Psychoteror na pracovisku. Ako sa mu brániť?

emjee
21. feb 2008

ahojte

stretli ste sa niekedy osobne s mobbingom (zo strany sefa) na pracovisku? ak ano, ako ste to riesili? da sa ucinne branit aj inak ako vypovedou?

raady
1. júl 2009

ahoj,
já jsem mobbing "řešila" odchodem na mateřskou. Tedy miminko jsme moc chtěli 😵 Když jsem se vrátila po MD do práce, šéf už tam nebyl. Nadřízení konečně pochopili a neprodloužili mu pracovní smlouvu 😉

bets
2. júl 2009

v case ked som to prezivala, tak som vyhladavala clanky na tuto temu. vsade ako najrozumnejsie riesenie bolo odporucane dat vypoved.
zalezi od kolketivu, ale vacsinou je clovek na to sam, maloktory kolega sa prida na jeho stranu, kazdy sa boji, ze by mohol mat neprijemnosti, pripadne ze by ho mohli prepustit. cize tazko hladat svedkov medzi kolegami. kazdy sa len mlcky pozera a mysli si svoje. neviem si predstavit sudny proces, hlavne ked som nemala ziadne dokazy.
po tejto skusenosti mam taky nazor, radsej byt bez prace a v pohode, ako sa nechat terorizovat.
ja som tomu tlaku az tak psychicky nepodlahla, zvysila som aj hlas,ked som citila nespravodlivost a rozumna rec nebola mozna, ale v konecnom dosledku stres to bol riadny a v tom case som sa nevedela tesit z beznych radosti mojej rodiny.

olise69
2. júl 2009

presne ako bets 😉

magimary
2. júl 2009

stretla (s mobbingom), veľmi osobne a veľmi nepríjemne... a keď som to riešila aj s kamaráítkou, ktroá prednýáíša na práve pracovnoprávne vzťahy, tak povedala jedine to, čo vieme: ak sa cítime na ustátie ešet väčšieho boja (cez súdy atd.), tak nech sa na to dáme...ak nie, tak...budď to vydržím alebo odídem...
vybrala som si tú druhú monžosť-samozrejme... 😔
ale nebanujem a som teraz veľmi happy-veľmi rýchlo som si našla rovnakú prácu (ktorú by som nemenila za nič na svete!),ale v nenormálnom pokoji a kľude a teraz si neviem vynachváliť tento svoj krok... som šťastná, že som sa odhodlala a som za vodou..teraz tým všetkým prechádzajú moje kolegyne a kolegovia, ktroých mi je ľúto, lebo s nimi o tom často hovorím...
moja rada pre nich je, aby odišli aj ony...
a oni/-y naozaj odchádzajú... s tým, že už je na NIP-e veľa sťažností...na postupy, ktoré sa praktikujú tam...
sťažnosť na NIP som zvažovala aj ja, ale napokon som si povedala, že tým si priamo nepomôžem..., elbo keď som tam volala,povedalimi, že oni ju vyhodiť nemôžu, to je vec jej nariadeného, oni len môžu spraviť kontrolu a záver je potom (opäť zas) na súdoch..., čiže by som bola tam, kde som nechcela byť...

mywiel
2. júl 2009

Bets ja som dala tiez vypoved, ale ta materska co mi ma vyplatit o tu sa bit teda budem aj na sude, potom vam dam vediet ako to dopadlo. 😉

karotky
2. júl 2009

Já to chtěla vyřešit podáním výpovědi(všechny moje vrstevnice odešly na MD a já tam tím pádem zůstala jako nejmladší a vozily se tam po mě i starší kolegině,kterým se nechctělo moc dělat 🙄 ),ale naštěstí jsem otěhotněla a odešla na rizikovku. 😎
Budu se tam muset za rok vrátit,ale už mě to tolik netlačí.Budeme tam zase v původním počtu a pár těch satórií tam už naštěstí nepracuje. 🙂

emjee
autor
2. júl 2009

ja som nakoniec odisla 29.2.2008, od marca uz som robila inde 😀
som rada, ze som odisla, v priebehu posledneho polroka, co som tam robila, z timu 30 ludi odislo alebo "bolo odidenych" 27 ludi - aj to o niecom svedci 😝 nakoniec vykopli aj dovtedajsieho konatela a moj sef je tam teraz najvacsie zviera 😀 😝

