Po pol roku do práce. Ako ste to zvládali?

alica147
3. nov 2008

Ahojte,chcem sa opýtať mamičiek ktoré sa vrátili po pol roku do práce ako to psychicky zvládali ale aj mamičiek čo sa chystajú do práce ako to prežívajú lebo ja dosť zle,v januári musím nastupiť do práce bo by sme nemali z čoho platiť hypotéku,k malému mi bude síce chodiť mama no aj tak si to neviem predstaviť že budem musieť každé ráno od malého odísť ☹

alica147
autor
9. nov 2008

addka dík 😉

babulka
9. nov 2008

Addaa - uz to proste nechaj tak 😖 Ked napises, ze ty do prace nepojdes (a nielen ty), lebo TY SVOJE DIETA LUBIS a je pre teba prvorade, to akoby si naplula kazdej jednej, ktora do prace ide, do tvare. Kazda z nas svoje dieta miluje najviac na svete a je pre nu to najvzacnejsie, co ma, a ani skory nastup do prace nesveci o inom..... 😝

asitka
9. nov 2008

babulka...presne tak.....z duše si mi prehovorila...teda napísala.... 😉

daniela84
10. nov 2008

No tak baby, ale ved my sa tu nemame hadat, v prvom rade bola tato tema zalozena na to, aby sme sa my pracujuce trosku vystazovali a v druhom rade sme vas prosili o radu akoby ste nam poradili to zvladnt, ake finty vymysliet aby nam tie nase babatka tak velmi nechybali pripadne ako to vymysliet aby nam ubehol cas, vsetky mamky co tu chodia sa snazia dat svojmu dietatku to naj, take co to nerobia tu ani nechodia, ale zial su deticky, ktore sa narodili pod stastnou hviezdou financii a maju vsetkeho dostatok a mozno im predsa nieco chyba, ale aj tie, ktorych rodicia sa musia obzerat po peniazkoch, no tie aj ked nemaju toho vela materialneho maju vela lasky a to je ta podstata.

nada.hope
25. júl 2009

Ahojte tak pokusim sa opat ozivit tuto temicku,................ 😉
Zacnem pekne od zaciatku,.........ked som rozmyslala o dietatku, a o tom kedy asi nastupim do prace, vzdy bola moja odpoved rovnaka, bud budem hladat opatrovatelku alebo zostane s mojim dietatkom niekto z rodiny, ale urcite pojdem do roboty po pol roku.
Presne takto isto som rozmyslala aj ked som otehotnela a v praci sa kazdy pytal, ako dlho zostanes doma a ja bez rozmyslania som vyhrkla po pol roku som naspat. 😒

A ten cas teda pol rok mojej dcerky Ninky je tu a ja coraz castejsie rozmyslam : "som zla matka ked chcem svoje jedine dietatko nechat doma s mojou maminou a sama nastupit do roboty?"
Verte, ze hladam riesenia ako zostat doma, ale nase vydavky su urcite vyssie ako plat mojho manzela, dokonca mu hrozi, ze jeho firma v ktorej pracuje a ktora je uz v hlbokom minuse nebude dlho "ziva"!!!!
Strasne sa mi to tazko pise,...........neskutocne milujem svoju dcerku, je to moja jedina laska a dala by som jej vsetko na svete, ale z niecoho zit musime a ked jej chcem dopriat aj nieco viac ............. musim nastupit do prace.
Ninka bude mat presne 6 mesiacov ked pojdem prvy krat do roboty, pracujem od 7-15,30....budem mat narok na pol hodinovu prestavku na kojenie takze do 15,00,..............s malou zostane doma moja maminka, ktora je na predcasnom dochodku, ale aj tak som z toho v poslednom case strasne nesvoja, velmi ma to trapi, dokazem odist od svojho dietatka? som zla matka? Bude ma moje dietatko poznat a bude citit, ze ja som jej mamina?
Je vela otazok, ktore si kladiem a na ktore neviem zatial odpoved.............
Ako ste to prezivali a ako ste to hlavne zvladli vy? Je tu nejaka maminka, ktora tiez musela kvoli financiam odist do prace po materskej dovolenke?
Budem velmi rada, ak sa so mnou niekto podeli o svoju skusenost, verte ze keby som nemusela nesla by som ☹ ☹ ☹

