Práca verzus štúdium

leela123
9. aug 2012

Ahpjte. nastal taký problém. študujem na vš učiteľstvo bio-AJ ( bio ma nebaví, s AJ je to celkom fajn). rodičia chcú, aby som si školu dokončila, ale pre nich je to prechádzka ružovou záhradou... nemala by som problém doštudovať a byť učiteľkou, ale to množstvo atestácií a kreditov (mimochodom, nechápem, ako sa dostanem ku kreditom, aké atestácie treba a tak) ma dosť odrádza. od budúceho týždňa idem pracovať ako výpomoc do jednej ekonomicky zameranej firmy na 4 hodiny (neviem,ako to budem stíhať popri škole, aj keď je to v jednom meste)... Ja by som tam rada ostala pracovať normálne, aj keď začiatky by boli ťažké a ktovie čo ak raz tam skončím a budem si musieť hľadať inú prácu a školu mať nebudem... Tak pls napíšte nejaké postrehy, názory, poraďte, prípadne napíšte správu.... 🙂

leela123
autor
9. aug 2012

ešte by ma zaujímalo či by mi stačilo pre istotu v budúcnosti urobiť si v jazykovke štátne skúšky z AJ a FJ a mohla by som tak prípadne učiť na ZŠ/SŠ.

evakva
9. aug 2012

@leela123 Ak chces ucit, musis mat vysoku skolu akukolvek. Na AJ potrebujes bud vysoku skolu alebo statnice. Kolky si rocnik? Ja som ucitalka MA-Geo

leela123
autor
9. aug 2012

@evakva idem do druháku, pretože som rok pracovala.... este by ma zaujimalo ci mi na ucenie AJ bude stacit statnica z jazykovky alebo nie..

evakva
9. aug 2012

@leela123 Podla zakona musi mat kazdy ucitel vysoku skolu. Jazykari maju vynimku, ale neviem, do akeho roku. Ak by si mala vysku a statnicu, tak ucit AJ mozes. Teraz by si tiez so statnicou ucit mohla, no do buducna by si si musela urobit vysku. My mama presne tento pripad na skole. Ucitelka AJ ma statnicu, ale nie VS. Riaditelka jej povedala, ze tusim do buducuhe roku musi zacat s VS, inak bude musiet odist. A nemohla by si prestupit na cistu anglictinu? U nas na vyske vela ludi menilo aprobacie po prvom rocniku.

evakva
9. aug 2012

@leela123 Kam chodis na vysku?

bambola
9. aug 2012

@leela123 na ucenie AJ ti statnica (plusom su aj ceritifkaty) bude stacit ale nie v statnom zariadeni. ucit mozes v jazykovke 🙂
Ak chces pracovat, nenechaj len tak rok studia. Bio ta nebavi tak sa venuj len AJ a studuj externe, a pracuj 🙂

ichbinich
9. aug 2012

Ohladom papierov, predpokladov a pod. ti pomoze @evakva a ine, co studovali pedagogiku.

Moje postrehy z okolia: ti, ktori zacali pracovat popri studiu (nemam na mysli letne brigady), studium nedokoncili, lebo coraz viac pracovali. A niektori z nich potom za tazke peniaze (na sukromnych skolach) alebo za ztazenych podmienok (studium v piatok vecer/v noci a v sobotu cely den) to studium po rokoch popri praci dokoncili...

V principe nehovori nic proti tomu, aby si pracovala. Ak ta ta praca bude bavit, preco nie. Ale ak chces dostudovat a pracovat ako ucitelka iba preto, lebo si to praju rodicia a "mas na to skolu", tak to nechaj tak alebo zmen smer.
V mojej skolskej drahe som mala dost negativnych pripadov uciteliek a ucitelov, ktori to robili z ktovieakeho dovodu, ale nie z presvedcenia. A ucitelov z presvedcenia bolo minimum, to boli vzdy na kazdej skole v mensine (aj na univerzite!). Tak ta prosim v zaujme deti, ktore by si niedeky vyucovala, nestan sa ucitelkou, ak nie si o tom presvedcena, ze to je pre teba to prave! Aby si za nielkolko rokov ako strpcena "ucka" nestrpcovala zivot detom a ich rodicom.
Ak ta to naplna, hor sa do studia, prebojovat vsetky papierove vojny a pod.

