PN počas tehotenstva. Kedy chodí a čo kontroluje sociálka?

miriam79
17. aug 2006

Ahojte vsetky kocky
patram po niekom s podobnou situaciou v akej som ja..kedze ju beriem problematicky "tragicky".. ☹ 🙂
som na PN az do nastupu na matersku co vychadza asi na 6 tyzdnov od teraz..moja PN-ka ma taky podton , ze musi byt z dovodu prace ..ukoncenia pracovnej zmluvy atd. pretoze som mala pracu len na dobu urcitu ..skratka..to sa tak robi a musi byt ..lebo by som sa ocitla na urade prace na nezmyselny mesiac..
avsak problem je v tom ze som v podstate v poriadku ale v ramci PN.ky mam zakaz vychadzok co ma uplne desi pretoze som aktivna osoba a mam neskutocny strach z kontrol zo strany socialky...
nic nemienim porusovat ani nic nekale " protizakonne" len poradte ak mate s tymi kontrolami skusenost..kedy chodia ..co vlastne kontroluju...kedy nechodia..ako to cele chodi..to len nech zijem v klude a mozem ist bez stresu vyvencit psa ci kupit cosi pod zub...
dakujem ahojte 😀

nikuska265
19. okt 2011

@zuzinamamina8 to je ťažko povedať, záleží ako to vysvetlíš doktorovi, ja idem na PN lebo veľa cestujem do práce, vstávam ráno o 5ej a hodinu cestujem, pracujem v škole,kde je teraz každý chorý a nechcem sa nakaziť.

mimma17
19. okt 2011

ahojte ja som pn od 7tt moj gynekolog bol ochotny ma vypisat na prve 3 rizikove mesiace kedze mam dost rizikovu pracu pre babo inac mi chvalabohu nic neni na bezne tehotenske problemy.....potiahol tu pn o mesiac viac cize od neho som bola 4 mesiace pn a asi 2 tyzdne dozadu ma vypisal na PS ale kedze ja sa uz nechcem vratit do roboty a toboz uz nie z bruchom tak som si opat vybavila pn u obvodaka skrz chrbtice /ktora ma naozaj dost boli/ :( takze som presla z pn na pn v ten den kedy ma gyndos vypisal ma obvodak napisal len ten ma nebude mct drzatasi viac ako mesiac na pn takze z obvodackej pn budem musiet zase nejako gyndosa ukecat na pn no konec.....mal to niekto podobne a tiez i platim resp platila som si DNP ale pocas pn sa platit nemusi....

gapa
19. okt 2011

@mimma17
len trošku upresním, že nie je dôležitá len pn, ale dnp sa neplatí počas poberania nemocneského z dnp, to je podstatné, tak predpokladám, že poberáš.

stojdulka
10. jan 2012

@gapa chcela by som sa opýtať možno mi budeš vedieť poradiť, ked som teraz na PN od gyn s istou diagnozou a neskôr ked sa mi podarí otehotnieť budem dalej na PN akurát ma zaujíma či mi dr. zmení diagnózu na tehu a ja budem pokračovať v starej pnke alebo mi pn ukončí a vypíše novú pn na rizikové?

gapa
10. jan 2012

@stojdulka
podla mna tú istú, tak to spravil môj obvodný, najprv prechladnutie a potom rizikové, ale stále tá istá pn, ak je to ten istý lekár. Ale niekedy záleží od lekára.

stojdulka
10. jan 2012

@gapa dakujem za odpoved 😉

tinka5
19. jan 2012

Ahojte, chcela by som sa opýtať, može ma už gynekolog. vypísať na PN, som ešte len v 4. mesiaci a do práce by som sa už vrátiť nechcela...... 😎

zuzanka164
16. máj 2012

Ahojte,chcem sa spytat:som na rizikovom prvy mesiac a zo socialky mi posielaju peniaze no nie som s vyskou spokojna,je neaka moznost si vybavit este popri tom na urade prace socialnych veci a rodiny este neake prispevky,aby som dostavala mesacne este viac?dakujem za odpved

zuzanka164
16. máj 2012

@tinka5 kludne moze,ty mas nato narok,ja som sa dala na pn uz v 3 mesiaci

monr
16. máj 2012

@zuzanka164 aké prispevky by si ešte chcela dostat? Dostavas predsa pn.

zuzanka164
16. máj 2012

ano,ale pokial viem,som sa dozvedela,ze pokym porodim mam narok este na neake prispevky okrem pn,ty si mozno spokojna s peniazmi,ktore dostavas,no pre mna je to malo,co mi budu posielat

monr
16. máj 2012

@zuzanka164 pn je závislá od vysky predchadzajuceho prijmu. Ako je kto spokojny je uplne mimo.
A o takych prispevkoch neviem, a velmi by ma zaujímalo, co by to malo byt za prispevok.

