Pohreb a práca

5. dec 2021

Dúfam, že to nevyznie blbo, ale... Zomrela mi babka. Partner bohužiaľ nemôže zrušiť prácu, je podnikateľ a nemôže si vziať voľno. Žijeme v Česku, na Slovensku je tuším výnimka z karantény, keď sa jedná o pohreb. Problém je aj to, že pracujeme spolu a neviem ako to vysvetliť mame, že to bohužiaľ nie je len tak.
Aj som rozmýšľala, že prídem na otočku sama, ale partner nemôže takto narýchlo nájsť za mňa náhradu. Čo robiť? Nechcem aby bola mama nahnevaná. Išli by ste na pohreb?

ckocka
5. dec 2021

Úctu si zaslúži živý človek, mrtvemu už je nanič.

danielahamar
5. dec 2021

no toto nie je otázka na forum, ale je to ozaj len na tebe, ak si s nou nemala dobrý vztah tak to nerieš, mamu si poriešiš cez sviatky

petamich
5. dec 2021

@marca12 no mozes tam aj nechodit 🙂 kazdy z nas si pozna svojich blizkych a ked by moj blizky vedel, ze mi je na pohrebe zle, isto by nechcel, aby som tam chodila a sviecku si xkrat do roka zapalim aj doma aj si zaspominam aj si poplacem, ze sa napr. moji stari rodicia nedozili mojho syna ale preto este nemusim chodit na cintorin na pamiatku zosnulych a mozes si o tom mysliet co chces, kazdy to mame nejako ale preco by som tu sviecku mala zapalit na hrobe? a presne v ten den, ked tam vacsinou pokrytecky raz za rok chodia ini? lebo inak sa to nerata? 🤷‍♀️

terezka1947
5. dec 2021

No,myslím,že každý dospelý človek sa vie prekonať a na pohreb ísť.
A rodine už ani nevravím.
Ale,inak celkom zaujímavé komenty. Aká doba,takí ľudia.
Či aki ľudia,taká doba?

miska143
5. dec 2021

Treba si zapalit sviečku a ist vtefy ked sa bude dat...ja som tiez nemohla ist dedkovi na pohreb a sla som vtedy ,ked som mohla..nikto sa nehneval a lazdy to v tejto dobe chapal...a samozrejme clovek moze byt stastny ,ze ma robotu a nie o nu prichadzat ...viem,ze peniaze nie su vsetko,ale bez prace sa tiez fungovat neda...treba vysvetlit a kazdy to musi pochopit

mironka
5. dec 2021

ked si tak povie kazdy,ze nebohemu je to jedno,tsk naozaj na ten pohreb fakt nikto nepride...a potom by to bolo smutne....to je vyjadrenie nejakej poslednej verejnej ucty...alebo ako to napisat...

dskjhfdlkdjhl
5. dec 2021

@petamich musis ist vtedy, ked Ta uvidi najviac ludi, chapes?😝

autor
5. dec 2021

@miska143 Dik za pochopenie. Väčšina to tu nechápe.

kitycat
5. dec 2021

Ja som sla vo februari z CZ na SK na pohreb blozkej osobe. Frajer nesiel, pracoval a nepoznali sa nejako extra. Ale ja by som si neodpustila keby som nesla. Sla som na vsetky mozne vynimky na 24h a v praci som si vzala dovolenku.

terezka1947
5. dec 2021

Myslíš,že ozaj je najdôležitejšie,aby sme ťa my v tejto situácii pochopili?
Skôr možno je zaujímavé,že ťa partner nepodporí a nepovie,ja nemôžem,chod ty,potiahnem za teba.
Ale keď sa nedá a jediný deň vám pokazí tržbu,zákazku,ok. Nedá sa.
Vybavená vec.

