Psychoteror na pracovisku. Ako sa mu brániť?

emjee
21. feb 2008

ahojte

stretli ste sa niekedy osobne s mobbingom (zo strany sefa) na pracovisku? ak ano, ako ste to riesili? da sa ucinne branit aj inak ako vypovedou?

scai
21. feb 2008

Teď v té práci mají problém někoho sehnat a pořád je tam málo lidí, nikdo tam nechce 😀 a když někoho příjmou,tak do tří měsícůje pryč (buď dá výpoved nebo ho nechá vyhodit ta kráva,protože tam se dělá třetí světová za kažou blbost (třeba že někdo uloží krabičku lícem dozadu 😀 ) Ale už na ní došlo,už víc než před rokem jí utekla dcera (asi 13 let) k tátovi, protože se s ní nedalo být ani doma 😀 Nikomu bych to nepřála,ale jí jo! Aspoň v něčem se jí to hnusné chování vrátilo

ingola25
21. feb 2008

emjee ved si fajn baba..ako môže tvrdiť,že nikomu nebudeš chybať? možno sa mu aj pačiš a nevie ako to riešiť,tak sa snaži ťa zhadzovať..

nguyen
21. feb 2008

no ja mam tiez sefa zo zlozitou povahou ale za svet by som ho nedala 😉 je to clovek co vyzaduje strasne vela ale dokaze ocenit snahu a nie je to mobbing-zruda to v ziadnom pripade, je ale pravda ze z neho mavame miestami nervove zachvaty ale mame ho radi a vazime si ho no akurat sme sa rozpravali o tomto probleme kontretne pripad emjee, no a vies co mi na to povedal? Niektori chlapi strasne zle znasaju ked maju pod sebou schopnejsiu a k tomu navyse zenu, citia sa ohrozeni a co je najhorsie asi mu pripominas jeho vlastnu neschopnost. Preto sa na tebe vrsi.
Co uz s tym sprais /pripadne si spravila/ je len na tebe, ty predsa najlepsie vies ci ti ta praca za to stoji alebo je to len mrhanie casom a energiou ale voila-nazor nasej fosilie sefa ktory si toho uz prezil a ludske povahy ma precitane 😉
vela stastia

emjee
autor
21. feb 2008

no jednoznacne mi z toho celeho vychadza, ze je to hlavne preto, lebo som zena 😅
prave som bola u sefstva najvyssieho, zruda sa chytila mojich slov a zaziadala o dohodu uz predomnou 😀 len najvyssi to este nepodpisal, caka na vyjadrenie klienta pre ktoreho robim (toho som hned kontaktovala a vysvetlila mu ako sa veci maju a poziadala, aby ma podporil v snahe odist cim skor) - uvidime 😅

ingola25
21. feb 2008

emjee tak už nech to maš za sebou a nech si najdeš hned dobry flek inde...držime ti palčeky 🙂

elise
21. feb 2008

emjee IP 😉

susik77
21. feb 2008

ahoj scai-ja som zazila to iste 😎 ja si myslim, ze velku vinu nese sefova-u nas nemala autoritu-vedela co sa deje, dohovarala tej holke, ale jej to bolo jedno...tiez so mnou odisla kvoli tomu este jedna holka-dokonca hned-dohodou. a vela ludi predo mnou...pricina bola ta ista 😠 nechapem, ze nevyhodili tu, co to vsetko zavinila 😎 -myslim, ze toho vedela moc na majitelov a mali by z toho probl. so zakonom...

