Robím v Anglicku. Mám nárok na materskú na Slovensku?

iskra08
19. júl 2009

ahojte baby. prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť?
od decembra 12/08 pracujem v uk. budúci rok sa chceme vrátiť na slovensko, mám v pláne aj otehotnieť. chcem vedieť ako to bude s poberaním materskej, alebo či vôbec mám na ňu narok.
dakujem za odpovede

andzi
20. júl 2009

iskra: a platíš si, resp. budeš si na SR platiť poistné?

iskra08
autor
20. júl 2009

na sr si momentálne neplatím ani zdravotku ani sociálku. neviem, ci sa mi ráta aj práca v zahraničí a tunajsie odvody. ale ak bude treba samozrejme si chcem všetko aj zaplatiť, aby mi vyšla čo najlepšia materská.

andzi
20. júl 2009

nárok na materské ako dávku nemocenského poistenia máš vtedy si nemocensky poistená aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom

iskra08
autor
20. júl 2009

to viem, len či sa počíta aj práca v zahraničí???

andzi
20. júl 2009

ako myslíš práca v zahraničí? Nechápem...zamestnávateľ v UK za teba platí odvody so slovenskej sociálnej poisťovne?

iskra08
autor
20. júl 2009

myslela som, tunajšie odvody...samozrejme, že neplatí do SP. odvody si platím tu. tak neviem, či sa to počíta aj doma, ked by som doniesla nejaké tlačivo. alebo to vôbec spolu nesúvisí , len sa mi to nevidí, kedže sme teraz v EU.

lienocka235
20. júl 2009

iskra na SVK ti vznikne narok na materske.. ak budes mat zaplatene nemocenske poistenie v soc. poist. aspon 270 dni...
kedy a za akych okolnosti ti vznika narok na materske v UK.. si musis zistit tam.. resp. porad sa s babami odtial.. ale tam je dolezita aj prac. zmluva a tak.. pokial viem..

ako mozes poberat materske aj z UK a byt na SVK ze ti to chodi na ucet.. ale to fakt treba tam v uk zistit..
praca v uk sa do tych 270 dni samozrejme nerata pokial viem..

iskra08
autor
20. júl 2009

za akých okolností môžem poberať materskú z uk už viem. len neviem, ci by som mohla pracovať ako tehotná, nechcem to riskovať. takže si zistujem za akých okolností môžem získať na slovensku maximálnu materskú. ak sa práca v uk do toho neráta, tak si musím nemocenskú plných 27Odní zaplatiť. takže stačí mi, aj ked nebudem na sk zamestnaná a budem platiť nemocenskú, dostatnem materskú?
ale inak to nie je podla mna správne, že človek tu platí nemalé odvody a nakoniec sa mu to ani nepočíta...

tictactoe
20. júl 2009

matersku predsa vyplaca zamestnavatel, nie? takze na slovensku ti ju nema kto a z coho dat ak tu nerobis, jedine mozes dostat rodicovsky prispevok. ale to ti uz musia povedat na socke, lebo ja som mala urcite ine podmienky ako by si mala ty. ja som poberala matersku z uk, ale som aj robila do 35 tt, urcite to bude pre teba vyhodnejsie. aku pracu vykonavas ked nechces pracovat ako tehotna? pretoze ak sa jedna o nejaku narocnu pracu, zamestnavatel je povinny ti upravit prac. povinnosti tak aby si mohla pracovat aj ked si tehotna.

petulkaa124
21. júl 2009

ahojte kocky,

ja som sa o toto tiez zaujimala, a tak som sa informovala v soc. poistovni, tu je odpoved:

v zmysle legislativy uplatnujucej sa medzi clenskymi stami EU moze poistenkyna v pripade tehotenstva poziadat o davku materske v tom clenskom state, v ktorom bola naposledy nemocensky poistena. Pokial ste teda nemocensky poistena vo Velkej Britanii, mate moznost poziadat o davku materske v tomto state. O podmienkach naroku na materske podla legislativy Velkej Britanii Vam odporucame informovat sa v prislusnej institucii socialneho zabezpecenia.

