Pre ktorú prácu sa mám rozhodnúť?

chillibubble
20. nov 2013

ahojte, potrebujem poradiť, pre ktorú prácu sa mám rozhodnúť. som už od mája nezamestnaná a kvôli absencii praxe ma ani nikde nechcú. teraz mi však ponúkli na úrade práce absolventskú prax pre nitriansku prepravnú spoločnosť, tam by som vraj robila v účtovníckom programe, faktúry a pod. zároveň ale budem mať od januára možnosť nastúpiť na jeden úrad. no a ja teraz neviem, ako sa rozhodnúť.
výhody v tej dopravnej spoločnosti vidím v tom, že mi do praxe dá asi viac- faktúry, účtovnícky program,... a tiež je tam možnosť trvalo sa zamestnať po skončení praxe a tým pádom asi aj vyšší plat.
nevýhody sú, že pol roka budem robiť za približne 120 eur mesačne, a tiež nieje také isté, či ma nakoniec prijmú. lebo často sa tam menia majitelia, prípadne sa zmení situácia. ale aj tak by mi tá prax asi niečo dala...
výhody úradu sú, že by som mala od januára vyšší príjem ako tých 120 eur, a trvalú prácu.
nevýhody sú tabuľkový plat, ktorý sa asi pekne dlho nepohne a aj napriek tomu že mám vš(ekonomickú) by mi to vyšlo pravdepodobne len okolo 400 eur v hrubom...
navyše plánujeme s priateľom svadbu a o 1-2 roky dieťa. takže naň chceme našetriť a bývať už konečne spolu.

hradnapani
20. nov 2013

@chillibubble za tu skusenost a ziskanie praxe by som to urcite zobrala. Ved tam nemusis zotrvat naveky, staci pol roka, rok, ziskas zrejme viac ako si vies predstavit teraz a potom si lahsie najdes lepsie miesto.

chillibubble
autor
20. nov 2013

@hradnapani 🙂 ale teraz čo? ten úrad? lebo prax získam aj v tej dopr. spoločnosti a osobne si myslím, že asi lepšiu. lebo s úradnými skúsenosťami sa v súkromnej sfére asi dosť ťažko zamestnám. a keď sa chce mať človek trochu lepšie a nie len živoriť z platu 400 eur, tak sa musí asi skôr na súkromnú sféru orientovať...
nad tým úradom rozmýšľam len preto, že už chcem konečne pracovať a zarábať a ísť bývať s priateľom a kupovať si stravu sama... a tam by som dostala viac peňazí. ale zase dosť málo ak už myslíme na dieťa...

hradnapani
20. nov 2013

@chillibubble sorry, vypadlo mi to. Myslela som tu prax, ze mozno tam vydrzis aj viac ako toho pol roka praxe. Ale aj ked len sest mesiacov, tak ziskas skusenosti, ktore sa ti zidu pri hladani noveho , lepsieho miesta 🙂
Ale chapem ta, ze tych 120 eur je malo. Za "mojich" cias platili tusim 600 korun (20 eur), co stacilo tak na elektricenku 😅 ale ani za 120 eur clovek neprezije, pokial by sa mal zivit sam.

lolonka
20. nov 2013

@chillibubble ..ja by som brala ten úrad......máš isté mieto...kľud....a tiež aj miesto po materskej dovolenke....budú ti tam tolerovať očr a pragrafy...čo u súkromníka nehrozí...

tin007
20. nov 2013

@chillibubble obe prace su od januara? je ta prax od teraz niekedy? musis sa obom vyjadrit okamzite? vies, ak nie a ta prax zacina hned, tak nastup tam a mozno hned po 2 tyzdnoch zistis, ze to nie je ono a s kludnejsim svedomim budes moct zobrat urad od januara

chillibubble
autor
20. nov 2013

@lolonka áno, ale vravím, plat v čistom okolo 350 eur. čo je na začiatok bez praxe fajn, ale s dieťaťom to podla mňa nejde dokopy. a tam sa posúva vyššie veľmi ťažko a len o pár eur.

