Požičovňa hračiek

domi189
21. máj 2016

Ahojte, mam na vas prosbu a zaroven otazku. Ak by existovala moznost pozicania hraciek (pozicovna), vyuzili by ste ju? V zahranici to niekde funguje, ci uz preto, aby deti nemali doma prebytok veci, rodiacia neminali tolko penazi alebo preto, aby sa deti naucili viac si veci vazit, vratit po nejakm case alebo vyskusali mnozstvo rozlicnych hraciek. dakujem za vase nazory, budem za ne vdacna.

nikuliak
22. máj 2016

@horana Aha, je to mozne. Mne len uviazlo v pamati ze "pozicovna hraciek". ;)

moni244
22. máj 2016

Ako na jednej strane fajn, na druhe si to neviem predstavit, zaplatis kauciu, pozicovne, dieta hracku pokazi a v reale preplatie, napr.my kupujeme hracky len na narodeniny a Vianoce, pocas roka nie, cize pozicovna by nemala vyuzitie, skor by mozno ako hracky, bola dobra pozicovna odrazadiel, od tich pre najmensie az po tie vacsie, viem si predstavit aj taku vec ako kolotoc nad postielkou, vibracne kreslo, proste vacsie veci, co sa z casoveho hladiska neoplatia kupovat

jamabe
22. máj 2016

Ja by som to brala! 🙂 Zažila som požičovňu hračiek v zahraničí a bolo to náhodou super. Požičiavali sa najmä veľké hračky - kuchynka, šľapacie auto, do záhrady také menšie šmýkačky, preliezky.. a potom nejaké spoločenské hry.. Deti hračky rýchlo omrzia a takto by mali zmenu. Plus - koľkokrát rodiča nadšene kúpia dieťaťu napr. tú kuchynku - oni celí natešení a dieťa 5 min. postláča gombíky, pootvára dvierka a.. koniec. A to teda nie je celkom lacná hračka.
Tej hygieny sa nebojím, jasné, že človek by hračku musel vrátiť čistú a v požičovni by ju teda ešte nejako prečistili.. Chodíme do knižnice a knihy odtiaľ tiež nedezinfikujeme... 🙂 Ja keď vidím ako v obchode v nákupnom vozíku sediace dojča oblizuje tú rúčku vozíka... 😝 blé a rodičia si to ani nevšimnú...

jankastubka
22. máj 2016

@horana ano v podstate mas pravdu, akurat doma si to mozme este opravit tak po svojom ako budeme vediet, ale do pozicovne by sme to take vratit asi nemohli.

monika15
22. máj 2016

pozicovna hraciek, aby sa bisnis nabalil ;);) hehe
totalna somarina sorry.

zapozicajme hracku detom ;) a potom na to kukajme cely cas len pretoze ked sa nieco stane musis
zaplatit takze = akokeby si kupila... jaaaaj boze somarina

domi189
autor
22. máj 2016

@nikuliak pokial mam spravnu informaciu, tak su dve, jedna v ramci detského rodinného centra v raci a druhu zriadilo mesto najmä pre deti/ludi so zdravotnym postihnutim, specialnymi vzdelavacii potrebami, takze ide o didakticke pomcky a hry. ale samozrejme informacie stale zbieram 🙂 a dakujem

domi189
autor
22. máj 2016

dakujem za vsetky nazory. samozrejme vsetko ma svoje uskalia, je to napad a zaujimal ma nazor mimo mojej komfortnej zony rodiny a kamaratov 🙂 uplne nesuhlasim s názorom, ze by malo ist o nabalenie sa na poskodeni veci, moje pohnutky su trosku ine a aj predstavy sirsie, kde by mohla byt takato pozicovna len ako sucast niecoho vacsieho. Nemyslim si, ze by som prave na tomto zbohatla🙂 a pozicovne rozlicnych veci funguju a nikdy mi nenapadlo, ze prave preto, ze cakaju na to, kedy co nebudem moct vratit. ale to asi suvisi s pohladom na svet a zivot, kedze ten mame kazdy iny 🙂 a ano, ceny su velmi dolezite. chapem, ze preplatit novu hracku by bola uplna hlupost. ale podla mojich deti viem, ze niekedy sa naozaj tazko odhaduje, co ich bude bavit dlhsie a mat moznost si to vyskusat, resp. vystriedat viac veci bez nutnosti ich zakupenia (ako tu bolo povedane, nase pribytky nie su nafukovacie a aj ekologicke hladisko mi nie je uplne lahostajne) by som castokrat ocenila. Ale uprimne, stale hladma nieco, co by naplnalo moju snahu aspon trochu niekomu pomoct a co na nasom trhu chyba. pekny zvysok nedele vsetkym 🙂 hura hrat sa s nasimi detmi🙂

horana
22. máj 2016

@monika15 Ked som si robila prieskum ja, zistila som ze v zahraci take bezne funguje, takze to nemoze byt zla myslienka od podstaty, tu na SK by som to vsak videla aj pri dobrom premysleni a konstalaciach, skor na bocne privyrobenie nez na bohvieaky biznis a to prave kvoli nedostatocnemu povedomiu ekologickemu naroda a zaroven znacnemu snobizmu, napriek tomu ze sme relativne chudobna zem. Niektori ludia to aj tu v priamom prenose svojim prispevkami pekne ilustruju 😅

stanulienkat
22. máj 2016

@horana No napriklad moje dieta je kazisvet a co chyti, hned prestane fungovat. Takze tak. A hlavnym mojim argumentom na taku pozicovnu je cena. Nerobim si iluzie, ze by v takej pozicovni mali symbolicke pozicovne. Tu chce hned kazdy zbohatnut a vysolit za pozicovne 10 e kolobezku na mesiac, prepac, to si za 12e kupim v akcii novu. Viem o com pisem. A to, ze si myslis, ze nie som ekologicka, tak nechapem odkial ma poznas-dost sa mylis. A ze moje dieta ma pretlak hraciek-vies je jedine a posledne vnuca a nebudem kazit starym rodicom radost.

