Práca na dohodu a odvody v roku 2013 popri rodičovskej

emajbova
26. okt 2012

Ahojte neviete ako to bude od noveho roka s platenim odovodov ked niekto pracuje na dohodu a pobera rodicovsky prispevok? Ake vysoke odvody bude platit zamestnavatel a ake dohodar? (teda zena dohodarka?), vsade sa pise len o dôchodcoch a studentoch..dakujem🙂

zalka
21. jún 2013

@hannahrybicka jaj to je iné ty si ešte len na MD ... na reťazový pôrod máš času do 3 rokov veku dieťaťa ... takže počas RD kludne môžeš robiť na čiastočný úväzok .. ak odpracuješ 270 dní ... tak bude nárok na MD z 1 úväzku a na MD z 2 úväzku 🙂

zalka
21. jún 2013

@hannahrybicka a nezabudni musí byť dalšia zmluva, nemôžeš mať zmenu PZ na nižší úväzok ...

magali
21. jún 2013

@zalka dakujem ti za vsetky odpovede.. velmi si mi pomohla.. poviem im vsetky pre a proti a uz nech si vyberu co chcu.. fakt som rada ze si my pomohla lebo uz som precitala vsetky mozne aj nemozne stranky a bola som z toho jelen.. keby som mala srdiecko tak ti jedno poslem.. naozaj velka vdaka

hannahrybicka
21. jún 2013

@magali ja jedno mam ;) poslala som ho aj za teba. @zalka tu nezistne pomohla urcite velkej spuste mamin, nielen nam dvom.

felinka
27. jún 2013

@zalka Ahoj, vidim, ze si jednou z dobrych dusi, ktore tu pomahaju maminkam, ktore si nevedia rady, prosim Ta, poradila by si aj mne? Som na rodicovskej dovolenke a mam moznost si trosku privyrobit, nie u svojho povodneho zamestnavatela, ale inde. Otazka je, ako to je s rodicovskym prispevkom, danami, odvodmi, ak by som sa zamestnala na dohodu? Resp. co by sa mi viac oplatilo, pracovat na zmluvu o dielo? Ide o preklad knihy. Ako mam postupovat, keby som tu pracu vzala, ist daco riesit do socialky? Patram na nete po podobnom pripade, ale nic som nenasla ☹ Ak mi budes vediet poradit a venujes mi chvilku svojho casu, velmi mi to pomoze, dakujem!!!

zalka
27. jún 2013

@felinka no RP by si dostávala stále, ak by si pracovala na dohodu tak by si platila všetky odvody a dane .. čo nie je moc výhodné ... keby si si založila živnosť tak by to bolo pre teba výhodnejšie ... odvody by si neplatila do SP . a do ZP len ak by si prekročila príjem 2918 eur za rok ... v opačnom prípade by si ani tak odvody neplatila ... a dan z nizkeho príjmu nevýjde ..

Ak sa zamestnáš na dohodu, musíš sa odhlásiť z dôchodkového poistenia štátu na SP do 8 dní ...

felinka
27. jún 2013

@zalka dakujem ti za rychle info, no, to sa mi ozaj neoplati, lebo pre mna to je prijem tak mozno 100 - 150 € maximalne, aj to len jednorazovo, to by som asi skor prerobila na dohode...
A je pravda, ze keby som chcela mat dalsie dieta este kym pojdem znova do zamestnania, teda potiahnut rovno novu matersku v ramci tychto troch rokov s prvym dietatkom, tak by mi potom bola materska ratana zo sumy, ktoru som zarobila na tejto dohode, nie zo sumy od mojho povodneho zamestnavatela?

zalka
27. jún 2013

@felinka no MD by bola pri reťazovom pôrode od 1 zamestnávateľa ak si u neho stále zamestnaná .
a pri 2 zamestnávateľovi ak by si mala splnenú podmienku 270 d ní poistenia tak by si mohla mať aj z toho poistenia MD .

angelaa214
6. aug 2013

super job, bez investicie ,je to nova socialna siet, a je treba aby sa co najviac ludi o tomto dozvedelo a za to som platena, registracia zadarmo trva to minutku..http://www.globallshare.com/regen1228306.html

ivatur
13. sep 2013

Som na RD a strašne si chcem otvoriť predajňu s detskym textilom.Poraďte mi môžem si otvoriť textil na manželovu živnosť? Chcem to spraviť tak že bi som u neho pracovala ako predavačka. Koľko môžem zarábať aby on nemusel za mňa platiť odvody do soc.p. Dúfam že mi niekto poradí.Ďakujem