susik77
21. feb 2008

este musim poznamenat, ze ja som z toho vytazila maximum-zapracovala som na sebe, sla sopm do zahranicia a nasla som si super pracu a ovela lepsie platenu 🙂

scai
21. feb 2008

susik, tam to je přesně stejné! Já už jsem tři roky pryč a ještě teď když si na tu šikanu vzpomenu je mi zle.Měla jsem tam ještě jednu kamarádku a ta odešla pak ještě rok po mě,protože už to taky nesnesla a to byla fakt hodně toleratní,s tou hrůznou ženskou dokonce kamarádila, což nechápu.Ony šly spolu na pivo,pohodička a další den ji třeba šíleně za nějakou blbost seřvala...a ona mi volala a brečela,ale pořád tam zůstavala,nakonec ale taky dala výpověd. A šéf byl zlatíčko,ale neměl autoritu,přesně jak píšeš! 😖 ale mříkám si, na každého jednou dojde... u ní už došlo,že jí utkla dcera, nemá chlapa a nikdy mít nebude,protože je nesnesitelná (má občas nějaké ženáče jen na sex) ale jinak by s ní nikdo nevydžel a až zestárne bude sama. Takže když si na ni vzpomenu a naštvu se,že někdo takový žije mezi náma,tak se uklidním tím,že v budoucnu bude trpět ona...

susik77
21. feb 2008

scai: uplne som mala pocit, ze pises o mojej praci 😉
u nas ju zase vsetci neznasali, ale bali sa jej, tak si ma nikto nezastal ☹ jedna kolegyna tajne-jej za chrbntom...
posled. den mi poslala v praci sms-ze mi nechala v skrinke darcek-aby to nikto nevedel 😎

scai
21. feb 2008

susik to je prča, se mnou ta kámoška taky pak kamarádila tajně, my jsme spolu někam šly a ona nechtěla aby se to dozvěděla ta kráva,protože pak by měla taky teror 😀 Takže přesně stejné,dáreček jsem dostala jen od té jedné kolegyně a tajně 😀 Pak mi ještě dala jedna,ale ta právě odcházela se mnou. Teda výpověd dala stejně,ale ona potřebovala odejít na dohodu hned (měla najitou jinou práci a potřebovali ji) a ona se to bála té ženské říct,a byla prdel že zrovna ten den,kdy to řešila přijela do práce naše regionální ředitelka,po tom,co ji šéf řekl,že dávám výpověd mě zavoalla do kanclu a tam jsme to asi hodinu řešily, a já ji pak právě řekla i o té druhé kolegyni,že chce odejít,že bude dělat konečně svou rofesi (je zdravotní setřička a tam dělala sanitárku) a ona mi řekla,že ji určitě hned pustí a že to chápe! Takže jsem ji to pak hned řekla a když se to dozvěděla ta kráva tak se mohla zbláznit,že jsem jí to už vyjednala a seřvala tu kolegyni...no hrůza,protože ona ji chtěla buzerovat a mučit tím, že by jí nedovolila dřív odejít,jenže já to vyjednala na vyšších místech a bylo to 😀

scai
21. feb 2008

holky péokud máte v práci teror, chce to fakt odejít co nejdřív a netrápit se,zdraví máme jenom jedno! Já to vydržela rok,protože mi vyhövovala nápln práce, šéf super,ale měla jsem odejít dřív! ty měsíce strachu za to nestály! A ony ty zrůdy co nám otravují život v práci stejně tak nějak nad náma milejšíma vyhrávají...takže moudrřejší ustoupí...a hurá jinam 😀

briluxina
21. feb 2008

Zažila som to tiež aj nadávky zo str. šéfa lenže ja som odolná voči takýmto ľuďom. Potrebovala som peniaze tak som ostala, nakoniec tá osoba ktorá mi-nám robila zle konečne odišla do dochodku.

olianko
21. feb 2008

ja som mala sefku, ktora nas tiez velmi rada vzdy "nakopala do hlavy" a podobne vyroky.
v zmluve som mala jasne napisanu svoju napln prace ale nezabudli tam dodoat bod 13. ze musim vykonat aj pracu ktoru nemam v nalpni praci ak to pozaduje sef 😅 ..takze napln mi bola na figu aj tak som musela robit vsetko
tiez som chcela odist ale nastastie som otehotnela a tak som to tam este tu chvilku vydrzala...

