Psychoteror na pracovisku. Ako sa mu brániť?

emjee
21. feb 2008

ahojte

stretli ste sa niekedy osobne s mobbingom (zo strany sefa) na pracovisku? ak ano, ako ste to riesili? da sa ucinne branit aj inak ako vypovedou?

prakktickazena
2. okt 2009

emilyz tato otazka by mozno stala aj za zalozenie novej temy 😉

roasha
2. okt 2009

emilyz nie,nema pravo,je to distriminacny zakon 😉
http://www.migration.sk/index.php?ID=62

emilyz
2. okt 2009

roasha: dik, este by stalo za to si najst v cestine, pretoze pracujem v Cechach, ale urcite to plati tu takisto.
Je to sila, a ja som sa vyjadrila, ze aj diskriminacia, a strafila som sa do nazvu.
No na moje tehotenstvo sa pyta sefka mojich kolegyn pri pohovore, tak to je sila a este ina kolegyna tu o mne siri vselico a ked som sa vratila z dovolenky, tak si jedna myslela, ze som sla na matersku 😔
tu ide o to, ze nema pravo sa na to vypytovat ani nijak inak mi to naznacovat pri pohovore, pretoze nevie, aky je moj zdrav. stav a plany a fakt je to od nich nechutne.
inac super link, vdaka

emilyz
2. okt 2009

ako to je fakt sila, co sa deje v tej spolocnosti, to je tak isto, ako ked sef zneuzije info, ze zamestnanec ma hypoteku (a tym padom nemoze vyskakovat) a vie, ze s nim moze mavat, pretoze on sa boji o pracu.
Fakt my zamestnanci kolkokrat ani nevieme, na co mame narok

emilyz
2. okt 2009

no a teraz len premyslam nad tym, ze ked to poviem sefke, ze je to od nej nechutne, tak bude pracovat na tom, aby som odisla z firmy 😔

maznacik007
2. okt 2009

Emilyz je to diskriminacia ako pises.. ako nechcem tu splietat ale daj si pozor ked take vyzveda.. ci sa nechysta nejaka "optimalizacia" a ci kvoli tomu nesonduje... ked totiz nahlasis tehotenstvo tak ta nemoze ta lahko prepustit...
v dnesnej dobe je mozne vselico.. 😒

famo
25. jan 2010

javascript:addEmoticon('🙂','vBody')

famo
25. jan 2010

som obeťou mobbingu,začala som si toto slovo viac študovať,moja nadriadená, kým vyštudovala výšku externe 5 rokov bola mojou dobrou kámoškou,hovorila mi v práci ,, ty si tu gazdiná" dala som jej všetko do poriadku, nevie nič prakticky robiť, len kecá a telefonuje , na všetko potrebuje ludí, aby ju obskakovali,keď získala titul nastala pre mňa kalvária, chce ma zlikvidovať, neznesie, keď náš spoločný šéf sa na mňa obráti s nejakou otázkou, alebo ma pekne osloví,s tým si zatiaľ rozumiem,rešpektujem ho, s mojou prácou je spokojný,ona to neznesie, vyhodila moju menovku z dverí na našej pracovni,stále mi opakuje,,ja som tu vedúca" zasahuje aj do mojho súkromia,je mi z nej niekedy na zrútenie, nechcem sa dostať k psychiatrovi, čo robiť?práca ma baví,nechcem hneď odchádzať, no nedá sa to už ďalej znášať, ponižuje a kričí na mňa aj pred širokou verejnosťou čo je na našom pracoviskujavascript:addEmoticon('😢','vBody')

rainee
26. jan 2010

zamestnavatel nema pravo zistovat od vas sukromne veci typu rodina, vierovyznanie atd. a neviem si predstavit aky to musi byt netaktny sedlak co sa to vobec opyta.
myslim ze malokto mobovany si pomoze ked sa aj ozve, asi najschodnejsie riesenie je zmenit pracu /aj ked nie vzdy to je lahke/, ale kazdy den s obavami a nechutou chodit do prace a nechat sa tam ponizovat sa tiez neda vecne.

dsnadja
26. jan 2010

je pravda že toto sa stalo v roku 1997 ale vtedy som na 2 pracovne miesta musela zobrať potvrdeku od gynekologa že nie som tehotna.normalne vyšetrenie,aj sa pytal gynekolog že prečo som prišla a ja reku že na vyšetrenie či nie som tehotna,a on si myslel že to chcem vedieť sukromne a ja mu hovorim že nie,ja viem že nie som tehotna ale musite ma vyšetriť a potrebujem aj potvrednku.dobre nie?keby my toto teraz niekto povedal normalne ho zažalujem alebo udam....