chillibubble
autor
20. nov 2013

@tin007 áno, to je to, že obe od januára ☹ nemusím sa vyjadriť teraz. na prax som sa už prihlásila, ale nemusím tam ísť ak pôjdem na ten úrad. a ten úrad je zatiaľ len pravdepodobný. lenže pri mojom šťastí to bude treba riešiť naraz a bojím sa, že akurát zle si vyberiem...

lolonka
20. nov 2013

@chillibubble ...aspoň niečo...........ak budeš mať dieťa a pôjde do jasiel alebo škôlky bude často choré...a očr súkromníci neradi vidia......ale v štátnej sfére nie je problém....ak máš maminu, alebo niekoho, kto ti môže byť stále s chorým dieťaťom ok...ale ak nemáš nikoho takého po ruke....tak by som volila ten úrad.....

januliku
20. nov 2013

@chillibubble Ja by som brala ten urad ako radi aj @lolonka. Ani v sukromnej sfere nie su omnoho vyssie platy a ked aj su, tak su fakt "odmakane" (dlha pracovne doba, vysoke pracovne nasadenie, prace az nad hlavu, ze si ju aj domov nosis, praca cez vikendy, sviatky, obmedzena dovolenka, o pn a ocr ani nehovorim ...). "Nasi" podnikatelia nevedia cloveka ohodnotit a vazit si ho, len ho pekne vyzmykat do sucha. Keby sa mi naskytla praca v statnom podniku, hned by som ju brala, lebo jedine tam platia nase zakony.

lolonka
20. nov 2013

@januliku ..presne tak......

chillibubble
autor
20. nov 2013

@lolonka práveže mám niekoho, kto by s dieťaťom mohol ostať. takže nad týmto som nerozmýšľala, aj keď viem, že v štátnej sfére je lepší prístup v tomto. mne ide hlavne o ten platový postup. zozačiatku mi nevadí aj nižší plat, lenže v štátnej sfére sa tak ľaho vyššie neposuniem, zatiaľ čo v súkromnej si myslím, že skôr. hlavne ak by som ovládala nejaký účtovnícky program.

a ja fakt nepotrebuje zarábať tisíce eur, ale v dnešnom svete vyžiť s 350 eurami... aj keď plus plat priateľa, ale deti zase chceme dve neskôr.

chillibubble
autor
20. nov 2013

@januliku lenže platia tam aj tabuľkové platy. VŠ druhého stupňa je tak 9-10 trieda. a potom sa riadiš už len odpracovanými rokmi... http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-578

lolonka
20. nov 2013

@chillibubble .....v podstate ako ťa čítam ty si rozhodnutá............skús uvidíš............ja by som ale volila ten úrad...je to istota....a dieťa s teplotami niekomu nechávať....ver mi, že sa ti bude veľmi ťažko od neho odchádzať....aspoň tie prvé dni než zaberú lieky......a odkiaľ máš, že budeš zarábať 350,- e..?....o akej pozícii sa bavíme?

alena16
20. nov 2013

@chillibubble Asi dosť záleží aj na tom, ako zarába tvoj partner. Ak dobre a tých 350 eur budeš mať iba ako vreckové, tak choď na úrad, z dôvodov aké písali baby. (očr, PN) Ak by si z toho chcela vyžiť, tak nemáš šancu...
Stále častejšie sa presviedčam, že VŠ je fakt na nič a ten čo ju má zarobí menej, alebo rovnako ako robotník pri páse so ZŠ.

