Práca zdravotnej sestry po 20 ročnej pauze

karolina69
25. sep 2013

Ahojte,chcela by som poprosit o informaciu ...mojim povodnym povolanim je zdravotna sestra,po skonceni skoly som pracovala asi 6rokov v nemocnici..potom som sa rozhodla podnikat a to v uplne inom odbore. Teraz po cca 20rokoch by som sa chcela vratit naspat do zdravotnictva..Viete mi poradit ,najlepsie aktualne sestricky co budem potrebovat ak chcem po takej pauze robit sestru,lebo urcite sa vela veci zmenilo. Dakujem

janeita
25. sep 2013

@karolina69 ahoj, a mas nejakú vysokú školu či len strednú? Lebo pokiaľ viem- zdravotná sestra v dnešnej dobe ak má len strednú školu tak v nemocnici ju budú brať ako ošetrovateľku- tj ziadny pristup k liekom, maximalne tak hygiena pacienta odprevadit ho na vysetrenie. A navyse metody a postupy sa za 20rokov zmenili dost.

tamirka
25. sep 2013

@janeita ked nevies tak nekomentuj

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janeita
25. sep 2013

@fidka79 vravela som ze so strednou su len osetrovatelky, bezne staci obycajne vov- vyssie odborne vzdelanie, na diplomovanu sestru a hned ta beru inak 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elise
25. sep 2013

@karolina69 zdravotná sestra musi byť registrovaná v komore sestier a pôrodnych asistntiek, musi mať minimálne diplomovaná sestra - vyššie odborné vzdelanie. http://www.sksapa.sk/ tam sa dočitaš 🙂 u nás sme brali len sestry ktoré boli registrované v komore (je to na základ zákona) sstra musi splnať aj počty kreditov - školenia ktoré su schválené komorou a ziskaš za to krediť alebo publikovanim alebo na miestnej urovni ako je seminár....

janeita
25. sep 2013

@fidka79 to mas pravdu- zdravotnictvo nie je to co byvalo- sestry su jednou nohou v base- to si malokto uvedomuje, ze im stači jedna chybicka i malinka a zaplatia za to i svojou slobodou, navyse ak zdravotna sestra pracuje v nemocnici tak nepozna vianoce, sviatky, prazdniny, a plat na zaplakanie,
mne stači ze mame v rodine zdravotnu sestru- tiez s vov, a 35rocnou praxou a platom 6stovak necelych 😔

tamirka
25. sep 2013

ak sa chces vratit nemusis mat ziadnu vysoku skolu, nakolko si ukoncila strednu ako sestra, najdi si zamestnanie a presne ti povedia, zvacsa sa treba zaregistrovat do komory( staci len registracia, no niektory zamestnavatelia ziadaju aj clenstvo v komore/. Po odpracovani 3 mesiacov ta cakaju skusky u zamestnavatela.

karolina69
autor
25. sep 2013

Takze presne preto sa pytam lebo viem ze za 20rokov sa vela zmenilo,preto som poprosila o rady. Mam Strednu zdravotnu skolu z maturitou,odbor vseobecna zdravotna sestra...

tamirka
25. sep 2013

@elise hlupost, to by museli dat tisickam sestier vypoved.. zakony sa menili, aj principi vzdelavania sestier.. plati co som pisala vyssie, ona sa moze vratit ako sestra, len tie, ktore ukoncili strednu ako asistentky nie, tzn. priblizne od roku 2005 vychadzali len asistenky a osetrovatelky.

tamirka
25. sep 2013

@karolina69 kludne skus ku nam sa teraz vratili po 20 rokoch 2 sestry. Hoci musim povedat, ze urcite nemozes ist na hocake odd.

tamirka
25. sep 2013

@janeita na ten plat to ma este dobre, su vsak take co po tolkych rokoch dostanu necele 4 stovky.

elise
25. sep 2013

@tamirka registrovaná musi byť každá zdravotná sestra je v zákone o vzdelávani zdravotnickyhc pracovnikov uvedné aké musia mať minimálne vzedlanie a do kedy je potrebné si o doplniť. prd materskou som stým pracovala a kuploch by ju zobrali iba ako diplomovanu zdravotnu sestru - obyčajná sestra pracuj ako sanitár

tamirka
25. sep 2013

@elise registrovana jasne, ze musi byt hovorim o vzdelani, minimalne je stredne, VOV uz ani neprebieha, hovori sa o kontin. vzdelavani, nie je pravda 50 per. z naho odd. ma len strenu so specializaciou, ktora tiez nie je nutna ak ma zamestnavatel 60 per. specializovanych ludi.

elise
25. sep 2013

@tamirka špcializácia je dalšia časť v ktorej musi ziskavať kredity.
inak ja hovorim o práci sestry v kupeloch ako som už vyššie písala.konkretne som mala na starosti vzdelávanie pracovnikov a u zdravotnickych aj sledovanie kreditov registráciu v komore

karolina69
autor
25. sep 2013

Ja som z BA...presne toto som chcela vediet ze ci mozem niekde vobec najst pracu a dodatocne si popripade doplnit vzdelanie...
@elise a na co su tie kredity,a co to obnasa?