rainee
26. jan 2010

dsnadja tak to je sila 😝

aveline
26. jan 2010

ahojte, tiez som zazila psychicky teror v praci. Pracovala som ako asistentka riaditela a pocas roka sa mi vystriedali 3 nadriadeni. S prvymi dvoma som mala velmi dobre vztahy, pretrvavaju az dodnes. A ten posledny sef, to bola ucinena katastrofa. Zakomplexovany chudak, ktory nevedel prezit, ze niekto dokaze pri praci aj rozmyslat, nielen slepo plnit rozkazy. Kvoli nemu odislo z firmy viacero sikovnych ludi. A navyse mal nezamestnanu frajerku, takze jeho motivacia dostat ma z firmy prec, bola velmi silna. Cielene ma ociernoval pred nadriadenymi aj podriadenymi, zadaval nezmyselne ulohy, poskytoval zamerne zle a neuplne informacie, zadaval ulohy, ktore boli diametralne odlisne od mojej naplne prace, rozsiroval, ze nic nerobim, pritom som takmer denne nadcasovala a potom este aj doma castokrat do noci pracovala, nemal zabrany volat mi aj cez vikend o 8 rano, ze nieco treba spravit. Niekolkokrat sa stalo, ze zaprel vec, ktoru mi predtym napisal do mailu alebo povedal pred svedkami. Vsetko som si pre istotu od neho zacala vyzadovat v pisomnej forme, ale aj tak som si nepomohla. A skoncilo to tak, ze uz je na mojej pozicii jeho frajerka.
A este na pobavenie> raz som ho poprosila, aby mi nieco poslal mailom a on mi na to odmailoval naspat> nemozem Ti to poslat, nejde mi internet 😀
Aj ked som teraz nezamestnana, viem, ze som sa rozhodla spravne, lebo celit denne takemuto teroru da psychike poriadne zabrat.

aveline
26. jan 2010

famo> za seba mozem povedat, ze ak sa nechysta odist nadriadena, tak by som odisla ja. Ja som v zaverecnej faze trpela nespavostou, nejedla som, mala som zaludocne problemy. Kvoli nespavosti som bola raz aj u psychiatra, predpisal mi lieky a nariadil oddych, isla som na pn-ku a uz som sa do prace nevratila. Tym sa moje problemy skoncili, ale keby vcas neseknem s tou pracou, asi by som nedopadla dobre.
Kazdy si vsak najlepsie rozumie sam a musi sa aj sam rozhodnut a znasat dosledky. Niekedy vsak hlavou mur neprerazis.

libka1
26. jan 2010

chapem kazdeho kto odide... z druheho uhla ked sa na to pozriem nie prave preto si k nam dovoluju lebo to vzdy vzdavame? vlastne im takto ludia nahravaju do karat... drzim palce kazdemu kto sa dokaze vzopriet a nieco s tym spravit 😉

aveline
26. jan 2010

libka, nie kazdy to vzda, aj ked vacsina asi ano. Aj ked je kazdy pripad iny, vo vseobecnosti si myslim, ze vzopriet sa by malo zmysel v pripade, ak zamestnanca terorizuje napr. priamy nadriadeny a jeho nadriadeny je aspon ako tak normalny /alebo aspon disponuje nejakymi moralnymi zasadami a chrbtovou kostou/ a nema ani sajnu o tom, co sa deje. Ak vsak debilny nadriadeny nainfikuje aj svojho nadriadeneho, prip. aj dalsie klucove osoby vo firme, prip. nadriadeny je sam o sebe klucova osoba, tak je mala pravdepodobnost, ze terorizovany pracovnik bitku vyhra. A ak by aj bitku vyhral, co dalej? Korektne sa urcite k nemu nezacnu spravat, ked ho predtym terorizovali.