pea87
20. nov 2013

ja by som brala urad... ono este sa totiz moze stat ze ked mas robit uctovnictvo v tej firme a nemas s tym skusenost tak tam budes pol roka varit kavu,alebo radit nieco podla abecedy.. takze na to ze ziskas skusenosti sa velmi nespoliehaj

eliska31
20. nov 2013

Odporucam radsej tam kde je to istejsie. Prepravne firmy, su rizikove. Robila som sama v takej, sice ako spediterka, ale niektore vznikaju a zanikaju ako huby po dazdy. Ked je tam taky manazment ako u nas bol, tak vela ti nedaju zarobit, len minimum a aj tak sa budu snazit znizit naklady. Ako ziskat skusenosti je fajn, lebo ja som tak ziskala skusenosti, prehlad a potom sa mohla rozhodnut co dalej....ale istota je istota! Ja som slobodna a tak mam to o nieco jednoduchsie, ale pre vas maminky radsej kde mate istotu.

lucik194
20. nov 2013

ja na tvojom mieste by som brala dopravnu firmu..... jaska do buducna kvoli detom a chorobam by bol urcite lepsi urad, ale na druhej strane, pises ze chcete deti.... tak o 2 roky..... nevies co bude o 2 roky....
nechcem ta strasit a pri tomto tempe.... polovica uradov bude obmedzovat zdroje a prve na co sa siaha su mzdy..... a mas na 100% istotu ze ta na urad vezmu? pises ze 350€ takze verejna sprava..... na tvojom mieste ked uz chces ist robit pre stat - tak popozeraj pracu pre statnu spravu nie verejnu (v statnej su vyssie platy a vzdy sa tam najde peniaz aj pre osobne ohodnotenie.....) ....
robila som v statnej aj vo verejnej...... viem o co pisem...... 🙂

chillibubble
autor
20. nov 2013

@lolonka som rozhodnutá len v tom, že do tej súkromnej firmy by som šla radšej resp. sa mi to zdá perspektívnejšie. ale nie som úplne rozhodnutá. nemusia ma totiž po praxi vziať a budem tam kde som bola. lenže pri mojom šťastí ma z úradu možno v marci vyhodia kvôli znižovaniu stavov...

@pea87 vďaka aj za tento pohľad. ja som to tej pracovníčke na úp vravela, že ale ja nič neovládam a ona mi tak povedala, že to nevadí, že práve na tej praxi ma to naučia. lebo tam je perspektíva trvalo sa zamestnať-takto im zadali inzerát, takže predpokladám, že si chcú zadarmo zaučiť zamestnanca. riziko je len to, že sa za pol roka situácia zmení a už tam pre mňa to miesto nebude...

chillibubble
autor
20. nov 2013

@eliska31 veď aj o tie skúsenosti mi ide. neviem či ma na úrade naučia niečo, s čím by som bola konkurencieschopnejšia potom v nejakom inom zamestnaní u súkromníka...

@lucik194 tú istotu nemám 100%, len tak povedané, takže aj to sa môže zmeniť. keby sa to zmení, tak nemám nad čím rozmýšľať. len riešim situáciu čo ak sa budem musieť medzi týmito 2 rozhodnúť.

eliska31
20. nov 2013

No, pre firmu je to fakt lacna pracovna sila. my sme mali asistentku na absolvenstskej praxi, ta robila za ten prispevok a dost toho vela sa namakala. Nevravim, ze ju nenaucili. Naopak, naucili ju vela. Sice teraz pracuje v inej firme, lebo u nas si vzdy zobrali inych...a co tak nechat otvorene aj zadne dvierka? Nastupit do sukromnej firmy, aby ta nevyradili z UP pre nespolupracu alebo neviem co, ale na druhej strane si hladat aj tak inu pracu? A uvidis ako sa to casom poriesi.