monika9694
27. sep 2013

@zalka ahoj mozem ta vyrusit na chvilocku? pozerala som fora kto by mi pomohol a nasla som teba ..... mohla by si mi poradit uz tyzden pracujem na dohodu na poste ,ale popri tom dostavam rodicovsky prispevok a neviem ci mozem kludne robit na poste alebo nie ... na poste mi povedali ,ze kludne mozem pracovat a nemusim ist naa urad prace oznamit ,ze pracujem na dohodu ,ale teraz neviem lebo kazdy hovori inak .... mam tam robit 5tyzdnov a nechcem kvoli 5 tyzdnom stratit prispevok .... mozes mi poradit? dakujem

zalka
27. sep 2013

@monika9694 a prečo by si mala ísť na UP ? Ja nevidím dôvod aby si tam chodila ... akurát musíš ísť na SP ... odhlásiť sa z dôchodkového poistenia .. lebo pracuješ, ale po 5 týždnoch sa môžeš znova prihlásiť na dôchodkové poistenie štátu .. aby ti štát platil odvody dôchodkové.

monika9694
28. sep 2013

@zalka dakujem za odpoved vies nikde som nemohla najst ci mozeme pracovat na dohodu alebo nie moj zamestnavatel ma nahlasil poistovni aj zdravotnej .... takze tam nemusim ist.... dakujem

kao
5. nov 2013

@zuzana909 Zuzka, vidim, ze mas v tychto veciach uplne jasno 🙂 narozdiel odo mna....poradis mi? Som na RD a mam moznost si privyrobit ako precvicovalelka aerobiku. Ktory typ zmluvy bude pre mna najlepsi? Dohoda o prac. cinn. alebo dohoda o vykonani prace? Inak mam pracovny pomer na dobu neurcitu - len "dovolenkujem s dvoma krpcami🙂🙂🙂" akurat fakt neviem, co "mam podpisat teraz". Moc dakujem!!!!!

zalka
5. nov 2013

@monika9694 no ak za teba platí dôchodkové poistenie štát, tak na SP musíš ísť ... zrušiť toto poistenie, lebo teraz dôchodkové poistenie budeš platiť sama z dohody ...

zalka
5. nov 2013

@kao aký by to bol príjem?
v akej výške?
lebo dohody ti poznižujú prípadný VZ na podporu po skončení PP po RD ak by ti skončil ...

jankastubka
10. nov 2013

@zalka mozem aj ja otazocku. Mam dohodu o vykonani prace s nasim spolocenstvom vlastnikov bytov ako clen rady. Prijem sa vyplaca len raz rocne 80 EUR, cize ide o nepravidelny prijem. Za chvilu vsak nastupujem na rodicovsku dovolenku - a ak chcem byt poistencom statu v dochodkovom poisteni, vraj tuto dohodu musim zrusit. Mam dve otazky: je to naozaj tak, aj ked ide len o nepravidelny prijem?
Ak dohodu zrusim este pred nastupom na RD ale prijem za tento rok mi vyplatia az po nastupe a teda aj prihlaseni v SP ako poistenec statu - bude to problem?
Dakujem vopred za radu 🙂

zalka
10. nov 2013

@jankastubka no z tejto dohody sa platia odvody na dôchodkové poistenie takže naozaj nebudeš mať nárok na poistenie štátu v dôchodku ...
a ak ti to vyplatia po nástupe na RD tak ťa musia oni na 1 den prhlásiť na dohodu ... a ty sa musíš na ten den odhlásiť z poistenia štátu ... ale zase ti môže vzniknúť nové poistenie .. ak vypíšeš novú prihlášku na dôchodkové poistenie štátu ...

jankastubka
10. nov 2013

@zalka a este jedna otazka z trosku ineho sudka. V mojom zamestnani mi mozu vyplatit benefit - prispevok pri narodeni dietata. Avsak pocas materskej mi ho vraj nemohli kvoli nejakym zakonom vyplatit. A zase bojim sa, ze ak mi ho vyplatia pocas rodicovskej - aky vplyv to bude mat na to dochodkove poistenie ak uz budem poistenec statu. A ci mi to nepokazi buducu MD, ak by som chcela mat retazovy porod?
Prispevok je len 130 EUR - ale zase aj to je peniaz. Tak neviem ako to vymysliet aby som o to neprisla, ale aby ma to neposkodilo do buducna.
Velmi pekne dakujem za pomoc, velmi si vazim ze mamicky ako ty pomahaju nam ostatnym, ktore sa v tychto veciach az tak nevyzname. 🙂

zalka
10. nov 2013

@jankastubka áno počas MD nemohli lebo by si prišla o MD za daný mesiac počas RD môžu, a zase chystáš sa na dalšiu MD už budúci rok? 🙂

jankastubka
10. nov 2013

@zalka to znamena, ze by sme to mohli robit kazdy rok tak, ze ma prihlasia a odhlasia na SP a ja sa vzdy nanovo pojdem prihlasit ako poistenec statu?
Ten jeden den, by ma tym padom nemusel nijak negativne ovplyvnit, kedze zvysnych 364 dni budem opat poistenec statu?