elise
25. sep 2013

@karolina69 musiš ziskať za určité obdobie určený počet kreditov ziskaváš ich že sa zučastnuješ odborných seminárov zväčša 1-5 bodov v závislosti od toho na akej je to urovni, časť kreditov ziskavaš praxou (výkonom povolania sestra) každý kredit máš podchytený potvrdenim (učasť na školni odborných kurzov sminárov) a po skončni 5 ročného obdobia posielaš do komory. (komora ak nemáš dosť kreditov dá ti pol ročnu podmienku aby si si doplnila (prerušuje sa materskou dovolenkou alebo to že nevykonávaš povolanie sestry napriklad že robiš iné povolanie)

michellinkalove
25. sep 2013

Ahoj,zobrat ta zoberu,ale zalezi kam by si chcela ist...ci do nemocnice,alebo na nejaku ambulanciu?Pokial chces ist do nemocnice,musis sa zaregistrovat do komory,a mala by si si dat potom ziadost na pss - pomaturitne specializacne studium v prislusnom odbore, zalezi na akom oddeleni chces pracovat ... sestry po 45 roku zivota s praxou su oslobodene od urobenia si bakalara minimalne ... ale s praxou ... Ty si nemala prax tych 20 rokov ... inak kazda sestra by mala mat minimalne Bc. Osetrovatelstvo, alebo Diplomovku, alebo pss. Ale Pss je v dnesnej dobe viac ako Bc. ... cize kazda sestra by mala mat specializaciu v prislusnom odbore, inak klesa na uroven zdravotnickeho asistenta ... zalezi odkial si ... ja som pracovala na Kramaroch, tam to funguje takto ... ale mozno v mensich mestach popripade ambulancii sukromnej ta vezmu ako sestru...no bez praxe sa Ti tazko bude zacinat...ale prajem Ti vela stastia,nech Ti to vynde .

tamirka
25. sep 2013

@karolina69 kredity su nato aby si platila uradnikom ich miesta a dovolenky 🙂 😉

karolina69
autor
25. sep 2013

@michellinkalove predtym som pracovala aj na Kramaroch..to Pss je kolkorocne? Je to v Ba ?Ak som dobre pochopila to sa tyka jedneho odboru?

tamirka
25. sep 2013

@karolina69 musis odrobit v danom odbore urcity pocet rokov aby si mohla ist na pss, a trva podla zvoleneho odboru 1 az 2 roky

lili_mia
25. sep 2013

@tamirka Ja som u nás v nemocnici (ako pacient) videla na nástenke rozpis školení na celý rok, pre lekárov. Kuščok mi bolo do smiechu. Viem, že učiteľ dostáva za absolvovanie školenia, či publikovanie, viac kreditov, ani sa nečudujem štrajkom sestričiek.

karolina69
autor
25. sep 2013

Dakujem za info

katka16121986
26. sep 2013

@karolina69 ked som koncila strednu tak nam povedali ze pokial nebudeme robit v zdravotnictve tak po 5 rokoch stracame sposobilost vykonavat cinnost zdr. sestry alebo toho odboru co si vystudovala.

stastenka42
26. sep 2013

@katka16121986 podla mna je to hlupost,ved nemoze mi predsa niekto zrusit odbor ktory som vystudovala len preto ze nerobim tu pracu...preto su tie zrejme tie kredity,doplnanie vzdelania a pod ako tu pisu dievcata...snad keby som bola napr.6 rokov na materskej ,neurobi to zo mna nesposobilu...

katka16121986
26. sep 2013

@stastenka42 odbor ti nezrusia ale pokial robis mimo zdravotnictva dlhsie ako 5 rokov musis znova prejst preskusanim. a autorka 20rokov bolo mimo zdravotnictva, takze kredity s najväčšou pravdepodobnostou nezbierala. a predsa za 20 rokov je kopec zmien, mnoho novych pomocok....

stastenka42
26. sep 2013

@katka16121986 ano jasne,ved to som aj napisala ze bude musiet absolvovat vsetky tie veci....

apena
24. okt 2013

@karolina69 Teraz som našla túto diskusiu, riešim niečo podobné, 16 rokov som mimo zdravotníctva, z toho 10 rokov na materskej, rozmýšľam o návrate do zdravotníctva, aj som volala do jednej nemocice, že mám prísť na pohovor, ale že to bude ťažko sa zamestnať, že budem v podstate na horšej úrovni ako absolvent školy. POdarilo sa Ti už nájsť prácu, prípaden vieš k tejto téme niečo nové? Ďakujem.

sisulienka77
3. nov 2013

Ahojte, pracujem ako osetrovatelka v nemocnici uz skoro 3roky konkretne geriatria,robim si strednu zdravotnu skolu a buduci rok v Maji koncim huraa....a budem ako zdravotnicky asistent.kedze moj zamestnavatel nebude moc mi ponuknut tuto poziciu,budem musiet zmenit zamestnávatela,aby som to nezabudla.Mojou naplnou ako zdr,asisten bude pichanie inj.muscularne,subcutanie a odoberanie venoznej krvi a priprava a riedenie liekov.Velmi ma to bavi a páci sa mi to a Nechcem to potom nevyuzit.Viete mi niekto poradit,alebo pomoct ako dalej?velmi by som sa tomu chcela venovat bavi ma to a naplna a neviem ci pojdem studovat dalej,lebo popri mojim zmenam nocne,,,denne,,,rodinna,,,atd je nááááárocne.Velmi by som chcela pracovat vo VUSCH uz aj ziadost ta mam a nic ☹ nema tam kontakty ☹ vedel by mi niekto pomoct sa tam dostat?budem velmi rada a povdacnaaaaaa dakujem za info...pekný dniiik

lilalila
18. aug 2022

@tamirka
Mozem sa spytat ako zvladli tie sestry nastup do prace po 20 rocnej pauze?
A ostali aj dalej pracovat v zdravotnictve? Prave teraz take nieco riesim a vobec neviem ako sa postupuje po takej dlhej dobe mimo zdravotnictva a na aku ambulanciu mozem ist pracovat a na aku nie .
Napr na orl ,kardio alebo k vseobecnemu lekarovi na ambulanciu by bolo myslis tazke sa zaucit ?