Poradíte ohľadom práce na polovičný úväzok a materskej?

mauzi
31. mar 2016

Dobrý deň, budem čo najstručnejšia.
Pracujem ako kvetinárka na polovičný úväzok. Zhruba v auguste nastupujem na materskú dovolenku a môj šéf mi tvrdí, že bude potrebné, aby som podala výpoveď pred nástupom na materskú, aby on mohol namiesto mňa zamestnať niekoho iného.
Je to pravda alebo má aj iné možnosti ? Pretože to by som sa logicky pripravila o materskú a to v žiadnom prípade nechcem.
Budem vďačná za akúkoľvek odpoveď, pekný deň 🙂

sincerity
31. mar 2016

O materskú by si sa síce neukrátila, ale by si prišla o miesto a vzdala by si sa ochrannej lehoty (napr. ide o prenesenie nevyčerpanej dovolenky pri návrate po materskej, resp. rodičovskej, v každom prípade sa budeš mať kam vrátiť...) Jediným cieľom zamestnávateľa je sa ťa zbaviť, na to nemá právo. V žiadnom prípade výpoveď nedávať.

zuzanaete
31. mar 2016

Urcite nie je nutne, aby si podala vypoved. Hlada sposob, ako sa ta zbavit a po materskej/rodicovskej ta nemusel prijat spat. Normalne moze zamestnat dalsieho cloveka. Do zmluvy mu moze dat, ze iba na dobu zastupovania, kym sa ty nevratis. To ako ho len mohlo napadnut?

misinka26
31. mar 2016

Ale kde ... normálne nech zariadi človeka na zástup ... nedávaj výpoveď prídeš o materskú a možnosť sa po rodičovskej vrátiť do práce ...

kvetinka75
31. mar 2016

tak toto som ešte nepočula. Podľa mňa je to somarina. Výpoveď určite nedávaj.

sissy27
31. mar 2016

určite výpoveď dať nemusíš, doslova ťa odrbáva ak mám byť slušná... ak dáš výpoveď, tak si skončila pracovný pomer a dovidenia...
normálny postup je taký, že ty ideš na materskú a naďalej si oficiálne zamestnanec firmy, z materskej prejdeš na rodičovskú alebo sa vrátiš späť na svoje pracovné miesto, to už je na tebe, dokonca ani celú materskú nemusíš využiť...
chce sa ťa zbaviť, aby ti nemusel držať miesto atď.
a je normálne zamestnať niekoho miesto teba na dobu určitú ako zástup počas tvojej materskej / rodičovskej

mirkava
31. mar 2016

Tvoj šef je zabavny clovek 😊 tak ako ti radia, vypoved davat nemusis 👍

evittam
31. mar 2016

@mauzi Klame - maximálny súhlas s @zuzanaete. Prečo by si mala podávať výpoveď len preto, lebo on potrebuje ďalšiu zamestnankyňu - tá s tebou nemá nič spoločné. Zamestnať bez tvojej výpovede môže aj ďalších 100 osôb -napríklad.....Nedaj sa!!!! Mu povedz, nech ti ukáže zákon a paragraf, ktorý mu to ukladá...... 😉
Keď tak nech ti dám výpoveď on - čo pokiaľ si na RD a MD nemôže-jedine, že by zrušil tvoje miesto a vtedy dostaneš aj odstupné....Minimálne ťa chce pripraviť o odstupné a potom o ďalšie dávky.....

dari226
31. mar 2016

to cloveka len vyuzit kym sa da a potom sa nanho v.... 😠

natalym
31. mar 2016

To je debil.

misel0806
31. mar 2016

Vypoved a co sa s konom zrazil to co je za vykvet ten sef?? Nedavaj vypoved. Jak by sa ta chcel rychlo zbavit. Ked potreboval silu si mu bols dobra vsak?? 😀

qidko
31. mar 2016

Tvoj sef je vychcany a to poriadne v ziadnom pripade nedavaj vypoved on moze zamestnat xy ludi aj Ked budes na MD

bubinko1506
31. mar 2016

tvoj sef je strasne vtipny 😠 nepodavaj ziadnu vypoved. oznamila si uz tehotenstvo pisomne? ak nie, tak to rychlo urob. ak by si podala vypoved, o matersku sa sice neukratis, ale po jej skonceni by si si musela hladat nove miesto.
drahy sef nech si hlada cloveka na zastup za teba

suve99
31. mar 2016

Hlúposť ako mraky, je to vychytralec na N-tú... žiadnu výpoveď nedávaj ani nepodpisuj dohodu o ukončení PP.... prípadne mu ukáž výcuc zo ZP, napr.....

Zákaz výpovede
§ 64
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke,
keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá
zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

mirka822
31. mar 2016

Je to přesně tak, jak píšou ostatní. Určitě výpověď nedávej, aby ses měla po mateřské kam vrátit 😉