Práca na dohodu a odvody

lara1705
4. jan 2013

Ahojte. kto mi vie odpovedať na tuto otazku. Som evidovana na UP, nedostavam nič. Keby som sa zamestnala na dohodu, tak kolko percent mi budu sťahovať s platu. Lebo počula som že 30 percent. Ma niekto s tym skusenosti? Ďakujem za každu odpoved.

zuzana909
4. jan 2013

@lara1705 záleží od toho akým spôsobom sa dohodneš na plate, či sa dohodneš v hrubom alebo v čistom.
odvody z dohody sú zamestnávateľ 35,2 % a zamestnanec 13,4 %
ak si sa dohodla napr. na hrubej mzde 400,- tak ti strhnú odvody vo výške 13,4 % čo je 53,60 € a daň 6,66 € teda na výplatu ti zostane 339,74 €
zvyšné odvody platí zamestnávateľ vo výške 35,2 % čo je 140,80 € túto sumu nemá právo od teba pýtať 😉

pokiaľ máš dieťa tak si môžeš uplatniť daňový bonus na dieťa, na dieťa si môžeš daňový bonus uplatiť len jeden rodič, ale môžete sa dohodnúť, že na jedno dieťa si uplatníš ty a na dve si uplatní manžel, záleží od výšky príjmu

mojedieta
4. jan 2013

@zuzana909 ahoj. Nevieš aj prosím ta to že ak po novom budem robiť na dohodu budem musieť byť aj tak vedená na úrade práce? Keď uz odvody platí zamestnávateľ.

zuzana909
4. jan 2013

@mojedieta to čom som napísala platí pre pravidelný príjem, teda, že dostaneš mzdu každý mesiac.

Vláda navrhuje novelu zákona o službách zamestnanosti, podľa ktorej budú musieť byť osoby pracujúce na dohodu, ktoré sú zároveň evidované na úrade práce, vyradené z evidencie uchádzača o zamestnanie. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. apríla 2013.
Ak by však táto zmena schválená nebola, uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce by mohol naďalej mesačne zarobiť maximálne 143,40 eur bez toho, že by musel byť vyradený z evidencie.

lara1705
autor
4. jan 2013

@zuzana909 dakujem veľmi pekne za odpoved

mojedieta
5. jan 2013

@zuzana909 ďakujem krásne nikto mi nevedel na to odpovedať dokonca ani na úrade..

lucyf
5. jan 2013

a viete mi poradit aj ohladom MD a prace na dohodu?ako to je ked, by som chcela pracovat popri materskej????

oliinka
5. jan 2013

to by aj mna zaujímalo keby som začala pracovat na dohodu a som na rodičovskom,či sa to oplat vobec

abbey1
5. jan 2013

@oliinka Podľa mňa záleží, koľko na tú dohodu zarobíš. Odvody platíš ty i zamestnávateľ a niektorí zamestnávatelia sa snažia preniesť odvodové zaťaženie na dohodárov. Ak máš môžnosť za slušné peniaze pracovať na dohodu, tak sa to oplatí. Ak je suma nízka, nuž ☹

oliinka
5. jan 2013

@abbey1 no ja som na dohodu v tescu ako pokladnička a brigáda sa mi ujde tak 4krát,čiže zarobím 50 eur a ked mám všetky tak najviac možem zarobit 100 eur tak čo myslíš?

evita68
5. jan 2013

@oliinka toto nie je dobré, pokazí ti to všetko - prípadná podpora po RD, prípadná dalšia materská, PN, všetko ti to pokazí.. ak niečo z tohto máš vo výhlade, tak si to rozmysli..

stanislava2
5. jan 2013

A mohli by ste aj mne poradit?som na rodičovskom .minulý rok som pracovala na dohodu.zmluvu som mala do konca roka 2012. 90% mi vyplatili v roku 2012 a druhu polovicu mzdy dostanem tento rok vo februari.Nepokazi mi prijem v roku 2013 nejak pripadnu PN alebo podporu po skončeni rodičovskej dovolenky?Lebo ja zamestnaná som len neviem či moja fima ešte bude fungovat ked sa vrátim.Dakujem

stanislava2
5. jan 2013

Nie polovicu ale 10% mi vyplatia v tomto roku.Prepáčne som sa pomylila.Aj ja som z toho nejaka pomotana.

evita68
5. jan 2013

@stanislava2 nie, nepokazí, lebo toto je len dlh zamestnávateľa.. pokiaľ dohoda v tomto roku nepokračuje, tak je to ok

titkovamiriam
5. jan 2013

Mna u Up vyradili uz vlani ked som presiahla zarobok viac ako 145 eur,teraz už mam klasika zmluvu.Viem že ženy čo su na materskej a pracuju na dohodu musia do 9.1.odhlasit zo socialneho poistenia a tak isto ak su na UP...

evita68
5. jan 2013

@titkovamiriam ako to myslíš s tým úradom práce?

