Registrovať sa na úrade práce pred návratom na materskú?

materska
6. júl 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, či sa môžem vrátiť na RD, v prípade, že som zamestnaná, predčasne som sa vrátila do práce. RD mi mala plynú do mája 2010. Takže ak budem k 01.08.09 prepustená, musím sa zaregistrovať na UP, alebo sa registrovať nemusím, len sa jednoducho vrátim na MD.
Ďakujem za reakcie.

miroslava72
6. júl 2009

Ahoj
Ja som si tym tiez presla....musis sa ist zahlasit do socialnej poistovne,najlepsie este pred 1.8.09 ,kvoli dochodkovemu a potom to musis ist este oznamit aj do zdravotnej poistovne,budes ako rodic starajuci sa o dieta do 6 rokov-tam ti staci do 8 dni od zmeny,,no a na urade soc.veci a rodiny len oznamis,ze si s dietatom opat doma ty sama,ak si poberala aj rodicovsky prispevok.

materska
autor
6. júl 2009

Preco treba ist do soc. poist. este pred 1.8.09 ? Ja este totiz neviem presny termin prepustenia. A naco treba ist aj do zdravotnej? Takze na urade prace nebudem evidovana ako nezamestnana? Prepac, ze sa tolko pytam, ale je to dost aktualne a dolezite pre mna. Dakujem za reakciu.

miroslava72
6. júl 2009

materska,nemozes poberat aj rodicovsky prispevok a aj podporu v nezamestnanosti...aspon tak mi bolo povedane na urade soc.veci...bud jedno alebo druhe...od statu mozes dostavat len jednu davku...ci mozes byt zaevidovana na urade prace,tak to ozaj neviem...ja som sa nesla zaevidovat,ale pokracujem dalej v rodicovskej a do socialky som sa musela nahlasit najneskor prvy den,ked som zostala bez prace,aby som nemala prerusene dochodkove poistenie a druhy pilier a v zdravotnej to je len oznamenie,ze sa nieco zmenilo,aby boli v obraze.
Lepsie by ti urcite vedela poradit Gapa,ta tu radi na mnohych temach,aj mne vlastne ona poradila,co mam spravit...skus pohladat v inych temach co sa tyka paragrafov.

pekny vecer

materska
autor
7. júl 2009

Mirka, dakujem za radu a link na dalsi prispevok, prave som si to citala a mam v tom trochu hokej. Takze na zdravotnu treba ist, ale nemam hovorit, ze ma prepustili. Na socialke sa opat prihlasim ako fyz. osoba este pred dnom prepustenia, cize ak mi daju vypoved 31.07. s 2 mesacnou vypovednou dobou, staci mi tam zajst v septembri ano? A na UP to tiez len oznamim. No uvidim, ako to este vsetko dopadne.
Vsade sa zahlasim vlastne az v septembri.
Este raz dakujem!

miroslava72
7. júl 2009

ahoj

zdravotnu nezaujimalo ci som prepustena alebo nie ,aspon vo vseobecnej v TN to tak bolo....musis im doniest potvrdenie,cestne vyhlasenie (...zalezi od zdrav.poistovne,co je pre nu dolezite...),zo socialnej poistovne,ze si tam zahlasena a staras sa o dieta do 3 resp.6 rokov.
A ostatne presne ako pises.

materska
autor
7. júl 2009

A socialku musim poziadat o to potvrdenie? Myslela som , ze na socialke sa len prihlasim. Oni vedia, co mi maju vystavit? Lebo nase urady sa niekedy tvaria, ze to, o co ich ziadame, robia po prvy krat.

gapa
7. júl 2009

materská,
do ZP, ak končí PP počas poberania rodič.príspevku budeš potrebovať potvrdenie z UPSVaR, že si poberatel rodič.príspevku. Ak už RP nepoberáš, t.j dieťa budemať viac ako 3roky, tak len na ZP podpíšeš čestné prehlásenie o riadnej starostlivosti. Len asi treba RLdieťaťa

materska
autor
7. júl 2009

Ja som ten predchadzajuci tvoj prispevok pochopila tak, aspon to tam tak pises, ze na ZP musím doniest "cestne vyhlasenie (...zalezi od zdrav.poistovne,co je pre nu dolezite...),zo socialnej poistovne,ze si tam zahlasena a staras sa o dieta do 3 resp.6 rokov".
Takze to cestne prehlaseie potrebujem z UP? Ja RP poberám az do mája 2010.
Neviem mne sa zda zbytocne chodit na ZP, ved co ja s nimi mam, naco potrebuju, ci poberam RP? Prepac, ze sa tolko pytat, ale nechapem to.

miroslava72
8. júl 2009

ahoj

pochopila si to spravne....piism ti to tak,ako som to vybavovala ja......odo mna to v zdravotnej ziadali,oni ma poslali do soc.poistovne po to potvrdenie a musis to oznamit preto,aby vedeli,ze za teba plati odvody stat...lebo ked ta zamestnavatel prepusti,odhlasi ta z poistovni.....inac by si si musela platit sama.
Z UP som im nic nenosila.