mitinka
25. júl 2009

ahoj nada.hope ja som išla do prace ked mala mala 4mesiace lebo so svokrou sa nemusíme a kedže byvame u nich chcela som poriešit nejaku hypo.tak som nastupila,... Vobec nie si zla mama jednoducho je taka doba,... Možno sa ti bude tažko odchadzat,ale uvidiš že robota bude tvoj ,,relax" 😀 a či ta mala bude poznat?jasneeeeeeeeeeeee vieš ako sa bude velmi na teba tešit a tak sa na teba naviaže ešte viac ako určite teraz 😀 😉 a nebudeš sa jej moct striast 😀 srandujem ale je to tak,...uvidiš ako aj ty sa budeš na nu tešit 😉 a to maš dobru pracovnu dobu to ja som robila od 9do 21h kratky dlhy!!!a to nebolo bohviečo ked ja som robila muž bol doma a opačne,... 😉 zvladli sme to a teraz som tehu a na pn a zasa so svokrou ktora je na dochodku,lebo dom nam zatial stavia firma ☹ a už som druhy mesiac na pn a šlak ma triafa ☹ 🙂 a teraz sme s mužom uvažovali čo bude dalej,.. od noveho roku si bude musiet najst novu pracu čiže bude mat 2roboty,... a ja budem doma a ked budeme sami rada by som ostala tie tri roky doma až to bude moj muž zvladat a až nie taktiež budem musiet odist zasa do prace 😉 nenecham ho predsa skolabovat ☹ takže ked musiš tak sa neboj a budem ti držat palčeky 😉

mishusha
25. júl 2009

tak ja sa tiez pridam....od malej som musela odist do prace, ked mala 7 mesiacov... prve dni to bolo pre mna dost tazke..aj som si poplakala, ale mala to zvladla uplne super... to len my matky to nevieme predychat... detom to velmi ani nepride... 🙂 u mna bola ta vyhoda, ze taham 24ky a potom mam tri styri dni volno...takze sa naplno mozem venovat drobcovi. aj sefka mi vysla v ustrety, takze ked nieco je alebo sa stane...mozem kedykolvek ostat doma...aj neplanovane.
na jednej strane je to tazke, ale na druhej, deti sa naucia aj na inych ludi, nenaviazu sa tak na matku, maju to pestrejsie...a nehovoriac o tom ako sa mala na mna tesi, ked ma vidi po tom jednom dni....tak to je uuuuzasny pocit.... nenahraditelny!!! 🙂
takze neboj nic... aj vy to zvladnete....urcite zla matka nebudes, a drobec sa bude na teba tesit... a to ze by necitilo ze nie si jeho matka... to ani v najmensom....to sa nestrachuj..... dieta vzdy vie, kto je mamka 🙂 to puto sa neda len tak lahko pretrhnut
budem drzat palce

zelmirka1
25. júl 2009

ja ak mozem vyjadrim svoj nazor ze ked je to len trochu mozne tak baby nechodte do prace od polrocneho dietatka, velmi potrebuje maminu a to co mu date prvy rok-dva je to najcennejsie co moze dostat a ak nie
uz nikdy sa ten cas nevrati a v detoch to ostava aj ked si myslite ze nie. Viem ze je to tazke a bojite sa prist
o pracu ale v praci stravite aj 40 rokov zivota, doma len par rockov. Neviem co znamena ze je dobre ak sa dieta nenaviaze na matku, ved to je najsilnejsie puto ktore existuje ? Mama je istota pre dieta a naucit na inych ludi sa da aj inak. Co sa tyka tesenia sa na mamu tak dieta to nevnima najlepsie ak mama odchadza a je velmi stastne ked pride, ale nechape to.
Samozrejme su pripady kedy finacna situacia nedovoluje zostat doma, potom sa neda nic robit len to zvladnut
co najlepsie. Je smutne ze za taku narocnu "pracu" na materskej dostavame tak malo penazi.

jankapiknova
25. júl 2009

ja suhlasim so zelmirkou1. pokial budem mat co do ust , nedam dieta nikomu ani babkam, mozu byt ake chcu dobre ale oni si svoje odchovali a myslim ze si zasluzia teraz odych a pokoj a nase navstevy ale nie dieta kazdy den na osem hodin. Je to na Slovensku tazke ja viem ale moj maly ma 9 mesiacov a nedokazala by som este teraz od neho odist a dat ho niekomu. 😒 . Dufam ze nebudem donutena a vydrzim 3 roky doma a vychutnam si ich. Drzim palce baby

