

gapa
18. dec 2008

sssimi,
držím palce!!! Videla som totiž podobný prípad na ČT a jedna slobodná mamička sa tak naťahovala so zamestnávatelom, no tam išlo myslím o dátum odhlásenia. Tak daj vedieť, ako si dopadla.

imac
30. dec 2008

Ahojte,chcela by som poradiť v jednej veci.Som 9 tt a chystám sa povedať doktorovi, či by ma nemohol vypísať na PN kvôli práci. Len by som chcela vedieť ako je to s oznamovaním v práci, ako, kde a kedy sa PN predlžuje. Je potrebné oznámiť zamestnávateľovi, prečo som na PN alebo to, že som tehotná stačí oznámiť jednoducho pred nástupom na materskú..diky

anib
30. dec 2008

imac, ak Ta dr vypise na pn, dá Ti tlacivo, ktoré dás svojmu zamestnavatelovi a on ho posle do soc.poistovne. V každom pripade,by som to takto urobila,lebo budes v ochr.lehote,ze ta nemôze prepustit,ak si nie na urcitu dobu. A pn ti predlzuje tvoj dr, u mna je to v zavislosti od kontrol,kt.mi môj dr urci, mne kazdy mesiac vypisuje ,,papier na peniaze,, s ktorym chodim do soc.poistovne a oni 1 mes spatne posielaju korunky, ale ja som szco.

imac
1. jan 2009

Dakujem anib.A tiez treba aj v praci nahlasovat kazdy mesiac, ze si predlzujem PN? Neni ti doma dlho? Ja nechcem riskovat, ale tiez si neviem predstavit byt tak dlho doma, aj ked su tam vychadzky.

klaudia1803
6. jan 2009

Ahojte, s manželom sme absolvovali umele oplodnenie v oktobri. Teraz som v 9tt čakáme dvojičky a som na PN od umelého oplodnenia. Chcela by som vedieť ako je platená PN keď som na rizikovom tehotenstve. Na PN-ke mám napísanú diagnózu N-97 (neplodnosť). Ďakujem za odpoveď.

gapa
6. jan 2009

klaudia, tá PN-ka je platená presne tak isto ako každá iná

prvé 3kalend.dni 25% z denneho vym.základu pre nem.poistenie
od 4-tého dna 55% z DVZ

DVZ sa obvykle ráta z predchádzajúceho kalend.roka a nemení sa počas celej PN-ky.

prvých 10dní platí zamestnávatel, od 11-teho dna SP.

kindergarten
6. jan 2009

Ahojte, chcem sa opytat ako ovplyvni PN pocas tehotenstva dovolenku za kalendarny rok. Pred nastupom na matersku som bola 5 a pol mesiaca na PN. Vsetko sa to udialo v roku 2008. Krati sa narok na dovolenku?
Dakujem

gapa
7. jan 2009

kindergarten,
ak tvoj PP trval celý kalend.rok 2008 a odpracovala si aspon 60dní, tak sa kráti dovolenka za celý rok za prvých 100 neodprac.dní o 1-12-tinu celoročného nároku a potom za každých celých 21dní o dalšiu 1/12-tinu. Do neodpracovaných sa u teba rátajú len pracovné dni +sviatky pripadajúce na prac.dni v čase PN.

Bolo by treba vedieť presné dátumy, no ak je to 5 a pol mesiaca, tak predpokladám, že je to cca 21dní x 5,5mes. = cca116dní, takže dovolenka by sa ti mala krátiť o 1/12-tinu z celoročného nároku. Ak by to ale bolo 121dní, tak sa kráti o 2/12-tiny.