libka1
26. jan 2010

mas pravdu aveline, je to dost boj proti veternym mlynom... ved preco je tak malo sudnych procesov v tejto veci a pri tom mobbing na kazdom kroku pomaly... poznam vela ludi co ho zazilo a museli dat vypoved ☹
a s tym nadriadenym nadriadeneho to je tiez diskutabilne lebo vrana k vrane sada, a ked prizna ten vyssie ze ten nizsie robil blbosti tak to ako keby priznal ze aj on ma na tom podiela viny ze ho neustriehol 😝 skoda reci, ale dufam ze bude stale viac a viac ludi co po sebe nenechaju dupat a mozno to zvysi aj firemnu kulturu konecne v tomto kocurkove 😝

aveline
26. jan 2010

veru, aj Ty mas pravdu, libi 😀 a nikdy nevies s kym ides do bitky, coho vsetkeho je ten clovek schopny, ake prepojenie ma s roznymi skupinami. Niekedy ide doslova o zivot.
Tak si drzme palce, nech sa nam toto vyhyba.

bets
26. jan 2010

riesit sa to sudne alebo inak oficialne prakticky neda. pretoze sa nenajde svedok, ktory bude ochotny svedcit. ten co mobuje, nedava to pisomne. potom je to tvrdenie proti tvrdeniu.
u muza maju vo firme nieco ako eticku linku. mali tam podnet na zavazny typ mobingu, taky, ze keby sa dokazal, tak nadriadeny by bol riadne odsuseny... muz to riesil, riesili to vysetrovatelia, svedkovia sa nenasli, aj ked bolo z nich citit, ze nieco vedia, ze sa boja. nic sa nedokazalo, aj ked snaha bola naozaj velka...

libka1
26. jan 2010

Mozno toto niekomu pomoze http://www.snslp.sk/
v niektorych pripadoch Vas mozu zastupovat zadarmo na sude 😉 maju tam formular ktory mozete vyplnit a poslat im, a netreba sa dat odbit, maju toho vela (nedivim sa) tak sa radi vyhovoria a zbavia sa Vas 😀

libka1
26. jan 2010

s tymi svedkami je to naozaj zlozite ☹ kazdy sa boji o pracu, malokedy sa najde niekto kto otvorene povie co si mysli 😝
bets divila by si sa ale existuju aj idioti co kludne pisu maily z ktorych je jasne ze ide o sikanu 😀

dai
26. jan 2010

bets,
takato vec sa sudne riesit da...
my mame tiez eticku linku a jej ucinnost vazne spochybnujem...
mobbing ale sudne riesit mozes, zozen si dobreho advokata a preber si to s nim...

myslim ze kazdy rozumny nadriadeny ked za nim prides s advokatom rychlo premysli svoj dalsi postup voci tebe...

bets
26. jan 2010

praveze muz riesi vsetky podnety z etickej linky. osobne bol spolu s vysetrovatelmi na vypocuvani dotycneho a potencialnych svedkov... ten clovek, co moboval mal poriadny strach, rovnako aj jeho nadriadeny (ktory o nicom netusil), ale nic sa nedokazalo. jediny ucinok to malo ten, ze ten co moboval svojich podriadenych, tak urcite dostal strach a nebude pokracovat aj nadalej (v tej zavaznej forme), ale tomu jednemu, ktory dal podnet to nepomohlo... vypoved dostal tak ci tak a nemal ako dokazat svoju verziu. ten co moboval nebol trestne stihany. muzovi to bolo velmi luto.. ten co vedome mobuje, nenechava ziadne dokazy, ktore by ho usvedcili, nepise to do e-mailov, a kolegovia, ktori su svedkom mobingu, tak sa boja o pracu prip. o to, ze sa to nejako otoci proti nim, preto svedcit nie su ochotni... pri tvrdeni proti tvrdeniu sa pripad ukonci pre nedostatok dokazov.

ak ten co mobuje, je k tomu este aj hlupak, tak odporucam vsetku mailovu korespondenciu tykajucu sa mobingu ukladat a vytiahnut ako dokaz.
inak tomu obvinenemu ako prve zaistili emaily zo sluzobnej adresy, ale nic nenasli...

ale je dobre, ze sa o tom hovori, pretoze velakrat staci sa ozvat hned na zaciatku (na zaciatku zabranit uz len naznaku mobingu) a nenechat to dorast do velkych rozmerov.

