Pracovný pomer na dobu určitú a práceneschopnosť

misulik4589
27. dec 2015

Ahojte, som v 28tt tehotenstva a na matersku dovolenku by som mala nastupit 15.02.2016 🙂 Trvaly pracovny pomer mi zacal 19.05.2014 a mam ho na dobu urcitu,ktory konci 31.12.2015. Mam v plane ist na PN od 28.12.2015. Ake su moje povinnost,co musim vybavit po skonceni PP? Musim sa hlasit na socialku a urad prace? Budem dostavat nejake peniaze od statu? Ako to vsetko je...

evittam
27. dec 2015

@misulik4589 Ak budeš PN až do nástupu na MD, tak budeš dostávať normálne od SP PN-ku, nahlásiť na UPSVaR sa môžeš nahlásiť ale ak si v posledných 3 rokoch pred nahlásením do evidencie nebola aspoň 2 roky poistená v nezamestnanosti tak nebudeš mať nárok na podporu, čiže sa ti viac oplatí zostať na tej PN až do nástupu na MD. 😉 Taktiež sa treba nahlásiť aj na SP a ZP ako nezamestnaná.

1fifinka1
27. dec 2015

Ahoj, nemusis nic. Aj ja som tak bola a som. Teraz som uz na MD, prac. Pomer mi skoncil 30.9. Do 21.12 som bola pn a teraz som na md. Stale si v ochrannej lehote, peniaze dostnes z pn. Na socialke som podpisala cestne prehlasenie a to bolo vsetko. Ziadny urad prace. Ale na socialku potom donesies ukoncenie pn a nastup na md.

1fifinka1
27. dec 2015

Nikde sa nehlasis ako nezamestnana ak si na pn. Si proste pn a dostavas pn, a v ochrannej lehote.

misulik4589
autor
27. dec 2015

Pocula som, ze by ma na urad prace ani nevzali, kedze som tak "tesne" pred terminom... a ano planujem ostat na PN az do nastupu na MD...cize ak dobre chapem, nemusim nic riesit az potom ked budem koncit PN a nastupovat na MD. a vlastne na ako dlho ma moze gynekolog vypisat? nemusim pri kazdom predlzeni PN ist do socialky to dokumentovat?

1fifinka1
27. dec 2015

@misulik4589 ja som Bola na pn od zaciatku tehu. A chapes to spravne. Ku koncu mesiaca sa nosi od lekara papier, ze pn trva aby si dostala peniaze. Na socialku. Ked pn ukoncia a daju papiere na md zanesies na socialku a to je vsetko.

misulik4589
autor
27. dec 2015

To znamena,ze ku koncu tohto mesiaca musim odniest papier o predlzeni PN ci az ku koncu januara...asi januara,ze?

evittam
27. dec 2015

@misulik4589 Nie aj ku koncu decembra a potom aj januára.
@1fifinka1 Ak sa nenahlási na UPSVaR tak si bude musieť platiť sama ZP.

misulik4589
autor
27. dec 2015

@evittam Pokial viem, tak ked idem na PN este ako zamestnana..tak potom som v ochrannej lehote ako tehotna po dobu 8 mesiacov...tym padom si nemusim platit nic, stat mi plati. Vyzadza mi to s toho co pisu na stranke UPSVaR.
A ku koncu decembra preco, ked ma vypise napriklad do na 10dni alebo viac...

evittam
27. dec 2015

@misulik4589 No ak ťa vypíše len na 10 dní, tak budeš mať už aj ukončenie PN? A je to prechod mesiaca, čiže ten doklad SP potrebuje.
Čo sa týka tej ochrannej lehoty, tak to presne neviem či naozaj za teba štát platí ZP, ale je to možné - to som nejak prehliadla len si to pre istotu poriadne zisti.... 😉

misulik4589
autor
27. dec 2015

Nie ukoncenie PN nie..ja davam moznost, ze ak ma vypise na cca 10 dni, pojdem na kontrolu a zase ma vypise..teda predlzi mi PN na dalsie dni...nevie presne ako to chodi..len co som pocula od znamych a tak...

evittam
27. dec 2015

@misulik4589 Tak potom ťa nevypíše "len na 10 dní"! Proste ťa vypíše na PN a budeš chodiť na kontroly a PN ti bude trvať a preto ak PN trvá aj do ďalšieho mesiaca, tak SP o tom potrebuje doklad - "prechodka alebo lístok na peniaze" - každý to volá inak. 😉

misulik4589
autor
27. dec 2015

Aha..oki..chapem..no a musim to teda odniest pred tym ako sa skonci dany mesiac, alebo na zaciatku noveho..ak teraz...od zajtra budem na PN tak mam pytat to potvrdenie od lekara na socialku..tu "prechodku" ? a zaniest ju potom na socialku

evittam
27. dec 2015

@misulik4589 Stačí aj na začiatku mesiaca, potom už väčšinou lekári dávajú to potvrdenie aj skôr - napríklad ak pôjdeš na kontrolu 20.januára a potom až vo februári, tak ti ten doklad môže vystaviť už pri tej kontrole.. 😉

