Po pol roku do práce. Ako ste to zvládali?

alica147
3. nov 2008

Ahojte,chcem sa opýtať mamičiek ktoré sa vrátili po pol roku do práce ako to psychicky zvládali ale aj mamičiek čo sa chystajú do práce ako to prežívajú lebo ja dosť zle,v januári musím nastupiť do práce bo by sme nemali z čoho platiť hypotéku,k malému mi bude síce chodiť mama no aj tak si to neviem predstaviť že budem musieť každé ráno od malého odísť ☹

alica147
autor
3. nov 2008

hrozné to je a hlavne to, že štát nijako mamičky na materskej nepodporuje,ten rodičovský čo je ja v dnešnej dobe považujem za výsmech

alica147
autor
3. nov 2008

hovorím si že ked sme boli my malí museli naše mamy isť po pol roku do roboty,všeličo si hovorím,o nič to nemení na tom čo prežívam a ešte len budem.

alica147
autor
3. nov 2008

inak my ked sme sa rozhodovali či budeme mať bábo alebo nie tak toto bola jediná možná varianta že ak bábo tak sa budem musieť vrátiť po pol roku do roboty,takže viem od začiatku čo ma čaká,ale čím viac sa blíži január tak tým viac mi je z toho úzko ☹

alica147
autor
3. nov 2008

lukli tak to máš dobré,možeš si ho vidieť aj popestovať,nadojčiť a tak však?

jaduska
3. nov 2008

Ja som síce takúto situáciu neriešila a našťastie ani nemusím, hoci sme tiež každý mesiac v miernom mínuse, iba vám chcem povedať, že je úplne jedno od akého veľkého dieťaťa odchádzate do práce. Ja som išla pracovať, keď mala staršia dcérka 2,5 roka a prvé týždne to bolo ťažké. Ale poznám veľa báb, ktoré to takto museli riešiť-(ísť do práce veľmi skoro), ak nechceli prísť o dobrú prácu. Nie je dôležité, koľko hodín s dieťatkom stráviš, dôležité je, ako intenzívne sa mu po návrate z robotky a vo voľnom čase budeš venovať. Ak si s dieťaťom celý deň doma a 90% času si ho nevšímaš, je podľa mňa horšie ako byť s dieťaťom napr.4 hodiny (+ noc samozrejme) a venovať sa mu potom naplno. Ber to tak, že to robíš preňho, aby ste mu zabezpečili domov a základné potreby...

addaa
3. nov 2008

Jaduška pochybujem, že je tu taká mamička, ktorá je celý deň doma a 90% času si nevšíma vlastné dieťa..však sme šli na materskú preto, lebo sme chceli detičky, aby sme ich ľúbili, venovali sa im a obetovali sa pre ne..no nie? A myslím, že každá mamička sa svojmu bábu venuje naplno ako môže, či je s ním 4 hodiny alebo celý deň...

stvura
4. nov 2008

Cafte...no ja akurat riesim tuto dilemu, lebo som od zamestnavatela dostala jasne najavo ze ma ocakava 26 januara v robote, inac zbohom moje veduce miesto.
Uz som si obehla jasle, je to vsak "o nicom", lebo statna mi vezme len rocne dieta a to mozno v auguste {v zamkoch su dve} ak budem mat stastie a to za 5 tisic. Sukromne jasle su tu jedny, no maju taky stav ze hoci by mi vzali uz 4 mesacne dieta mozno v auguste sa dostanem do poradovnika za 7 200 korun. Sukromne opatrovatelky....no neviem, toho sa velmi obavam.
Problem mam hlavne s casom - jasle su od 6.30 do 16.30 a ak budem dochadzat do Ba, nemam ani predstavu kto mi dieta rano zanesie do jasli {vyzdvihnut by s problemom mohol muz}, no a zamestnavatel mi neumozni 4 hod prac cas pri pozicii ktoru mam a 6 je pri dochadzani kvoli spojom to co 8 hodinovy, neziskam nic.
Fakt som zufala...

jaduska
4. nov 2008

Addaa, uznávam, že tých 90% som možno prehnala, ale nechci mi tvrdiť, že absolútne všetky matky na svete sa svojim deťom plne venujú. To mi príde dosť naivná predstava, to by ten svet trošku inak vyzeral, nemyslíš? 😉 Ale to už je asi do inej témy...