oxy
23. feb 2008

Ahojte, asi všade sa nájde pár "správnych ľudí"..
Ja som v štátnej správe/už nie dlho/ mala som úplné vetry v práci-aj keď práca ma bavila...počas rodičovskej dovolenky som dostala len písomne oznámenie o zrušení miesta.....prednedávnom ale volali, že ma chcú späť a zároveň som dostala ponuku z jednej firmy....rozhodla som sa pre firmu, aj keď za menej -zatiaľ-oni sa ale tvária, že robím najväčšiu blbosť svojho života-som na posmech ----baby neodchádzala nejaká z vás zo štátnej správy-to fakt robím takú "blbosť"?!

monkula
23. feb 2008

emjee a na Teba si niekto trúfne? 😅 😅 😅
Priznávam bez mučenia, ja mám teda z Teba dosť veľký strach, keď vidím niekde Tvoj príspevok, tak sa mi riadne rozbúši srdce pri pohľade na Tvoje foto... 😀 😀 😀
Ale svadobné foto máš krásne 😉 😉 😉
A teraz k téme, ja som veľký teror nezažila, ale brigádovala so mvo firme, kde sme mali kvázi nadriadenú, bola mladšia ako ja a totálne neschopná, keď mi volala, pol hodinu mi robila do telefómu mmmmmmmmmmmmmmmm, neznášala so mto...

Potom mali rozbiehať svoju činnosť aj inde a mňa si všimol majiteľ firmy a začala som mu spracovávať dochádzky (už som bola tehu), obvolávať ľudí, a mala som pripraviť konkurz... Vtedy mi slečna mmm zavolala a pýatla sa ma, či už mám otázky pripravené, nech jej ich nadiktujem... Ja som nad nimi strávila dobrú chvíľu a ona si myslela, že je jich nadiktujem a ona bude tá, čo nad tým strávila čas a ja nič...
ta kso mejj povedala, nie, ešte nemám... Vzápätívolala majiteľ s tou istou otázkou, jemu som povedala pravdu, áno, mám všetko pripravené. k mesiacu so slovami, ale Moni, do , kedy ideme na to? On , že mi dá vedieť... Samozrejme sa neozval...
Dochádzky mi nosila trebárs 18. v mesiaci so slovami, ale Moni, do 20. to musí byť hotové... A uškŕňala sa.. Aj ja, keď som jej 19. volala, príď si po ne, máš to hotové... 😎 😎 😎
A postupne ma takto odstavovala od všetkého, kým mi majiteľ nezavolal, už nemáme toľko práce, už to slečna mmmm zvládne sama.

Nemusím ani písať, že som potom zistila, že ho slečna zmanipulovala, že na mňa nie je spoľah... A len dodá, že sme potom odhalili, že spolu majú pomer...
nič hrozné, ale ani nič príjemné...

zuzulkab
23. feb 2008

dovolim sa zapojit sa do vasej debatky.... 🙂

ja som to pocitovala zo strany kolegov, sef nepodporoval, bolo mu to jedno, ze uz odisli 2 ine baby kvoli rovnakemu problemu... som teraz doma, hladam, hladam... ale radsej byt nezamestnany, ako s krcmi v zaludku chodit do prace...

emjee drzim palce... 🙂

kacenqa
23. feb 2008

ahoj emjee, napisem ti aj ja svoju skusenost z predoslej prace.

pracovala som v malej firme, kde nas doslova bolo 5 a pol (5 na plny a jeden polovicny uvazok).

osoby a obsadenie: majitelka- konatelka, jej sestra - ekonomka/mzdarka/uctovnicka, 2 (a pol) technici a ja - akoze prekladatelka, marketingova asistentka a vobec - dievca pre vsetko. tomuto osadenstvu vladol este rakusky majitel, kedze sme boli pobocka rakuskej firmy.

az postupom casu som zistila, ze sefka chrape s rakusakom. kazdy piatok poobede odchadzala do viedne a ked sme sli na sluzobku, predstavoval ju ako svoju zenu a byvali v jednej izbe....pritom ona bola vydata a mala asi 12rocnu dceru, no chuda dievca...bolo mi jej luto a aj jej muza.