trixi
25. júl 2009

ahojte, moja mamina musela pri mojej mladsej sestre nastupit po 6 tyzdnoch do prace (za socializmu), kedze jej vedenie vtedy naznacilo, ze ak nenastupi, tak ju preradia na inu pracu, nastupila po 6 tyzdnoch a z mojej sestry vyrastla plnohodnotna osoba, dostatocne samostatna, milujuca mamu a rodinu. Od siestich tyzdnoch ju opatrovala najprv suseda, ktora bola na dochodku a privyrabala si opatrovanim deti a v dvoch rokoch putovala do jasli. Ked ochorela, mamina ju nosila so sebou do prace a v praci sa zatial o segru starala jedna pokojska.
Ja som bola oficialne na materskej 28 tyzdnov (neoficialne som aj pocas materskej pracovala). Mala som tu vyhodu, ze z domu sa pripajam na svoj pocitac v praci a fyzicky do prace chodim 2 x do tyzdna na par hodin. Zatial mi maleho strazia moji rodicia a ked su na cestach, tak partner, ktory si moze rozlozit pracu aj cez vikendy. Hladala som opatrovatelku, ale zatial som nikoho spolahliveho nenasla. Nemam pocit, ze by moj syn trpel, ze by sa medzi nami nevytvorilo dostatocne silne puto.
Takze moj nazor je, ze ak zena musi ist do prace z akehokolvek dovodu a ma zabezpecene spolahlive opatrovanie dietatka, tak sa nemusi stresovat, dietatko zvladne odlucenie na par hodin bez problemov.

jankapiknova
25. júl 2009

kazdy ma na to iny nazor, moj nazor- dieta mamu potrebuje aspon tie prve 2-3rocky. Ale 2krat do tyzdna je este v pohode. A opatrovatelka? cudzia osoba pri moje dieta?-NIKDY

mitinka
25. júl 2009

jankapiknova ja som tiež za ale tri roky doma s dietatom si len na slovensku inak v zahraniči je to len rok 😉 takže chapeš dufam 🙂 ,ale davam ti za pravdu mne ju varovala ssvokra pretože chlap sa nikdy tak nepostara ako žena a teraz nadavam ako sa da.mala je jedinačik v celej rodine bude mat tri roky v auguste a keby si vedela aka je rozmaznana a stale len babička a babička a to preto že po dlhom čase som opat doma a stale,... ale ako som pisala s malou sme si užívali a velmi sme sa na seba tešili vždy,ale teraz len babička čo mna vytača lebo tu byvame a neviem sa dočkat kedy ta nezodpovedna firma nam už konečne dokončí dom 😠 😔 😢 ale to zasa zavisí aj od rodičov a hlavne matky či dieta da svojej mame alebo svokre,ale radšej vždy mame 😕 moj nazor 😉

jankapiknova
25. júl 2009

ved hej, ja som predtym pisala ze nie kazdemu sa da byt doma ze na SR je tazko, ale su mamicky a vidim ich aj u nas v meste co dieta daju do jasiel ani rok nemaju a oni su cele doobedie na kavicke v meste. Take mamy co nemusia a daju dieta niekomu alebo do jasiel nechapem na co chceli to dieta. Kazda to vidime inak,to je normalne.

mitinka
25. júl 2009

ano tak to maš pravdu to su paničky ktore maju na všetko a vždy 😒 ja by som tiež malu nedala do jasiel radšej tej svokre,.. ale nikdy do jasiel 😉 som za 😉

lucia1004
25. júl 2009

ahojte, aj ja sa pridavam. cely zivot som snivala o tom, ze zostanem s malym tri roky doma, budem sa mu venovat... manzel sa vsak po ôsmich rokoch zalubil do inej zeny a kedze uz sa neda, aby sme zili spolu, tak musim kvôli peniazom nastupit do prace. kedze je to cerstve, psychicky som z krachu manzelstva este dost otrasena, tak odchod maleho do jasli prezivam o to tazsie. a este k tomu vlastne ostanem na maleho sama, hoc manzel bude pomahat, ale raz do tyzdna, to je taka vzdialena pomoc. ja viem, ze srdcu nemôze rozkazat a z lutosti s nami ostat nemôze, ale aj tak si obcas poplacem, preco sa to stalo prave mne. takze maly bude mat v oktobri rok a ja nastupujem do prace. neviem si predstavit kazde rano nas "vystrojit", do jasli, do roboty, choroby, nakupy... a bohuzial ja mam taku robotu, ze skôr ako o pol piatej sa s malym nestretnem. ide mi srdce roztrhnut... a co ja viem, ci to maly zvladne vôbec v jasliach, ved bude vkuse za mnou plakat... rodicov mam daleko, takze cez nich sa to riesit neda. no co uz, taky je zivot, dufam, ze to maly v jasliach zvladne, ze choroby "vychodime" cim skôr a potom ze si budeme uzivat spolocne vikendy. u mna fakt plati: clovek mieni, Pan Boh meni...