nikoletak
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bets
3. júl 2009

mywiel,
co sa tyka penazi, na ktore mas narok, samozrejme to je potrebne riesit, ked to inak nejde aj sudnou cestou.
ja som sa nastastie dohodla s personalistkou, ktora bola ustretova. totiz mala som 20 dni dovolenky, ktore mi nechcel sef podpisat a bolo ich potrebne vycerpat do konca roka. vycerpat som si ich nemohla, tak mi ich pri odchode preplatili, aj ked to bol uz dalsi rok.
skor som myslela sudny proces a dokazovanie mobbingu. dalo by sa, keby som sa na to systematicky pripravovala, aj som si odkladala e-maily, kde sme veci riesili, ale sakra sme si obaja davali pozor, aby tam nebolo nieco co by sa dalo proti nam obratit (tieto maily by mi moc nepomohli) a tajne nahravat rozhovory? na to som nemala zaludok.
este boli nejake moznosti, napr. zriadena interna eticka linka, interny blog, aj som nad tym uvazovala, ale obavala som sa ako to cele vypali, ci sa to neobrati proti mne, problem bol, ze chybali jasne dokazy, mali sme len tvrdenie proti tvrdeniu.

ako vidim, pribudaju tu nove skusenosti. toho mobbingu musi byt vela na pracoviskach, len sa o tom verejne nehovori, rovnako sa to zamlcuje, ututlava podobne ako sikana na skolach.

mirka1308
6. júl 2009

aj ja mám skúsenosť s mobbingom na pracovisku 😠 Je to síce už viac ako rok, pracujem stále v tom istom kolektíve a mňa terorizovala kolegyňa, robím totiž na pracovisku, kde sú samé ženy 😒a nie vždy je to dobre.
Doteraz neviem, o čo jej išlo, keď som sa vrátila z PN, tak mala nejaké problémy s tým, ako mi napísala vedúca služby 😕 😕 neviem prečo nešla za ňou a nepovedala jej priamo čo jej vadí?? 😠
Proste nahuckala nejakým spôsobom kolegyne, že ja som chcela robiť tak alebo onak, a keďže už v minulosti mala vždy s nejakou problém, tak každá radšej držala hubu a krok a kývali jej hlavou...Jedným slovom, nikto s ňou nechcel prísť do konfliktu 😲 😲 😝
Ona má taký dar, všetko prekrútiť a podať jednu vec aj na 5 spôsobov, ako si situácia vyžaduje 😖
Poviem Vám, že tie prvé dni, keď sa so mnou v práci nikto nebavil - to bol des!! ☹Bola som hotová a zrelá pomaly na psychiatriu. no potom som si povedala, že stačilo, nebudem sa nejakej zakomplexovanej "dedinčanke" prihovárať ani vypytovať, lebo keď si ona vykonštruovala fantasmagórie, mne život kaziť nebude!! 😠
Našla som niečo o Feng shui, niečo som si podľa toho poriešila, do roboty chodila s úsmevom a snažila som sa ju ignorovať 😉Ju to po nejakej dobe prešlo a asi po mesiaci mi zahlásila, že vraj som sa zmenila k lepšiemu a čo sa vraj stalo? Načo takej prízemnej babe niečo vysvetlovať??
Až po nejakej dobe sa ma niektoré kolegyne pýtali, že boli veľmi zvedavé ako to dopadne, lebo žiadna sa nechcela angažovať?? 😕 😔No pre mňa nepochopiteľné, lebo ja som povaha, že keď vidím že sa niekomu blíži tak otvorím aspoň hubu, keď už ináč neviem pomôcť. 😠 😉
Odvtedy už mala veľa krát s nejakou kolegyňou problém a úprimne - je mi jej ľúto!!
Ale ona si aj tak myslí aká je dobrá, lebo všetky predpísané cirkevné sviatky je v kostole, takže o tom to je 😀 😀 😀