no a ten teror? spocival v tom, ze kazdu chvilu bol niekto z nas (mna a technikov) v 'kurze', nech spravil cokolvek, aj keby jej priniesol poklad aztekov, bola by ho zdrbala pod ciernu zem, co bolo najhorsie, ona mala taky skreklavy hlas a strasne kricala a to sa nedalo pocuvat...a najhorsie boli hadky 2 sestier, my sme mali taky open-space a jedine sefka mala kancel a ked sa zacali s tou segrou okrikovat cez celu firmu a my sme vlastne boli v strede tej prestrelky, no krcila som sa a snazila sa byt neviditelna...nebodaj si niekto dovolil odist o 17.30 z firmy, uz vrieskala, ze ci sa z tejto firmy tak skoro odchadza a podobne...dopadlo to tak, ze som bola psychicky na dne po 2.5 roku, nestastna, frustrovana, uzlicek nervov, v piatok som sa klepala, co sa zas cez vikend vo viedni udeje, ci jej sef nekupi nove handry alebo sa povadia a ona pride nasrata a zlizne to cele osadenstvo, az som podala vypoved. najprv som to povedala tej jej sestre, ta, aj ked bola podobna povaha, ako sefka, aspon sa s nou dalo obcas vyjst, ked mala naladu. ta mi povedala, ze z tej firmy este nikto neodisiel normalne, co sa nakoniec potvrdilo aj u mna, ciastocne aj mojou chybou zial, lebo ked som oznamila, ze davam vypoved, zacali ma lamat aj so sefom, ze mi pridaju a pod., ale u mna to nebola otazka penazi, ale dusevneho zdravia, coz som samozrejme nemohla na plnu hubu povedat. no problem bol, ze som to oznamila ustne a nedala si hned podpisat papier, nakoniec som dopadla tak, ze sa nechcela ani zaboha dohodnut na vypovedi, trvala na 2mesacnej lehote, odmietla mi prevziat vypoved, robila obstrukcie, zrusila mi vianocnu dovolenku a pod. kedze som teda vedela, ze ma nepusti skor, povedala som v novej praci ze teda az o 2 mesiace. od noveho mesiaca som zacala chodit do prace presne na osmu, padla pol piata, ja som sa dvihla a odisla, cez den som mlcky robila svoju robotu ale ani prstom som nepohla navyse az nakoniec si ma v predposledny den toho prveho mesiaca vypovednej lehoty asi o stvrt na pat zavolala, dala mi podpisat dohodu ku koncu mesiaca s tym, ze ten dalsi den si docerpam tu dovolenku, ktoru som este mala a ja stastna jak blcha som sa za 15 minut zbalila a vypadla. rakuskemu sefovi som sa podakovala mailom, s kolegami som sa rozlucila a odvtedy o nich nechcem ani pocut 😀

no a najlepsie - nadsena som volala novemu zamestnavatelovi, ze teda dohodla som sa a mozem nastupit o mesiac skor a oni ze jaj ale to miesto bude teda volne az za mesiac, kedze ratali s tou 2mesacnou lehotou, tak som este mesiac ostala aj nezamestnana 😀 😀 aspon som si oddychla, nacerpala sily a zotavila sa.

bolo to uz davno, v mojej sucasnej firme pracujem uz 4 roky, takze si to uz nepamatam, ale ked som kamosom opisovala, co zazivam dennodenne, tak kamoska zrovna pisala diplomku o mobingu a povedala, ze som typicky priklad...baby, viem, ze sa to tazko hovori, zalezi aj od toho, v akej firme pracujete, vo velkej sa to mozno riesit da pohovorom so sefom, v mojich podmienkach to bolo nemozne a preto radsej utekat skor, ako sa z vas stane psychicka troska s total podkopanym sebavedomim....

