Poradíte letnú brigádu pre 15 ročnú dcéru?

sonamacova
10. jún 2017

Neviete mi poradiť nejakú brigádu pre moju 15 ročnú dcéru.?🙂

hettinka
10. jún 2017

oficiálne môže dieťa brigádovať až po ukončení povinnej školskej dochádzky, čo je vlastne až po prázdninách po 1. ročníku na SŠ, dnes to bolo v správach.
Takže asi len nejaký neoficiálny babysitting, umývanie auta, upratovanie u susedov...

Moja dcéra sa bola tiež pýtať, ale všade chcú 18-ročných. Pre mladších žiadna šanca normálnej brigády.

sida456
10. jún 2017

@sonamacova moze brigadovat az ked dovrsi 16 rokov.

tyelde
11. jún 2017

Musí mať najmenej 15 a ukončenú povinnú školskú dochádzku, ak má, tak napr. do McDonald's ju vezmú v pohode ale tie dve podmienky sú zo zákona, proti tomu nepôjde nik

hettinka
11. jún 2017

@tyelde brigádovať do McD by som decko teda nepustila, to si radšej nájdem brigádu ja ...

tyelde
11. jún 2017

@hettinka neviem prečo, ja som tam v takom veku robila a isto zo mňa neubudlo, aspoň som si naučila vážiť si ozaj vydreté prachy...

hettinka
11. jún 2017

@tyelde ved to, že je to tam "ozaj vydreté" ... našťastie nie sme na to nevyhnutne odkázaní, aby 16-ročné decko muselo tam zarábať.

sisaka
11. jún 2017

@hettinka prečo? McDonald´s ma úplne vymakané procesy a super firemnú kultúru + dávajú štipendia (aspoň v zahraničí), u nás keď máš v životopise, že si tam pracovala máš veľké + a zvýhodňuje ta to oproti druhým uchádzačom, , brigáda v taktom fast foode je na nezaplatenie, decka si viac vážia prácu iných ľudí, aj po tom, čo začnú robiť v dobre zarábajúcim povolaní, lebo vedia, čo to obnáša.
Dcéra robila vo fast foode popri škole takmer 3 roky, nemusela, chcela a my sme ju v tom podporili, nepotrebujem aby z nej vyrástla namyslena fiflena, ktorá dostane všetko na zlatom podnose a ešte bude ohŕňať nos nad manuálnou prácou. Ale tak každý ma iné výchovne ciele ...

tyelde
11. jún 2017

@hettinka no, nie vždy je to o tom čo sa musí, mňa by rodičia uživili ak teraz ale to ešte neznamená, že im budem na krku... Podľa mňa by každé decko malo zažiť čo je to skutočná manuálna práca, aby si potom vedeli veci vážiť... Lebo potom vidíš študenta s nulovou praxou čo "za 1000€ robiť nepôjdem, na to som neštudoval, ja chcem manažérsku pozíciu"

sisaka
11. jún 2017

@tyelde absolútny súhlas. Vôbec to nie je o tom, či musí nemusí, ani dcéra ani jej kamošky nemuseli ísť robiť a predsa všetky robili popri škole a ešte stále robia. Ale tu vidno minimum arogantných ľudí v restikach, obchodoch lebo väčšina si tým ako teenagers prešla a vie, čo to obnáša ...

hettinka
11. jún 2017

@tyelde
@sisaka
ja nevychovávam žiadnu fiflenu, dcéra vie v pohode urobiť hocičo, navariť, upratať. Rovnako 10-ročný syn vie všeličo urobiť, na rozdiel od mnohých jeho spolužiakov... ale zasa tiež nechcem vychovať deti k tomu, že v rámci hesla "anything for money" vezmú hociakú podradnú prácu, navyše vo fast-foode, ktorý apriori nepodporujeme. Podporujem dcéru, aby si časomnašla brigádu vhodnú pre jej schopnosti a aj primerane zaplatenú. Niečo, čo ju niekam posunie, kde sa niečo naučí. Trebárs niečo ako inštruktorka lyžovania, plavčíčka, je výborná športovkyňa, alebo aj vizážisktku, manikérku, lebo má umelecké nadanie a zaujíma sa o kozmetiku. Prípadne niečo v kancelárii, aby sa naučila robiť s papiermi.

