Preplatenie dovolenky pred nástupom na materskú

ladova87
9. nov 2017

Dobrý deň milé mamičky. Toho roku som nastúpila na dlhodobú PN kvôli rizikovemu tehotenstvu. Nástup ma MD by mi mal zacat 29.12. U nás v praci si môžeme preniesť max 3dni dovolenky. Mám tam ešte nárok na cca 14dni. Máte s tým niekto skúsenosť? Dá sa tam poslať nejaká žiadosť na preplatenie? Alebo ako to funguje ? Vopred dik za všetky rady

zalka
9. nov 2017

@ladova87 dovolenka sa preplatiť nedá, nedovoluje to zákonník práce, dovolenku ti musia preniesť celú, interný predpis môže platiť len v prípade že si môžeš dovolenku vyčerpať,
no ty si ju vyčerpať nemôžeš, musia ti ju preniesť celú až do obdobia po skončení RD sa dá preniesť ...

§ 112
(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

§ 113
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.

(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

ladova87
autor
9. nov 2017

@zalka ďakujem veľmi pekne 🙂

stastnablcha
9. nov 2017

ak chces preplatit dovolenku, urob tak medzi MD a RD..

siska53
9. nov 2017

@stastnablcha a preco len vtedy?

ladova87
autor
9. nov 2017

@stastnablcha je na to nejaká ofic. Žiadosť? Alebo stačí že to napíšem svojimi slovami?

zalka
9. nov 2017

@stastnablcha zavádzaš, pretože to nie je preplatenie dovolenky, ale počas trvania pracovného pomeru môže sa dovolenka len čerpať ,
a počas takto čerpanej dovolenky medzi MD a RD môže dostať zamestnankiňa výpoved, lebo nie je chránená zákonníkom práce, a nemá ani ochrannú lehotu.
@ladova87

ladova87
autor
9. nov 2017

@zalka toho som sa najviac bála výpovede🙂 ďakujem

zalka
9. nov 2017

@ladova87 rado sa stalo , ak chceš čerpať dovolenku, tak ukonč skôr PN a z PN chod na dovolenku a potom na MD ... ale ako som napísala vyššie teda ako som citovala zo zákonníka práce, žiadna dovolenka ti neprepadne .. nesmie.

ladova87
autor
9. nov 2017

@zalka nechcela som ukončiť pn a vyčerpať dovolenku a potom ísť na MD presne kvôli tomu, aby mi počas dovolenky náhodou neskončili pomer

zalka
9. nov 2017

@ladova87 pred MD si chránená, teraz by ťa prepustiť nemohli, pretože si v ochrannej lehote ako tehotná ... teraz by si dovolenkovať mohla
ale po MD v žiadnom prípade ... tam by ťa už prepustiť mohli.

olifcek
9. nov 2017

@ladova87 kedy si nastupila na PN. tych 14 dni nemusi byt pravdou, mozno sa Ti dovolenka kratila...

dovolenka nemoze prepadnut a ja osobne by som si ju nechala do navratu do prace. ved tebe vznikne pekna dovca i buduci rok 😉

dovolenka sa ale preplatit da... ak si zamestnanec nestihne vycerpat dovolenku z roku 2016 ani do 31. 12. 2017 z dovodu, ze zamestnavatel neurci jej cerpanie alebo z dovodu prekazok na strane zamestnanca, zamestnavatel je povinny poskytnut zamestnancovi nahradu mzdy v sume jeho priemerneho zarobku za tu cast dovolenky, ktora presahuje vymeru styroch tyzdnov - tej prenesenej, prastarej dovolenky 🙂 co ale nie je Tvoj pripad, lebo MD a RD do tohto nespadaju... ale po navrate z MD alebo RD musis cerpat dovolenku... 🙂

ladova87
autor
9. nov 2017

@olifcek
@zalka asi počkám keď sa mu skončí MD. Veď aj marodka mi vyšla celkom spoko🙂)

zalka
9. nov 2017

@ladova87 chcela si napísať RD?

ladova87
autor
9. nov 2017

@zalka áno áno rd. Už mi z toho sive a to som ešte len PN nie som ano MD 😂

katrin69
10. nov 2017

Ja som riešila tak, že mi po dohode v práci, doktorka ukončila PN a hneď som nastúpila na dovolenku a z dovolenky na materskú.

ladova87
autor
10. nov 2017

@katrin69 veď aj ja som rozmýšľala, že to urobím takto ale v podstate je to asi zbytočné. Tak dostanem teraz peniaze za marodku a potom za dovolenku 😂

katrin69
10. nov 2017

@ladova87 Počula som, že maródka je zle platená, ale je to tvoje rozhodnutie. Neviem ako je to u vás v práci

ladova87
autor
10. nov 2017

@katrin69 mne marodka vyšla celkom dobrá

stastnablcha
10. nov 2017

@zalka dovolenka medzi MD a RD sa da v pohode cerpat. v tomto sa hras so slovickami . vypoved moze dostat na zaklade nejakeho papiera a nie len tak zbrucha. okrem toho ma tam vypovednu dobu a keby nahodou chcel zamestnavatel takymto sposobom postupovat, dorucena vypoved sa cerpa od zaciatku nasledujuceho mesiaca a vypovedna doba sa predlzuje o MD/RD. nejde o cerpanie tak dlheho obdobia aby sa to stihlo.
@ladova87

zalka
11. nov 2017

@stastnablcha prepáč ale je dôležité aké slovíčka použiješ,
preplatenie a čerpanie ja sakra rozdiel,