zuzanaete
22. máj 2016

@domi189 Ja by som to uvitala. Chodime do kniznice, lebo som odmietla vykupovat knihkupectvo. Mame par vlastnych a ostatne obmiename. Nezunuju sa, nezavadzaju. Uvitala by som to pri niektorych typoch hraciek. Napr. drevene puzzle pre mensie deti. Parkrat zlozi a potom uz nuda, chcelo by to novy obrazok ... Cize skor take trochu vzdelavacie.

domi189
autor
22. máj 2016

@zuzanaete ja to tiez myslim skor na edukativne,casto velmi nakladne hracky,ktore dieta ani nemusi vyuzivat dlho a potom vacsie veci. Alebo podla dopytu. A dakujem za nazor

tajka1986
22. máj 2016

@domi189 v zahranici funguje vela veci ktore na slovensku nefunguju 🙂 ja by som hracky odtial nebrala aj koli hygiene aj preto ze ak si aj hracku oblubi o tyzden jej ju vezmem a vratim? Staci ak si svoju babiku zabudne v skolke alebo v aute a bez nej odmieta dalej fungovat...co potom s hrackou ktoru musime vratit? Zbytocne komplikovat si zivot 😀

stardust
22. máj 2016

ja osobne by som pozicovnu nevyuzivala z dovodu, ze....male deti velmi rady stracaju diely z hraciek. Niektore hracky pokazia. Predpokladam, ze by taka pozicovna chcela vratit hracku v povodnom stave, co vzdy nie je mozne. Takze vyhodnejsie je bud si kupit novu hracku alebo pouzitu hracku na blsaku v dobrom stave.

sardinka335
22. máj 2016

Ja si to viem predstavit pri takom Legu...mame toho doma ,,na mraky,, a ked z tej manie dieta vyrastie tak čo s tým? Su v tom nehorázne peniaze a uz sa s tým dieta nehra. Mame doma obrovske krabice LEGO TECHNIC, ok zlozi to a tym to hasne, nejaku dobu to ma na poličke a potom uz to davam do garaze lebo to zabera miesto. To iste aj bager na ovladanie, rozny Hero Factory...uz to syna nezaujima lebo vekovo uz mu to nie je blizka hračka. Nekupila by som ani hupacie poniky - čo s tým potom. Dcere sme kupili napr. babiku ,,šušu,, a teda vela tomu nedala, kočik detto...stoji to tam a ked ju to občas chytí no spočítam to na 2 rukách kolko sa s tým hrala. Takže niektore veci si viem predstavit pozičať. Tie byty nie su nafukovacie a človek vela veci nekupi lebo si vravi ze jednak sa to neoplati kupovat a čo s tým potom. Človek to ledva preda na bazare, blšaku...nikto to nechce.

monika15
22. máj 2016

@horana hej hej ja viem presne ako to funguje... 🙂a je to totalna somarina ;)
nie vsetko sa oplati...

horana
23. máj 2016

@monika15 A nie vsetko co sa inak aj oplati je zase naopak spravne.
Nastastie sa najdu ludia ktori nieco nerobia len vyhradne preto ze by sa to vyslovene oplacalo, nerozmyslaju len v intenciach nabalit sa na niecom alebo nic.
Vyraz somarina je z pohladu niekoho kto by nevyuzil, nie objektivne hodnotenie 🙂

horana
23. máj 2016

@stanulienkat Pre kazisvetov ako ich volas by prave take nieco asi nebolo, su typy deti, ktore cielene rozoberaju. Tak tam je uplne jasne ze teda skor nez aby sa nemuselo vybavovat zlozito v pozicovni pre take dieta je ozaj lepsi ten obchod 🙂.
Aj ked vacsina deti aj z tohto stadia vyrastie, su to vacsinou len urcite obdobia, ono to ma totiz este jeden aspekt a sice vychovny: dieta sa pri poziciavani uci ze si ma davat pozor na veci, to by malo byt aj doma - ze ked si znici nema, niektori rodicia totizto maju nielen malych konstrukterov co noazaj sa snazia prijst rozoberanim veciam na klb, ale maskuju tym rozmaznanost, kedy len blahoslonne prehliadaju ze dieta nema vztah k veciam ale ani nie je k tomu vedene a dieta sa potom nenauci mat vztah, je to prilisna laxnost vo vychove. A to hovorim ja, co som mala majstra rozoberaca, len to trvalo par rokov a teraz uz dozrel a presiel do inych fazi. Pri pozicani by si davalo aj viac pozor, bolo k tomu vedene a mozno sa aj skor naucilo, co je isto bonus.
k tomu : "A to, ze si myslis, ze nie som ekologicka, tak nechapem odkial ma poznas-dost sa mylis....moje dieta ma pretlak hraciek-vies je jedine a posledne vnuca a nebudem kazit starym rodicom radost." - Jednak som nepisala o tebe konkretne, ale vseobecne trend, ale ked uz pises dalej - no ved toto je prave prejav tej neekologickosti, vyhovorka ze jedinemu vnucatu nebudeme kazit starym rodicom radost a tak ho zahrnieme. To je presne ono. Tym ale nekritizujem, bozechran, to je na kazdom co robi, len konstatujem ze vseobecne prejav neekologicnosti je nadspotreba ktoru nepotrebujeme len preto ze na nu napr. mame a pod.

stanulienkat
23. máj 2016

@horana OK, suhlasim, no ja hracky posuvam dalej, takze recyklacia funguje u nas.