Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Predĺžená rodičovská, pracovný pomer a odvody

jarus1
9. jan 2013

Ahojte 🙂
Potrebovala by som vedieť, kto platí odvody do zdravotnej poisťovne, keď som na predlženej rodičovskej dovolenke a zároveň pracujem, teda som v pracovnom pomere?
ďakujem

liz_lemon
9. jan 2013

@jarus1 odvadza ti ich zamestnavatel

jarus1
autor
9. jan 2013

a sú v inej výške ako napr. keby som nebola na predlženej RD? ide mi o to, že to napr. treba zamestnávateľovi oznámiť

evita68
9. jan 2013

@jarus1 zamestnávateľovi to netreba hlásiť.. poberáš RP?

zuzana909
10. jan 2013

@jarus1 nie odvody nie sú v inej výške, platíš tak ako keby si rodičovský príspevok nepoberala 😉

elenka.k
11. jan 2013

tak toto presne aj mne treba!!! - ma to zaujíma, ide o to, že ak ostanem na tej predĺženej dovolenke, môže ma zamestnávateľ vyhodiť??? ináč
@jarus1 no neviem, či to platí zamestnávateľ ... veď predsa teraz nám to platí soc. poisťovňa?! či?!! Ozaj a ktorá vie, či ak ma predsa len vyhodí? koľko mi zo zákona platí odstupné?? v lete mi končí rodičovská.

liz_lemon
11. jan 2013

@elenka.k ak budes na predlzenej RD, tak ta mozu vyhodit iba ak by sa zamestnavatel rusil/stahoval
§ 76
Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

pocas RD za teba stat plati len dochodkove poistenie a zdravotne, ak budes pracovat, musis sa odhlasit a bude za teba platit zamestnavatel, ale vsetky odvody, nie len tie dva

elenka.k
11. jan 2013

@liz_lemon ďakujem Ti!

elenka.k
11. jan 2013

@elenka.k ooo OO vidíš, teraz ma napadlo, že sa sťahovala firma do iného mesta .... o cca: 30 km viac od pôvodného ☹ ale to bolo ešte pred novým rokom a to som ešte na rodičovskej

elenka.k
11. jan 2013

@liz_lemon ooo OO vidíš, teraz ma napadlo, že sa sťahovala firma do iného mesta .... o cca: 30 km viac od pôvodného ale to bolo ešte pred novým rokom a to som ešte na rodičovskej

zuzana909
11. jan 2013

@elenka.k predĺženú dovolenku je zamestnávateľ povinný akceptovať len ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, nie že ty si povieš, že budeš ešte rok doma, musíš mať lekárske potvrdenie.

prípadne sa môžeš so zamestnávateľom dohodnúť ak bude súhlasiť, že ti dovolí čerpať rodičovskú dovolenku do veku 5 rokov dieťaťa, ale toto je na dohode.

keďže sa zamestnávateľ presťahoval ešte v starom roku a vybavil si aj potrebné zmeny na živnostenskom úrade mohla si dostať výpoveď už vtedy, pravdepodobne s tebou počíta, keď ťa neprepustil, lebo možnosť na to mal ak si teda nahlásil aj na živnostenskom alebo obchodnom zmenu.

elenka.k
11. jan 2013

@zuzana909 aha, ďakujem Ti!

Tu začni písať odpoveď...

Odošli