Podrží mi zamestnávateľ miesto, ak si predĺžim rodičovskú?

Aká je ochrana matiek, ktoré musia dlhodobo zostať na rodičovskej dovolenke, kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu?Na materskú som odišla v 2010, synček bude mať v máji 2013 3 roky, avšak kvôli zlému zdravotnému stavu nemôže ísť do škôlky. Ako mám postupovať, potrebujem to oznámiť zamestnávateľovi, to chápem, ale môže ma vyhodiť, ak som predtým mala podpísanú v práci zmluvu na dobu neurčitú?
anjelicek26
3. dec 2012
@mata299 - nemoze ist maly k opatrovatelke? Ved to je alternativa oproti skolke... teda neviem, aky zly zdravotny stav maly ma. Ale toto bude asi skor na dobrej voli zamestnavatela, nie povinnost :-S
magic08
3. dec 2012
pocas trvania rod. dovolenky ta prepustit nemoze, no moze tvoje miesto preobsadit, a ked sa budes chciet vratit, nie je povinny ti dat spat tvoje povodne miesto a teda ta moze aj prepustit....
baklik
3. dec 2012
si v ochrannej lehote, pokial si na RD, nemoze ta vyhodit. druha vec je, ze moze zrusit miesto z organizacnych dovodov a ked sa budes chciet vratit, da ti vypoved. ale to moze kazdy zamestnavatel, aj keby si si nepredlzila RD. 100% istotu nikdy nemame, co uz... :-|
titkovamiriam
3. dec 2012
Na predlženej ti miesto drzat nemusi,je to skor o dohode... 😞
kika1111
3. dec 2012
presne toto zaujíma aj mňa. môj malý bude chodiť pravidelne k viacerým špecialistom a pochybujem, že mi môj zamestnávateľ bude tolerovať, že každý týždeň niekam pôjdem..a to nehovorím ak ochorie on alebo ja... aj som bola minulý týždeň v práci, ale nemala som odvahu sa na to opýtať šéfky..
bodka13
3. dec 2012
ak si dobre pamätám,tak tvoje pôvodné pracovné miesto je povinný ti držať iba počas MD- teda ten polrok, potom počas RD nemôže s tebou rozviazať pracovnú zmluvu pokiaľ ty nebudeš súhlasiť .....takže budeš stále zamestnaná,ale na akú pracovnú pozíciu ťa zaradí je v jeho potom jeho rozhodnutie
evabb35
3. dec 2012
Prepustiť tú čo sa vráti z RD zamestnávateľ nemôže. Len z organizačných dôvodov, teda ak by prepúšťal aj tú, ktorá nastúpila na zastupovanie, resp. ak by rušil celý útvar, či ak by zamestnávateľ sa rušil celý...teda tak to býva aj v praxi.
evita68
3. dec 2012
Vyhodiť ťa počas rodičovskej dovolenky /platí aj ked rod. dovolenka trvá do 6 rokov dieťaťa kôli nepriaznivému zdr. stavu/ môže len ak sa ruší prevádzka alebo firma..
Po skončení rodič. dovolenky podľa zákonníka práce platí nasledovné:
§ 157
...
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.
...

To znamená, že po návrate z rodičovskej /aj predlženej ,,platenej,,/ máte nárok na to, čo som citovala zo zákonníka práce. Samozrejme, ak by ste sa po ukončení RD stali nadbytočnými, platí pre vás to, čo aj na bežných zamestnancov - firma vám môže dať výpoveď.
tanapeta
3. dec 2012
rodičovskú dovolenku zo zdrav. dôvodov môžeš mať až do 6. rokov. Dovtedy je ti povinný držať tvoje miesto zamestnávateľ. Treba si to vybaviť na úrade, dostávaš normálne rodičovský príspevok až do 6. rokov. Záleží teda či je zdravotný stav tvojho syna adekvátny predĺženiu rodičovskej zo zdrav. dôvodov. To posudzujú posudkári na ÚPSVaR. Stačí dať len žiadosť spolu s papiermi od dr.

Začni písať odpoveď...

Odošli