Preradenie z rizikového oddelenia v tehotenstve

olivia_0309
13. jan 2020

Ahojte, chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie v práci, nakoľko som pracovala na rizikovom oddelení v nemocnici (stupeň 3-4) a otehotnela som. Zamestnávateľovi som riadne písomne oznámila že som tehotná so všetkými náležitosťami, z čoho mu vyplynula povinnosť ma preradiť na nerizikové/menej rizkové oddelenie a tak aj od januára urobil. Moja otázka znie ale, či by mi mala ostať moja povodná mzda s príplatkami za rizikové oddelenie a zmennosť,ktorú som dostávala na predchádzajúcom oddelení, aj keď na oddelení na ktorom som teraz tieto príplatky štandardne nie sú. Čítala som okrem iného aj tuto na MK, že zamestnávateľ nemá právo mi siahnuť na mzdu a znížiť ju kvoli preradeniu z dovodu tehotenstva,len neviem ako je to v tomto mojom prípade...Ak by sa našiel niekto,kto by mi v tomto vedel poradiť, prípadne ma nasmerovat, na čo sa odvolať, bola by som veeeľmi vďačná🙏🏼

evittam
13. jan 2020

@olivia_0309 Vid ZP. Musi ta preradiť na vyhovujúcu prácu pre teba alebo ak ju nema tak môžeš byt doma s plnou náhradou mzdy.

mogaa
13. jan 2020

@olivia_0309 ono jedna vec je mzda a iná sú príplatky...musí ti dať mzdu čo máš uvedenú v zmluve - čiže príplatky nie a rovnako aj smeny máš zrejme plat podľa odrobených hodín, takže ak si predtým odpracovala s nadčasmi 220hodín a teraz 170 tak len odrobené hodiny....ono záleží aké máš platové podmienky v zmluve - ten základný plat zo zmluvy ti musí vyplatiť

olivia_0309
autor
13. jan 2020

@evittam vďaka, to viem. Aj tak urobil, len neviem či mi može siahnuť na spomínaný príplatok...mala som na tom oddelení aj o 5dní dovolenky viac ( tá vyplýva z kolektívnej zmluvy) a dnes mi iba ústne oznámili, že o tie prídem, keďže som už na inom oddelení.Tak neviem teraz ako s príplatkom za zmennosť a sťažené prostredie🤷🏻‍♀️

olivia_0309
autor
13. jan 2020

@mogaa ďakujem, no zrejme mi ten príplatok vezme skrz to, že oddelenie, na ktoré ma preradil nefunguje na dvojzmennej prevádzke a nie je v rizikovom stupni. Len som si nebola istá a nechcela som sa unáhliť pri podpísovaní nového platového dekrétu.

mogaa
13. jan 2020

@olivia_0309 nie som si tým tiež uplne istá, ale logicky mi to vychádza tak že len plat zo zmluvy a ak je aj v zmluve uvedený rizikový príplatok ten je viazaný na prácu na danom oddelení....ďalšia možnosť je PN ešte pred podpisom dodatku len samozrejme to finančne výde menej ako keby si pracovala, sama si to musíš prerátať koľko ti robili príplatky, lebo PN je z odvodov za plat čo si mala aj s príplatkami a samozrejme či ťa gynekológ vypíše....aby ti nakoniec nevyšla PN rovnako ako plat na novom oddelení

zaba21
13. jan 2020