emjee
autor
23. feb 2008

vdaka za vase prispevky a povzbudive slova - este neviem presne kedy (teda skor ako - ci po dobrom alebo po zlom) ale kazdopadne odchadzam 🙂

elise
22. apr 2009

ahojte ja otváram tuto tému. momentálne vnímam v práci mobbing. plánujem dať určitu osobu k súdu pre psychické týranie na pracovisku - mobing. má niekto nejaké skúsenosti so súdnym sporom? alebo je niekde na nete ohladom úspešnoti vyhratia sudneho sporu? môžem podať podnet na zamestnávateĺa alebo aj na konkrétnu osobu?viem je to zložitá otázka. dakujem za podnety 😉

olise69
23. apr 2009

mobbing som zažila, a neprajem nikomu. Po 22 rokoch som podala výpoveď. Pracovala som na jednom mieste s mnohými šéfmi, vždy bolo fajn, ale pri poslednej zmene šéfa- majiteľa to už bolo príliš. Radšej odísť zdravá, ako s narušenými nervami, aj keď som bez práce, ale dýcha sa mi oveľa ľahšie. Tvrdím: ak je práca ťažká, ale je super kolektív, tak človek tú prácu miluje. Ak je to opačne- super práca a nanič kolektív alebo šéf, do práce sa chodí ťažko.
Riešenie sťažnosťou alebo súdom je tiež riešenie, len či pomôže. Možno k pocitu spravodlivosti, ale chodiť naspäť do tejto práce si neviem predstaviť.

ivcar
4. máj 2009

taky jsem to zazila, chce to pevny nervy a pevny rozhodnuti.... stalo se mi to jednou v zivote a diky, stacilo.... nema to cenu... s blbcem nikdo nepohne, tak alespon si clovek musi zachovat nejakou dustojnost.... 😠 😎

bets
1. júl 2009

tiez som zazila mobbing. vzdy som si myslela, ze mne sa to nemoze stat, a stalo sa. dlho som rozmyslala nad pricinou, ked som sa bavila o tom s inymi ludmi, tak dovod bol pravdepodobne nasledovny - zavist.
mala som kolegynu, ktora ma mala zaucit a jej neskutocne prekazalo moje vzdelanie, pritom ja som po MD bola rada, ze mam pracu. ten mobbing preniesla aj na sefa, ktory v tom pokracoval. mali sme plno konfliktov, hovorili sme o tom, dokonca si pisali e-maily cez nasho spolocneho sefa. vyssi sef strcil hlavu do piesku a neriesil. ked som dala vypoved, tak plne chapal, ze odchadzam, odchadzal aj on.
a okrem vyssieho vzdelania a obavy o jeho miesto, ktore som vobec nemala v zaujme prebrat, mal problem aj so mnou ako osobou, nastastie ziadne sexualne narazky si na mna nemohol dovolit, ale podla reci, ktorych som bola svedkom mal nejaky problem v sexualnej oblasti vo svojom manzelstve.
radila som sa, ako problem riesit, snazila sa riesit, ale okrem vypovede nebolo ine vychodisko. jedine co som pri odchode urobila, zaskrtla som v dotazniku pravy dovod odchodu, ktory sice nebol priamo definovany ako mobbing (iba nieco v tom zmysle), ale personalistka plne pochopila, pretoze bola svedkom toho, ake problemy mi robil pri odchode.
teraz mam pracu, ktora zodpoveda nielen mojmu vzdelaniu, ale aj mam okolo seba normalnych ludi a som spokojna.

