Povedať v novom zamestnaní, že som tehotná?

petra81
29. sep 2008

Dnes som zistila ze som v 5 tyzdni tehotenstva. Napriek tomu, ze sa trochu bojim, sa velmi tesim 🙂

Ide vsak o toto. V stredu mam nastupit do noveho zamestnia a neviem co mam robit. Povedat im to? Nepovedat? Chcem ist robit.
A ked to zistia pocas skusobnej doby, mozu ma vyhodit? Asi ano...

Prosim vas, kto sa vyznate, poradte mi. Dakujem!

shela
29. sep 2008

petra81..o tehotenstve musis zamestnavatela informovat..a kvoli tehotenstvu ta vyhodit nemozu...mozu si najst ale iny dovod pre ktory ta prepustit...

mystery7
29. sep 2008

ahojky, ja som musela pri nastupe do zamestnania dat prehlasenie, ze nie som tehotna
oni ta potom vlastne po skusobnej lehote nemozu vyhodit

mystery7
29. sep 2008

a inac, gratulujem 😉

orchid
29. sep 2008

az kym nedostanes matersku knizku nemusis o tehotenstve zamestnavatela informovat. prvy trimester je este neisty. na tvojom mieste by som este nic nehovorila, az po 13 tt.

petra81
autor
29. sep 2008

Ahojte. Takze matersku knizku uz mam, a viem velmi dobre ze sa moze stat vselico.
Shela, ja osm si myslela ze o tom nie som povinna zamestnavatela informovat.
Ja neviem co mam robit, uz teraz v stredu nastupujem.

jahoda
29. sep 2008

ahoj, a nemozes zostat radsej v sucasnom zamestnani? Ak by to bolo mozne, zostan, ak nie, tak proste nastup a prve tri mesiace nic nepovedz...aj tak je to neiste. A po skusobnej dobe im to proste oznamis. Drzim palce,
J

petra81
autor
29. sep 2008

jahoda....no ide o to ze toto bude moje prve zamestnanie, tento rok som skoncila VS 🙂 je to mimo plan 🙂 a ano, aj doma sme sa zhodli ze im to poviem po skusobnej, ved je to teraz este velmi skoro. tak dakujem

ladybird1l
29. sep 2008

ahojte, som malicko v odlisnej situacii, ale predsa trosku podobnej. Mam 21 mesacne dievcatko, takze mi bezi materska dovolenka, v marci buduceho roku cakame dalsie baby. No chcem sa spytat, ze ci treba oznamit mojmu zamestnavatelovi, ze si predlzim matersku dovolenku. Teda vlastne viem, ze to treba nahlasit, len mam z toho trosku strach, ako zareaguje, lebo som pocula, ze uz tento rok by so mnou vedel ratat. Kedy by som mu to mala povedat, ze som zas tehu? dakujem

caruzo19
30. sep 2008

ze by s tebou vedel ratat.. ved mas narok na 3 roky rd.ja mam termin o 2 dni skor nez ty a som si povedala ze pockam do 20tt a nahlasim,ale volali vcera ze mam prist podpisat zvysenie platu,tak asi sa dozvedia skor.ale ja som ich teoreticky pripravila na to,ze chceme mat deti 2 a chcela by som to stihnut cez rd
kazdopadne je to ferove,oznamit mu to,nech hlada nahradu

emjee
30. sep 2008

1/ aby si bola povazovana za tehotnu musis zamestnavatela pisomne o tehotenstve informovat

2/ v skusobnej dobe ta mozu prepustit aj ked si tehotna

takze tehotenstvo oznam pisomne ale az po skonceni skusobnej doby (ak to dovtedy budes vediet utajit)

gapa
30. sep 2008

petra,
súhlasim s emjee. Ono záleží na tebe, či to oznámiš. Ale je velká pravdepodobnosť, že ak by sa o tehotenstve dozvedeli počas skúšobnej doby, tak by ukončili PP v skúšobnej dobe.

No mám pre teba asi jednu dosť blbú info. Ak ide skutočne o tvoje prvé zamestnanie (pracovný pomer) a počas Vš si nebola cca v posledných 16-tich mesiacoch zamestnaná na prac.pomer (dohody sa nerátajú) a ani si nebola inak nemocensky poistená (ako povinne nem.poistená SZčo alebo dobrovolne nem.poistená), tak nebudeš mať nárok na materské, lebo nesplníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v poslených dvoch rokoch pred pôrodom.