danabr
6. júl 2009

ahoj mirka1308,nerobiš nahodou na antolskej sestričku? 😀

ivca82
6. júl 2009

Tak sa pridávam aj ja, ja som ležala v žalúdku nášmu personálnemu, kôli tomu, že som bola príliš mladá na pozíciu, ktorú som vykonávala, vôbec ho nezujímalo, že si spoju prácu robím dobre, tiež sa mu nepáčil môj priateľ 😀 a čo bolo pre neho najhoršie, že nech robil čo robil, šéf ho vždy sfúkol keď sa chodil na mňa x-krát sťažovať, že ju s toho vynechaj (to som náhodu začula 😅 ) huckal proti mne mojich kolegov, väčšinou som mala služby len s chlapmi, prerástlo to až tak daleko, že som chodila do práce s kŕčami v žalúdku, skoro neustále som mala migrény, no hrôza 😔 Išla som za šéfom, že dávam výpoveď s tým, že počkám kým si nájde náhradu. Keď so mňa vytiahol prečo chcem odísť, skoro vyskočil zo stoličky, že: veď to je mobbing! Naštasitie to mal záujem riešiť, narobil poriadny humbuk, že sa mi dokonca prišli kolegovia na čele s tým pakom ospravedlniť-samostatne a ešte mi aj zvýšil plat a další rok som dostala ponuku na preloženie-super robota a ešte lepší plat, takže naštasite to dobre dopadlo 🙂
Už tam síce nerobím, lebo to som robila mimo Slovenska, ale šéf chcel pár dní po pôrode vedieť kedy nastúpim naspäť, že keď budem chcieť tak sa dohodneme ako mi bude vyhovovať 😀

mirka1308
6. júl 2009

Ahoj danabr.
Nie, nerobím na antolskej sestričku, robím na slávnej Slovenskej pošte a to je viac-menej babský kolektív 😀 😀
A príbeh ktorý som písala - tak myslím, že takých príbehov je viac, lebo zakomplexované baby, ktoré si musia niečo dokazovať akousi nadvládou nad druhými, tak takých je tiež dosť 😉 😒 ja som sa snažila byť nad vecou a musím uznať, že sa mi to aj podarilo.Ale aj ja niekedy vypením a takisto si musím dávať pozor na pusu, lebo čo raz vyriekneš-nedá sa vrátiť späť!! 😝
Tá moja úžasná kolegyňa sa najnovšie ventiluje na inej kočke, no tá je dosť bezbranná. Neviem, dokedy sa budem len prizerať, lebo nie vždy spolu robíme a tá ripaňa si od minulého roka predo mnou dáva pozor 😲 🙄
Nemám nič proti ľuďom, ktorý chodia do kostola, ale takýmto ako je moja kolegyňa, by tam mali zakázať chodiť!!! 😵

libka1
7. aug 2009

no len neviem ci je dobre ze to kazdy riesi vypovedou... takto sa lady nikdy neprelomia a vysledok je ze sme ako stado oviec s ktorym si sefovia robia co chcu ☹
ja sice tento problem nastastie nemam, klop klop ale ma ho niekto z mojho okolia a velmi by som chcela tomu cloveku pomoct, to tu fakt nie je nikto kto to riesil aj inou formou ako vypovedou? 😒

slunicko552
7. aug 2009

Ahojte,tak já jsem sice neměla takový problém,ale zase mě šéf obtěžoval sexuálně a to dost brutálním způsobem.Byla jsem z něho na nervy a chodila do práce úplně nešťastná.Dosáhlo to až tak daleko,že dostal kopanec mezi nohy a pořádnou facku.Všichni to věděli,ale nikdo nezasáhl,ještě se mě ptali proč ho nechcu 😠 .Když jsem to chtěla řešit,tak jsem byla přeřazena na jinou směnu.Takže asi tak.Ale měla jsem alespoń klid 😝