Tu na SK študentom daju im 2€ na hodinu, na hambu a tiež by som nepovedala, že job v McD bude mať nejaký veľký cveng neskôr v CV.
Ale nikoho neodhováram, každý má iné priority ... možno niekto chce, aby mu decko prinieslo 10 evri a dopálené ruky + zjazdenie od šéfov bežne ako špeciálny bonus, ved aspon nebude mať všetko naservírované na zlatej tácke.

tyelde
11. jún 2017

@hettinka zaujímavé, ja som tam teda mala o dosť viac ako 2€ a to už je pár rokov, žeby klesli platy? A tiež si nedám za peniaze do kolena vŕtať, ale moja filozofia je, že radšej budem čistiť hajzle zubnou kefkou, ako doma lamentovať, že "si neviem nájsť žiadnu prácu, proste nie je"...aj málo peňazí sú peniaze, je to niečo vlastné a nemusia decká pýtať od rodičov (a už duplom dospelí čo sú doma a zadlžujú sa kade chodia, lebo práce "niet")...a áno, aj McDonald's je v životopise lepší ako nič, lebo z toho človek vidí, že sa decko snaží robiť aspoň niečo a má nejaké pracovné návyky...ale nehádam sa, každý nech robí ako uzná za vhodné...

sisaka
11. jún 2017

@hettinka no nezhodneme sa, pre mna žiadna poctivá práca nie je fuj a nemyslím si, že sme niečo viac ako upratovač, čašník, či predavač, aby som sa na takéto prace pozerala cez prsty. Hanba je kradnúť, podvádzať a vyvyšovat sa nad druhých nie predávať vo fast foode.

sissy27
11. jún 2017

@hettinka koľko si v tom mekáči odrobila, že vieš, ako to tam chodí? Ja nič, ale podľa mňa brigáda ako každá iná, a hlavne - žiadna práca nie je podradná, ako si to ty nazvala. A jedna vec je, že deti vedia porobiť čokoľvek v domácnosti, druhá vec je pracovať za peniaze, osvojiť si pracovné návyky, spolupracovať s kolegami, pochopiť hodnotu práce a naučiť sa vážiť si prácu iných. Minimálne to posledné sa u teba zjavne nepodarilo.

jajka257
11. jún 2017

@hettinka no neviem, spoluziaci z VS brigadovali v McDonald' a teda sa nestazovali. Musim suhlasit s
@sisaka a
@tyelde . Deti sa musia naucit vazit kazdu pracu. Nesmu ich delit na podradne a vhodne. Praca je praca. A ako priklad ti uvediem seba, cele leto som brigadovala v pracovni. Je to tazka praca a ja si vazim ludi, ktori ju robia. Cez sk.rok som mala ine prace, doucovanie, ale v lete som bola vdacna aj za tuto pracu.🙂

hettinka
11. jún 2017

Lepšie čítajte - ja som nenapísala, že poctivá práca je hanba. Aké to, ako u nás platia študentov, to je hanba.
Ja som tiež brigádovala ako študentka a v živote som nebola ani jediný deň nezamestnaná. Nemám nič proti brigadovaniu. Ale McD je pre mna fakt posledná možnosť.

sida456
11. jún 2017

@hettinka prosím vás a kolko by mali dat studentom na hodinu ?

sisaka
11. jún 2017

@sida456 podľa toho, aký status majú rodičia, takze pre vysoko postavených nič podradné, kde by si mohli zašpiniť ručičky, či pracovat po boku menej talentovaných, niečo v čistučkej kancelárii napr. prekladať kôpky papierov za 10 EUR, to by bola taká primeraná uroven, z deti plebsu neubudne, ti môžu hocičo aj za 2 Eura

hettinka
12. jún 2017

@sisaka si zbytočne ironická. Ale take 4 Eura aspoň v hrubom by mali dostať. Inak je to zderstvo. Ja som na prvej mojej brigáde dostávala 135 korún na hodinu v tej dobe! Ale je pravda, že to bola odborná práca a nie fastfood. Za upratovanie na stavbe 100 korun. Takze v prepočte 3,30. A zárobok sa za 20 rokov vôbec nezmenil...

tiper24
12. jún 2017

naco brigadu nech si uziva prazdniny narobi sa este dost v zivote 🙂

fokuska
12. jún 2017

@tiper24 😂 to je pristup, ty uz pracujes?

tiper24
12. jún 2017

@fokuska este nie ja mam rozum 😀😀😀

fokuska
12. jún 2017

@tiper24 Povedala by som prave ze nemas 😖

tiper24
12. jún 2017

@fokuska sa smejem 😀😉 ale ak by si o niecom vedela kludne daj vediet treba sa trosku uz rozhybat 😉 😀😀