Povinná vojenská služba

mareka49
11. sep 2020

Ahojte, akurat bezala tato tema v radiu..
Skor otazka na muzov.
Co vam dala?
Manzel mal modru knizku ci ako sa to volalo.
Nebol na vojencine..
Bolo to pre vas skor utrpenie, alebo plusy do buducna.
Piste aj zienky a manzelky ak poznate nazor poloviciek

pribinak
11. sep 2020

Muž bol rok, nedalo mu to vôbec nič. Bola to strata času. Akurát niektorí magori si prišli na svoje a mohli šikanovať druhých
Ak si niekto mysli že sa tam nejakí chlapci naučia akože poriadku či disciplíne sú na omyle. Debil zostane debilom aj keby bol na vojne 10 rokov.

jaja20
11. sep 2020

Ja si myslim,ze by bolo dobre,keby sa nieco podobne znovu zaviedlo,lebo nech sa na mna nikto nehneva,ale terajsi chlapci a chlapi su uplne neschopni,kolki si nevedia po sebe ani postlat postel,stale travia cas len na telefonoch alebo pocitacoch...tam by sa aspon naucili discipline a zodpovednosti...A respektovat autority.

pribinak
11. sep 2020

@jaja20 nevedieť postarať posteľ? to je chyba rodičov, prečo si nepovedať pravdu

jaja20
11. sep 2020

@pribinak Neber to doslovne,precitaj si vsetko,co som napisala a hadam mi das v niecom za pravdu. Proste,posledna generacia chlapov jednoducho vobec nevie,co je to disciplina a plnenie povinnosti...

pribinak
11. sep 2020

@jaja20 samkzrjme, že to neberiem to doslovne, lae stat nemôže nahrádzať výchovu

c_est_la_vie
11. sep 2020

Môj muž nebol, ale bol na intraku na VŠ a to podľa mňa tiež spraví svoje.
Dostal peniaze na mesiac a musel mu vyjsť nájom a strava. Nevyšlo? Musel to dobehnúť brigádou. Hladný? Sám si navaril. Nemal si čo obliecť? Páči sa, na intraku je práčka. Ale treba mať čistiace prostriedky.

Jediná vec čo ho intrak nenaučil je vnímať, čo je upratané 😆.

Brat nebol ani na VŠ ani na vojencine a tam je prechod ťažší ( 2000 ročník). Prečo by zrazu mal zo zarobených peňazí prispievať na stravné, energie, keď doteraz nemusel. A to bývanie nie je zadarmo? Prípadne naši spomínajú že keď začal zarábať, boli v obchode s oblečením a vybral si 4 kusy odevu a čakal pri pokladni že otec zaplatí. Tak otec sa usmial že už zarába, nech si to platí sám. Tak polku vrátil 😆. Detto zistenie že benzín vo vlastnom aute sa "sám" nedoplna tak ako v tatkovom.

Takže moje dieťa pôjde min na 2 semestre do školy, aj keby ho mali po prvom ročníku vyhodiť. Minimálne pochopí svet, získa zodpovednosť a základnú finančnú gramotnosť.

patka06
11. sep 2020

ZVS dala mnohým chlapcom manželku
Inak si myslím, že ba ňou aj v dnes mal každý chalan prejsť, naučila disciplíne, poriadku, samostatnosti ...atď, to to všetko už deťom chýba
Pamätám obdobie 2 ročnej ZVS

majkeel
11. sep 2020

@jaja20 A kto tych muzov vychovava. Zeby matky, ktore im odopieraju styk s muzskym vzorom? 🙂
Pre velky zaujem zien o vojensku sluzbu navrhujem izraelsky model, kde povinne chodia na vojnu aj zeny. 🙂 (Inak bol to zaujimavy pohlad sediet v autobuse v Izraeli, kde nastupila vojacka s lahkym gulometom na rameni 🙂 ).
"Proste,posledna generacia chlapov jednoducho vobec nevie,co je to disciplina a plnenie povinnosti..." A co urobime s generaciou zien, ktora vsetky peniaze oplieska na handry a zazitky, nema chut chodit do prace, na matersku ide s holym zadkom a ocakavaju, ze muz, (ktory nebol na vojne), vsetko zaplati? Tie posleme, kam na prevychovu? 🙂

miskakyska
11. sep 2020

toto sa mi tak páči,ked niekto mudruje,že z mužov sú teraz rozpišťane a lenivé chrastítka,lebo ...lebo neboli na vojne 😀
No ako ste si ich naučili,tak máte? To nie je o vojne,to je o vychove...🙂
Niekomu stačí fakt aj ten internát,aby sa osamostatnil a zobudil sa,čo je život...