frisbee
7. aug 2009

ahojte,ja sa pridám tiež...vedúca sa rozhodla zbaviť mojej kolegyne,len preto,že bola inteligentná,pekná a nenechala so sebou manipulovať,chcela na to miesto prijať svoju kamarátku....nepočítala s tým,že sa jej zastanem a budeme bojovať...po mesiaci,kedy sme na ňu chrlili zákonník práce,rady právnika a hrozby oblastného inšpektorátu práce...ktoré ona s tým svojim myslením absolútne nechápala,iba sa tomu ironicky smiala s vetou že "dokáž mi to,veď ti fyzicky neubližujem"...a nasadila kaliber,že dobre teda,zmažeme to,ale budete pracovať za trest iba za základný plat 😎 ...sme s kolegyňou nonšalantne položili na stol dohodu a odišli sme...čo vedúcu zaskočilo tak,že mi stále opakovala "a prečo ideš aj ty,ja ťa mám rada?"...nechápala,že existujú aj slušní ľudia a že by som tam nemohla ostať pracovať,na to nemám žalúdok 😠

sarinkam
7. aug 2009

Tak jsem tohle zažila taky. V sobotu jsem nastoupila na brigádu do obchodu, v nedeli jsem mela volno, v pondeli jsem mela ranni a v utery me vedouci nechala již bez zácviku na odpoledni smene, kterou jsem nikdy nedelala. Nikdo mi neukazal, kde co je ve sklade adt a ve stredu jsem spatne umistila piva. Vedouci prodejny na me řvala jak nepříčetna, ja slzy na krajicku, ječela, že pry me to vsechno rikala minuly tyden, jak jsem mohla udelat maturitu, dokazala jsem se ohradit, že jsem tam minuly tyden nebyla.
Vecer se sice omlouvala, že ji ulitly nervy a jestli teda zitra prijdu, Dohodly jsme se ze jo, byla jak milius a ja jsem si doma uvedomila že jsem zapomela vypnout chladaky s napojema. Normalne se mi udelalo strachy spatne, co zas bude a tak. Cele dopoledne jsem sbirala odvahu do toho obchodu vubec jit, sice prusvih nebyl, vypla to pokladni, kdyz sla okolo a řikala mi, že si zvyknu, že neřve pořad a ja jsem sebrala zbytek sve dustojnosti a řekla jsem veodouci že končím. Zase byla jak milius, ale to je skoda, vy jste takova sikovna, 🙄 ,

Uvedomila jsem si jednu vec- ty holky i kdyz se celych 8 hodina nezastavi, ani na jidlo se tam nedrži pauza, tak ona je vzdy servem když si potrebuje ulevit a pak je zase den klid. Prislo mi skoro jak kdyz je manzel co manzelku bije a pak se ji omlouva, jak prestrelil, a ona je po case tak rozlozena psychycky, že skoro veri že si za to muze sama, jako ty holky v tom obchode.

Jsem na sebe hrda, že jsem se po prvním řevu nedala a odesla. Omlouvam se za roman 🙂

libka1
7. aug 2009

frisbee v dnesnej dobe sa malokto niekoho zastane, ludia sa boja o svoje miesta vacsinou 😔 mam v svojej blizkosti teraz tento problem a mozno sa to bude riesit sudnou cestou, ale aka je istota ze niekto z dotycneho kolegov pojde svedcit v jeho prospech ked sa boja o svoje miesta? 🙄 asi ziadna... aj ked sa neda vediet...
tak ani neviem ci je to rozumne tahat to az do takych hranic ze ist s tym na sud ked je tam vysledok velmi neisty... ale zas preco by mal dotycny dat vypoved len zato ze ktosi ma z neho strach lebo ho vedomostne, skusenostne, atd. mnohokrat prevysuje 😅 ved to je nezmysel predsa 😠

frisbee
7. aug 2009

libka...ja som od apríla doma,tiež si hľadám nové miesto....nemohla by som tam zostať pracovať s čistým svedomím...a súdy sú naozaj na dlho.Ono ti totiž potom dotyčný vedúci pracovník tak znepríjemni život zákernosťami,že stejne po čase odídeš...ona ju začala deptať už pred Vianocami a hľadať cestu,aby sa jej zbavila,prideľovala jej horšiu prácu,nedávala jej odmeny,dokonca na ňu číhala so záznamníkom na mobile schovaná v miestnosti a stále sa to stupňovalo... až do konca marca.bohužiaľ bývame v kraji,kde človek jazdí do práce cca 40 km autom a nemáme spojenie,takže pokiaľ sme závislé na aute a drahom benzíne,keď dám za benzín 2500.-mesačne a baba nám zníži plat preto,aby sa nás zbavila,to ozaj nemá cenu trvať na zamestnaní,keď mi po zaplatení zloženiek,benzínu a mobilu na život moc neostane...výsledok bol ten,že za horšiu prácu menej peňazí a strašný psychický nátlak a boj.