Takže podla mna je dôležité nastúpiť do práce, ak by aj s tebou rozviazali po pár dnoch (ak by ti to predsalen nedalo a oznámila by si tehotenstvo), týždnoch PP, tak môžeš nastúpiť v prípade potreby na PN. Stačí aby tvoj PP trval aspon 1den a budeš v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia zamestanca 6mesiacov od ukončenia tohto prac.pomeru, ak nebudeš mať po nom už iné nem.poistenie, DNP v tvojom prípade neodporúčam, tam aj v prípade PN treba splniť podmienku 270dní nem.poistenia, čo pri NP zo zamestnania nie je potrebné.

vandas
3. okt 2008

petra, bola som v rovnakej situacii. velmi som sa chcela priznat a zaroven nemohla...vsetko je na zamastnevatelovi a kedze ich este nepoznas, lepsie je oznamit to po skusobnej dobe. a njma dovtedy musis velmi premyslat nad svojim satnikom🙂)))
...a vsetko dopadlo tak, ze boli taki spokojni, ze ma uz po 10 mes. na MD nahanali do prace🙂)

petra81
autor
9. okt 2008

gapa

dufam ze tu budes, asi sa vyznas. Takze v tej praci uz nerobim. A predtym som bola evidovana na urade prace, cize ten ma za mna platit nemocenske,nie? ako to je? to ma ani nestras ze nemam narok na matersku, to sa mi nezda...

petra81
autor
9. okt 2008

a este jedna vec, momentalne som opat evidovana na UP

gapa
9. okt 2008

petra,
ak si zaevidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, tak:
- za teba platí štát len zdravotné poistenie (na lieky, lekárov, pobyt v nemocnici)
- ale žiadne iné poistenie, teda ani nemocenské (to sa platí na nárok na ušlý príjem, na nárok na nemocenské, ošetrovné, materské) ani poistenie v nezamestnanosti ani dôchodkové poistenie

prečítaj si ešte raz, čo som ti už napísala, akú máš možnosť.

petra81
autor
9. okt 2008

gapa...ako prepac,ja tomu ozaj nerozumiem ☹
ja som tu vypoved uz dala... robila som tam 3 dni

petra81
autor
9. okt 2008

a jedna sa mi o rodicovsky prispevok - tych cca 4500 Sk
na matersku (55% z platu) viem ze nemam narok

gapa
9. okt 2008

petra,
ak platí, čo píšem vyššie, nárok na materskú mať v žiadnom prípade nebudeš. Takže neviem o čo teraz ide. Bud si najdeš prácu alebo nebudeš poberať nič. Ak by boli dôvody pre nástup na PN, tak máš nan nárok z dôvodu, že si teraz bola 3dni (predpokladám 3kalendárne dni) nemocensky poistená ako zamestnanec.

Vzhladom na to, že tvoje terajšie nemocenské poistenie (tvoj prac.pomer) sa skončil počas tehotenstva, tak pre teba platí ochranná lehota 6mesiacov od ukončenia tohto nem.poistenia (ak by si tehotná nebola, tak by bola tvoja ochr.lehota len 3dni, t.j. len tolko dní, kolko trvalo nem.poistenie).
Ak ti vznikne PN-ka v tejto ochrannej lehote, tak máš na nu nárok a môže trvať podla uváženia lekára. PN treba odniesť do SP byvaleho zamestnávatela spolu s potvrdením od zamestnávatela (vola sa potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku)

Aha, tEraz čítam, že ti ide o rodič.príspevok. 😲 Už nebudem opravovať, čo píšem vyššie. 🙂 Samozrejme na ten budeš mať nárok od mesiaca narodenia dieťaťa.

No o tej PN-ke a nároku na nemocenské je dobré vedieť. A ak by ti ju nechceli v SP uznať nedaj sa!!! (je to písané v zákone o sociálnom poistení § 32 ods.2 písm.b) a mám s tým skúsenosť.

petra81
autor
9. okt 2008

gapa,
ano, ide o ten rodicovsky prispevok...s tou mateskou mi to bolo jasne od zaciatku ze nemam narok
A btw., ja dufam ze na PN nebudem musiet ist, vsetko sa uvidi az na dalsej poradni 3.11

gapa
9. okt 2008

tak nech sa darí 🙂

petra81
autor
9. okt 2008

dakujem vsetkym 🙂