sasa1310
5. dec 2021

išla by som na pohreb s partnerom. Ak by nechcel ísť, tak by som prehodnotila partnera. Jedna zákazka sa nedá prehodiť na druhý deň? Neverím

zuzliq
5. dec 2021

Podľa mňa tu neexistuje jednoduchá odpoveď. Nikto z nás nevie, či vám ide o živobytie a máte za sebou ťažký rok v podnikaní. Tu výpadok príjmov môže byť váš koniec. V takom prípade by som nešla, moja babka a ani mama by ma nechcela dostať do takejto situácie. Ak ale ide len o to, dobre zarobiť, išla by som. Ako už bolo napísané, peniaze nie sú všetko. V živote sa dejú rôzne situácie, treba si pravdivo odpovedať, prečo váhaš.

autor
5. dec 2021

@zuzliq Toto je zákazka o ktorú nemôžeme prísť. Posledný rok bol také prežívanie, dosť nás poznačili opatrenia a k lockdowny. A v tejto dobe hľadať nové zákazky je ťažké. Ak by sme prišli o túto, sme bez príjmu.

loginexistuje
5. dec 2021

nesla by som zapal za nu sviecku a posli mame peniaze (príspevok na veniec) ak k babke nemas vztah a robila rozdiely a hlavne v tejto dobe je to komplikovane ...

miska143
5. dec 2021

Ovšem...múdre rady...a 3/4 taku situaciu nezazilo ale reči maju ako 🐐 bobkov...

mariska1989
5. dec 2021

Myslím že riešenie by sa vždy dalo nájsť nedá sa s danou osobou pre ktorú je zákazka dohodnúť na zmene termínu ? O deň skôr , neskôr neviem či má byť stretnutie ale myslím že aj človek ktorí chce niečo pre vás pochopí takúto situáciu .ak nebol k babke vstavh chápem že chceš ísť kvôli máme ale ja by som isto šla aj keď by bolo neviem čo medzí nami .snažila by som sa vyriešiť situáciu a ak by to teda nešlo vtedy by som povedala máme až sa nehnevá že sa vám nedá že hneď ako to bude možné dôjdeš .tvoja mama potrebuje objatie zomrela jej mama . Ver že to je bolesť .ja teraz prežívam niečo podobné mne zomiera otec a bojím sa toho dňa takže skús a keď nič tak potom oznam tvoju neúčasť pošli poprípade peniaze na kyticu a sviečku nech dajú za vás a zapália

sasa1310
5. dec 2021

@miska143 cez pol republiky sme išli na pohreb lebo sa patrilo. Na otočku. Deti doma. Jednoducho sme išli, lebo sa patrí rozlúčiť. Osobu som videla možno 10 krát v živote, ale bola z manželovej strany, tak som absolutne neriešila. Išli sme pekne spolu. Človek umrie len raz za život. Náhradný termín na pohreb nebude. Na zákazku áno

autor
5. dec 2021

@miska143 Tak im nejde o živobytie. Nám áno. Ale kto nie je v takej situácií, nepochopí.

konikkon
5. dec 2021

Uplne zbytočne založená téma. Co ti pomôže zistenie, že ja si neviem predstaviť nebyť prítomná na pohrebe svojej babky, ktorú ľúbim a navyše kvôli takej banalite ako je práca, keď ty k babke nemáš žiaden vzťah a jej smrť ti je ukradnutá? Ak potrebuješ byť v práci, tak v nej bud. Ja na pohreb ľuďom, na ktorých mi nezáleží tiež nechodím.
Ale je mi ťa ľúto, že máš job, z ktorého sa nedá zobrať voľno 😓 chápem, ze si asi nemôžeš vyberať ale aj tak ma to mrzí, že máš v práci takéto tvrdé podmienky. 🧐

sasa1310
5. dec 2021

tak potom načo sem píšeš a pýtaš rady, keď nevieme a nie sme v takej situácii, že to nepochopíme?

oliva276
5. dec 2021

Bola si vopred rozhodnutá, že nepôjdeš... potrebuješ uistenie, že iné by urobili takisto? O desať rokov si možno na zákazku ani nespomenieš, ale pri spomienke na babku ťa možno pichne pocit previnilosti a výčitky svedomia, ten pocit nevygumuješ.