3558
4. nov 2008

stvura tak ja sa pridam do vasej temy. ak ti ta praca vyhovuje a mas ju rada a v neposlednom rade je dobre platenam tak ani nic neries a chod do prace. ja mam ten isty problem.ak do konca marca nenastupim,tak ma vyhodia. rozhodla som sa,ze budem pracovat,lebo potrebujem aj z niecoho zit,a taku pracu uz nenajdem. robim len osem hod.denne, a mylim,ze to sa da zvladnut.
vo februari si dam inzerat na opatrovatelku a hotovo. uz to ani neriesim.

jad
4. nov 2008

Ahojte, ja mam maleho uz skoro 10-mesacneho syna a pracujem od konca augusta, ale len na 4 hodiny, chodim kazdy den autom 20 km takze maly je bezomna takych cca 4,5 hodiny, z toho este 1 hod.-prip. 2hod. spi (no niekedy vobec). Je s mojou mamou, ktora nemusi chodit k nam, lebo byvame s nasimi. Odchadzalo sa mi dost zle, lebo som si vedoma, ze uz asi druhe dieta nebudem mat a chcela by som si ho uzit. No ale co uz, ked som si spocitala prijmy a vydavky a to ze chceme este aj stavat.... Maly to zvlada v pohode aj ked je rano hore a vidi, ze odchadzame, tak sa usmeje a venuje sa svojim hrackam. Za par tisic by som nesla, ale celkom sa mi to financne oplati, mam este vela dovolenky, a mam dohodu, ze mozem robit aj doma (co sa da). Nie som ani nevyspata, lebo zatial spavame dobre, takze som celkom v pohode.

babulka
4. nov 2008

Ja som isla spat do prace, ked mal maly skoro 7 mesiacov - taktiez mame hypoteku, a tiez to nebolo jednoduche. Prvy rok som bola na polovicny uvazok, staral sa manzel, kedze ma smennu prevadzku, tak sme sa striedali. nebolo to jednoduche, ale zas na druhej strane - kde vo svete maju taku dlhu rodicovsku ako u nas? V zapadnej Europe je to max. par mesiacov a v USA dokonca len par tyzdnov a zvladaju to. A je pravda, ze v tych 70. rokoch, ked som sa narodila, tiez bola materska pol roka, potom sup sup do prace a nezda sa, ze by nam to nejako ublizilo 😵 teda vacsine.
Je to sice tazke, ale su take casy, treba sa obracat, ak chceme slusne byvat a zabezpecit rodine nejaky ten standard (nemyslim drahe auta, dovolenky...). Urcite to je tazsie pre mamicku, ako pre dieta. ked som isla do roboty, tiez som to tu riesila, a aj mi bolo napisane, ze som krkavcia mater, ked idem tak skoro do roboty 😠 Ale ked niekomu nevadi tlacit sa v byte s rodicmi, nech sa paci, ja budem radsje byvat vo vlastnom, aj ked 30 rokov budem splacat, ale musim sa obracat. A zas cas, ktory stravim s malym, ked som doma je o to intenzivnejsi, o co som s nim neni. Su aj take matky, ktore sice su aj 6 rokov doma, ale potom im z toho kvapka na karbid a akurat tak po detoch vrieskaju a su z toho nervozne. Ja mam dve polia posobnosti - rodinu a pracu, pekne podelene. Syn teraz chodi do skolky, je spokojny, ja som spokojna a tak to ma byt.aby boli vsteci spokojni. Nie ze sa budeme stresovat, ci mame z coho navarit a z coho zaplatit najmone, ale hlavne ze sme doma nan zadku a stat - staraj sa.

addaa
4. nov 2008

Babule ja som sa mala vrátiť k pôvodnému zamestnávateľovi po 6 mesiacoch. Odmietla som, mala som skvelú robotu, fajn platenú, výborný kolektív, ale nestála mi to zato. Už som písala, že od apríla sa mi risuje ďalšia prácička, ale šla by som len vtedy, ak by sme boli na tom finančne veľmi zle.
Jednoducho ja chcem byť min. do dvoch rokov s malým doma, pret som ho chcela, chcem si ho užiť a aj si ho riadne užívam, je to také moje malé vysmiate slniečko...môžem sa vykašlať na dobrú prácu, aj tak všetky budeme pracovať do 65ky. Takže, či už ostanem doma o rok o dva dlhšie, myslím, že na kvalite života mi to až toľko neuberie 🙂
Ale v žaidnom prípade by som nebývala s rodičmi 😀 , to by bola druhá možnosť, kedy by som do tej práce asi musela ísť ☹