brumdinka
26. jan 2010

ahojte, celou diskuzi sem nečetla, slovensky sice umim, ale blbě se mi to čte 😀 ale musim přiznat, že bohužel sem tzv.mobbing neboli teror na pracovišti zažila vícekrát až mám pocit, že už je to nějakej novej sport či co 😝 😀

né vážně sousta zaměstnavatelů využívá toho, že je krize a tim pádem práce neni a k zaměstnancům se chovají hnusně (toto píšu slušně, vystižnější by byl jiný výraz) kolikrát se mi stalo, že nám na férovku říkali tak jděte za branou čeká dalších 100 lidí na Vaše místo, vyžadovali přesčasy, které nemám micmochodem dodnes zaplacené, kolikrát na mě doslova řvali, že pro ně budu dělat zadarmo atpod......... no dopadlo to tak, že sem na pracáku 😅

meandra
26. jan 2010

Já jsem naštěstí nic takového nezažila, ale slyšela jsem toho už dost. Např. známá (žena ve středním věku) pracovala v jednom obchodním řetězci. A tam mladý manažer, kravaťáček, ani ne třicetiletý, proti ní cucák, pokud se mu něco nezdálo, pobízel ji (a nejen ji) do práce stylem např. „hejbni tou tlustou pr* lí“. Nakonec se zhroutila a musela odejít. Vydrží tam asi ti nejodolnější.

dai
26. jan 2010

bets,
je ale jedno riesit podnety z etickej linky na zaklade nejakeho vnutorneho firemneho poriadku a ine ked je dany realny podnet u vysetrovatela...

niektore dievcata tu pisali o zadavani nezmyselnych uloh mailami a podoben a hlavne ked dojde k podaniu vypovede zamestanavatelom - tak zamestnavatel musi mat nejake dovody - vsetky tieto su napadnutelne pred sudom v momente kedy ma mobovany clovek dokazy formou mailu a pod. ( co ako hovorim dotycna uviedla ze taketo komunikacie mala )...

nasi ludi sa zial boja po prepusteni s niecim ist pred sud a preto sa veci mnohokrat neriesia, mame pobocky v roznych krajinach a tam je pristup ludi uplne iny - v poctate ziadost na vysetrovanie podava pomaly kazdy clovek co dostane vypoved - odovodnenu... u nas niekoho roky tyranizuju a nie je schopny nieco spravit 😢 to takychto zamestnavatelov len povzbuduje v dalsom konani 🙄

blazka24
26. jan 2010

áhojte zažila som to tiež, až na to že osoba čo začala rozširovať klebety lebo bola neschopná a nemala nič v rukáve tak dopadla tak, že sa jej vyhrážali vyhodením za to že zobrala úplatok a už je zapísaná naveky vo firme 😀
druhá čo robila problémy bola napdnutá inou kolegyňou a tak musela sama odísť xixixi a najvtipnejšie je že tá prvá čo bola obvinená z úplatku sa kamarátila s jednou a ked sa rozkmotrili až do krvi tak ju tá kamarátka na život a na smrť udala 😀

ako sa hovorí na každého raz dojde, ja som teraz na materskej a keď sa vrátim som zvedavá ako to dopadne 😕

britney
26. jan 2010

to byvavalo za me... Pred nastupem do zamestnani sup na Gyndu a potvrzeni, zda nejsem tehotna... kolikrat se mi stalo... Ale psali se 90 leta.....

britney
26. jan 2010

a tady v zahranici se mi stalo, ze me kolegyne Anglanky(mlady holky) zacali pomlouvat kvuli tomu, ze jsem s nima nechtela chodit parit.. Nastoupila jsem tam(znamy obchodni retezec s modou)- vse bylo super, zlaty, zacali me lakat ven at jdu chlastat po vecerech s nima... Ja nechtela a oni zacali se chovat divne 😅
Vybavuje se mi jak jsem chodila sama po obchode a makala a oni vsechny i s manazerkou stali v rohu a smali se me a kecali o me... jen jsem slysela: ona to.. ona tak.... atd

Ja pak brecela na WC.. Kdyz sei me nadrizena zavolala a ja brecela a poukazala na to ze Natalie ma zrejme nejaky problem se mnou- jeste se ji zastala a na me vyjela, ze Natalie je rozrusena kvuli me a place- chudinka... 😒

aveline
26. jan 2010

dai, v mojom pripade mi sef nechcel dat vypoved, lebo to by znamenalo 2 mesiace vypovedna + 2 mesiace odstupne a to sa u nas vo firme nerobi, on chcel, aby som odisla sama.
Ja som mu aj povedala, ze sa mal zachovat aspon tak, ze mi mal narovinu povedat, ze potrebuje zamestnat priatelku a ze mu nevyhovuje, ze viem o veciach, o ktorych by som radsej nemala vediet a dat mi vypoved.
/Ale na to by musel mat aspon zvysky chrbtovej kosti a to on nema./
Zlaty klinec bol, ked mi po poslednom nasom rozhovore povedal, ze je rad, ze sa rozchadzame v dobrom.