zuzanka.zuzu
11. sep 2020

tiež súhlasím, že to bola strata času ALE dosť to tých chlapov vyformovalo, pretože zrazu neboli pri maminej sukni.... ja keď tu na MK čítam ako by niektoré mamy tým svojim chúdiatkam aj rite utierali pomaly ešte v 10r tak hlavne pomôže chalanom vyformovať pohľad na svet 🙂 a nikdy nezaškodí byť v kolektíve iných chalanov, budovať si svoje miesto v spoločnosti atď.
(a práve preto dostávali vysokoškoláci výnimku, že intrák ich vyformoval dostatočne na život .-D )

zuzanka.zuzu
11. sep 2020

@majkeel ty už prestaň v každej diskusii spomínať ako ťa ojebabrala žena, ktorá bola lenivá robiť 🙄 akú si si vybral, takú si mal 😝

jaja20
11. sep 2020

@majkeel Taku zenu vo svojom okoli vobec nepoznam,to asi pises o par "blavackych pipinach",ktore neziju v realite zivota ostatnych 98% zien v tomto štate...

majkeel
11. sep 2020

@zuzanka.zuzu nieco k teme. ;)
Vojna je zabity cas. Rok, ci dva. Ten cas nemozes pracovat, za ten cas VS zabudnu, co sa naucili. Paci sa mi to mudrovanie, co vsetko by muzi mali stihnut. Skolu, vojnu, pracu, domacnost, deti, ...
@jaja20 Vedla je prispevok, ze tehotna baba nevie co ma robit, lebo nema pracu, nema prijem, byva u rodicov a chce pozicku od nebankovky. Jedna vec je ze buduci otecko sa nestara a druha, ze ani buduca mama si dvakrat moc hlavu nelamala, co bude, ak bude.

evica01
11. sep 2020

@jaja20 ja presne viem co myslis. Ved to nevie ani nakupit.
Nech je to vychova kohokolvek. Ci rodicov, ci su samorasty, ci ulica.. Zislo by sa chlapcom trochu takej discipliny. Cest vynimkam samozrejme.
Ved uz len tu na MK je kolko prispevkov od zien, ktorych polovicky sedia za PC pri hre. Ziadna zodpovednost.
Sme na hranici ked dorastaju chlapi, ktorych mamy neudrzali na uzde co sa tyka napr PC. Tie mamy to nezazili. Niektore ani nevedeli, ze nejaka hra existuje.
To iste plati o fajceni marihuany. Niektori rodicia su mimo. Su prekvapeni ked sa dozvedia, ze sa trava predava len tak u nich na dedine.
Cize nie je vsetko len vychova z domu. Vies co chcem povedat. Mozes sa doma snazit ako chces, krok s dobou nemusis udrzat a vychovat decko do tej doby.

To iste plati o dievcatach. Len mam pocit, ze tych 90% zien ma vztah k detom a domacnosti. Maju to tak nejak hormonalne zakodovane. U nich je taky nizsi predpoklad zlyhania discipliny. Zase cest vynimkam 😁
Na vojne sa chlapi naucili vela veci. Napr aj drzat hubu.
Ja osobne (ako tak sledujem aj tu na mk) by som zaviedla na skoly predmet o financnej gramotnosti, nejakej takej vseobecnej zivotnej obratnosti.

jaja20
11. sep 2020

@miskakyska Podla tvojej fotky vidim,ze si este velmi mladucka,takze prepac,ale o tejto teme nic nevies,v tej dobe si mozno chodila este len do jasličiek...
Vojenska sluzba bola dobra napr.aj v tom,ze chlapcov odvelili daleko od bydliska a opuštak domov si museli zasluzit,preto si to aj patrične važili...terajsia generacia dostava v podstate vsetko zadarmo,vsetko beru ako samozrejmost,ved mame demokraciu,no nie... A potom to tak aj vyzera...

77daniela77
11. sep 2020

Muz bol po vysokej skole rok a hovori ze to treba chlapcom,ze si vybiju tam testosteron.....

jaja20
11. sep 2020

@majkeel Neviem,kolko mas rokov,ale za tych čias,ked sa chodilo na ZVS,nebolo 50% rozvodov,ako je to teraz,ze mladým je jednoduchsie rozviest sa,ako problem v partnerstve vyriesit...tomu sa hovori zodpovednost.

majkeel
11. sep 2020

@jaja20 Na vojne boli povolene 5% straty. Proste chlapec zakopne a spadne pod tank, niekomu vystreli samopal,... sorry mili rodicia, obete sikany, ze sa chalan psychicky zrutil. Spoluziak z VS bol na vojne, bol na prvej strazi s ostrymi strazit municne sklady, niekto tam tam v noci prisiel, co tam nemal byt, nevedel, ci ma strielat, alebo zastrelia jeho, jemu z toho strachu a stresu s prepacenim .eblo. 20 rokov potom ma syndrom z vojny v zalive, 20 rokov nikde nerobi, nema rodinu, je na antidepresivach ...
Prepac, ale rady niekoho, kto to nezazil, ale chce tam posielat druhych, su trosku mimo.
Zavadzat vojensku sluzbu, ze niekto vychoval par debilov a caka, ze to vojna napravi, je ako kolektivny trest. Dobre, ze to zrusili.

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaja20
11. sep 2020

@majkeel Povolene mozno teoreticky boli,ale v skutocnosti sa to stalo len vynimocne,tak nerob z toho drámu...A šikana je teraz 1000-krat horsia,ved deti pachaju samovrazdy aj koli takym banalitam,ze sa im spoluziaci v skole vysmievaju koli fotkam na ich profile na FB...