Rozhodnutie je na tebe, ale treba si to zvazit zo vsetkych stran, aj z dnesneho pohladu, aj do buducna. Preco sa trapit v studiu, ked to chcu iba rodicia? A naopak, preco pracovat coraz viac a zanechat studium, ktore ta bavi? To si musis zvazit. Je pre teba osobne ukoncena vysoka skola dolezita? Ako pise evakva, je predpokladom na to, aby si pracovala ako ucitelka. Chces ist hned pracovat a zarabat peniaze? Mas tu sancu! Ale mozno ta za par rokov bude hnevat to, ze si studovat prestala...

Ja osobne som sa prehryzla narocnym studiom, aj ked to nebolo lahke. Vela sopluziakov bud zmenilo smer alebo skolu alebo sa na to vykaslali uplne. Ale ako som uz napisala, rozhodnut sa musis sama.
Nech sa rozhodnes akokolvek, vsetko dobre!

amexa
9. aug 2012

pokial nestudujes pravo, medicinu alebo farmaciu da sa popri skole uplne v pohode pracovat na part-time...

maruska22
9. aug 2012

@leela123 ja na tvojom mieste by som skusila aj studovat aj pracovat sucasne...ked si to clovek správne casove rozdelí, dá sa to zstíhat...hovorím z vlastnej skusenosti...tiez som vystudovala VS popri práci aj popri malom synovi. Zo zaciatku to bolo tazsie..ale ked si clovek zvykne a urobí si v tom nejaký system...dá sa to zvládat...ak ta skola baví, nemal by to byt problém. Ja som studovala slovenský jazyk a literaturu...nepedagogický odbor, na to aby som mohla ucit som si sucasne robila aj DPS (doplnujuce pedagocické studium)...potom som navstevovala kurzy anglicktiny a chystám sa urobit si státnicu z Aj, aby som mohla v buducnosti ucit aj AJ. Teraz uz je to u mna s ucenim trosku komplikovanejsie, lebo uz mám dve deticky...ale verím ze casom to nejako zvládnem🙂 Drzim palce aby si to aj ty zvládla 🙂 🙂

sorciera24
10. aug 2012

@leela123 ku kvalifikovanemu uceniu potrebujes k statnici pedagogicke minimum...alebo teda VS pedagogickeho smeru......obycajna statnica z ajzyka ti uz bude pri uceni nanic...inak ak sa ti da pracovat popri, ze ti to umoznuje skola, prostredia, tak by som popri skole na tie 4 hodky isto vyskusala pracovat.....

leela123
autor
13. aug 2012

a ako dlho trvá DPŠ, ako často sa tam chodí (napr. či ako na externé každý víkend) a koľko sa za to platí a kto sa môže prihlásiť na DPŠ? alebo to je niekde aj vypísané? už som to kukala na dvoch univerzitách a nikde nič...tak idem hľadať ďalej,ale ak niekto vie, pls napíšte 🙂 dík

leela123
autor
13. aug 2012
evakva
13. aug 2012

@leela123 Ak chces ucit, musis mat VS. DPS trva cca 2 roky (niekde viac, niekde menej). DPS robia vysoke skoly, len treba lepsie hladat. Druha moznost je popri skole akehokolvek smeru urobit si pedagogicke minimum

maruska22
13. aug 2012

@leela123 ja som si robila DPŠ na UCM v Trnave...myslím, ze aj teraz to maju v ponuke...skus pokukat na ich stránke...vyucba prebiehla vycsinou v sobotu, prip. v piatok poobede...trvalo to dva roky (4 semestre)...platilo sa vtedy (pred troma rokmi) cca. 160 € za semester.

leela123
autor
13. aug 2012

@evakva a keby som sa nakoniec rozhodla len pre statnice z Aj, potom by som si mohl anejake pedag. minimum dorobit? ci sa to da len ak mam absolvovanu nejaku vš?

evakva
13. aug 2012

@leela123 Pedagogicke minimum alebo DPS si mozes robit len ak mas VS, bez nej nie. Ak budes mat statnicu z AJ, ucit mozes len do urciteho roku (dokedy je prechodne obdobie), potom treba VS.

evakva
13. aug 2012

@leela123 A samotny AJ studovat nechces, neda sa to? Ja by som isla touto cestou a popri tom by som si urobila pedagogicke minimum.

