Preplácanie pracovných - služobných ciest

julie19
15. nov 2017

Ahojte, chcem sa poradiť - naša šéfka nám neprepláca služobné cesty ani účasť na školeniach. Obhajuje to tým, že nám tieto školenia a cesty platí (účasť na nich) a teda nám to ráta akože v práci nie sme, nedostávame ani mzdu, ktorú by sme mali keby sme sedeli v práci za stolom. Účasť na týchto školeniach a zahraničných služobných cestách je dobrovoľná a platená. Šéfka nás nahlási, zaplatí nám účasť, my ideme na týždeň do zahraničia - raz som skúsila povedať že nechcem ísť ale nedopadlo to moc dobre, nakoniec som aj tak vycestovala - za ten týždeň akoby sme v práci neboli, nemáme za ten čas, mzdu, stravné lístky ani odpracované hodiny, tie si musíme potom niekde nadrobiť. Z pohľadu šéfky som na dovolenke, ktorú mi ona zaplatila a také niečo sa neodmieta, z pohľadu môjho priateľa idem na týždeň preč a nemám z toho nič, z môjho pohľadu prichádzam o mzdu, stravné lístky a odpracované hodiny, ktoré by som mala keby som radšej sedela v kancli. Čo s tým? Brala by som keby mi pracovné cesty boli preplácané akoby som naozaj bola v práci, alebo aby som mala možnosť takúto cestu odmietnúť s tým, že radšej na ňu nepôjdem a zarobím si bežným chodením do práce? Dá sa to nejak zákonne doložiť aby som mala pre šéfovú nejaký argument prečo na takéto cesty nechcem chodiť?

piece
15. nov 2017

Fúúha. Tak v zmluve by to malo byť nejako ukotvené. I keď priamo v práci nie si, no zúčastňuješ sa na niečom, čo ťa má v tvoje práci ako keby posilniť. Však sú to predpokladám firemné školenia, nie? Zväčša ako zamestnávatelia preplácajú aj samotnú cestu na školenie

julie19
autor
15. nov 2017

@piece cesta na školenie, ubytovanie aj strava sú preplatené, to nemôžem povedať ani krivé slovo, ale v konečnom dôsledku si potom musím niekde ten týždeň nahnať pretože mi chýbajú odrobené hodiny a teda mi treba robiť kopec nadčasov aby som ten týždeň mimo dohnala

fokuska
15. nov 2017

@julie19 Mas pracovnu zmluvu? Ako v nej mas upravene sluzobne cesty? AK nie v zmluve, ako su sluzobne cesty definovane internymi smernicami?

Ak si na sluzobnej ceste, tak zamestnavatel ti musi uhradit naklady na cestu, ubytovanie a tiez diety (podla krajiny). Sluzobna cesta je vykon prace, len je to na inom mieste ako bezne (ked napr. sedis v office). Takze mzda ti prislucha. Stravny listok za dany den asi nie, ale namiesto toho dostanes diety.

Ako si potom zapisujes dochadzku? Co zapises na ten tyzden kym si na sluzobke?

eeffka
15. nov 2017

@julie19 zakonnik prace par 57

nuz zakon je jedno a to co sa ti deje je vec ina... toto je nejaka pidifirmicka? lebo by som neverila ze si v dnesnej dobe toto dovoli este niekto robit.
co s tym? najprv rozhovor, potom ohradenie sa, ty mas pocas sluzobky nielen ze narok na mzdu a preplatenie vsetkych nakladov suvisiacich so sluz cestou ale aj na stravne
cize porusuje zakon az to dverami plieska. Mozes ju natriet na inspektorat prace, ale hlavne by som si hladala inu pracu... normalne zasnem a to robim na mzdovom ale takuto kreativitu som uz davno nevidela

klaudi31
15. nov 2017

Čo ja viem, tak vo väčšine firiem kde sa musí chodiť na pracovné cesty sa to normálne prepláca ako keby si bola v práci, pretože ty to nemáš ako dovolenku, ty sa tam vzdelávaš, získavaš lepšiu kvalifikáciu na vykonávanie tvojho povolania. Už to, že je to v zahraničí a nemôžeš sa vrátiť domov každý deň nie je tvoj problém, ona by ti tvojich 8 alebo koľko hodín robievaš, mala normálne preplatiť. V zmluve o tom nemáš nič?

