Po pol roku do práce. Ako ste to zvládali?

alica147
3. nov 2008

Ahojte,chcem sa opýtať mamičiek ktoré sa vrátili po pol roku do práce ako to psychicky zvládali ale aj mamičiek čo sa chystajú do práce ako to prežívajú lebo ja dosť zle,v januári musím nastupiť do práce bo by sme nemali z čoho platiť hypotéku,k malému mi bude síce chodiť mama no aj tak si to neviem predstaviť že budem musieť každé ráno od malého odísť ☹

alica147
autor
5. nov 2008

majcik hovorí mi z duše

lucia dík z povzbudivý príspevok 😉

monikazv
5. nov 2008

Ja sa k Vam baby pridam svojou skusenostou a neviem co si z toho zoberiete ale ja som isla do prace ked mal maly 10mesiacov vsetko by bolo ok ale mne strasne chybal tie prve tyzdne ale preniesla som sa cez to.Lenze moja robota spocivala v tom ze rano do prace vecer z prace,v noci maly nespaval lebo mu idu zubky takze mama oddych ziadny..nemas narok....a tak som po 2mesiacoch ostala doma zase na rodicovskej lebo som jednoducho nevladala takto fungovat,mala som pocit ze my vsetky mozgove bunky odumreli prestavalo mi to v praci mysliet a to bola konecna pre mna.Teraz tazko znasam to ze som doma lebo clovek si rychlo zvykne na tempo no a musim sa ucit zase tej materskej trpezlivosti k malemu lebo na to uz moje telo zabudlo a tak si budujeme odznova ten mamickovsko synovsky vztah cmuckovsky🙂 Ale urcite doma nebudem plny rodicovsky pokym je praca o 8hodinovej pracovnej dobe popripade menej urcite by som nerozmyslala🙂 tak prajem vela sil a uspechov aj doma ale aj v praci

krazu
5. nov 2008

alicka nasla som vas 🙂 🙂

alica147
autor
5. nov 2008

krazu ahoj už som ťa spomínala 😀 😀 😀

alica147
autor
5. nov 2008

krazu ozaj a ty budeš mať Davidka kde?som zabudla 😝

krazu
5. nov 2008

ja budem mat opatrovatelku, kamaratkinu mamu, poznam ju uz 10 rokov takze super a doteraz sa starala o svoju vnucku od jej piatich mesiacov a uz bude mat mala tri roky

krazu
5. nov 2008

inak ja sa muzovi zastrajam, ze ak mu zdvihnu plat okamzite sa vratim domov k malemu 😀 😀

slavica2
5. nov 2008

ahojte babule, ja zacina pracovat od januara, tiez som z toho hotova...., ale idem na part time, takze dva max tri po 6 hodin.
no a muz sa rozhodol, ze bude tiez part time, takze sa budeme striedat, inak by som do prace nesla...

asitka
5. nov 2008

no pridávam sa k vám...tiež od januára nastupujem...dnes som bola v práci...že čo a ako...a riaditeľ, že keby som nastúpila zajtra, tak je neskoro ...vrrrrrrrr.....ale aj peniaze treba...účty sa samé nezaplatia....mám z toho nekonečnú dilemu...ale hádam to nejak zvládneme....síce neviem ako...ale....dúfam, že bez ujmy na zdraví....držím palce všetkým maminám, ktoré to musia absolvovať tiež....

horallka
5. nov 2008

Ináč, mne sa to zdá kruté, aby mamina odchádzala do práce od takého malého mimina, veď sa tak na neho tešila, ako si vychutná toho maličkého drobca, ako bude s ním a bude sa mu venovať a potom studená sprcha šup do práce. Viem, že mnohé nemáte na výber ako píše napr. asitka- že riďo povie, že už zajtra by bolo neskoro, to je ale kruťas, ja si to ani neviem predstaviť, že by mi niekto dával takéto pre mňa nesplniteľné podmienky a súril by ma do práce, keď som psychicky na to nie pripravená, keď že som synkom sme na seba dosť naviazaní. Chyba nie je v mamičkách ale v systéme tohto štátu a v jeho úžasnej podpore mladých mamičiek- však tá materská to je ozaj žobračenka.malo by to byť tak, ako navrhujú ľudia z iniciatívy Obyčajní ľudia- žena by počas troch rokoch na materskej mala dostávať plat v plnej výške za posledný odrobený rok napr. Ale nie toto, však tí čo nám stanovili takúto smiešnu sumu, odtŕhajú matky od detí a nútia ich ísť pracovať, kdežto mmohé z nich by radšej ešte pobudli so svojimi ratolesťami.

majcik
5. nov 2008

Horallka - suhlasim ...

bosa_noha
6. nov 2008

Vratila som sa do skoly/prace ked mal maly 3 mesiace a tyzden. Nastastie mam v pohode sefa a moznost pracovat doma, ale som rada, ze chodim do prace lebo doma aj tak nikdy nic nespravim.
Pri malom sa striedame s manzelom, takze nemusim rozmyslat ci je v pohode, ale prve dni som aj tak bola ako na ihlach. ja som na cistocny uvazok a manzel robi 12-tky, takze je v praci vacsinou tri dni v tyzdni.