jankastubka
10. nov 2013

@zalka buduci rok sa este nechystam - aky je v tom rodziel, ci buduci rok alebo o dva roky, ked ide o retazovy porod. Teraz som mala takmer maximalnu MD a chcela by som ju mat opat.

zalka
10. nov 2013

@jankastubka no lebo ak by si šla na MD budúci rok tak sa berie VZ z tohoto roka ... takže ak ti vyplatia ten príspevok tento rok tak MD by to mohlo ovplyvniť ak by si šla na MD 2014 ... ak pôjdeš neskôr tak vplyv to mať nebude.

jankastubka
10. nov 2013

@zalka to znamena, ak vzdy pocas roka, ktory predchadza MD - budem len na MD alebo RD, budu pozerat na moj prijem, ktory som mala este na full time, nebude sa prihladat na to, ze pocas obdobia poslednych 3 rokov som mala napr. jendorazove prijmy, ci uz z tej dohody, alebo tohto prispevku?
To je take komplikovane, bezny clovek sa v tom uz davno strati. a tym padom aj prerobi. 😖

zalka
10. nov 2013

@jankastubka hm... no pr. máš 1 zamestnanie .. ideš na MD z toho zamestnania ... a potom na 2 MD zase z toho zamestnania .. tak sa berie predpokladaný príjem ... tj. čo napíše mzdárka ..
ak počas RD uzavrieš PP s 2 zamestnávateľom, tj. máš 2 zamestnanie a tak si môžeš požiadať o MD aj z 2 zamestnania ak je splnená podmienka 270 dní poistenia.
Ak by si chcela pracovať pre pôvodného 1 zamestnávateľa, tak uzavri radšej novú zmluvu ... nie dodatok k starej lebo tým by si si len poškodila ...

jankastubka
10. nov 2013

@zalka no len ide o to, ze ten prispevok nie je odmenou za pracu - ani na dohodu ani na PP.
Este pre istotu zavolam aj tej mzdarke - aj ked ona je taka popleta niekedy. Dakujem pekne za rady a zelam pekny vikend 🙂

zalka
10. nov 2013

@jankastubka napodobne pekný víkend

xelibri
3. dec 2013

@zalka Prosim ta, mozes aj mne trosku poradit? 🙂
Som na RD /"vyplata" z UP/ a chcela by som si privyrobit na dohodu. Mam moznost ist k svojmu povodnemu /este stale aktualnemu/ zamestnavatelovi.
Pre prehladnost, radsej ocislujem otazky:
1. Je to vobec mozne aj takto na dohodu?
2. Ak ano, viem, ze sa musim odhlasit zo SP, len mi nieje jasne ako je to potom s odvodmi z dohody? Lebo ked som sa pytala sefa, hovoril, ze on plati odvody za vsetkych svojich "dohodarov" bez rozdielu /ci je to dochodca alebo iny zamestnanec, okrem studentov, tam, ze je to inak/.
3. Ale ked som citala vyssie prispevky, tak mi z toho vychadza, ze este aj ja daco odvadzam?
4. Ci si budem musiet sama platit to dochodkove, z ktoreho sa odhlasim zo SP?
5. Je nejako hodinovo, resp. fin. obmedzena praca na dohodu?
Vopred dakujem za ochotu. 🙂

zalka
3. dec 2013

@xelibri
1) áno
2) odhlásiť zo SP , a odvody z dohody platíš ty aj zamestnávateľ ako za zamestnanca ...
3) samozrejme ... aj predtým si odvádzala ... mala si hrubú mzdu a dostala si čistú mzdu a ten rozdiel šiel štátu ... a to isté platí teraz aj u dohodárov
4) nie to ti zamestnávateľ strhne zo mzdy ... ako normálnemu zamestnancovi
5 ) dohoda o pracovnej činnosti 10 h týždenne, dohoda o vykonaní práce 350 h ročne , finančne nie je obmedzená

xelibri
4. dec 2013

@zalka Dakujem za rychlu odpoved 🙂
Uz len pre upresnenie, ja nieco na dohodu zarobim v hrubom a zamestnavatel za mna vsetko odvedie, tak ako ma byt, bez toho, ze by som sa o to este ja musela starat.. Cize v podstate ako pri normalnom plnom uvazku, akurat v inych cislach.
Este jedna otazka ak mozem.. Je pravda, ze keby som po skonceni rodicovskej z nejakeho dovodu ostala nezamestnana, tak sa mi podpora bude ratat z toho co zarobim ako dohodarka a nie z povodneho "normalneho" prijmu? Lebo v tom pripade by som si riadne pohorsila ak by k niecomu takemu nahodou doslo.