julie19
autor
15. nov 2017

@fokuska do dochádzky píšem len kedy sedím v kancli... nič iné, popkiaľ nie som v budove, nepíšem nič... do poznámky dám na ten deň napr. infocesta Grécko od - do a hotovo

limoncino
15. nov 2017

tak toto je trochu čudné. Ja na služobky nechodím, ale pracujem vo veľkej firme a úzko spolupracujem s ľudmi, ktorí na služobky chodia a majú preplatených vždy 8,5 hodiny, ako keby boli v práci, iba musia predložiť schválený príkaz - do dochádzky sa im nahrá namiesto pracovného času slovíčko služobne, na základe schváleného príkazu si robia aj vyúčtovanie v systéme, kde sa im preplatí ubytovanie, letenky, požičanie auta - samozrejme musia mať faktúry od všetkého no a diéty.
Nehovorím, že to takto musí fungovať všade, ale takto by to fungovať malo.

julie19
autor
15. nov 2017

@eeffka áno, je to pidifirmička..:D presne si to vystihla, konateľka/šéfka, účtovník a 6 zamestnankýň ... nie je sa tu moc kde šplhať po kariérnom rebríčku :D

julie19
autor
15. nov 2017

@limoncino keby to tak fungovalo bolo by to skvelé - v akej firme pračuješ? mala by som záujem :D ..ale nie, žartujem, všetko očividne záleží od vedenia .. niekde to ide samozrejme a niekde sa musíš vyhádať

fokuska
15. nov 2017

@julie19 Kazdy pracovny den musi byt nejako zdokladovany - bud pises dochadzku (cize sedis v praci), alebo sluzobnu cestu, skolenie, dovolenka, navsteva lekara, nahradne volno... a kazde jedno z toho ma presne pravidla ako sa preplaca.
Mas na tie cesty vyplneny nejaky cestovny prikaz? Nie som si ista ako sa to vola po slovensky - tak ako sa na dovolenku vypisuje dovolenkovy listok, tak isto sa podpisuje sluzobna cesta.
Zamestnavatel tieto veci musi evidovat a v pripade kontroly presne dokladuje - zamestananec bol. Ak by sa ti v tom case stal nejaky uraz, tak co bude zamestnavatel tvrdit? Ze sa to stalo pocas tvojho osobneho volna?

ragulca
15. nov 2017

Tak ako pisali baby vyššie, máš nárok na preplatenie mzdy, veď si normálne v práci, je to služobná cesta. Na stravné lístky nie, pretože máš počas služobnej cesty všetko hradené, aj stravu.

bosorkabb
15. nov 2017

@julie19 to mate teda riadne divne. Môj muž polovicu roka je mimo firmy. Služobné cesty, školenia, všetko v zahraničí a vždy to má zaplatené. Mzda plus diéty. Ubytovanie vždy s raňajkami a minimálne 3*hotel a cesta je vždy uhradená vopred cez zamestnávateľa. On vadsinou lieta. Teraz je konkrétne v Bolívii.

maminuska
15. nov 2017

@julie19 ja ti len môžem povedať že toto je na nahlásenie na inšpektorát práce. Skutočne žasnem kam až niekto môže zájsť vo svojej kreativite a prispôsobenie si zákona vo svoj prospech . Vo svojej práci som sa teda stretla s kadečím, ale toto je pre mňa teda že TOP.