titkovamiriam
5. jan 2013

@evita68 kukni članok

stanislava2
5. jan 2013

@evita68 velmi pekne dakujem za radu pretože radšej by som sa tych par euro zriekla ak by ma to potom malo ešte aj obrat o pripadnu pn alebo podporu kedže tiež nemam istotu že po rodičovskom nedostanem vyhazov.Som sice zamestnana na neurčito ale aj tak zamestnavatelia su prešpekulovaný a niektory vedia ako ošklbat zamestanca až po kost.

evita68
5. jan 2013

@titkovamiriam akože myslíš, že evidovaný na úrade práce sa majú odhlásiť zo SP?

evita68
5. jan 2013

@stanislava2 dobre uvažuješ.. lebo aj doba neurčitá neznamená, že hned po RD nemôžeš dostať výpoved.. ale tebe z tejto minuloročnej dohody nič nehrozí

titkovamiriam
5. jan 2013

@evita68 to som myslela to zarobenie viac ako je povolene,ale vlastne to ta aj tak up odhlasi

evita68
5. jan 2013

@titkovamiriam no lebo si napísala:
Viem že ženy čo su na materskej a pracuju na dohodu musia do 9.1.odhlasit zo socialneho poistenia a tak isto ak su na UP...

tak pre istotu, aby to niekoho nezmiatlo 🙂

titkovamiriam
5. jan 2013

@evita68 hej zle som to napisala

stanislava2
5. jan 2013

@evita68 ok ešte raz velmi pekne dakujem a tento rok som už dohodu neuzatvorila nakolko prijem by som nemala zdaleka taky aby som platila ešte aj odvody.Bolo to len take prilepšenie k tej našej almužne rodičaku.

monkovec
5. jan 2013

@zuzana909 prosím ťa takže ak by som mesačne bola dohodnutá na mzde iba 80 euro, platili by sa odvody percentuálne vypočítané z tejto sumy, alebo sa musia platiť minimálne ako z minimálnej mzdy? ďakujem

filomenka11
5. jan 2013

Ludia ktori schvalili taky zakon si nevedia ani prestavit, ze niekto za 50e ktore oni bezne nechaju za obed v lepsej BA restauracii kam chodia denne z parlamentu je ochotny tri dni makat v robote !!!

Tento rok len same ISTOTY. Zobrat prostriedky ludom ktori su ochotni robit za minimalne peniaze a v zlych podmienkach, zobrat privirabajucim si studentom, mamickam na materskej, ludom, ktorym sa ina praca neusla, ludom, ktori robia po nociach dalsiu robotu aby uzivili rodinu, studentom ktori si potrebuju zarobit na intrak ... tomu sa hovori socialna politika 😀 😀 😀

abbey1
5. jan 2013

@monkovec Nie ako z minimálnej mzdy. Platia sa percentá zo zarobenej sumy. Niečo ty, niečo zamestnávateľ, čiže celkovo sa cena tvojej práce zvýši o asi 35%, čo je dosť a preto sa to zamestnávatelia snažia riešiť najímaním ľudí so živnosťou, prípadne študentov, či zaplatiť menej dohodárovi, aby oni nemali také odvodové zaťaženie. Sú aj svetlé výnimky. Avšak ono sa to komplikuje pre zamestnávateľovi aj rôznymi prihláškami, odhláškami, máš nárok na Pn, a podobne. Tak je v tom zatiaľ dosť zmätok. Časom sa to asi upokojí, ale teraz si dávajú zamestnávatelia bacha. 😒

abbey1
5. jan 2013

@filomenka11 Ano socialna. Ale zabúdajú dodať, že pre asociálov a politikov. Niekde treba brať prachy, a kde ich vezmú ľahšie ako u drobných živnostíkoch, mamičiek na dochodu a podobne. Minimálne odvody sa zvýšili o 25Eur mesačne na 185 mesačne. Vieš si predstaviť, koľko musíš zarobiť ako drobný živnostník, aby som zaplatila aspoň minimálne odvody, nájom, daň, prevádzkové náklady a kde je ešte niečo na živobytie? To ich vôbec nezaujíma. Je predsa iné mať zamstnancov a iné robiť sám na seba. Ale tým hore to asi nedocvaká. Nemám na nich pekné slovo.

valtintin
5. jan 2013

Filomenka, a to nie je vsetko...momentalne, aby vlada znizila nezamestnanost mladych ludi do 29 rokov ponukaju zamestnavatelom financnu podporu ak zamestnaju cloveka do 29 rokov. Realita momentalne je taka, ze prepustaju ludi nad 30 rokov a prijimaju na ich miesta mladych ludi...znizuju sice nezamestnanost mladych ludi, ale zaroven zvysuju nezamenstnanost ludi po tridsiatke...inymi slovami, neznizuje sa nezamestnanost a utracaju sa zbytocne velke peniaze na tzv. tvorbu pracovnych miest pre mladych ludi...v mojom meste je firma, ktora naraz prepustila 8 ludi v zrelom veku a na dalsi den prijala osem mladych...takze clovek po tridsiatke jednak nenajde pracu a uz nema ani sancu aspon na tu dohodu robit...prosto pasca chudoby z ktorej sa clovek tazko vyhrabe...

abbey1
5. jan 2013

@valtintin 🙄 To vážne? Hnus. A pekne po tichúčky robia tekéto zákony a ľudia ich budú voliť bez ohľadu na dôsledky.