a este sa chcem spytat, co treba - ake papierovacky a kde vybavit pri nastupe po rodicovskej do prace? dik

mitinka
25. júl 2009

ahoj lucia s papiermi musiš najprv na urad prace lebo ten ti dava rodičovsky a tam ti povedia ostatne veci 😉 ale k tomu čo si napisala som pozorne čitala s otvorenou pusou 😲 😲 a nedokažem pochopit že aj niečo taketo dokaže vyviest chlap žene 😢 fakt ti nezavidim a ani s tymi rodičmi 😔 tak to budeš mat aj maš tažke,... ja by som sa zblaznila,ale vidim že ty to berieš ,,s rozumom" čo robiš velmi dobre 😉 takyto chlap si zasluži 😠 😠 😠 no je to hrozne ale velmi vam budem držat palčeky aby aj malinky aj ty ste to zvladli 😔 😉

lucia1004
25. júl 2009

mitinka, dakujem, snad to nejako zvladneme, nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byt este horsie...smutne, ale pravdive.

mizulienka
25. júl 2009

babulka, presne ako pise majcik a adaa, preco si myslis, ze trojrocne dieta je iba doma s mamou???? ved su rozne aktivity, kde sa deticky stretavaju s rovesnikmi, materske centra, kde sa deticky stretavaju s inymi detickami a pritom nemusia chodit do skolky...mamicky, ktore su kreativne, zariadia si program tak, aby dieta nebolo izolovane od rovesnikov a malo zivot bohaty aj na socialny kontakt s inymi detickami.

vanja
25. júl 2009

nedí mi nepridať sa. Každá matka má na to iný názor.
Ja som pri prvom dieťati išla po pol roku do práce, malá bola s mojou mamou, ktorá bola na dôchodku. Išla som do práce kvôli financiám, nakoľko sme bývali u mojej mamy v jednej izbe. Vtedy mi moja známa povedala, že ona by v živote neodišla od polročného dieťaťa do práce, nakoľko dieťa potrebuje matku 3 roky, a aj keby mala jesť celý mesiac chlieb s maslom, tak by ostala na materskej. Veľmi mi to prišlo vtedy ľúto, a bola som neskutočne smutná, že asi nie som dobrá matka.
Teraz som na druhej materskej malá má 18 mesiacov a do práce nastúpim až keď bude mať tri roky, pretože si to už môžme dovoliť. A tá moja známa, ktorá mi tak pekne povedala pri prvej materskej, má dvojročnú dcérku a žiaľ už chodí do práce, nakoľko ju manžel opustil a chlieb s maslom sa nedá jesť celý mesiac, a treba poplatiť aj účty.
Takže tie, ktoré ste na materskej 3 roky, nesúďte matku, ktorá ide do práce po pol roku. Nikdy neviete, v akej situácii sa ocitnete vy.
zelmirka - je síce pravda, že v práci strávia ešte 40 rokov, len aby tá práca ešte bola, je finančná kríza....

nada - nie si zlá matka a držím ti palce, z práce som volala niekoľkokrát mame, či je všetko v poriadku, boli aj slzy, ale neboj sa bude vedieť že si jej mamina a bude ťa mať rada.
Vďaka tomu ,že som šla do práce po 6 mesiacoch, tak sme si mohli zobrať úver a postaviťdomček. A staršia dcérka , keď išla do školy, tak už mala svoju detskú izbu, mala konečne svoj písací stôl, kde si mohla písať úlohy.
A myslím si, že tým som pre ňu urobila viac, ako keby som sedela doma tri roky a bola spokojná s tým, že sa tlačíme v jednej izbe. A teraz keď som doma, tak je rada a stále mi povie, mamka ako je dobre,že si doma s Nelkou, aspoň môžme chodiť spolu všade kde chceme, aj robiť čo chceme, hrať sa a tak. A keď sa jej opýtam, či jej nie je ľúto, že s ňou som nebola doma tri roky, tak sa na mňa pozrie a povie mi, a ja o tom ani neviem.
Takže nada nijako tým neutrpela.
Takže nada držím ti palce a ver mi zvládnete to.