Tiez som bola cela nesvoja, ze musim ist naspat, ale teraz si uzivam trochu volnosti raz za cas a manzel si zase uziva otcovstvo na plny uvazok. Najviac sa mu paci "kojenie" z flasky.

Z mojej skusenosti by som poradila ak sa da, urobit si prechodne obdobie na zaciatku a ist do prace iba na "skusku".
Ist na hodinku, poprechadzat sa po pracovisku bez dietata a zvyknut si na ten pocit, ze tam nie je. Postupne predlzovat dobu, tak ako vam to obom vyhovuje. To znamena, ze ked mama (alebo kto sa o dieta stara) zavola, ze je nekludne, radsej prist domov skor. Pripadne ak tebe chyba tak sa vykaslat na pracu a ist domov. Po par dnoch budete mat zabehnuty system a nebude problem ostat pocas celej pracovnej doby. Chce to trosku pochopenia zo strany zamestnavatela pripadne nastupit o par dni skor ako ta naozaj treba.

alica147
autor
6. nov 2008

bosa noha dík mimochodom dobré meno 😀 😀 😀 mám ešte dosť aj starej dovolenky tak to tak budem robiť že ak bude malnký plačkať pojdem po pol dni domov aspon zo začiatku 😒

daniela84
7. nov 2008

No babz pre mna prisla dalsia rana az som sa vcera doma royplakala a usla som do spalne, totiz , mna velmi boli ze som bez mojej malinkej, a vcera to zabolelo este viac, vysiel jej totiz zubok a nasla ho moja mamka, sice je to velmi radostan sprava, ale zaliali ma slzy lebo som si uvedomila, ze som ho nenasla ja a ze mozno prepasiem kazdu takuto udalost.

alica147
autor
7. nov 2008

daniel to mi je luto,no presne prichádzame o zážitky s detičkami a nemožme ich učiť tak ako by sme chceli ☹ by som ti napísala nebud smutná no ale ja by som bola tiež ☹

daniela84
7. nov 2008

No ali je to tazke , ale taketo prispevky by mali citat hlavne ty nasi voleny zastupcovia, co robia s rodinami, ja napriklad aspon mam babo, ale moja segra je o 6 rokov starsia , tridsiatka na krku, a dietatko nikde a partnera co ma, s tym si toho teda vela neuzije v poslednej dobe je viac jeho sluzka ako priatelka a k tomu este maju na krku 12 tisicovi uver

babulka
7. nov 2008

Horallka - nesuhlasim 😒 Viem si predstavit rok na materskej s materskou rovnajucou sa prijmu (mimochodom agenda jednej z politickych stran, ktoru v tomto rada podprim), ale tri roky???? 😲 To by mal kto vyplacat? Socialna poistovna nema na poriadne dochodky a ine davky, nieto este tri roky vyplacat prijem matke na rodicovskej dovolenke. Odhliadnuc od toho, ze trojrocne dieta velmi nema co doma hladat, ved potrebuje svojich rovesnikov, hoc aj na par hodin denne, nielen doma trcat s mamou za zadkom. To uz je ale ina tema.
My sme tu bohuzial este stale nauceni, ze sa o nas stat postara, ked by sme sa predovsetkym mali starat sami o seba (vid spekulacie ohladom dochodkovych pilierov).