greguska
4. nov 2008

ahojte junovky!
Tak ja sa pridávam ako kvázi pracujúca mamička, v tom zmysle, že firmu vlastní manžel, ja som u neho zamestnaná. Oficiálne som na MD, ale v práci som každý deň, podľa toho ako treba, niekedy 3 hodky, už sa stalo, že aj 8. Mám ale tú výhodu, že som tu aj s malým. Takže sa s ním koľkokrát hrám namiesto práce 🙂, kojíme sa kedy treba,...Áno je to určite výhoda. Ale korunky teda ani náhodou nevidím, čo odrobím ja, ušetríme na ďalšej pracovnej sile, ktorú by sme museli platiť. A keďže, ako správny Slovák v dnešnej dobe máme toľko pôžičiek, že aj tá ďalšia pracovná sila by musela zadara robiť, aby sa nám ľahšie dýchalo. Takže v podstate sme tiež nemali na výber.
Želám vám všetkým, nech to zvládnete bez ujmy na duševnom zdraví 😉

mywiel
4. nov 2008

No vo Svajciarsku na vyber ani nemate tu je MD 3-4 mesiace a to je vsetko. 😠 Ale ja sa nastastie nechystam robit, vystacime z manzelovho platu a neskor budem robit doma, som kozmeticka a maserka. Najlepsie to maju vo Svedsku, je hrozne ze na rodiny sa vo vacsine statov velmi nemysli. 😒

alica147
autor
4. nov 2008

ahojte žienky,

babulka úúplne s tebou súhlasím a addka nechcem ti brať ilúzie ale by si neverila kolko takých "mamičiek"sa nájde žial. 😝

stvura vidí že ty si na tom ešte vlastne horšie ako ja, mne bude mamina pri malom

greguška ahoj 😀 by sombrala takú prácičku jak ty 😉

alica147
autor
4. nov 2008

addka ja by som tiež chcela byť s malým doma najlepšie tri roky ale finančne si to nemožem dovoliť a nie preto že by som chcela ísť na luxusnú dovolenku ale aby som mala na hypotéku a čo jesť

jad dúfam že aj moj malý to bude brať v pohode 🙂

dididi30
4. nov 2008

no alica mas tu pekne vela prispevkov, nestiham citat 😀

alica147
autor
4. nov 2008

didi ahoj ešte krazu nám tu chýba 😀

addaa
4. nov 2008

Baby ja chápem mamičky, ktoré musia robiť kvôli zlej finančnej situácii, taká iluzionistka nie som. Sama som dohadzovala kamoške, ktorá má ročné mimčo, prácu na polovičný úväzok.

Ja len nechápem, keď matka ide do práce, len z toho dôvodu, aby neprišla o dobrý flek, nie kvôli financiám.

dididi30
4. nov 2008

ada, ja idem kvoli tomu,ze v anglicku je materska len pol roka 😒 inak by som nesla 😉

alica147
autor
4. nov 2008

addka to je tiež diskutabilné pretože ak máš výborný flek ktorý ťa dobre finančne zabezpečí je otazne či neísť a prísť o prácu ktorú si potom nemusíš tak lahko nájsť,nie je to také čierni biele bud alebo 😝 podla mna

jad
4. nov 2008

Addaa, ved ja si uvedomujem o co vsetko prichadam, ale mohla som to riesit aj tak, ze mohol ist robit ocko maleho, ale ja som s tym nesuhlasila, pretoze nechcem, aby robil od nevidim do nevidim a maleho ani nevidel. Mam stastie, ze mi zamestnavatel vyhovel pracovat na 4 hodiny, na plny uvazok by som asi nesla tak chytro.

daniela84
4. nov 2008

Ahoj didi tak, ye ta aj tu vidim, no ja sa k vam pridavam, po pol roku som nastupila do prace, sice do nasej firmz, ale podobne ako ostatne mamicky aj nas k tomu dohnala hypoteka, ako som to zvladla, tazko, to ze mi mala chyba je jasne, ale najviac sa stale obavam toho, ze vztah, ktory budem mat s mojou mamou bude silnejsi ako ten so mnou, ze si nas bude mylit, a ze ju bude volat mama.

