Práceneschopnosť a doplatky

milka1978
28. apr 2014

Ahojte ... máte skúsenosti s tým, že ak som ja na materskej dovolenke a manžel je zamestnaný, no teraz je už druhý mesiac PN kôli vyskočenej platničke takže dostáva už nemocenské dávky. Vieme, že je možné aby nám štát alebo zamestnávateľ doplatili do manželovej mzdy ak je on na PN a ja na materskej (ak ani popri materskej nepracujem) ... no teraz neviem či je to len do výšky životného minima ... teda ak nám po zrátaní PN a materskej to životné minimum na 4-člennú rodinu nevychádza alebo je to doplatok až do výšky manželovej mesačnej mzdy ... ak máte takéto skúsenosti mohli by ste mi poradiť aký formulár na to potrebujem vypísať a kde s tým mám ísť?či na úrad práce albo do sociálnej poisťovne alebo to vybavovať cez manželovho zamestnávateľa?

Ďakujem

sisaha
28. apr 2014

@milka1978 ja som nepocula o takej moznosti

milka1978
autor
28. apr 2014

@sisaha áno je takáto možnosť a viem to aj od lekárky, ktorá pracuje v RZP-čke .. takže určite niečo také existuje len sa o tom veľmi nevie 😉

sisaha
28. apr 2014

@milka1978 neviem ci ti take nieco prejde, lebo dostavas rodicak a manzel ma predsa PN-ku..s tymito dvoma polozkami nesplnante zivotne minimum?

milka1978
autor
28. apr 2014

@sisaha ešte neviem, keďže sociálna poisťovňa si dáva načas a ešte nám neposlali vyjadrenie akú výšku nemocenskej dávky manžel dostane .... preto sa informujem aby som bola pripravená

sisaha
28. apr 2014

@milka1978 tak zhruba si viete vypocitat. Je to 55% z vym. zakladu. Pri 900 eurovej vyplate dostane cosi okolo 500-550 eur

hradnapani
28. apr 2014

@milka1978 skor si myslim, ze pojde o zivotne minimum. Keby sa malo doplacat do vysky platu, to by bolo zrazu chorych manzelov ako maku...
Vysku PN si viete vyratat aj sami, ako pise sisaha (pozrite na vyplatne pasky na vysku VZ alebo si priamo zavolajte na personalne oddelenie u zamestnavatela a tam vam vedia povedat okamzite, aka je jeho denna davka pocas PN. Socialka vam ine nepovie.
ale sama som teraz zvedava, ze ako to je s tym doplatkom.