Je samozrejme, ze vyska rodicovkseho prispevku je smiesna, a som vsetkymi desiatimi za jeho zvysenie. Ale vzdy treba hladat riesenia, ktore su systemove a nie nejake smiesne jednorazove podpory pri narodeni dietata alebo vianocne dochodky. systemovym riesenim je navysit vysku prispevku, resp. dochodku, a nie jednorazovo s prepacenim, zalepit hubu 😖

Baby, urcite nic neprepasiete, naopak, vzdy budete tie prve a jedine v zivote vasho dietatka. Ved nebudete v tej praci od 7 do 19tej, urciet sa najde niekolko hodin denne, vikendy, sviatky, kedy sa budete drobcom venovat naplno a ti drobci to ocenia. Radsje mat mamu niekolkohodin denne v praci, ale spokojnu v tom, ze sa nemusi strachovat z coho zaplati najomne alebo jedlo, ako vystresovanu, nervoznu harpiu, co hromzi a nadava vzdy, ked treba pustit korunu z ruky.

jankajs
7. nov 2008

babulka, tak potom by bolo super, keby sa potencionálne maminy mohli zabezpečiť "druhým pilierom" pre prípad odchodu na MD a následne na RD. Koľko si kto "našetrí", toľko môže ostať doma. Niekto rok, iný tri.... Vtedy by sa to nedalo zneužiť a tiež by neboli pracujúce matky postavené na tú istú finančnú úroveň ako naše menšinové osadníčky, z ktorých väčšina rodí deti pred 18 -kou a ich jedinou prácou je poberanie kadejakých podpôr. 😝

babulka
7. nov 2008

jankajs - presne si to napisala, ze sa treba v prvom rade postarat sam o seba, teda nasterit si. Ale na to netreba ziadny pilier, staci odlozit nejaku sumicku z vyplaty a nespoliehat sa na to, ze stat sa postara. Keby to malo byt len na tom, ze stat da len tym, ktori maju odpracovane, teda nasetrene v nejakom "fonde", tak co potom s mamickami, ktore studuju, alebo su nezamestnane, alebo idu rovno z rodicovskej na dalsiu matersku - tym by nemal kto platit an len tych smiesnych par tisic, ktore dnes dostavaju. Preto je socialny system nastaveny tak, ako je - solidarne (aj ked u nas dost pomylene solidarne 😝 - aj vdaka tym individuam, ktore si spomenula). Preto sa cudujem tym, ktori nadavju na druhy pilier, ved keby tu bol len prvy, tak o 30 rokov nam socialna poistovna nebude mat co vyplatit, kedze nebude mat kto robit na dochodok. Ale to uz som znacne mimo temu 😉

alica147
autor
7. nov 2008

vidíš janka to je tak,ja som za dvadsať rokov uživila svojimi danami kopu osadníčok a ja teraz možem cupy lupy do roboty 😝

slavica2
7. nov 2008

Babulka toto aj ja presne hovorim, mat stastnu mamu na 100%, aj ked nie 24for 7, ale len niekolko hodin, a nie nestastnu frustrovanu mamu na 24h

addaa
7. nov 2008

Babulka prečo si myslíš, že ak je mamina doma s bábom tri roky, tak trčia doma na zadku? My stále niekde sme (a myslím že aj väčšina mamín s detičkami, netrávi čas doma trčaním na zadku), robím malému program na doobedie a poobede. Stretávame s kopec detičkami, máme rôzne aktivity (nebudem rozpisovať), mám veľa kamošiek s detičkami, navštevujeme sa. Máločo sme doma. Je to pri dieťatku presne o tom, čo píše Danielka, tie jedinečné okamihy sú len jediný krát a nikdy sa neopakujú, preto súhlasím s horalkou, že mamičky by nemali od takého malého bába preč. Jedine z existenčných dôvodov.

zuzidr
7. nov 2008

ahojte,tak ja som teraz 3.11 nastúpila do roboty,a malá má skoro 1,5roka 😒

malú mám doma so svokrou ktorá sa o nu dobre stará a môžem sa na nu spolahnúť 😀 😀 😀

pracovnú dobu mám od 8.00 do 17.00 😠 😠 😠 😠 zatial to zvládam super,aj sa stíham s malou hrať ked prídem,polúbkame sa,čítame si,spievame,potom ju uložím spinkať,a potom si dám prať,alebo požehlím,navarím a tak.....

prvé dva dni mi bolo v robote dosť smutno,ale svokra povedala že malá vôbec neplače,ked vidí moju fotku povie-mami lobí 😀 😀 😀 😀

na jednej strane som spokojná,lebo mám super prácu za dobrý plat,takže sa nám bude lepšie žiť,som medzi ludmi,a na druhej strane mi je lúto,že malá je doma s babkou a nie somnou ☹ ☹

majcik
7. nov 2008

Ja tiez nesuhlasim s tym, ze trojrocne dieta nutne musi ist do skolky, je to velmi individualne ... Mojim cielom je byt s dietatom doma najdlhsie ako to bude mozne. Ako pise ada, mnohe maminky su velmi vynaliezave a kreativne, svojim detom vymyslaju zaujimavy program dna, venuju sa im, chodia s nimi na rozne podujatia a podobne..