To potvrdenie mi soc.poistovna vystavila bez problemov,len podotkli,ze by zdravotnej poistovni stacilo napisat cestne prehlasenie alebo ukazat rodny list dietata,len co ZP zbytocne prehana ludi a vymysla svoje nove zakony.

gapa
8. júl 2009

materská,
ty si bud poistencom štátu
- ako zamestnanec, vtedy nič nemusíš robiť, všetko nahlasuje on (MD,RD...)
- ako poberatel materského/nemocenského (ak si nezamestnaná a poberáš nemocenské pred materskou a potom materské)
- ako poberatel rodičovského príspevku (ak si nezamestnaná a do 3-och rokov pri zdravom dietati poberáš rodič.príspevok)
- ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (po ukočení poberania rodič.príspevku), tu dávaš čertné prehlásenie v ZP (a NEZáVISLE od toho aj v soc.poistovni, no to už skôr)

takže preto,
ostatné je v predchádzajúcej odpovedi.

gapa
8. júl 2009

ešte doplním, vyššie malo byť napísané

"ty si bud zdravotne poistená štátom
- ako ...

gapa
8. júl 2009

miroslava,
nepotrebovala si zo SP náhodou potvrdenie, že poberáš materské? alebo nemocenké? a nie potvrdenie o riadnej starostlivosti?

miroslava72
8. júl 2009

gapa,bolo to potvrdenie,kde mi soc.poistovna napisala od kedy som tam zaevidovana...cize napisali od datumu narodenia dietata po dobu,ked som nastupila do prace a potom zas od datumu opatovneho zaevidovania a to vlastne teraz trva.

gapa
8. júl 2009

tak priznám sa, to je prvýkrát, čo niečo také počujem. Akú máš zdrav.poistovnu? A to si už nepoberala ani materské ani rodičovské?

miroslava72
9. júl 2009

Rodicovsky prispevok poberam stale....idem este podla stareho zakona...a poistovna je vseobecna,oni si tam vymyslaju take veci....aj pani v socialke podotkla,ze to su len ich pravidla,ze by im mal stacit nato rodny list alebo cestne vyhlasenie...a mozno take vymysly maju len tu v TN.

gapa
9. júl 2009

aha, som si myslela, že je to VšZP. LEbo majú aj iné výmysly. Dík za info, lebo by som pozerala ako puk, ak by mi to niekto tvrdil. VEd ak by si nesplnala podmienku riadnej starostlivosti, tak by si nemohla poberať ani RP. No nech to beriem z tej lepšej stránky, aspon niektoré mamičky zistia, že sa majú prihlásiť na dôch.poistenie v soc.poistovni. 🙂 Aj ked tých papierov ... fuuuu!

martinaema
22. sep 2009

ahoj, oprášim trošku túto tému - poberám, resp. doteraz som poberala RP, lebo dcéra navštevovala súkr. jasle, kým som bola v práci. Od 2.9. bola prijatá do škôlky, ale reálne nastúpila 14.9. Dnes som sa v práci dozvedela, že budú rušiť časť firmy a tým pádom prídem o prácu - podpísala som dohodu o ukončení prac. pomeru k 30.9.
Problém mám v tom, že ešte som na upsvar-e nenahlásila, že malá začala chodiť do škôlky, tak ako mám postupovať, ked chcem nadalej poberať RP - čo kam nahlásiť. Malá samozrejme ostane so mnou doma.Viem, že mám ísť na socpoist - a ďalej?

gapa
22. sep 2009

martinaema,
vybaviť v škôlke rozhodnutie o prijatí do Mš a hlavne rozhodnutie o prerušení dochádzky od 1.10.09 do ? To odnes na UPSVaR a tiež oznám ukončenie zárobkovej činnosti a vlastne asi aj ukončenie dochádzky do súkr.jaslí.

na ZP odnes potvrdenie o poberaní rodič.príspevku a

najneskôr 1.10.09 si podaj na SP podla bydliska prihlášku na reg.liste fyz. osoby +kopia RL dieťaťa + vyhlásenie o riad.starostlivosti + ak si v II:piliery aj oznámenie o sporitelovi, časť B. Urob si kopie a nechaj potvrdiť prevzatie SP.