misulik4589
autor
27. dec 2015

Dakujem za info....no a na UP ma nezaregistruju, lebo budem PN..cize nic

1fifinka1
27. dec 2015

@evittam ziadny urad prace, nepises jej pravdu. ak je pn, plati za nu stat. Co to pises. Vybavovala som si to pred tyzdnom tak viem. Apropo
@misulik4589 ak nastupis teraz na pn, zanesies pn do prace a prvych 10 dni plati zamestnavatel. Mozno ti lekar da papier, ktory zanesies, ale skor na december asi nie. Lekar vie, netrap sa. Potom ti daju vpraci vystupne papiere a uz chodis len k lekarovi a na socialku vzdy na konci mesiaca. V januari ku koncu donesies papier, vo februari uz ukoncenie pn a nastp na md.

misulik4589
autor
27. dec 2015

@1fifinka1 no ked mi konci PP teraz k 31.12.2015 tak mi pn plati zamestnavatel len tie 4 dni do ukoncenia PP...ci nie?

evittam
27. dec 2015

@1fifinka1 Jasne som napisala,ze toto presne neviem ako je to ak je v ochrannej lehote,tak na mna nevyskakuj. Ak by napr.nebola tehotna a skonci jej PP,môze ist tiez na PN ale stat za nu platit ZP nebude pokial sa neprihlasi na UP. ZP v tomto nema nic spolocne s PN. Ako je to s tehotnymi v ochrannej lehote neviem.

1234lubka
27. dec 2015

@misulik4589 preco sa neopytas v praci? ja som bola.za ekonomkou co mam robit lebo tiez logicky ked mi konci zmluva 31.12.2015 a 1.2.2016 mozem nastupit na MD tak mi zmluvu davat nebudu, a ten jeden mesiac potrebujem vykryt. Normalne nastupim namarodku, a ked ma doki vypise na matersku odnesiem ukoncenie marodky a papier na matersku na socialnu poistovnu. To je veda...

1fifinka1
27. dec 2015

@evittam tak ked nevies, tak nepis 🙂 vychadzaj z toho co pise, a nie coby bolo keby. Mam najradsej take mudre hlavy...jasne opisala situaciu tak pis k veci, nie odveci.

misulik4589
autor
27. dec 2015

@1234lubka Je jednoduche opytat sa v praci..lenze sidlo nasej ekonomky je na opacnej strane republiky, tak asize kvoli tomu sa nebudem trepat tam. A za daalsie...urady vedia velmi dobre odrbavat zo zlymi informaciami, jeden ti povie tak a druhy inak...mas pravdu je to veda sa v tych zakonoch a pravidlach vyznat...Preto sa pytam tu na nazory a osobne skusenosti..ech v tom mam jasno...

evita68
27. dec 2015

@evittam Na UP ju nezaevidujú, pokiaľ bude poberať nemocenské... a štát je platiteľom ZP za poberateľa nemocenského.. žiadna tehotnosť tu nie je podmienkou..

evita68
27. dec 2015

@misulik4589 S tým odrbávaním úradníčiek máš pravdu....
.. zamestnávateľovi dáš žiadosť o náhradu príjmu - to je jedna časť PN-ky.. tú ďalšiu - červenú časť dáš spolu s prechodkou na SP.. viac nemusíš až do konca PN nič..

misulik4589
autor
27. dec 2015

@evita68 Dakujem 🙂 lepsie je sa poradit s babami,ktore s tym maju skusenost ako sa pytat nejakej zenskej za "okienkom" ...

misulik4589
autor
27. dec 2015

@evita68 Staci ak to odnesiem na SP 4.1.2015 ?

1fifinka1
27. dec 2015

@misulik4589 teraz ma napadlo, ze pokial trval prac pomer nosila som papier na peniaze k zamestnavatelovi kazdy mesiac. Ja som nastupila na pn 28 maja a uz si nepamatam ci mi vtedy dali aj papier na peniaze za maj alebo az za jun. Ak ti ho lekar da za december, das ho s pn do prace, za januar ho zanesies uz priamo na soc. Poistovnu.

evittam
27. dec 2015

@evita68 Aha,tak som zase mudrejsia😉. Myslela som,ze ZP si musis platit ako dobrovolne nezamest.aj ked si PN.

1fifinka1
27. dec 2015

@misulik4589 teraz na socialku nemusis ist, az na konci januara. Vsetko das do prace.

misulik4589
autor
27. dec 2015

@1fifinka1 No mne konci PP teraz 31.12.2015 cize to nic...ale tak pojdem na SP toho 4.12.2016 a uvidim...ked to nebudu chciet tak nevezmu a ked budu tak im to necham 🙂 Lekar si myslim,ze by mal vediet co a ako 🙂 ked tak...Ale dakujem ;)

misulik4589
autor
27. dec 2015

oprava 4.1.2016

misulik4589
autor
27. dec 2015

@1fifinka1 Na konci januara do prace? ved uz pracu nebudem mat..do socialky si myslela....?