babulka
8. nov 2008

Addaa, majcik - nenapisala som sediet doma na zadku, ale byt doma s mamou za zadkom a to je rozdiel. Deticky mozu mat akykolvek zaujimavy program s mamou, ale vzdy to bude len s mamou. Trojrocne dieta sa urcite potrebuje realizovat aj SAME v kolektive rovesnikov, treba mu dat sancu naucit sa existovat v spolocnosti seberovnych. Cim dlhsie je doma, tym horsie sa adaptuje na okolity svet. A doma nemoze byt cely zivot, raz bude musiet nastupit do skoly, a verte mi, tie deti, ktore nechodili do skolky, alebo zacali chodit len v 5. rokoch maju zaciatky v skole hotove peklo. Urcite si nemyslim, ze treba pchat nieklokomesacne dieta do jasiel, vtedy mu je kolektiv na nic, potrebuje mamu alebo blizku osobu, ale v takom 1,5 az 2 roku - na par hodin denne - neuskodi, neublizi, dieta si zvykne, ze nie je same na svete a bude sa musiet naucit fungovat v spolocnosti a budovanie imunity v dnesnej dobe hyperprotektivnych sterilnych matiek - to tiez nie je na zahodenie.

Tymto svojim elaboratom nechcem odsudzovat nikoho, vobec nie tie z vas, ktore su doma hoc aj do puberty. tato tema je naopak pre ti, ktore sa musia vratit z akychkolvek dovodov do prace, verte, ani jedna nie je krkavcia mater, ako sa tu niektore snazia naznacit. Ja som tiez potrebovala povzbudenie, a dnes som rada, ze to vsetko prebehlo hladko.

addaa
8. nov 2008

Babulka nenapísala byť ale trčať a to je rozdiel 🙂

Téma nie je o tom, či dieťa má alebo nemá ísť do škôlky po troch rokoch. Téma je, že mamičky chodia pracovať po pol roku. Plne s tebou súhlasím, dieťa potrebuje kolektív a seberovných. A medzi rovesníkmi nemusí byť dieťa len v škôlke...

A akékoľvek dôvody ísť pracovať sa podľa môjho subjektíbneho názoru neradia na prvé miesto. Už som písala, že jedine, existenčné. Na prvom mieste je dieťa 🙂

majcik
8. nov 2008

Babulla - opakujem sa, ale napisem to znova ... ci ma ist trojrocne dieta do skolky alebo nie ... to je dost individualne, kazde dieta je ine. A ako pise Addaa - stretavat sa s rovesnikmi moze aj niekde inde, mimo skolky (napr. materske centra a podobne). Ja som do skolky nechodila vobec a necitala som ziadnu ujmu. Ci dame svoje dieta do skolky v 3 rokoch, to uvidime podla situacie ... momentalne tuto otazku neriesim.

Addaa - ved to, ze existencne dovody mnohe maminky nutia ist do prace a pritom by tak rady ostali s detickami doma ... ja som tiez rozhodnuta tak, ze pokym nas nudza tvrdo nepritlaci, do roboty nejdem ... na matersku dovolenku som sa velmi tesila, na moje dieta a hoci to nie je "dovolenka" v pravom zmysle, ja som spokojna a mam dobry pocit, ze robim cosi uzasne a zmysluplne ...

alica147
autor
8. nov 2008

no bola by som šťastná keby som musela riešiť či dať malého v troch rokoch do školky 🙂

majcik
8. nov 2008

Alica - verim 😒
Nooo, my tiez nemame vyhrate este... mozno sa o rok stahujeme do vlastneho domceka, teraz byvame u svokrovcov, tak nam to este vychadza, ale co bude potom? To sa uvidi ...

addaa
9. nov 2008

Majcik, moje slová, o čo si napísala...pokým aj my vychádzame, aj keď nemáme na ružiach ustlané, budem domka s mojim slniečkom....

Alicka držím Ti palce...

Ja viem, že maminám je ťažko, keď ich existenčné dôvody nútia pracovať. Poznám také prípady. Jasné, že nemôžu nechať rodinu v štichu a musia tú nejakú korunu zarobiť.

A ešte na margo Babulky, krkavčia mater je podľa mňa taká, čo pije, fajčí, nestará sa o dieťa, dieťatko je bez lásky, uplakané a špinavé...takže neviem, ktorá mamina sa tu o niečom takomto zmieňovala. Prešla som si to narýchlo ešte raz, ale ani jedna z nás tu o takomto niečom nepísala. 😉