jahody11
16. máj 2012

@zuzanka164 no ja som este o ziadnych davkach nepocula :-/

simcab
16. máj 2012

@zuzanka164
@monr ja som bola na pn od začiatku 4. mes., a veru som mala nárok iba na pn, o iných dávkach som nepočula..

zuzanka164
16. máj 2012

@monr to mi nemusis pisat,ze je zavisla od vysky prijmu to velmi dobre viem!

zuzanka164
16. máj 2012

@simcab no najskor som o tom ani ja nevedela,ale mam znameho a ten mi poradil sa ist spytat na ten urad,ze on si tam vybavil aj na prve aj na druhe dieta,ked jeho zena bola na pn

monr
16. máj 2012

@zuzanka164 to som pisala na margo tvojej staznosti na vysku pn,

zuzanka164
16. máj 2012

@monr ja som vedela,ze moc nedostanem,ale ze dostanem az take minimum a pritom som az taky strasny plat nemala tak to ma zarazilo a preto hladam dalsie moznosti ak su si vybavit este neake peniaze vies

simcab
16. máj 2012

@zuzanka164 aha, tak to potom bude mať možno nárok manžel alebo čo.. ale ty ako práceneschopná pochybujem, že budeš mať nárok na niečo..

monr
16. máj 2012

@zuzanka164 ja ta chapem, ale vobec nemám žiadne info o nejakych inych prispevkoch. a logicky mi to pride divne, aby nieco dávali.

zuzanka164
16. máj 2012

prave,ze je tam ta moznost len sa treba ist nato spytat a ci ti to uz daju alebo ne,ale aspon sa pokusim o to.

zuzanka164
16. máj 2012

@monr tak ako su rodicovske prispevky atd tak by malo nieco byt aj popri marodke.poznam jednu babu,co nepracovala,je tehotna a ona bude dostavat pomaly 200eur mesacne tak tomu nechapem,ze mi ako pracujuce,nam sa to vypocitava z platu a jej to z coho vypocitali,ked v zivote ziadny plat nemala?ide mi o ten princip... a to sa bola ze vraj pytat na urade prace lebo je nezamestnana a nikdy nebola,viete mi aj natoto odpovedat,ako je to mozne?

angelika_2
16. máj 2012

@stojdulka
chcem sa ťa opýtať som podobný prípad ako ty, a čo v prípade, ked budeš celé tehu PN a už si niektorý čas PN ..potom bude trvať vyše 52 tt, potom už nebudee platená ale môžeš pn môzes byt?

marianna2468
17. máj 2012

tie príspevky by aj mna zaujimali, ked nieco zistite ta piste aby sme vyuzili naše urady v plnom prude...

carodejnica
18. máj 2012

@gapa Nevedela, by si mi prosím poradiť. Som na PN (od dnes predbežne do konca budúceho týždňa, som tehotná, ale na PN som nie kvôli tomu, ale od obvodnej lekárke, kvôli nádche a pretrvávajúcemu kašľu, mám sa šetriť). Mám 87-ročnú starú mamu, ktorá je toho času už na tom veľmi zle, čakáme každú chvíľu zlé správy 😢 , teraz však uvažujem z formálneho hľadiska ako je to v prípade mojej účasti na pohrebe a kontroly zo sociálky? Na PN budem krátko, ale aj motyka môže vystreliť, bude sa mi rátať potvrdenie účasti na pohrebe starej mamy z príslušného mestského úradu ako ospravedlnenie? Ďakujem.

gapa
18. máj 2012

@carodejnica
nie, podla mna nebude. Ani napr. svadba nie je ospravedlnenie a bývajú s tým problémy som počula. No nemám osobnú skúsenost. Ale ak by ti len zobrali nárok na nemocnské, tak by to nebolo také strašné, ak si len pn krátko. Neviem, či dávajú aj nejaké pokuty. Ozaj s týmto velmi nemám skúsenost prakticku.

carodejnica
18. máj 2012

@gapa Ďakujem za odpoveď. Dúfam, že to nebude také aktuálne, a ak žiaľ bude, budem to musieť risknúť... ☹

aduskatt
18. máj 2012

@carodejnica nebude.....povazovalo by sa to za porusenie liecebneho rezimu☹

aduskatt
18. máj 2012

@zuzanka164 ak si na PN, tak mas narok na PN a hotovo.to je proste nahrada mzdy.............este ak by si bola poistena v komercnej poistovni, tak odskodne..........a to je asi tak vsetko.......

aduskatt
18. máj 2012

@tinka5 jasne, ak je nomalny, tak ta v pohode vypise🙂