leela123
autor
13. aug 2012

@evakva aj nad samotne AJ som uvažovala,ale musela by som kvôli tomu dochádzať...a externé je každý víkend, čo je dosť, keďže pracujem len na 4hod alebo by som musela začať tu (ku v RK) odznova čisto AJ..to by som stratila ďalšie roky ...

evakva
13. aug 2012

@leela123 Mozno by nebolo odveci zacat nanovo v RK (je to Ružomberok?). Urcite by ti uznali skusky, ktore mas z AJ urobene. Tak sa to normalne robi. Na aku vysku si chodila doteraz?

leela123
autor
13. aug 2012

@evakva...teraz som bola na umb v BB.... od septembra však bude zrejme problém úplne skĺbiť prácu a denné štúdium, preto mám obavy, čo ak si budem musieť vybrať len jedno 🙂 preto by mi vyhovovala čistá AJ viac, ako aj-bio... ale neviem či risknúť v prípade, že si budem musieť vybrať len jedno, odísť do školy alebo z práce (tá ma baví, aj keď kým sa všetko naučím prejdú asi 2 mesiace, ale najmenej na 2 roky je istá,...)...tak len hútam a hútam celé dni 😖

mimi
13. aug 2012

ja som tiez studovala AJ popri dietatu a pracovala 4 hodky. Moje spoluziacky si robili vysku kvoli tomu, ze ucili anglictinu a ich zamesntavatel si to vyzadoval, tak si myslim, bez vysky by si asi na ZS alebo SS nemohla ucit.

marcelatje
13. aug 2012

@leela123 Myslím, že tá výnimka pre učiteľov platí len do roku 2013, ale keďže sama učiť nechcem aktuálne info som nezisťovala. Každopádne ja som celú VŠ aj pracovala, možno si to teraz nevieš predstaviť, ale dá sa to zvládnuť naraz, dokonca aj s prácou na plný úväzok, požiadaj si o idividuálny študijný plán, poprípade ak to fakulta umožňuje prejdi na externé štúdium, držím palce 🙂

evakva
13. aug 2012

@leela123 Ja by som tu skolu dorobila, aj ked len AJ. V sucasnej dobe je VS uz nutnost. Drzim palce

alex31
15. aug 2012

@leela123 ... ahoj ja som studovala tu istu aprobaciu ako ty ale mala som opacny problem ... nebavila ma anglina ... teda studovat ju a robit vtedy pre mna vsetky tie somariny a zbytocnosti co odo mna chceli ... aspon vtedy mi to tak pripadalo 🙂))) a tiez som aj kvoli tomu uvazovala odist zo skoly a ist niekam do zahranicia alebo pracovat ... "kvoli mamine " som vsak skolu dokoncila a teraz viem ze to bolo najlepsie rozhodnutie ake som vtedy urobila ... prave vdaka angline a statniciam z vysky som pracovne tam kde som ( a to som velmi spokojna) a aj ked biolu momentalne nepotrebujem mam z nej uz maly doktorad a studujem "velky" 🙂))) ... aj ked momentalne neucim a ani som po vyske neucila mozno sa k ucitelstvu raz dostanem a nic v zlom ... mat dnes vystudovany jeden predmet je podla mna dost malo a uz vobec co sa angliny tyka .. blizime sa pomaly k tomu ze o chvilu vediet anglicky uz bude takou primarnou povinostou ako vediet slovensky jazyk .... mnoho mladych co sa na vysku nedostalo by s tebou hned menilo ... skus este raz nad tym porozmyslat ... teda nad biolou ... ako aj celou skolou ... naozaj je to az take zle ???? a co ked si prave vdaka biole raz najdes pracu aj ked ta teraz velmi nebavi .... vid moj priklad 🙂)) ako to tu uz bolo napisane ak si to spravne rozdelis da sa aj studovat aj pracovat 🙂))) a da sa to aj zvladnut .. a keby uz bolo najhorsie .. nerozmyslala si len o rocnom preruseni studia ??? mozno si za ten rok vsetky veci ujasnis , skusi trochu pracovat a mozno aj nazor na tvoje momentalne studium bude ine ... drzim palce aby si sa rozhodla spravne 🙂

leela123
autor
15. aug 2012

ďakujem Vám za názory 🙂