m.i.r.i
20. nov 2013

@chillibubble no zelazi co je tvoja zivotna priorita...ak chces mat v buducnosti lepsiu perspektivu a pravdepodobnost lepsej prace, tak chod na tu prax..ak este byvas u rodicov a nemas velke vydavky, tak to s tym "prispevkom" 120 EUR vydrzis...na uradoch veru ako uz baby pisali je dobre ak zeny nemaju velke ambicie...pracovna doba od -do, plat sa velmi nemeni, len podla valorizacie a tabulky a viacmenej robis roky to iste, pretoze z uradu po par rokoch ist do sukromnej sfery je veru tazke ( aj ked ako vzdy nie nemozne)..mas ale vyhody pre deti jednoznacne..,praca casto do pol stvrtej, v piatok koncis aj skor, marodky sa lepsie zvladnu...podla mna ak ja manzel ten co robi karieru a zaraba viac a zena potrebuje len najaku realizaciu a byt medzi ludmi a hlavne mat cas na deti, vtedy je urad fajn..ak mas ale predstavu o buducnosti inu, ze chces aj niekam postupit, nieco sa naucit a raz pracovat aj v inej firme, tak chod za tou praxou a pracuj na sebe..teraz vydrzis, mozno ta neskor zamestnaju oni, mozno niekto iny...ale uz budes mat prax, praca sa ti bude lahsie hladat...

veroninna1
20. nov 2013

ja by som brala ten urad. je to kludnejsie, nemusis sa bat, ze po materskej nebudes mat kam nastupit, miesto ti budu drzat. prax ziskas aj tam. ja som si tiez myslela, ze s malou mi bude mat kto byt, ze pojdem skor do prace, no nieco sa stalo, proste clovek mieni, pan Boh meni.

denkaajejdeti
20. nov 2013

@chillibubble Ahoj,
ja by som sa rozhodla pre súkromnú spoločnosť - dá ti do života viac praktických skúseností, zručností,...a ak sa osvedčíš, tak zaručene s platom v štátnej správe sa to nedá zrovnávať. Susedka pracovala pred materskou na úrade práce, soc.vecí a rodiny a sestra pracuje na inom úrade - platy biedne, tabuľkové. Suseda po skončení rodičovskej dovolenky ani neplánuje vrátiť sa späť, pretože majú hypo a jednoducho mať deti a hypo na krku sa zväčša z manželovho platu a almužny (plat v štátnej správe) utiahnuť nedajú. Na akom úrade by si mala možnosť zamestnať sa ? Ak by to bolo napr. na daňovom, tak tam by sa dalo postúpiť hore už po cca piatich rokoch (najprv ročné školenie v Bystrici a potom oveľa lepší flek a samozrejme aj plat).
Denisa

z.junasova
20. nov 2013

Ak ti môžem poradiť, tak ten úrad by bol super len v prípade že priateľ/budúci manžel bude veľmi dobre zarábať. Ja som išla rovno zo školy na takýto úrad s tabuľkovým platom. Na začiatok po škole sa to dá, ale ak chceš svadbu, bývanie, rodinu, tak je to katastrofa. Ja sa takto trápim už štvrtý rok, máme už po svadbe, kúpili sme si byt, takže hypotéka na krku a deti do toho akosi finančne už nevychádzajú. Prácu som hľadala a hľadám, ale aj napriek praxi sa akosi nedarí, pritom tiež mám vš ekonomickú a teraz pracujem na finančnom oddelení. Momentálne mám aj druhú prácu, tak nám to snáď pomôže, ale teda z mojej skúsenosti úrad nie je bohviečo, možno tak na získanie aspoň nejakej praxe. Takže z prvej ruky to asi takto zhrniem: výhody sú stabilné miesto (málokedy sa stáva, že by niekoho vyrazili), výborná pracovná doba čo je výhoda najmä pri deťoch, myslím že sem môžem dať aj lepší prístup k zamestnancom, aspoň z mojej skúsenosti. Jediné negatíva sú tabuľkový plat, ktorý je nízky, minimálna perspektíva zvýšenia platu alebo kariérneho postupu.