martinaema
23. sep 2009

super gapa - ďakujem pekne, takto som to potrebovala vedieť bod za bodom

martinaema
29. sep 2009

chcela by som sa ešte niečo spýtať - odkiaľ sa na upsvar-e dozvedia, že dieťa navštevuje škôlku? Vyššie som už písala, že mi dcéra začala chodiť 14.9. do škôlky, ale s tým rozhodnutím o prijatí som sa tam neponáhľala, nakoľko v tom období som už vedela, že u nás sa bude prepúšťať a pôjdem aj ja. Tak sa mi nechcelo vybavovať príspevok na star. o dieťa a potom to o 2 týždne odvolávať 😝 Za september mám aj tak nárok ešte na RP v plnej výške. Takže : ak nenahlásim na upsvar, že dcéra začala aj prestala chodiť do škôlky, stane sa niečo? Nestačí nahlásiť iba ukončenie zárobkovej činnosti a ukončenie dochádzky do súkr. jaslí?

martina2008
29. sep 2009

Takze len pre rekapitulaciu, v pripade skoncenia PP pocas RD je potrebne ist vyplnit prihlasku do SP, nahlasit zmenu zdravotnej poistovni a nahlasit zmenu aj UPSVAR?
Ak dostanem odstupne a preplatia mi dovolenku, tak pridem v tom mesiaci o rodicovsky prispevok?
Ak podam prihlasku do SP, tak konkretne ktore poistenie mi bude pokracovat, zvazujem totiz dobrovolne sa poistit, ale neviem, ktore poistenie mam zvolit ako dobrovolne?
Ako je to s 2. pilierom?
Dakujem.

martina2008
29. sep 2009

myslela som si, ze do 2.piliera prispieva stat len pocas cerpania materskej dovolenky, pocas RD uz neprispieva, mylim sa?

martinaema
29. sep 2009

o rodičák neprídeš, to s tým nemá nič spoločné
Na socpoist vyplníš registr. list FO - prihlášku - ako osoba poistená štátom . Jedná sa o dôchodkové poistenie. Ďalej tam vyplníš oznámenie o sporiteľovi časť B ak si v II.pilieri a ja som odovzdávala aj vyhlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa + rodný list dieťaťa. Všetky tlačivá si môžeš stiahnuť na www.socpoist.sk
A dobrovoľne si môžeš platiť poistenie v nezamestnanosti - odporúčam, a DNP

gapa
29. sep 2009

martina2008,
pozerám, tvoj syn má už 10mesiacov,takže už ti určite skončila materská dovolenka a čerpeš rodičovskú dovolenku. V takom prípade si mala mať prihlášku v soc.poistovni už podanú (bud do 15dní od pôrodu, ak to vychádza na rok 2008 alebo prvým dnom RD). LEbo ak si si ju nedala, tak aj v prípade, že PP trval, tak od nástupu na RD už nie si dôchodkovo poistená štátom. Ked skončí PP, s týmto dôch.poistením už v takom prípade (ak máš podanú prihlášku) nemusíš robiť nič.

Ak ale nemáš podanú prihlášku, tak treba čo najskôr, lebo spätne sa to vybaviť nedá, len odo dna podania prihlášky a nezabudnúť na oznámenie o účasti na dôch.sporení, časť B, lebo inak ti nebudú odvádzať do II.piliera.

Do zdrav.poistovne budeš asi potrebovať doklad o poberaní rodič.príspevku.

Na upsvar neviem za to odstupné a preplatenie dovolenky. Niečo sa teraz preberalo na porade ohladne toho. No môj názor je, že nárok na RD by mal byť zachovaný.

martinaema
2. okt 2009

neuveríte, čo som zasa zažila na úrade práce 😠
Odniesla som im tlačivá rozhodnutia a neviem čo všetko, že som ukončila zárobkovú činnosť, že malá začala aj skončila dochádzku do MŠ v septembri, takže som splnila podmienku riadnej star. a nepožiadala som o príspevok na star. o dieťa od októbra, napriek tomu mi išli tvrdiť, že nemám nárok na RP, nemôžem poberať RP, ked som to už raz prerušila - pričom ja som nič neprerušila.... No proste bludy 😒
Keby som to nemala naštudované odtiaľto, tak ma presvedčia, že budem sedieť doma bez nároku na akýkoľvek príspevok. Tie úradníčky tam vedia ešte menej ako ja, tak neviem na čo tam vlastne sú. Ked som si tvrdila svoje, tak išli sa poradiť s vedúcou a cca po 10 min. dospeli 3 múdre hlavy k rozhodnutiu, že si musím znova požiadať o rodičovský príspevok. Rozumie tomu niekto? Ved ja som poberanie neprerušila...