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miskakyska
11. sep 2020

@anita1978 a Vaši sú po psychickej stránke o.k? lebo sused bol v Afganistane a nevypadá to s ním dobre po nijakej stránke,najväčšiu obavu máme z toho,že vlastní zbrane..sa vrátil odtiaľ nejaký prepnutý

majkeel
11. sep 2020

@anita1978 Mne pridu vsetci (dlhodobi) vojaci - lampasaci divni a poznaceni svojou profesiou. Co si mam mysliet o niekom, kto miesto civilnej prace je radsej pripraveny niekoho zabit, pripadne byt zabity ... Akoze treba ich, ale su divni. Nie je mozne, aby ich to nepoznacilo.

77daniela77
11. sep 2020

O kazdej profesii sa da povedat ze je nou poznaceny(ucitelia,lekari,uradnici,.....),kazdopadne si myslim ze vojencina urobi z chlapcov chlapov ako sa zvyklo hovorit.....
@majkeel

marianeta
11. sep 2020

No môj ( vtedy priateľ) muž bol a teda mne ho bolo neskutočne ľúto..Keď mal prísahu a ja som ho po mesiaci uvidela neverila som ,že je to on..do plačú mi bolo.. Vychudnutý,uši obrovské,dostipane od komárov..A to nehovorím o jeho krásnych dlhých vlasoch, ktoré si musel dať ostrihať ešte pred nástupom.. No a pamätám si ako malička keď môj tato išiel na( vtedy tomu tak hovorili) manévre. Joj ako som plakala vtedy..
Či by to malo osoh pre dnešnú mládež? No ktovie.. Možno by ich to lákalo a možno by matky samé urobili čokoľvek ,len aby chlapci dostali modrú knižku a nemuseli ísť..Touto dobou zhyckani chlapci by tam sotva prežili..si myslím..

jaja20
11. sep 2020

@77daniela77 Presne tak.Mne sa divni a poznaceni svojou profesiou zdaju napr.patologovia,pohrebaci a gynekologovia @majkeel

majkeel
11. sep 2020

@77daniela77 Janka Kuciaka zabil byvaly profesionalny vojak, Kubasiaka zavrazdil aktivny policajt Petlus, ktory si po praci privyrabal unosmi a vrazdami,... atd. Akonahle sa niekto zacne hrat so zbranou, tak uz to nema v hlave v poriadku.
Nezda sa mi, ze by ucitel, lekar,... zobral len tak zbran a isiel niekoho zabit, aby si tak privyrobil.
https://plus7dni.pluska.sk/slovenska-mafia/slov...

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
11. sep 2020

@mareka49 všetko zlé je na niečo dobré. Aj dnes by mnohým prospelo keby ich na rok odtrhli od maminky a naučili ich utierať si svoje vlastné zadky konečne, lebo bohužiaľ mnoho je takých, čo sú do 30 u rodičov a potom prejdú do manželstva a nechápu, že to už nie je mamahotel a že v manželstve má aj on nejaké povinnosti a zodpovednosť. A veru aj tým mamičkám by to prospelo, aby konečne niekto prestrihol pupočnú šnúru keď už pri pôrode sa nepodarilo.
Poznala som aj chalana (jeden z posledných ročníkov povinnej zvs), ktorý si vzal život na vojne...kvôli babe... to by ale spravil aj nebyť zvs (tie posledné roky už to nebolo také dramatické ako predtým, keď sa chodilo na dva roky, či dokonca “na dobu neurčitú”). Všetci ostatní čo poznám si odtiaľ odniesli aj veľa dobrého - priateľstvá na celý život, zážitky ktoré by inde neboli, trošku pohybu (nie sa len na elektrickej kolobežke vyvážať), preverilo to ich možnosti, vzťahy, naučilo samostatnosti, rešpektu voči nadriadeným...

mariejenka
11. sep 2020

Na túto tému,ako na akúkoľvek inú, bude pohľadov, názorov milion.
Ten môj. Dala by som možnosť si ísť vyskúšať, aj chlapci aj baby. Povinné asi nie, v Izraeli to majú tak,že tam sú vždy akoby v bojovej pohotovosti, tak aby každý jeden občan vedel nabiť,a vystreliť. Ako dosť desivé,ale praktické v čase vojny. Tie dva roky u nás čo bola povinná vojenská služba, bola súčasť režimu.Komu sa páčilo,si chválil,koho zomlela mašinéria nie. Môj oco ako kuchár mal výhru, ten poriadne nezažil nič,lebo bol v kuchyni. muž mal civilnú službu. A pobavilo ma to s tým postielanim😂 ja spím teraz som synom,a kedy máme v spali ešte o 10-tej do obeda neustlane,a muž si vedľa v izbe pekne postelie,prehodí deku a vyvetra. 🤫🤫🤫🤭🤭🤭 Hanba mi🤣
Ja som chcela veľmi za vojacku,policajtku...ale kamarát čo už robil policajta mi povedal,že neprejdes psychotesty,a že by mi nedal do ruky zbraň 😂😂že som sudca a kat zároveň 😏😏