kakika007
20. nov 2013

@chillibubble nejde mi do hlavy, že máš VŠ ekonomickú a nemáš žiadnu prax? ved pri každej vyške sa v posledných ročníkoch robí prax. jedine, že by si ju mala urobenú len papierovo, s niekým si sa dohdla, čo ti dal praxový papier kvôli študijnému.. ale to už je potom tvoja chyba. s tým úradom..no sama píšeš, že ťa v marci môžu vyhodiť..kludne, nájdu si niekohoiného, známeho nejakého vedúceho a hotovo, hned je tvoje miesto nepotrebné a vytvoria nové, s rovnakým zameraním,ale iným názvom.
všetko má svoje pozitíva aj negatíva. aj úrad..ako píšu baby..očr, pn, ale verejná správa nie je to isté ako štátna. zase v dopravnej spoločnosti získaš prax, čo je na nezaplatenie. tak vydržíš ešte pol roka bývať u vašich alebo sa nejak dohodneš s priateľom a uvidíš, či si ťa tam nechajú alebo si nájdeš miesto niekde inde. keď už budeš mať prax, už to bude jednoduchšie.
zváž si všetky pozitíva aj negatíva jednej aj druhej práce a držím palce, aby si sa správne rozhodla 😉

linddi
20. nov 2013

Z osobnej skúsenosti: tiež pracujem na úrade a mám tabuľkový plat... keďže som začínala s nulovou praxou (resp. šéf mi neuznal prax z predošlej práce), začala som od nuly. Akonáhle som si dorobila výšku, tak mám 9 triedu.. poviem Ti pravdu, keby som mala základný tabuľkový plat, tak môj hrubý príjem by bol 454 € v hrubom 😝 ... nebyť osobného príplatku a samosprávneho príplatku, tak asi začnem rozmýšľať, či to vôbec stojí za to 🙄 Pracovať v štátnej a verejnej správe v dnešnej dobe nie je nič moc...áno, sú tu istoty,ale... za tie sa nenaješ...
Môj muž robí tiež v štátnej správe, takže jediná naša výhoda je, že máme výplatu každý mesiac a na čas 😎

chillibubble
autor
20. nov 2013

@z.junasova no, priateľ zarába taký priemer, takže určite sa nemôžem orientovať na to, že on rodinu finančne potiahne. vďaka za skúsenosti 🙂

emmina1978
20. nov 2013

@chillibubble absolventskú prax by som brala radšej... Získaš prax a hlavne kontakty....a nové pracovné príležitosti. 😉

eeffka
20. nov 2013

@chillibubble ber sukromnu firmu, tie reci ze fixna doba, stale miesto, ZENY ZOBUDTE SA !!! ved nema 60+a 2roky do dochodku
nic v zlom ale ked sa raz zakopes na urad, tak tam aj skysnes a stane sa z teba nepouzitelna schuchnuta jezibaba co vie len svoje veci riesit. Pre sukromnika uplne out.
Mali sme na pohovoroch panie co robili na uradoch, danovom, krajskom... kkso tie mali asi taky vykon za 8hod aky ja potrebujem mat za 30min kym kavu vypijem

Deti este nemas, reci o materskych nepocuvaj, to este treba dozit, pol roka zatni zuby a ked si maknes firma si ta milerada necha.

chillibubble
autor
20. nov 2013

@kakika007 s praxou to bolo jedine tak, že sme si mali na 2 týždne niečo nájsť. žiadnu inú prax sme popri škole nemali. a jediný, kto mi bol ochotný tú prax dať bol mestský úrad. kde som poctivo chodila každý deň ale nejakú prácu pre mňa nemali. len bežné zakladačky, pečiatkovačky,... ale aj tak, veď 2 týždne sú nič...
ver tomu, keby nám škola ponúkne možnosť praxovať v nejakej firme, keď tak aj úplne zadarmo, každé leto by som tam bola nastúpená. lebo presne tohto som sa ešte počas školy bála...