V zmysle zakona c.461/2003 Z.z. o socialnom poisteni narok na nemocenske davky ma nemocensky poistena fyzicka osoba, ak splnila podmienky ustanovene na vznik naroku na nemocensku davku pocas trvania nemocenskeho poistenia, tzn. narok na materske je podmieneny existenciou nemocenskeho poistenia podla pravnych predpisov Slovenskej republiky. Ak by ste chceli mat narok na materske podla pravych predpisov Slovenskej republiky, museli by ste byt nemocensky poistena ako zamestnankyna, povinne nemocensky poistena samostatne zarobkovo cinna osoba alebo ako dobrovolne nemocensky poistena osoba v Slovenskej republike. Poistenkyna, ktora je tehotna, ma narok na materske, ak v poslednych dvoch rokoch pred porodom bola nemocensky poistena najmenej 270 dni. Do obdobia 270 dni nemocenskeho poistenia zamestnankyne sa zapocita aj obdobie povinneho nemocenskeho poistenia ziskane aj v inom state EU alebo EHS. Prislusna institucia Vam doby poistenia potvrdi na formulari E 104. Uvedene potvrde nie si mozete vyziadat od prislusnej institucie vo Velkej Britanii sama. Ak uvedeny formular nebude predlozeny, prislusna pobocka Socialnej poistovne si ho od prislusnej institucie vo Velkej Britanii vyziada, co vsak moze ovplyvnit casovy rozsah pre rohodnutie o materske.

iskra08
autor
28. aug 2009

petulkaa124
ďakujem Ti, takže bez problémov by som mala dostať materskú aj na SK, keďže odvody si v UK platím. aspoň podľa tohto by sa malo tak isto počítať 27Odní z UK. v oktobri ideme na dovolenku domov, tak skočím na sociálku. len ak by som sa rozhodla pre materskú z SK, chcela by som samozrejme dosiahnuť maximálnu, ako mi zistia, koľko si mám doplácať ako DNP? 😒

sindik112
3. sep 2009

ahojte mam mensi problem chcem vediet ci ako prvorodicka dostanem tri roky matersku?na slovensku nemam odpracovane tri roky momentalne pracujem v zahranici v UK neviem ci mi platia papiere na slovensku 😒 a neviem co s materskou ak mi vie niekto poradit tak vopred dakujem 🙂

iskra08
autor
3. sep 2009

sindik112
tri roky materská sa nepoberá ani v UK ani na slovensku🙂
ja si tak isto zatial všetko zisťujem, budúci rok by som chcela otehotnieť.co sa týka materskej tu je to tak ze materska je tu 9mesiacov je to 90percent s platu a potom 112libier tyzdenne na matersku sa da ist 11tyzdnov pred porodom ak mas este dovolenku tak mozes 3mesiace byt predtym doma ,na svk sa ide na matersku 6tyzdnov pred terminom a materska je 6mesiacov.
doma by nám materská asi vyšla nič moc. teda ak by by sme si asi neplatili DNP.
v oktobri ideme domov, tak idem aj na sociálku sa informovať, tak som zvedavá, čo mi povedia.
ale podla mna, ak je možnosť, tak poberať materskú z UK - určite je to viac ako doma - almužna ☹

eviska83
4. sep 2009

iskra- kazdy zamestnavatel v uk ma ine podmienky- to mas teda dobreho ak ti chce platit 9 mes.90% 😲 😲 😲
zvycajne je to inak- ja to mam- 8 tyzdnou- full pay,18t- half pay+ SMP(Statutory maternity pay) - to je tych spominanych 112£/tyz.,13t- SMP,13t - unpaid. ☹

betka1
4. sep 2009

sindik, v prvom rade je treba rozlisovat matersku a rodicovsku dovolenku. Ak mas odpracovane urcite mesiace v UK, tak tam mas aj narok na matersku(bud Maternity Allowance alebo Statutry maternity pay-SMP). SMP ako pise eviska, zavisi sice od zamestnavatela, ale standardne to je 90% platu prvych 6 tyzdnov a zvysnych 33 tyzdnov 112 libier. Urcite nie 90% platu 9 mesiacov. Ked Ti skonci materska z UK, mozes na Slovensku poziadat o rodicovsky prispevok, tusim 167 Eur mescne. Ziada sa to na Urade prace, socialnych veci a rodiny v mieste trvleho bydliska. Rodicovsky prispevok poberas do 3-ho roku veku dietata, ale len za urcitych podmienok, ako napriklad, ze nepracujes. A to uz sa vola rodicovska dovolenka.

Viac o anglickych prispevkoch najdes napriklad tu: http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

iskra08
autor
4. sep 2009

zabudla som tam dať pomlčku, preto to vyznelo tak, že budem dostávať 90percent z platu 9mesiacov...to by bolo 😉 😲 bohužial je to tak, ako píšete 😉

eviska83
4. sep 2009

iskra- rodicovsky prispevok mozes poberat presne ako pise betka po materskej(ja som to takto riesila pri prvom a budem aj teraz)- Niekedy bolo ze poberat mozes aj ak pracujes -len dieta muselo byt v sukromnej skolke- teraz to trochu pozmenili- myslim ze nemas narok na rodicovsky prispevok ak pracujes ,ale mozes si poziadat o preplatenie skolky- ono je to v podstate to iste -len tomu dali iny nazov a budu Ti preplacat skolku no max.vyska je tusim tolko kolko rodicovsky prispevok.cize ak zaw skolku budes platit 100e daju ti len 100 no ak 200 tak Ti daju cca 160eur.

