Práca u manžela počas neplatenej predĺženej rodičovskej

lenicka12
5. máj 2016

Ahojte,potrebujem radu ohladom zamestnania,som na predlženej neplatenej rodičovskej dovolenke,dcéra ide od septembra do škôlky na 4 hodiny,môžem vypomáhať v manželovej firme,ak sú za mňa platené odvody štátom?ja nepoberám nič,len na tej rodičovskej zostanem ešte rok,ak budem s ním v práci nebude sa to rátať ako zamestnanie na čierno?ďakujem

janickacrazy
5. máj 2016

@lenicka12 nemožeš pracovať, ked si na predĺženej neplatenej RD

stastnablcha
6. máj 2016

podla mna mozes pracovat... 4 hodky uplne v pohode.. a ešte by som aj povedala ze by ta mal normalne nahlasit na socialne poistovni.. ale na toto by si mala najlepsie keby si zbehla na tu ocialnu poistovnu a poopytala sa. alebo ak je tam nejake centralne telefonne cislo, tak asi zavolat 🙂 podla mojich skusenosti je to lepsie, lebo je predpoklad ze ta dievcina na telefone predsa len nieco vie 🙂
ale par rokov dozadu som mala kamosku na predlzenej RD , davala dieta do školky a myslim ze aj nejake "bokovky" mala co s prace tyka. ak sa teda system nezmenil

lenicka12
autor
6. máj 2016

@stastnablcha ,mne nejde ani tak o iné zamestnanie,len viem že priamy príbuzný môže vypomáhať ,napr. manžel manželke a naopak,len musí byť zamestnaný inde,teda musia byť zaňho platené odvody,za mňa sú teraz platené štátom,preto sa pýtam či to tak môže byť,môj oco je napr. na starobnom dôchodku,mama podniká a on jej môže pomáhať-dokonca mal prednedávnom kontrolu a povedali že takto je to ok,len neviem ako to je v mojom prípade

majusqa77
6. máj 2016

nemozes pracovat. Akonahle by si mala nejaku zmluvu/dohodu, zacinaju sa odvody platit z nej a z neplateneho rodicsku sa musis odhlasit

peteva85
6. máj 2016

Ja riesim toto iste teraz, bolo mi povedane ze na neplatenej RD mozes robit na dohodu, dieta moze byt v skolke maxim 4h denne.
Na platenej RD dieta moze byt v skolke neobmedzene a ty mozes robit..

janickacrazy
6. máj 2016

@peteva85 lenže teraz sa platia odvody aj z dohod, takže podľa mna je to blbosť, lebo ked si na neplatenej RD odvody za teba platí štát

majusqa77
6. máj 2016

@peteva85 a kto ti to povedal? Ano, v skolk3 dieta moze byt

stastnablcha
6. máj 2016

@lenicka12 ja by som preda len zbehla na tu socialnu poistovnu.. lebo tu dostanes 5 zaručenych info od 5 roznych bab ...
@janickacrazy aj ked sa priklanam k tomu co hovoris ty... 🙂

saurian
6. máj 2016

pri "dobrovolne" predlzenej RD nemozes mat prijem, lebo ti plati odvody stat, dieta nemoze byt v skolke viac ako 4 hodiny. ak budes pracovat na zmluvu ci dohodu - mozes - ale uz si neni poistenec statu ale ti to ide zo mzdy.
nepises ci je mm sro alebo zivnost - ak je zivnost pri zivnosti moze "pomahat" rodinny prislusnik (blizky - tj manzel, dieta) aj zadarmo, nepocita sa to ako ziadny prijem ani neplatis odvody a jemu ked pride kontrola napr z uradu prace, je to ok.
ak ide o sro - tak bud sa "oficialne" zamestnat - ci uz na TPP alebo dohodu, ale v tom pripade si platis sama odvody (resp zamestnavatel) a stat uz nie.

peteva85
6. máj 2016

@janickacrazy bola som aj na zdravotnej poistovni aj na socialke.. a obe odpovede sa zhodovali, tak teraz fakt neviem, kazdy inac vravi resp. pise

janickacrazy
6. máj 2016

@peteva85 kedysi to tak bolo, lebo sa neplatili odvody z dohod, lenže teraz sa už platia a tým pádom tie odvody za teba už štát platiť nemože, takže bud si na neplatenej RD a odvody za teba platí štát alebo robíš, či už u manžela alebo inde a tým pádom odvody platí za teba zamestnávateľ, to je logické, nie?

janickacrazy
6. máj 2016

@peteva85 ľudia si to stále pletú, lebo ked si na platenej predlženej RD zo zdravotných dovodov dieťaťa, tak vtedy možeš pracovať neobmedzene a dieťa može byť aj v školke na celý den, lenže to nie je situácia zakladateľky, ja som tak bola, tak viem, čo hovorím

lenicka12
autor
6. máj 2016

@janickacrazy ,len mne ide o ten vzťah manžel-manželka-priamy príbuzný,môj otec je tiež na starobnom a vypomáhať môže bez toho že by ho mamina nahlasovala,aleboprihlasovala niekde,nič také nerobí a mali kontrolu a vrajje to ok

janickacrazy
6. máj 2016

@lenicka12 a manžel je živnostník či sro?

saurian
6. máj 2016

@lenicka12 ak je na zivnost mozes, ak je sro mala by si mat zmluvu.

lenicka12
autor
6. máj 2016

@janickacrazy ,je živnostník

peteva85
6. máj 2016

@janickacrazy pre istotu sa pojdem popytat este raz, ale obcas mam pocit ze ani samotne tetusky na socialke resp na uradoch ako takych nemaju v tom jasno

janickacrazy
6. máj 2016

@peteva85 najlepšie by bolo, keby si tam poslala otázku asi písomne, aby ti dali papier, že možeš, lebo to, čo ti povedia, nemáš ako dokázať, ale ak je živnostník, tak možeš mu pomáhať v práci

stastnablcha
6. máj 2016

ja som uz do socialne volala 😅 . neznasam ked nieco neviem 🙂 takze potvrdili zhruba to, co hovorila @saurian ... ale pisomne so to dat oddobriť tiež nieje zly napad..

lenicka12
autor
6. máj 2016

ďakujem za rady,dúfam že sa zákon do septembra nezmení,lebo sipripadám niekedy ako dement,a tvária sa na úradoch že ja to mám vedieť,nie oni