🙂 🙂 🙂

tekvica
25. júl 2009

ked sa musi, tak sa musi, samozrejme, ze pre babo je idelane, ak sa o nho stara mamina, ale clovek mieni, zivot meni.

urcite nie su o nic horsie maminy, ktore idu do prace skor. verim, ze o to viac si to potom vo volnom case vynahradi a s deturencami.

dolezita je kvalita, nie kvantita.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jankapiknova
27. júl 2009

neviem kto odsudzoval maminy kt.idu robit, pisala som ze na SR to je tazke a ked sa musi tak sa musi a fidka neviem ci mas take dobre dieta ale materska nieje rozhodne sedenie na zadku , je to 24 hodin prace a nie 8 alebo 12.

nada.hope
27. júl 2009

Dakujem babenky za vsetky postrehy,.................. ja sa zacinam trochu zmierovat s tym, ze je jednoducho idealne to nebude ani ked zostanem doma bez penazi, ani ked pojdem do roboty sice iba na 8 hodin denne. Jednoducho je taka doba a kazdy, kto ma pozna vie ze karieristka nie som i ked som na dost lukrativnom mieste.

Manzel aj ostatni moji rodinni prislusnici ma uistuju, ze rozhodne nie som zla matka, ja sama som isla do jasliciek ked som mala 7 mesiacov, zijem a netrpela som, chora som nebola ........... a rozhodne je to o niecom inom jaslicky a starostlivost vlastnej mamy -babky. Poznam vela zien, ktore sli do prace po roku a o ich dietatko sa stara dedko, co je uz zasa o niecom inom, aj ked nie je chlap ako chlap.

Poznam vela deti, , ktore boli s mamickami doma na rodicovskej tri roky a teda vobec nie su vychovane a z mnohych su pomaly narkomani a podobne, poznam to z vlastnej rodiny ................ dufam ze som nikoho neurazila je to samozrejme aj opacne a to ako bude vase dieta citit vas odchod do roboty asi velmi zavisi aj od nas samych matiek.

Bohuzial moje ucty nikto nezaplati a ako tu uz niektora z vas napisala, lepsie je mat doma usmiatu matku, ktora moze dat svojmu dietatku viac ako suchy chlieb ako matku, ktora je sica doma ale setri a utahuje si opasok. Tiez by som chcela ist s malou po dovolenkach k moru do hor, ale z jedneho prijmu sa to da iba v idealnom svete, no v takom ja nezijem.

Mozno sa moje slova niektorym nepacia, a mozno niektore uznaju ze zivot nie je ruzovy a treba ho brat taky aky je, nie je umenie mat dieta, i ked v dnesnej dobe tak trochu uz aj hej,.....ale vychovat ho a nakrmit. A nemyslim si ze ked zverim svoje dieta do ruk matke, ktora vychovala mna a som zdrava a zijem, tak sa stavam nejakou menejcennou.

jankapiknova
27. júl 2009

nada, ked potrebujete tak kludne chod do prace, myslim ze ty najlepsie vies co robis. Drzim palce

nada.hope
27. júl 2009

jankapiknova no zatial som si stale nie ista, ale dakujem 😵 😵 😵 Mozno druhe dietatko bude so mnou na rodicovskej tie tri roky a s Ninkou 😉 😉 😉

cestovatelkaandrea
27. júl 2009

aj ja sa pridam. ja som sa musela vratit do prace ked mal nas maly len desat tyzdnov a nikto sa ma nepytal, ci chcem alebo nie, jednoducho som musela. prve dni boli tazke, takmer som plakala v praci ale potom som to uz brala lepsie.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cestovatelkaandrea
27. júl 2009

suhlasim s fidkou 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zelmirka1
27. júl 2009

fidka79
no ak povazujes "sedenie" doma na mateskej za luxus ? ja som len napisala svoj nazor ze pre dieta je proste prvy rok az dva najdolezitejsie obdobie v zivote a potrebuje maminu. A ze komunisti vedeli preco ist po par tyzdnoch do prace ?????? no to je fakt vtip.
Viem ze v zahranici je materska omnoho kratsia aj ked dlzka je velmi rozna, napr. vraj v ameriku len 6 tyzdnov ale
ved to vidno co tam obcas vyrastaju za deti. Nikoho neodsudzujem, kazdy ma inu situaciu a moze sa stat ze sa proste do roboty musi, len som vyjadrila nazor ze ak to len trochu ide tak od polrocneho dietatka nie je dobre odchadzat.