nika12
15. sep 2009

ahojte. v uk pracujem skoro tri roky...co v pripade, ze som tehotna a dam tu v zamestnani vypoved s tym , ze odchadzam na Slovenesko?? Budem mat z Uk narok na nejaku matersku alebo na nieco?? viem, ze ak by som chcela poberat matersku od zamestnavatela,najskor sa da nastupit 11 tyzdnov pred porodom, ci tak nejak...ale ja sa planujem vratit na Slovensko ovela skor....vopred dik 😉

betka1
15. sep 2009

nika, ak chces odijst zo zamestnania skor nez 15 tyzdnov pred planovanym porodom, tak nebudes mat narok na Statutory Maternity Pay od zamestnavatela, ale neviem ako to je s Maternity Allowance. Tam potrebujes mat odrobenych aspon 26 tyzdnov za 66 tyzdnove obdobie pred planovanym porodom, ale potrebujes aj potvrdenie od midwife v 26tom tyzdni tehotenstva. To uz neviem ako sa riesi, snad niekto iny poradi, alebo si to obvolaj.
Ale urcitym riesenim by bolo platit si dobrovolne nemocenske poistenie na SK, popdstatne je zacat predtym nez otehotnies. Podla vysky prispevkov sa potom vypocita aj vyska materskej.

nika12
15. sep 2009

betka dakujem pekne za odpoved...riesim to teraz, lebo uz som tehotna 😉 uvidim, este pockam, ci niekto zareaguje a ked nie, tak si to skusim obvolat ...

iskra08
autor
16. okt 2009

bola som tento týžden na sociálke. materskú môžem poberať len z UK, teda odtial, kde som zamestnaná. na slovensku mám nárok len na rodičovský príspevok, čo je cca. 167eur...

maruskach
20. dec 2009

Ahojte,
tak viete uz niektora 100 %, ze ci do tych 270 dni sa zapocitavaju aj dni z UK?
Dakujem

iskra08
autor
22. dec 2009

tak to by zaujímalo aj mna, keďže na sociálke mi to sama nevedela povedat 😠
a ešte sa chcem opýtať, ako to bude, keď budeme poberať na slovensku materskú z UK a potom na SK rodičovský príspevok...budeme mať tak isto nárok na zvýšený RP????

janderka
22. dec 2009

chcela by som sa spytat, ci niektora nemate skusesenost....
pracujem v UK vyse 2 a pol roka. Teraz som otehotnela, ale 2 mesiace pred porodom chceme ist na SR na trvalo. Budem mat narok na UK matersku, ak dam pred odchodom vypoved? Ale co musim spravit, aby som na tu matersku mala narok??? Dakujem

nika12
22. dec 2009

iskra to iste by zaujimalo aj mna, este som sa nedopatrala 😒
janderka ak chces poberat matersku z uk, tak vypoved nedas, budes pracovat, navstevovat midwife a myslim, ze najskor 11 tyzdnov pred porodom mozes nastupit na matersku....vypoved mozes dat az po ukonceni poberania materskej

emia
22. dec 2009

janderka ak daš vypoveď v UK to neviem, ale ak si len teraz otehotnela a chceš sa vrátiť na SR, na tvojom mieste by som sa poistila, ak by som davala vypoveď a začala by som si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie tu na slovensku aby si mala nárok na materskú tuna 😵 .Ak ťa to zaujíma pozri si tu na konikovy tému dobrovoľné nemocenské poistenie a dozvieš sa viac. 🙂

nika12
22. dec 2009

emia ona uz je tehotna, takze to dobrovolne nemocenske poistenie uz nestiha platit ☹
Ale janderka skus si pozistovat, ak by si chcela odist ovela skor ako pred nastupom na matersku, mala by si narok mozno na maternity allowance...tam sa tusim berie do uvahy obdobie poslednych 66 tyzdnov pred terminom porodu, ak mas z toho odrobenych 26 tyzdnov asi, tak mala by si mat narok. Myslim, ze je to 112£ tyzdenne, a od noveho roka sa to asi ma zvysit na 124£ tusim.

bealondyn
22. dec 2009

Ahojte dievcata,
neviete nahodou ako to je s prispevkom pri narodeni dietata? ja sice zijem v UK ale idem si vybavovat matersku z SK a ohladom toho mi je vsetko jasne. 🙂
len neviem, ci potrebujem byt minimalne rok zdravotne (nie nemocensky) poistena na slovensku aby som mala narok na ten prispevok cca 20tisic.
dakujem za odpoved

bealondyn
22. dec 2009

nika12 dakujem 🙂