evittam
15. nov 2017

@julie19 Maximalne suhlasim s
@maminuska a

evittam
15. nov 2017
limoncino
15. nov 2017

@fokuska travel request sa to volá u nás vo firme 🙂
@julie19 my sme korporátna firmy, americká, takže tu je všetko podchytené - americký systém, ani vlastné auto nemôžeš použiť na pár km - iba ak má havarijnú poistku

fokuska
15. nov 2017

@limoncino Presne tak aj u nas, vsetko musi byt vzdy schvalene, musi sediet mzda, dochadzka.
U nas je to business trip order a potom business trip settlement

katarinava
15. nov 2017

V pracovnej zmluve nemusíš mať žiadne ustanovenia o služobnej cesto - firma sa má riadiť zákonom - či veľká korporácia alebo pidi firma. Pre začiatkom služobnej cesty by si mala mať podpísaný príkaz na služobnú cestu podpísaný tým, kto ťa tam posiela. Následne po návrate urobíš vyúčtovanie služobnej cesty. Ak firma hradí komplet stravu - teda sú ti poskytnuté 3 jedlá, nemáš nárok ani na diety, ani na stravné lístky. Ak nie je hradená plná strava, máš nárok na diety v alikvotnej výške podľa krajiny. Postup, ktorý firma používa je úplne na hlavu - som zvedavá, ako by firma riešila, keby sa ti niečo na tej služobke stalo.

simonkazga
15. nov 2017

Napis podnet pre Inspektorat prace, musia ti doplatit mzdu za vsetky taketo divne sluzobne cesty.

sense
15. nov 2017

Podnet na inspektorat prace....

xstelinka
15. nov 2017

Sluzobna cesta je akoby si bola v praci,nic si za tie dni nadrobit nemusis(berie sa to akoby si v kancli sedela).Ci mas narok na diety zavisi od toho ci si stravu kupujes sama alebo ti stravu plati firma(vramci ubytovania ranajky,polpenzia....o to sa diety kratia).Treba si nastudovat zakonnik,vsetko je tam napisane.

evittam
15. nov 2017

Btw.ja len zasnem ako sa ludia nechavaju dobrovoľne vyuzivat, o.rbavat,.....

nyusika
15. nov 2017

mate na tych skoleniach stravu ?
narok na mzdu mate v kazdom pripade, mzda mimo pracovnu dobu je taka, ako mzda za pracu nadcas.

podajte podnet na inspektorat prace.

matazirafa
15. nov 2017

@julie19 nejaka minicestovka? take vedia mat fakt majitelov, sefik sedi na peniazoch a lamentuje ako ma malo,.. a na dalsi den si pride na novom auticku 🙂

ave17
15. nov 2017

Tak sa dobre smejem🙂 mňa niekto pošle na služobnú cestu🙂 a on mi povie,že je to dovolenka a nezaplatí mi to?? A kde sú diéty???🙂 ja pracujem v banke,vždy zaplateny hotel,raňajky,diety platia normálne za 24hod,keď to trvá napr. týždeň,všetky mhd,taxi....,ale keby mi povedali,že veď to je dovolenka,ktoru mi oni platia,to by som sa riadne zasmiala🙂 a fakt by ma zaujímalo,ako to máte poriesene,keby sa ti niečo stalo,asi by ti zamestnavatel vykázal dovolenku a ruky preč od pracovného úrazu.Rozum sa mi zastavuje,akí sú zamestnávatelia kreatívni🙂

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nyusika
15. nov 2017

a viete, co je najvacsia "sranda" ?
ze to tym gerojom prechadza, lebo zamestnanci sa vedia akurat tak u susedov stazovat...boja sa o pracu, comu mozno aj rozumiem.
ale kym to ludia dopustia sami na sebe, dovtedy to na nich budu zamestnavatelia skusat.

siska53
15. nov 2017

@julie19 dobre ti radia- smer inspektorat prace.
Ako my nemame casto skolenia,ale ich vzdy mame zaplatene.. Raz sme mali aj v sobotu,za ten den sme si vybrali nahradne volno pocas pracovneho tyzdna.. Tiez som si hned myslela,ze robis v pidifirme.. Tam najviac zamestnancov odrbk...ju..

katarinamarkova
15. nov 2017

@julie19 pracuješ na zmluvu? dohodu? živnosť?

veroniak12
16. nov 2017

tak jedine sa s nou skusit porozpravat, predpokladam, ze vam to vadi viacerym, nie len tebe tak ist za nou s tym, ze chce aby sa to zmenilo a nech sa za to postavia vsetky