alica147
autor
4. nov 2008

daniela toho sa aj ja bojím že ked prídem o tertej domov z roboty nebude chcieť malý ku mne ísť,alebo to prehánam? 😝

gianni
4. nov 2008

ahojte
tak ja sa chystám do práce v septembri,to bude malému rok aj 2 mesiace,pôjde do jasiel,u nás baby chodievajú takto po roku do roboty a na kolko je to dobre platená práca (prof.vojačka)tak ja tiež nebudem výnimkou,ináč niekedy dávno som si hovorila že ostanem doma celé 3 roky,no je to iné,ale tu kde teraz bývame nemáme žiadnych známych tak bude lepšie ked bude malý medzi detmi a ja v práci lebo tu bez ludí zošaliem

addaa
4. nov 2008

Didi vlastne ak žijeme v inom štáte, tak sa samozrejme musíme prispôsobiť iným podmienkam. Keby som žila v Anglicku, asi by mi nič iné neostávalo. Ale aj u nás je materská len pol roka, potom je dovolenka rodičovská, neviem ako je to tam, ale čítala som, že v Anglicku je veľmi pestrá opatera o deti, čo sa týka, súkromných, štátnych škôlok, kadejakých dopoludňajších aktivít. Ale viem, že určite to nie je lacný špás..ale to je téma asi už o inom

Alicka, ja by som kvôli dobrému fleku do práce po pol roku nešla (aj som tak urobila, ja som proste taká, nikdy by som si neodpustila, že som sa malému nevenovala), budem zvedavá, čo mi povie zamestnávateľ, keď sa budem chcieť vrátiť...rátam s tým, že ma už nezamestná..ale život ide ďalej a možno natrafím na ešte lepší flek, alebo na horší...možno budem chvílu nezamestnaná. Proste toho sa nebojím, nejako bude. Vždy sme si s manželom poradili a to sme žili veľmi veľmi skromne....samozrejme máme na krku tiež hypotéku na byt. Nemáme to tiež super ľahké.

A súhlasím s babulkou, že heslo štát staraj sa patrí do obdobia spred roku 1989 🙂

majcik
4. nov 2008

Precitala som si Vasu diskusiu ... nastastie este nemusim ist do prace, zatial to zvladame z manzelovho platu .. (uvidime, dokedy).
Bolo mi smutno pri citani niektorych prispevkov, urcite by mnohe z Vas do prace nesli, keby nemuseli ... ja si na rozdiel od Addyy myslim, ze statu by mohlo zalezat na tom, aby matky boli so svojimi detmi doma co najdlhsie a podla toho upravit napriklad vysku rodicovskeho prispevku, aby sa nemuseli do zamestnania vracat predcasne kvoli tomu, ze im to financne nevychadza ...

addaa
4. nov 2008

majcik nenarážala som na rodičovský príspevok...ten je úboho nízky na hanbu...a to sme v EÚ. To heslo štát staraj sa som myslela všeobecne 😵 a ako reakciu na babulkin príspevok 🙂

majcik
4. nov 2008

Addaa - myslim si, ze materstvo je krasna vec v zivote zeny a aj velmi dolezita pre spolocnost, stat ... ved rodina je stale este zakladnou bunkou spolocnosti. Preto si myslim, ze by male viac zalezat tym hore na tychto veciach.

Ja tiez neuznavam nicnerobenie a sedenie na zadku ... ale matersku a rodicovsku dovolenku za taketo obdobie nepovazujem 🙂

luciaj
4. nov 2008

pridavam sa k pracujucej striede ... ja som isla do prace, ked mala mala pol roka ... ale pracujem len na ciastocny uvazok a de facto z domu, do prace chodim len 2x do tyzdna na popoludnie, takze mala je bezo mna len na par hodin. najprv som z toho bola strasne nestastna, ale potom som si uvedomila, ze castokrat si deticky beru na varovku aj babky a tety a svagrine ... ja tu nemam nikoho z rodiny, takze bola/je moja mala stale len so monou a vidim, ze cas straveny a opatrovatelkou ju obohacuje a nie je pre neu neprijemny. prave naopak, ked pride k nam, hned k nej bezi a podava jej hracky, aby sa s nou hrala. takze ja som spokojna, ze som neprisla o vybornu pracu s dobrym platom a som stale "v obraze", co je pre moju profesiu nevyhnutne a realizujem sa aj v inej oblasti ako je materstvo a na druhej strane si materstvo este viac vychutnavam, cas straveny s malou viem vyuzit omnoho intenzvnejsie, co je samozrejme dobre pre nu. takze sme vsetci spokojni🙂