sisstin
7. aug 2009

jéžiš holky..tak o tom bych mohla psát mega romány 😅 😅 😅

sarinkam: moc dobrá práce v obchodu že 😝

libka1
7. aug 2009

no daj nieco sisstin, rada si precitam 🙂
ty nevyzeras ze si nechas skakat po hlave ked citam tvoje prispevky

libka1
7. aug 2009

frisbee ja to chapem, ze niekedy je lepsie dat vypoved, ale aj tak sa da ist k sudu, nie? a ak sa to dokaze (co je velmi tazko, ale da sa), tak ziadat nejaku nahradu usleho zarobku a za psychicku ujmu alebo neviem co este...
proste ma to znervoznuje, predsa sa musi dat nieco robit a nielen byt vystaveny napospas nejakemu debilovi bez sebavedomia 😖 😠

sisstin
7. aug 2009

libka1: nešlo teda přímo o klasický psychický mobing ve smyslu ponižování a tak..spíš o pracovní podmínky 😉 běžně jsme dělali 16tky 7dní v kuse, žádné volno třeba 21dní, neměli jsme žádné pauzy na jídlo, pomalu ani na záchod...falšování odpracovaných hodin..běžně jsem měla za měsíc i 300h 😖 ale nezaplatili mi je..stejné pracovní podmínky i v těhotenství 😉

sarinkam
7. aug 2009

sis, proc jsi mi nerekla, ze jsi v tom obchode, co jsem se pokousela delat ja, pracovala taky? 😀 ??

sisstin
7. aug 2009

sarinkam: ono je to ve všech obchodech stejné 😒

libka1
7. aug 2009

to fakt? uz budem vediet preco su niektore predavacky take mrzute 😉

frisbee
7. aug 2009

libka...máš pravdu...mňa úplne vytočilo,že tá vedúca sa na argumenty mojej kolegyne iba smiala...a bohužiaľ majiteľ firmy so zamestnancami nekomunikuje,takže mal informácie iba z jednej strany a nechal jej voľné ruky...zavolali ju do práce,že má podpísať dohodu....že vraj je nespokojná z jej prácou...pritom sa na ňu kikdy nesťažovala a zo zákona musí byť písomná upomienka....štve ma to,pretože s rovnocenným partnerom možeš diskutovať,ale s primitívom nikdy,a tak to aj vyzeralo 😠

libka1
7. aug 2009

humus... 😝

jankakarasova
27. sep 2009

dobry den,som studentka psychologie a v sucasnosti pisem diplomovu pracu na temu Mobbing..

viem, ze mobbing - psychoteror na pracovisku, je velmi hakliva a citliva tema, no chcela by som sa opytat, ci by ste neboli niektori, ktori sa s problematikou mobbingu stratli na "vlastnej kozi", ochotni zucasnit sa na mojom vyskume v ramci diplomovej prace..

samozrejme, ze vsetko bude anonymne.. doteraz som sa s nikym nestretla, kto mal problemy s mobbingom a konecne som narazila na toto diskusne forum.. pomocou vasich objasneni, by ste mohli pomoct aj dalsim ludom, ktori sa s touto problematikou stretnu.. mojou snahou je prispiet k osvete a objasnit ludom moznosti ako sa pred tymto zakernym aktom znevazovania ludskej osobnosti branit..

vopred vam dakujem za ochotu so mnou spolupracovat.. ak budete ochotny spolupracovat, bola by som vam velmi vdacna za akukolvek odpoved na moj sukromny mail..

emilyz
2. okt 2009

holky chcela by som vediet, ci ma pravo vas zamestnavatel zistovat, ci ste tehotne alebo ci chcete otehotniet. Nejak matne si pamatam, ze to sa nesmie, ale mozno vie niekto presne, ci to je niekde zakonne osetrene.