mywiel
1. júl 2009

Bohuzial stretla... 😠 ☹ Akonahle som séfke povedala, ze som tehu tak sa snazila zistit ci po troch mesiacoch MD tu viac nie je... 😒 chcem pokracovat robit. Povedala som jej, ze ano ale ze neviem ci na plny uvazok to bude mozné, lebo chcem kojit takze jej dopredu nic nemozem slubit. Od tejto frazy zacala robit vsetko preto aby som odisla z vlastnej vole, kedze tehotnu vyhodit nemohla. Bol to riadny stres, vecné kontroly a nahrazky, ze tehotenstvo nie je choroba a ze robit mozem aj to co podla mna bolo pre moje tehu nebezpecné. Taha sa to riadne je tomu rok a stale cakam na moju MD ktoru mi nevyplatila, takze sa to riesi cez advokadov, ona sa snazi ma postavit do zlého svetla aby nemusela platit aj ked zakon je na mojej strane. Stoji ma to dost energie a nervov, lebo to beriem ako uder pod pas kedze som pre nu robila 5 rokov a toto som fakt necakala od zeny co ma tri deti. Advokat to ide dat na sud a vraj poistovna mi musi vyplatit 80% z mojho platu (dobu 3 mesiace, co je tu doba MD) az do 4 rokov! Tak dufam, ze nebudem naozaj cakat 4 roky na moju vyplatu, este ze manzel dobre zarobi, lebo inac neviem. No a teraz je aj on nezamestnany kvoli krize takze by sa tie prachy sikli, ale zit mame nastastie z coho.

mywiel
1. júl 2009

Keby som vedela, ze sa takto zachova tak si zapisujem kazdu frazu co mi povedala, datum, cas, ona to totizto potajme robila, skoda, ze ja som bola taka naivna, ale napriek tomu si myslim, ze vyhram, skoda len ze nemam svedkov, lebo nik sa nechce obratit proti nej, kedze pre nu este robia. Ja som dala samozrejme po 3ch mesiacoch MD ked mi skoncila vypoved, uz by som pre takuto zenu nemohla robit.

mywiel
1. júl 2009

Emjee mozem ti jedine poradit, nahravaj co hovori potajme na tvoj mobil, snaz sa ziskat co najviac info, zapisuj si kto bol pritomny ked ti séf nadaval atd., pis si vsetko, cas, datum, pri akej prilezitosti a zozen si pravnika, toto nie je normalne. Drzim palce.

mywiel
1. júl 2009

Tu je to tak ze ak by som dala vypoved ja pred porodom alebo pocas MD (co je len tri mesiace) nemala by som narok na nic. A zakon tu chrani zeny ze nesmie ich séf vyhodit pocas tehu alebo MD len pokial neporusia hrubo pracovnu zmluvu a to sa ona snazi dokazat, vymysla si klamstva, aby sa zbavila platenia, preto je dobré mat svedkov a vsetko si pisat. Ja verim, ze napriek tomu tie peniaze dostanem a dokazem ze ona len klame.

addaa
1. júl 2009

Áno stretla, riešila som výpoveďou. Ked bol zlý deň, zapioty, vreskoty, poslala ma šéfka do p..e a raz mi povedala, že ma obesí do prievanu. V takejto atmosfére sa samozrejme nedalo pracovať, robila som chyby a dokonca som začala sama o sebe pochybovať, či som vôbec niečo schopná robiť. Fakt t bolo hrozné.
Vymenila som prácu a zase som pracovala s radosťou a išlo mi to od ruky. Ma mrzí, že som som to neriešila skôr a nevypadla odtiaľ dávno. 😒
Ale každá skúsenosť je dobrá a ja som sa tiež poučila. 😉

mywiel
1. júl 2009

Co je skoda, ze pre takychto debilov vzdy nakoniec odide zena a oni vyhraju, nakoniec ju k tej vypovedi dotlacia... 😠 😒 Ja sa nemam ist kam stazovat, lebo je to séfkina firma a aj s nou sme len 3 kolegyne a tie jej vyslovene jedia z ruky, ale zakon existuje a rozhodne sud, len treba cakat a trpezlivo... 🙄

emilyz
1. júl 2009

inac dobra tema.
ja som to tiez zazila a neprajem to nikomu, uz som si ja potom o sebe myslela, ze som asi divna, najhorsie to bolo, ze to bolo na zaciatku mojho nastupu do tej firmy a ta nemenovana osoba sa snazila ma znemoznit za kazdych okolnosti, bolo to hrozne, lebo ostatnych kolegov som si tym padom nemohla ziskat, ja som to nejako vydrzala, nemala som odvahu a dost sil odist, ale ta kolegyna uz asi bude musiet, lebo davno so mnou nepracuje a nikde sa s nou neda vydrzat 😒