diamand2326
5. dec 2021

@konikkon Písala vyššie, že nemala k nej vzťah... Je to ozaj rozdiel. Poznám to. Jedna babka ma vychovala a som s ňou v každodennom kontakte. S druhou som nikdy vzťah nemala a už som ju 12 rokov nevidela... Je to ozaj rozdiel...

miska143
5. dec 2021

@sasa1310 aj rodina moze prist o strechu mad hlavou mozno len raz...ked strati zivobytie...myslim si,ze nie je na tom nic neuctive ked tam pridem v dobe,ked sa mi bude dat...neni to o nevazeni si osoby,ale o situaciu...

miska143
5. dec 2021

@sasa1310 a si zivnostnik,ked vies,ze na zakazku iny termin neni??Ja napriklad nemam tu moznost menit terminy,povedia,ze nespravis...najdeme si ineho dodavatela...a detom poviem ,ze smola...nevies v akej oblasti pracuje aj dotycna osoba..

ljzozv
6. dec 2021

Ja by som išla, aj na otočku. Išla som takto na otočku začiatočník šofér (aj keď som niečo už najazdila, ale istá som si vtedy nebola) sama s dieťaťom cez 140 km tam a to isté večer v zlom počasí (zima, sneh, doteraz nechápem.preco.sme sa neotocili naspäť) cez čerstvo zasnežený horský priechod naspäť 140 km.
Ja som jednoducho chcela, bola to posledná možnosť vyjadriť úctu k tomu človeku. Bývalý so mnou ísť nechcel, hľadal si výhovorky ako neísť s nami. Nielen toto boli dôvody prečo už je bývalý.
Ale tiež nechápem tvoje zmýšľanie, načo si dala túto otázku? Ako uistenie, že robíš dobré, keď neplánuješ ísť? Nič sa nestane, keď nepôjdeš, je to predsa len tvoje rozhodnutie. ale asi to nepomôže k ničomu, že ja to tak nemám.

sasa1310
6. dec 2021

@miska143 tak keď príde o strechu nad hlavou, keď nepôjde na jeden pohreb, tak zbytočná téma

danielahamar
6. dec 2021

@oliva276 možno ju picha / nie od stastia/pri srdci pri každej spomienke na babku stále a preto tam nechce ísť a keďže jej mama o tom vie, chápe to

marca12
6. dec 2021

@petamich tak ani narodeniny neoslavuj presne preto

danusskaaa
6. dec 2021

Ak nemáš potrebujem ísť, nechoď (si svojpravna na rozhodnutia) ale určite mame nehovor, že kvoli práci a "zákazke ". Toto je povrchné... radšej to daj na nejakú chorobu, alebo že si netrufaš v tomto nečase jazdiť taku diaľku autom a podobne. Take malé klamstvo, len a len kvôli mame, ktorej na tom asi záleží a myslím, že by ťa tam mala rada.

cacianka
6. dec 2021

Ak nie si v Čr kúsok od hraníc a pohreb kúsok od hraníc Sk že to obehnes za pol dňa,
Ak sú opatrenia a problémy v dnešnej dobe
Ak je blbé počasie
Ak by si musela cestovať podvečer až do noci aby si doobeda bola na pohrebe a potom bleskom späť
Ak si nemala babku babičku
Ak vám hrozia existenčné problémy kvôli práci keď ju nestihnete
Tak áno máš pádne dôvody neísť a netrapit sa.
Mrzieť ťa to asi bude, ale rozlúčiť sa s ňou môžeš aj na diaľku vo svojom srdci, zapáliť sviečku či pomodliť či pozrieť fotky. Na hrob zájdeš keď budeš môcť, s vencom kyticou sviečkou.
To rypanie si neber, všetky sa tvária ako dokonalé, ale niektoré hore huj dole fuj.
Na jar zomrel náš sused, pri Lv, dcéra s rodinou v Prahe, obrad urobili s pár ľuďmi, ale potom v lete urobili uloženie urny s celou rozlúčkou.
A to vlastná dcéra nebola vlastnému otcovi. Nie sú ceremónie až tak dôležité ako to čo máme v ♥️