Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pracovnoprávny vzťah medzi manželmi

caly8
23. aug 2012

zakladám túto tému lebo nikde som niečo podobné nenašla .. prosím vás ak teda máte niekto skúsenosť s tým ako je to s prácou pre manžela či manželku..
manžel je živnostník a okrem iného máme obchodík kde ja momentálne pracujem popri rodičovskej (predĺženej bez nároku na dávku) na dohodu nemáme tu iných zamestnancov .. počula som však, že pre manžela môžem pracovať aj bez pracovnej zmluvy, dohody proste len tak bez akejkoľvek zmluvy .. čo je na tom pravdy ? 🙂 ďakujem za usmernenie 🙂

lenka311
23. aug 2012

@caly8 Kamoška robí pre svojho muža už pekných pár rokov, no kvôli kontrole vždy musela mať pracovnú zmluvu... Aj keď na najnižší plat. Ono Ti niekto skúsenejší v tejto oblasti poradí viac, ale isto viem že nemôžeš robiť len tak kvôli kontrolám čo sa týka čiernej práce...
Viem že to napr. robia tak, že jej dal zmluvu na 4hod. na dohodu, robila aj viac, no plat za to nebrala keby prišla kontrola nikto presne nevie koľko hod. je už v práci...

katren
23. aug 2012

@caly8 ja tak pracujem pre svojho mm uz 5-ty rok......ale aby to bolo vsetko ok, tak mame normalne zmluvu...nikdy nevies, co bude.....ale inak nam bolo povedane, ze ju vobec nepotrebujeme 😉 no musi ta normalne nahlasit ako zamestnanca s SP a ZP 😉

caly8
autor
23. aug 2012

@lenka311 ano ale v roku 2003 sa vraj menil zákonník práce a práca pre manžela či manželku sa údajne nepovažuje za čiernu prácu .. len veru by som uvítala keby to niekto vedel na sto pro 🙂
dakujem ti za reakciu 🙂

lenka311
23. aug 2012

@caly8 Našla som to v googli, ale nechce mi to otvoriť, nemám nejaký súbor... /vidím len začiatok znenia zákona/ - je to tam takto :
Zákonník práce č. 433/2003 Z.z.
web.tuke.sk/lf/legislativa/433_2003.pdf
Formát souboru: PDF/Adobe Acrobat
du, ak to ustanovuje zákon alebo ak je na výkon prác vecný dôvod, ktorý .... den mesiac v kalendárnom roku. Čiastka 189. Zbierka zákonov č. 433/2003. Strana 3291 ..... stupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v ...
A to čo sa týka kamošky bolo rozhodne po tomto roku. Poznáme sa totiž od roku 2009. Ale pozri si ten zákon sama, snáď Tebe ten text počítač otvorí.. 😉

katren
23. aug 2012

@caly8 staci google
V zmysle § 2a zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
V prípade kontroly zo strany inšpektorátu práce stačí predložiť doklady, ktoré potvrdia daný stav, resp. danú skutočnosť potvrdí svojim podpisom v zápisnici o podaní informácie, ktorú vyhotovuje inšpektor práce pri výkone inšpekcie práce.
Podmienkou však je, že tento príbuzný nesmie byť evidovaný na úrade práce a poberať štátne dávky a musí byť dôchodkovo poistený.

caly8
autor
23. aug 2012

@katren takže je to viac nez jasné ... A este ta vec, jed som na rodičovskej do 6 rokov? Štát platí ZP ale dôchodkové asi ee ..ako sa to berie ?

katren
23. aug 2012

@caly8 ked neplatí dôchodkové, tak by som sla na sp a začala si platit sama...bo podla toho musis byt dochodkovo poistena

katren
23. aug 2012

@caly8 my sme to všetko vyriešili vlastne tou zmluvou...vzal má ako riadneho zamestnanca, všade prihlasil a platil minimálne odvody. Tým aj zabezpečil dôchodok, bo sa mi to ráta ako odpracované roky do dochodku. 😉

caly8
autor
24. aug 2012

@katren ..ja som na tej SP bola asi pred pol rokom a teda, ze môžem na dohodu robiť..Myslim, ze to je teraz v poriadku (sak mi to povedali na úrade
m 😀 ) ale teda od noveho roka uz aj dohodari platia odvody.. ide o to, ze obchodík je v rozbehu a 300€ na odvody je dosť za oboch.. preto hľadám riešenie 🙂

rodinnevikendy2
24. aug 2012

@caly8 Ahoj, nemusis mat zmluvy a si dobrovolne nezamestnana, platis si sama za seba odvody- najma zdravotne.
A kolko ti manzel da penazi, ved to nemusi nikde evidovat. rodinne vydavky, vasa spotreba je vasa osobna vec

caly8
autor
24. aug 2012

@rodinnevikendy2 .. 🙂 neplatím žiadne odvody som na RD do 6 veku diaťaťa s tým, že nedostávam žiadnu dávku ..čiže za mňa platí štát ZP .. robím na dohodu pri manželovi ..platí za mna dan a úrazové a garančné poistenie ...

caly8
autor
24. aug 2012

a teraz som sa dočítala, že ked je matka na predlženej neplatenej RD tak štát platí za ňu dôchodkové ..

Tu začni písať odpoveď...

Odošli